Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Araç Alırken ve sonrasında yaşadığım zorluklar..

mac72

Emektar Üye
Konular
60
Reaksiyonlar
42
Tarih bu foruma üye olduğum zamanlar ..Hararetli bir şekilde ÖTV indirimli engelli aracı nasıl alınır onu araştırıyorum (yaptığım araştırmaların tek elde kalan güzel tarafı bu forumu bulmak oldu)..Aklımda vito almak vardı tüm araştırmalarımı ona göre yapıyordum. (acemilik böyle bişey işte:)) Forumdada zaten vito almış bir arkadaşa yardımlar vardı ve arkadaşın aldıktan sonraki pişmanlık yazısı "Arabayı aldık babam dan bana düşmüyo yahu"diye!!...:) çok gülmüştüm buna olsundu arabayı alalımda zaten ben sürmeyecektim ki babamdan bana düşmemesinin bir sakıncası yoktu benim için..:)

Tüm forumdaki ve gelirler genel müdürlüğündeki sakat aracı alımıyla ilgili bölümleri araştırdıktan sonra, GTİP 87.03 ve GTİP 87.04 arasında nasıl bi bağlantı var. Motor hacmi ne kadar olursa GTİP 87.03 ê girer, ne kadar olursa GTİP87.04 'e girer , koltuk ekletirsen ne olur , koltuk çıkartırsan ne olur ezberlemiştim. (Şimdi öğrendimki hepsi boşunaymış bu ülkede kimse bişeyi doğru dürüst bilmiyo 1 sene sonra bunu gördüm birinin ak dediğine diğeri hadi len o görmüyonmu mor bile diyo:) 2 kanun birbiriyle çelişiyo hatta)

Araştırmalar bitti. Baktık olacak gibi değil, ÖTV indirimiyle aracı aldığınız zaman bir tane koltuk eklettirdiniz diyelim yada araca cam açtırdınız ( ÖTV indirimiyle ancak ticari araç sııfındaki aracı alıyorsunuz mecburen motor hacminden dolayı ) araç hemen sınıf değiştiriyor ya size "mal"muamelesi yapılmasına razı olacak koltuk ,cam falan ekletmeyeceksiniz orda kapalı alanda gideceksiniz, günün belirli saatlerinde aracınla şehir merkezlerine ancak izin alarak girebileceksiniz yada paşa paşa ÖTV yi ödeyeceksiniz ..Bizde aynen öyle yaptık ve ÖTV yi ödemeye karar verdik ..Karar verdik vermesine de işte acemilik dediğim yere geldik en önemli kısmı atlamışım:D Ben tekerlekli sandalyemde otururken yerle kafam arasındaki yükseklik 145 cm. vitonunkini ölçmedim ama benim o araca binebilmem için tavanda taş devrindeki fred çakmaktaşın arabasında olduğu gibi bi delik açtırmak ve kafayı ordan çıkartmak gerekiyor yoksa o arabaya tekerlekli sandalyemle binebilmem imkansız:) haydiii şimdi ne yapmalı günlerce kafa patlattık ama nerde takıldık:) ÖTV den indirimden GTİP ten herşeyden vazgeçtik bana uygun araba aramaya başladık bu seferde:) Transporter, Renault Traffic , Ford transit,Hyundai H1 .. Reno trafic deki ölçünün 132 cm olduğunu gördükten sonra zaten diğerlerini n ölçüsünü araştırmadık bile.. Tam artık ümidi kesmeye başlamıştım ki Allahtan ford transit yetişti imdadıma Alışveriş merkezlerinin evlere servis olarak kullandığı araçlardan bulabildik..

Aracı bulduk ÖTv yi ödemeye karar verdik ki daha sonra başımız herhangi bir şekilde ağrımasın herşey kanuni olsun, yok olmaz, dürüstsen karşına yüzlerce problem çıkartıyorlar. Tabii araç konusunda o zamanlar onu da bilmiyorduk başımıza gelene kadar.. Aracı aldık asansörün sparişini verdik aracı modifiye eden tasarımcı bir arkadaşa emanet ettik herşeyini hazırla ruhsatı falan çıkart, bize bitmiş olarak teslim et diye..

