Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

AÖF Online Sınav ve Çan Eğrisi Puan Hesaplaması

Rastî

Yasaklı Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Lise mezunuyum, 2013'te AÖF kazandım ama hiç sınava girmedim. Annem hastaydı, onunla ilgilenirdim, belki de ben tembelim bahane ettim. Sonuçta kazanıp okumadım. Annem vefat ettikten sonra baktım ki kaydım devam ediyor, şunu okuyayım önlisans mezunu olmuş olayım dedim.

2022nin Şubat ayında kayıt yenileyip okumaya başladım. Okuduğum bölümde 24 adet ders var ve 20sini yüzyüze sınavla geçtim bir buçuk yılda. Malumunuz bu sene deprem oldu diye sınavların online olmasına karar verildi.

Sorun şu ki online sınavda kopya çekmek çocuk işi. Kitabı telefona indirip, başka bir telefondan da sınava girilir. Kitabın PDF halinin bulunduğu telefondan kelime filtreleyip cevaba ulaşmak çok kolay. Veya ders hakkında bilen birini çağırabilirsin. Veya şifreni başka ildeki birine bile gönderip senin yerine sınava geçebilir. Veya telegram gruplarında cevaplara ulaşabilirsiniz.

Kopya çekmek o kadar yaygın ki kopya çekmiyeyim, hakkımla ne alsam razıyım derseniz ve hakkınızla 40-50-60 alsanız çan eğrisi sistemi yüzünden en düşük notu alırsınız. Çünkü çoğunluk kopya çekerek yüksek puan alınca, sizin hakkınızla aldığınız 50 puan en düşük puan oluyor. Kişilerin yüzyüze sınavla, online sınav başarı ortalamasına bakılsın, iddia ediyorum %90nı online sınavda çok çok başarılı gözükür. Nedeni de bence kopya.

Ee şimdi bu durum insanı kopya çekmeye mecbur bırakmıyor mu? Kopya çekene, kopya çekme en düşük puanı al denebilir mi? Hadı bunu da geçtim yarın bu insanlar bilgi sahibi olmadan meslek sahibi olmayacak mı? Kopya mı çekelim, çekmeyelim de en düşük puanı mı alalım. Yahu oto sanayiden, futbol takımından bahsetmiyoruz. Eğitim kurumları bunlar, pandemi sürecinde yaşananlara rağmen hala nasıl online sınav kararı alabiliyorlar? Yahu bunların başındakiler profesör vs değil mi? Böyle bir öngörüsüzlük nasıl profesörlerde olabilir?

Pardon arkadaşlar, 20 dersi yüz yüze sınavla 1 yılda verdim. Kalan 4 dersimi de online sınavla geçince 1 buçuk yıl olmuş olacak.

azmını tebrık ederım basarılar dılerım egıtım hayatında
asla vaz gecme devam
kopyaysa kopya bılgıyse bılgı
dıploma hersey olmasada cok seydır

@GRAHAM BELL Teşekkür ederim tabi ki aynen senin gibi düşündüm ama üzülmedim değil. Ben yüz yüze sınavda zaten geçiyordum.

Rastî, sistem kopyaya müsaade ediyorsa sen neden çekmiyorsun?

selda* Bacım nasıl bir cevap bekliyorsun benden :)) Ben böyle bir cevap vermem :)

Rasti, önlisansla bırakma... hızını almışken lisansa devam...

Bu arada o dersler sıbav geçmek için değil, öğrenmek için. Bunun kıymetini bilen olur, bilmeyen olur. İnsan zamanla öğreniyor.

Benim ağabeyim inşaat mühendisi.. 67 yaşında. İşi gücü var, maddi durumu iyi. AÖF'de sağlık bilimlerini bitirdi, felsefe lisansını son senede bıraktı, adalet önlisans bitirdi, şimdi hukuk olarak devam ediyor. :) Azmin sonu yok.

MeTePe Haklısın abı, bu güne kadar okumamış olmam hataydı. En azından bir lisans okumak lazım. Teşekkür ederim.

MeTePe Hatam, eksiğim çok çoktur abı. Daha öğrenmemişim zaten. Okumak kadar, yazmak da öğretici olur belki diye düşündüm. Yazmasam mı acaba iyice öğrenene kadar abı ?

Yazmasam mı acaba iyice öğrenene kadar abı ?

Tam tersine... Yabancı dil başına gözüne vura vura öğrenilir. Hata yapmaktan korkma. Doğru yolda gidiyorsun. YAbancı dil demek roman yazarı veya edebiyatçı olacaksın demek değil. Karşındakiyle anlaşacaksın demek. Turist sana "ben var gitmek Ayasofya" dediğinde anlamıyor musun? :)

Bir de yabancı video, dizi vs. izlemenin de faydası olur.

MeTePe Abı valla şimdilik kitap aldım. Çok zamanım yok ama okumaya çalışıyorum. Kitabı aynı zamanda YouTubeden de dinleyebiliyorum. İşitme engelli olmam dinlememi, anlamamı baya zorlaştırıyor. Hobi olarak öğreniyorum ama kararlıyım en az B2 seviyesine çıkıp İngilizce haber okuma, twit okuma, bir şeyler araştırma seviyesine gelmek istiyorum.

Sitede tanıyan eden yok, yanlışım çok olacak ama kimse tanımadığı için umursamıyorum:) Arada canım sıkılıyor, yapacak bir şey arıyorum. Öyle zamanlarda yazmaya çalışacağım.

Tavsiye için teşekkür ederim abı.

Bank olayı süpermiş de seni işinden etmesin... :)

MeTePe Öyle bir risk olsaydı yapmazdım abı :) En çok çalışanlardan biriyim, o not benim için değildir, kimin içinse o oturmasın:)

Üst Alt