Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Araç perte çıktıktan sonra 5 yılı beklemeden yeni araç alabiliyor muyuz?

FARUKEST

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhabalar,

26 Mart tarihi itibari ile engelli aracım ile kaza yaptım ( Aracım 2-2.5 senelik ). Benim sigortam olan Aksigorta aracımın bilgilerini soltaj firması olan aksam otoya gönderilerek soltaj rakamı istedi.

Öncelikle 2 durum mevcut.
1 ) Araç perte çıkar. hasarlıdır veya ağır hasarlıdır.
2 ) Araç hurdaya çıkar. Kullanılamaz haldedir.
* İnternetteki bununla alakalı bilgi karışıklığını da düzelteyim. "Pert ile Hurda aynı şey değildir." Net.
* Soltaj çalışması ( Fiyat çalışması ) yapılabilen araç tamir edilebilir ve hurdaya asla ayrılamaz.
Soltaj calışması ( Fiyat çıkarma çalışması ) da sadece perte çıkartılacak araç için yapılır.

Sigorta tarafından durumların sonucu.
** 1. ve 2. durumda da sigorta hertürlü ötvsiz fiyat üzerinden ödeme yapar. Hurdaya çıktıktan sonra dava açan arkadaşlar olmuş ama kazanıp sonuçlananı görmedim. Poliçenizde Engelli klozu yer alıyorsa ve sigortadan para almak istiyorsanız "ötvsiz ödeme" almaktan başka çareniz de yok.

Sorularım şu şekilde. ( aracımın pert olduğunu ve soltaj rakamı cıktığını farzedelim )
1 ) Ötv siz miktarı sigortamdan aldıktan sonra 5 sene dolmadan tekrar ötv siz 0 araç alabiliyor muyum ?
2 ) Ötv siz miktarı sigortamdan aldıktan sonra 5 sene olmadan herhangi bir engelliden 2. el engelli aracı alabiliyor muyum ?

Vergi dairesinden telefondan aldığım bilgi ( 183 )
"1 ve. 2. durumlarda tekrar ötvsiz araç alabilmeniz için aracın eksper tarafından hurdaya ayrılacak damgası ile onaylanması gerekiyor. bunun kanıtlanması gerekiyor. Aksi takdirde pert durumunda sigortadan ücretinizi alsanız da ötv den yararlanamazsınız ve engelliden engelliye araç da alamazsınız ( 5 sene dolmadan )

* Bana çok saçma ve engelliyi aşırı mağduriyete sokan bir durum gibi geldi. Ya bilgi eksikliği var ya da durum hakikaten %100 şekilde böyle.

Bu konuda bu şekilde yaşanmışlığı olan bir arkadaş varsa ve paylaşırsa çok sevinirim. böyle bir durum varsa fiziki olarak gidip.. gerekli yerlere sorularımı sormaya devam edeceğim.

Selam,

Sorunuzun cevaplarını zaten siz almışsınız. Böyle bir durum kişisel olarak yaşamadım ama yaşayan arkadaşlara yönlendirme yaptım.

Sorduğunuz senaryo için, Araç pert ve size ödeme yapılacaksa, bunu kabul etmemiz önemli. Aracın hurdaya ayrılmasını isteyeceksiniz. Sigorta şirketi o aracı satıp size ödediği miktarın bir kısmını çıkarma eğilimindedir. Dolayısıyla buna yanaşmaz. Bu durumda, pazarlık devreye girer. Uzun lafın kısası, eğer 5 yılın dolmasına 2 yıldan az kaldıysa, hiç pazarlık etmeden ÖTV'siz tutarı alıp, sürenizi bekleyebilirsiniz.

Ama aracınız 1-2 yıllık ise, kalan süre uzun olacağı için aracın hurdaya ayrılmasını talep edip, ÖTV'siz tutarın bir kısmını pazarlıkla verebilirsiniz.

Bu durum adaletli mi, değil. Haklısınız ama yapacakta bir şey yok, 5 yıl sınırı kalmadığı sürece. O sınırında hiç kalkacağı yok hatta yeni sınırlarla uğraşıyoruz 247.400 TL gibi...

