Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Aort genişlemesi olan var mı?

swcos

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Aort genişlemesi olan yada farklı kalp damar olan var mı?

swcos
Merhaba,
Asendan aort genişlemesi var. 18 yıldır beraber geçinip gidiyoruz. Ilk ölçümde 42 çıkmıştı şuan 44.46 arası çıkıyor. Tek tedavisi stent takılması olarak biliyorum ve henüz o aşamaya gelmedim şükür.

Aort koarkastayonu darlik vardi 2002 yilinda balonanjioplasti ile acildi suan bicuspid aort tanisi ile kontrol altindayim 6 ayda 1 eko cekiniyorum

Bende marfanım. Hastalığım için olan bir şey aort sorunu fakaf ben daha yolun başındayım ve küçüğüm. İlerleme derecesi nasıl oluyor içinizdeki korkuyu nasıl yendiniz? Hayatı nasıl etkiliyor

Yaşamınız nasıl oluyor? Ameliyatı hakkında bilginiz var mı? Ameliyatyan sonra rahatlama ve eskisi gibi hareketli hale dönmek mümkün müdür?

Fiziksel aktiveteler ile aranız nasıl? Spor şınav mekik

swcos

Kerdesim hastaliklarim dogustan bobregimin biride idrar yollarindan 2011 2014 yillari arasinda ameliyatda oldum ilerleme derecesi konusunda yorum yapamam doktor degilim spor yasak askerlik yasak yasin kucuk galiba doktorlarin ne diyorsa ona gore hareket et korkum hic olmadi bebeklikten hastanelerde buyudugum icin endiselerim yoktu 14 yasindaydim balon anjio oldugum da damar hastaliklari cok riskli ama mudahalesi kolay onemli erken teshis kontrollerini aksatma sakin

ASUS_Z01BD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Her an yırtılacak gibi hissediyorum. Uyuyamıyorum

Sıcağa çıkma yüzme gibi aktiveteler yapabiliyor musunuz

sıcakla alakalı sıkıntım yok ama yüzme ve efor sarfedilecek tüm sporlar yasak

Çocuk sahibi nasıl olunuyor peki? Yani ilerde çocuğumuz olmayacak mı? Efor gerektiren bir şey

evet bend aurt damar hastasiyim 4.7 olmusum doktorum 6 ayda bir tedaviye gelmemi söyledi suan aluc yapragi ve cicegi cayi iciyorum belli bir sure sonra düzeltiyormus bakalim kntrollerde ne olcak

Esim aort genislemesinden ve aort kapak degisimi ameliyati oldu (bu iki operasyonda sentetik aort ve metal kapak takiliyor buna bental ameliyati deniyor) en son EKO olcumde aort 5.8 cikmisti hoca hemen ameliyata aldi zaten patlamak uzereymis resimlerde gorduk.

swcos
Kardeşim bende marfam sendromu var 23 yaşındayım aort damarım 18 yaşımda patlama noktasına geldi bigün okuldan cıktım sınavdan göğüsüme bi hava doldu şişti böyle içimde sonra göğüsüm agrıdı kustum ettim acil hastanrye gittim, bide eger aort damarın genişse böyle agrı bişey hisseettiğinde kalp hastanelerine normal hastamedekiler anlamıyor ekg yapıyo oda bişey göstermiyor usg ile damara bakılması vrya bt çekilmesi gerekiyor, ben iki gün kıvrandım boş hastanelerde besin zehirlenmesi dediler yolladılar, sonra gece yine busefer isal ilacı verdiler yolladılar, en son yine busefer bi doktor dedi kardeşim dedi sen kalp krizni anlatıyon hemen kalp hastanesine gidin dedi gitmemle ameliyata girmem bir oldu dahda uzunda kısa kısa anlatim, sonra olduk ameliyatı damar 6.7 cm kalbin ordaki aort ve aort kapago mekanik kapak takıldı, coumandin denilen hao var kan sulandırıcı ömir boyu onu içip kan testine gidiyosum ayda aya, bana doktor herşey serbest sana bitek halter kaldırma demişti bende bi kaç yıl sonra evde öyle yavas yvs dambıl kaldırırdım şınav cekerdim yani düşn göğüs kafesi kesikti açık ameliyattı tabi o bir yıl bişeyler daha oldu tel reaksiypnu oldu göğüsümde yara oldu kocaman ama herkesde olcak diye bişey yok benim vücüt kabul etmedi, 2019 haziranda tekrar aynı şey oldu içimde gaz varmış gibi göğüsmde gaz var gibi nasıl diyim karnından göğüsne dogru boynuna dogru bi gaz basınc cıkıyo gibi oldı bende direk gittim ambulansa çalışıyodım apar topar hastane siyami ersek orda eski ameliyat yerini acıcaz dediler yok dedim kendi hastaneme gittim mejmet akif kalp sonra orasıda baya şeyler dediler tam iki bucuk ay hastanede yattım bunun tedavisi yok bizde dediler sonra medipol mega hastanesinde mustafa güden var kalp ve damar doktorlarının piri kardeşim sana tavsiyeö gittgin doktorları bırak yarın hemen medipol megada mustafa güdene muayne ol doktorumuz senin içini rahatlatıcak kesinlikle git mesrla bana keşke ilk ameliyatta bana grlseydin ben bu ameşiyatı sırtından yapardım hiç göğüs kafesini kesmezdin gençsin diye dedi ama iştr ozaman olduk böyle, sonra 2019 da torak abdominal anevrizma ameliyato oldum aort damarım neredeyse hepsi değişti yine aortum 6.7 cm di şöyle anlatim böbrek bagırsak akciger giden aort komşle değişti ve bu ameliyatı yapabilen MUSTAFA GÜDEN hocamız ve ekibi ve cok ilgileniyor hocamız ve Begench hocamız var ekibinden allah razı olsun doktorlarımızdan benim oldugum torak abdominal anevrizma kalp ve damar ameliyatının en zor ameliyatı kalp naklinden bile zormuş öyle demişti bi doktor, şimdi özete gelim eger açık kalp ameliyatı olursan ilk 2 ay koruman lazım sonra 6 ayda tamamrn iyileşiyon eskisi gibi oluyosun ilk basta korkuyon eskisi gibi olamican diye ama zamanla geçiyo herşey eğer ameliyat olmadıysan kesinlikle git mustafa güden hocamıza Medipol mega bagcılarda yanına sonuclarınıda al BT, USG varsa

Üst Alt