Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Annem pulmoner hipertansiyon teşhisi ile malülen emekli olabilir mi?

Başakaks

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
2
Merhaba annem uzun süredir yüksek tansiyon hastası.Buna ek 7 aylık bir araştırma sonucunda pulmoner hipertansiyon tanısı aldı.10 gün hastanede yattı evde oksijen makinesi kullanıyor. günde 16 saat.Oksijen seviyesi genelde 70 80 arası bazen 56 ya kadar düşüyor.Kan gazı düşük.Malülen emekli olma durumu nedir acaba heyette girdiği sft sonuçları şu şekilde;
BEklenen/Ölçülen/%Beklenen
FVC 2.56 - 1.52 - 59
FEV1 2.15 - 1.21 - 56
FEV1/FVC 77.1 - 79.6 - 103
PEF 5.80 - 3.33 - 56
PEF2575 2.78 - 1.23 - 44

Başakaks

Hastalık düzeni, aşağıdaki sınırlarda ise, en az 10 yıllık sigortalılık süresi ve en az 1800 gün prim de tamamsa, evet, malulen emeklilik başvurusu yapılabilir. SGK hatsneye sevk eder ve SGK Hastalık Listesi'ne göre rapor düzenlenir...

1. Pulmoner hipertansiyon
Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
Aşağıdaki kriterlerden herhangi birinin sağlanması halinde;
a) Medikal veya cerrahi tedaviye rağmen kateterle ölçülen ortalama pulmoner arter basıncı 50 mmHg ve üzerinde olan NYHA evre 3-4 pulmoner arteriyel hipertansiyon hastaları
b) Kateterle ölçülen ortalama pulmoner arter basıncı 25 mmHg ve üzerinde olan ve görüntüleme yöntemleri ile ciddi sağ ventrikül yetmezlik bulgularının olduğu NYHA evre 3-4 pulmoner arteriyel hipertansiyon hastaları.
Orta Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
a) Medikal ve cerrahi tedaviye rağmen kateterle ölçülen ortalama pulmoner arter basıncı 50 mmHg’nın üzerinde olanlar pulmoner arteriyel hipertansiyonlu hastalar.
b) Medikal ve cerrahi tedaviye rağmen kateterle ölçülen ortalama pulmoner arter basıncı 25 ila 50 mmHg olanlar ve görüntüleme yöntemleri ile orta derecede sağ ventrikül yetersizliği bulgularının olduğu NYHA evre 2-3 pulmoner arteriyel hipertansiyon hastaları

Başakaks

Başak hanım çok geçmiş olsun ben kontrol muayenem esnasında engelli rapor heyet sırasında kardiyolog evre 1 akciğer tansiyonun var biliyor musun dedi ben şok oldum .hep doktorlardayım kimse mi anlamadı diğer hastalıklarımla karıştır bişey oldu hep çarpıntı nefessizlik var .yürüyeme hemen yorulurum.Kardiyolg ve göğüs hastalıklarına gittim bu hafta ikiside sakıncalı bir durum göremedim belki başlangıç 3 ayda bir kontrol dedi.göğüs hastalıkları koşuyolu kalp kartala taşındı pulmoner tansiyon için ayrı bir bölümü olan bir hastane varmış istanbul anadolu yakası siz nerde tedaviye devam ediyosunuz ? kardiyolog mu o bölüme sevk ediyor? çok bilgisizim yardımcı olur musunuz? e nabızdan randevu al sçeeneğinde bu çıkmıyor ki

OturanBoğa

Merhaba çok teşekkür ederim cevabınız için.pulmoner hipertansiyon sebebi koah gösterildi.bu size attığım ölçümler ile hak kazanıyor mu acaba 1800 gün ve 10 yıllık sigortalılık süresi var 🙏

hanifeaydin

Merhaba ben annem için yazdım buraya.Biz aylarca ne olduğuyla ilgili bi sebep aradık ama hiç bir gittiğimiz doktorda çözüm bulamadık.En son Hamidiye Hastanesi Çayırbaşı Ek hizmet binasında bir kardiyolog var Fevzi Emre Can.Tek seferde ne olduğunu anladı ultrasnla bakarken pulmoner hipertansiyon olduğunu söyledi bizi başakşehir çam ve sakura hastanesinde bir arkadaşına yönlendirdi.Eeg diye bir şey var kalbin odacıklarındaki basınca bakıyorlar orada eeg çekildi Göğüs Hastalıkları doktoruyla devam ettik bundan sonrasına.Barış demirkol ve yunus emre kalkan baktı genel olarak anneme.tabi bu da çok zorlı bir süreç oldu öyle gittik aa hemen anladılar tamam olmadı 7 ay boyunca girdiğimiz testin ardı arkası gelmedi bir çok bölüme yönlendirildik neyden kaynaklandığınu anlamak için.sağ kalp katalizasyonu ve anjiyo oldu en son.Koah kaynaklı olduğuna karar verdiler oksijen seviyesi 59 70 arasıydı hep bu sebepten bu işlemlerin ardından haastanede yattı 10 gün oksijen tedvisi devam ediyor evde 16 saat makinaya bağlı yaşıyor dinlenme halinde de oksijeni düşük duş dahil kendi herhangi bir ihtiyacını karşılayamıyor çok hafif şeylet sadece su alır yemek yer vs

yani en son KOAH denildi sonra akciğer tansiyonu mu çıktı ?
ben bir kendime geleyim haftaya daha detaylı bir araştırmaya gireceğim. devlette prof lara nerden bakılıyor ünvan yazmıyor .sistei öğrenemedim .Allah hepimize sabır sağlık güç para versin.hastaya da hasta yakınına da çok çok zor

Hayır hanife hanım yanlış anladınız.hem koah hem pulmoner hipertansiyonu var.koah kaynaklı oluşmuş.mhrsden direk çam ve sakura göğüs bçlümüne randevu albilirsiniz bu iki doktora

@OturanBoğa
Hocam raporun sonunda şöyle bir yazı var tel hekim raporu yazacağım dedi dr.Annem şu an oksijen makinası kullanıyor onu da sgk dan aldık 2286 gün ödenmişliği var.1989 girişli.Sigorta süresi 10 yılı geçiyor.malülen emekli olabilir mi bu şartlarda

@BnymnYldz,
Çok teşekkür ederim.
Raporun sonunda şöyle bir yazı var tel hekim raporu yazacağım dedi dr.Annem şu an oksijen makinası kullanıyor onu da sgk dan aldık 2286 gün ödenmişliği var.1989 girişli.Sigorta süresi 10 yılı geçiyor.malülen emekli olabilir mi bu şartlarda

PULMONER HİPERTANSİYON KLAS 3 ( NYHA 3 ) 50 P
KAPAK HASTALIĞI EVRE 1 10 P

@Başakaks, SGK'nın işi belli olmaz olur yada olamaz diyemeyiz. SGK Sağlık Kurulu annenizin hastalığını inceleyip Ağır Düzeyde Çalışma Gücünü Kaybettiğine karar vermesi gerekiyor.

Merhaba hocam tek hekim raporu diye bir rapor verdiler 50+10 puan yazıyor kalple ilgili rahatsızlığından götürüp sgkya verdik belgeyi en geç 1.5 ayda gelir sonucunuz dedi
bekliyoruz şuan 60 puan aldı hastalıktan ne işe yarar tam bir bilgim yok tabi.

Üst Alt