İşte bu noktada, madem öyle bizde normal vatandaşa göre kasko poliçemize az para ödeyelim diye mücadele veriyoruz. Şimdilik ben ve 1 kaç arkadaş, normal tutara göre ortalama 1.000 TL indirim alıp kasko yaptırıyorlar...

Cevabınız için teşekkürler,

Aracımı alalı 2 sene 4 ay oldu. öyle bir rakamki beklesem ayrı bir dert beklemesem ayrı.
Kasko firmasından alacağım ötvsiz rakamla ötvli araç aldığım zaman tabiri caizse double zarara giriyorum.
Muadiline yakın bir araç almak zaten hayal oluyor. Kaskonun aracı hurdaya çıkarması çok zor bir durum.
Yani hurdaya asla çıkarmazlar bu aracı. Hurdaya çıkan aracı satamazlar ve komple zararlarına bir işlem olacağı
için onlarla bu pazarlığa girmek bile saçma olur diye düşünüyorum ki hiç bahsetmediler bu durumdan.
Aracın tamir durumu söz konusu. zaten hurdaya çıkmayacaksa bu durum "tamir edilebilir" olarak geçiyor literatürde.
Ama yine öyle bir durum ki.. bu araç bu kadar ağır hasar almışken tamir edilmesi de ayrı bir sıkıntı. Tam bir çıkmaz..

Kasko ile görüşüp ağır hasarlı durumda hurdaya çıkarmayı deneyip başarılı olan bir arkadaş olmuş mu hiç ?

Hurda ya çıkarılıp. çıkarılmaması sizinle ilgili. Siz kabul ederseniz çıkar. Aracın sahibi sizsiz. Kasko firmasını düşünmek yerine kendinizi düşünün.

Bir diğer durumda, aracın tamir olması. Bir engelli yakınım, tamir masraflarına katkı yapıp, perte çıkarılmasını engellemişti. Satarken daha ucuza satarsınız belki ama duruma göre baktığınızda en iyi çözüm bu olabilir.

Teşkkürler,

Hurdaya çıkarılsa ve ötvsiz fiyatı alsam ona da razıyım. Bu durumda tekrar ötvsiz araç alabili
Ama hurdaya çıkarmakla ilgili bir teklifleri olmadı henüz. yani uyanıklıklarından öyle bir duruma gireceklerini de sanmıyorum demek istedim.
Yoksa banane kasko firmasından :)

"Hurda ya çıkarılıp. çıkarılmaması sizinle ilgili" derken ne demek istediniz tam olarak. açabilir misiniz
"Bir diğer durumda, aracın tamir olması" : zaten baktım hiç uygun olmuyor bu durum. tamir etmelerini isteyeceğim 40 binliralık bir hasar var diyorlar. yardım etmem pek söz konusu değil :)

FARUKEST

Onlar teklif etmezler. Siz, hurdaya çıkarın aracı diyip onlara baskı yapacaksınız.

Tamir konusu şöyle, siz kasko firmasından pert şartını öğrenin. Aracın % kaçını aşarsa tamirat perte çıkarıyorlar? Mesela bu kısma kadar siz ödeyip kalanını Kaskoya ödetebilirsiniz. Sonuçta size pert bedelini ödemektense atıyorum 25.000 TL ye aracı yaptırmaya ödemeyi seve seve kabul ederler. (Sizde 40-25= 15.000 TL sini ödersiniz örneğin.)

Aracı satarken, ÖTV'li tutarı satacağınız için, ağır hasarlı kaydı olsa bile bir miktar indirim yaparak en azından şuan ki sürecinizden daha iyi duruma gelebilirsiniz.

Sonuç olarak bu konular sizin kasko ile anlaşmanızdır. Onlar kendi menfaatlerine göre bir şey önerirler ve onu yapmak isterler. Sizde kendi menfaatinize göre birşey önerip onu yaptıracaksınız. Ve sonunda orta yolda buluşulacak. Eğer ciddi anlamda hak kaybınız varsa mahkemeye gideceksiniz.

Eyvallah çok teşekkür ediyorum detaylı önerileriniz için.
bakalım süreç nasıl işleyecek..

Üst Alt