Arkadaş arabaya proje çizdirir, aracın muayenesini yaptırır ve araca ruhsatı çıkartır, herşey tamam ama tamam olmayan bişey var asansör daha sonra geldi.. arkadaki 4 lü koltuk çıkartılır yerine asansör monte edilir.. Arkadaşta ilk defa engelli aracı tasarımı yapıyor oda acemi bu konuda. ona denir ki;
- asansör monte edildikten sonra ruhsata işlenip tescil edilecek yapılması gereken sadece ruhsatta teksayfa değişimi ..Ama maalesef öyle değilmiş bu sefer biz koşturmaya başladık. Trafiğe gittik aracı muayene ettirip getirin dendi ,muayene istasyonuna vardık tabii beni indirmediler bende girdim neler yapıyolar araca bizzat gördüm (check up gibi bişey aslında iyide, bizim gibi "bin sür" yapanlar için hiç değilse araç da bi yamukluk varmı görüyorsun sene de bir..:) ) Herşey bitti muayeneyi yapan eleman koltukların arasındaki mesafeyi bile ölçtü:) ve bingo günün sorusu geldi;
-Ya abi sen ordasın arkadaki olması gereken 4 lü koltuk nerede ? projede var yada koltuk orda olsaydı sen nerde olacaktın?

Tabii araç ağır kusurlu olarak muayeneden geçemedi gidip yeniden proje çizilmesi gerekiyor bir takipçiye işi havale ettik o projecisine verdi adam projeyi çizdi arkada 4 lü koltuğun olduğu yerde tekerlekli sandalyemle ben 6+1 7 kişi ee o zamanda araç yeniden kamyonet sınıfına giriyor TSE de araç proje müdürü bir akıl veriyor diyorki ;
-AITM yönetmeliği 4.9. maddesini dip not olarak düşersek sorun hallolur madde düşülür
"[FONT=Comic Sans MS]4.9- Koltuk çıkartılması veya ilavesi
Araçta ulaşılabilir koltuk bağlantı yerleri varsa, koltuk basit bir şekilde bağlanabiliyorsa, aracın koltuk kapasitesi azami bağlantı sayısı kadardır. Yerinden sökülmüş koltuk, koltuk çıkartma anlamını taşımaz. Ulaşılabilir koltuk bağlantıların tanımı MARTOY Ek II Kısım C’de yer almaktadır.
Koltuk bağlantıları, kaynak vb gibi yöntemler ile tekrar bağlanamayacak biçimde tadil edilirse koltuk çıkartılmış kabul edilir.
Koltuk ilavesinde, bağlantıların Ek VII 1.15, M1 kategorisi için ayrıca emniyet kemeri bakımından madde 1.19, madde 1.31’e uygun olması aranır. M2 ve M3 kategorileri ayrıca Ek VII madde 1.50’ye uygun olmalıdır"[/FONT]

Elimizde yeni proje, arkada ben gidiyoruz muayene istasyonuna, başımız ağrımasın, herşeyi tam yaptıralım da diye çabalayan babam ve ben 2-3 gün koşturmacadan sonra ..Tabii;
-ya kabul etmezse eleman diye de korkmuyor değiliz ama projecimiz sağlamcı araç proje müdürünün numarasını da projenin bir köşesine yazıyor sorun çıkarsa diye, gidiyoruz zaten diğer muayeneler tam, tek dertleri arkadaki 4 lü koltuk ve proje onlar da tamam olunca muayeneden geçiyoruz ve rahatlıyoruz babamla..

Elimizde muayene kağıdı, projeler, TSE nin onaylı tadil raporu hepsiyle birlikte Trafik tescile gidiyoruz. Memur diyormuş ki babama zaten bu şekil size bu plakayı nasıl vermişler sakat amblemi olması lazımdı ? kardeşim biz o ÖTV yi boşamı ödedik? babam bunları bilmediği için bişey demiyo tabiiki! kaldıki aracı ben kullanmıycamki?.Memuru ben görmedim ama bize çıkarttığı ruhsatı gördükten sonra "ya acaba bu adam bunları yazarken kafası iyimiydi "diyede geçmiyor değil hani..Ruhsatı çıkartıyoruz yeni sakat amblemli plakamızı da çıkartıyoruz 1 sene boyunca geziyoruz hiç bir problem yaşamadan(ruhsatta birde engellinin kendinden başkası aracı kullanamz yazıyorki evlere şenlik lan ben kendi tekerlekli sandalyemi bile zorkullanıyorum koskoca aracı nasıl kullanayım.)..

Bu sene herşey tamamın rahatça muayeneden geçerizin rahatlığı var babamda da bende de (kendime hadi canım sende demek istiyorum :pburası Türkiye)Nasılsa Kırıkkale ye gidiyoruz muayeneyi orda yaptıralım diye elimizi kolumuzu sallaya sallaya gidiyoruz kırıkkaledeki muayene istasyonuna, başlar da herşey olması gerektiği gibi taaki görevli şef in gelip
-aracınız bu şekliyle minibüs olarak muayeneden geçemez gidip kamyonet olarak proje çizdirip ruhsatı değiştirip öyle geleceksiniz demesine kadar
-Olur sonra yola çıkışlarda benim için irsaliyede çıkartalımmı? ben mal mıyım diye soruyorum elemana:)
-estağfurullah kardeş öyle demedim ama kurallar böyle diyor gidip ruhsatta 10 kişi yazan koltuk sayısını düşüreceksiniz yeni bir proje çizdirip kamyonet olarak tescil ettirip ruhsatı yenilettireceksiniz

Babamla sinir olmuş bir şekilde Ankaranın yolunu tutuyoruz gidiyoruz ruhsattaki 10 rakamını düşürmeye tabii proje değişmeden olmuyo bu işler (memur bize nasıl oldu ve güvendiyse ordaki dosyadaki tüm evraklarımızı verip projeciye gönderiyor hatta diyorki uğraşmayın kardeşim yaa muayene yaptırmadan gezin sizimi takip ediyoruz ) projecide süper bir hafıza herşeyi hatırlıyor tabii ordaki AITM nin 4.9maddesini düştüklerinide, siz gidin yapmaları gerek diyor olmazsa TSE araç muayene müdürünü arayın..Ankarada muayeneden geçtiğimiz yerdeki istasyona gidiyoruz bakın geçen sene geçtik muayeneden bu sene geçirmiyolar diye..Adamdan tam "Dün dündür bugün bugündür"vari bi cevap "O ozamandı şimdi değişti o madde"..O ;

-ben bu şekilde aracı muayene etmem kamyonete çevir gel! diyor. Ben
-bende ben bu şekilde aracı muayene ettiricem!! adamla epeyce bi bağırıştıktan sonra gerçekten bu madde değiştimi diye babamla TSE ye gitmeye karar veriyoruz .

Cuma günü öğle arasına yakın TSE ye gidiyoruz. Müdür makamında yok tabii, hemşehri diye orda tanıştığımız bir eleman bizi makine mühendislerinin yanına götürüyor orda oturup derdimizi anlatıyoruz herşey bizim haklılığımız yönünde, kural değişmemiş TSE de hatta yönetmelikleride çıkartıp teeek tek koyuyorlar önümüze.. 1 yıldır çeşitli kereler evraklarınızı görebilirmiyiz diyen trafik memurlarının evraklarımızda ne gördüklerini merak ediyorum.Çünkü görmedikleri şeyi TSE deki makine mühendisi gösteriyor aynı sayfada aracın cinsi :Minibüs yazıyor tam karşısında tipi:N1 yazıyor Minibüsse eğer olması gereken N1 değil M2 imiş N1 oldumu kamyonet tipi oluyomuş yani ruhsatta araç hem minibüs hem kamyonet olarak geçiyor.. saat 15:30 'a kadar müdürün Cuma namazından dönmesini bekliyoruz hazret tüm cuma kaza ne varsa hepsini kıldı herhalde o saate kadar..Gelince yanına gidiyouz kendi verdikleri raporu inceliyor ve o günün lafını söylüyor;
- Bu rapor baştan sona hatalı böylebirşey olamaz gözümüzden kaçmış bizlerinde..
Haydiii amcanın imzası var, ordaki o notu düşmelerini isteyen de kendisi
-yeniden kamyonet olarak hazırlanacak o rapor diyor..
Uzun lafın kısası hallettik muayene işini ama 2 senedirde ne çektiğimizi bir ben biliyorum .. Eminimki eğer yaşarsak seneyede aynı problemleri yaşatacaklar bize Benim işlerim zaten şak diye olmaz hiç, önce koşturmam stres yaşamam lazım, beni böyle seviyo güzel Allahım:)

Neyse aslında yapılması gereken, sadece hükümetin küçücük bi hamlesinde ;
-Kardeşim bir engelli kendi ulaşımını kolaylaştıracak bir araç alıyo ve ona gerekli kolaylaştırıcı aparatları taktırıyorsa projesini çizdirip tescil ettiriyorsa her şey kanuniyse araç muayene edilirken zorluk çıkartılmaması
demek ve ulaştırma bakanlığına bu görevi vermek bu kadar zormu?

MAC 72 bugün bu saatte yaşadıklarını öyrenmiş ve kendime yanlız deyilsin mehmet bak neler yaşanıyor dedim kendi kendime. Bu zorluklar bize yaşama azmi vermekte ve dirençimiz dahada artmaktadır birgün bu birokrasi elbette izmet edeçektir. Bende Almanya dan MEYRA SCOOTER almak için araştırma yapıyorum enüz pekbi yol alamadım. aracı getirçek firma ve kaça gelçek fiyatını enüz öyrenemedim. Bu konuda bilgi beklemekteyim.

Üst Alt