Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Aracımı başkasının kullanmasıyla kaza yapması durumunda kaskonun durumu!?

FerhatD

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhabalar;

Sol bacağımdan %40 ortopedik engelliyim ve otomatik vites olması yettiğinden aracımda özel bir tertibat bulunmuyor. Kasko firmama eşimin de kullanabileceği şekilde poliçe düzenleyin diyorum mümkün değil diyorlar. Araç benim adıma engelli aracı olduğu için herhangi bir kazada benden başka kullanıcıların (kim olursa olsun) teminat dışı kalacağını belirttiler.

Konu ile ilgili bilgisi olan var mıdır, eşimi kullanıcı olarak poliçeye eklemenin yolu yok mu!?

aracı ötv indirimi ile mi aldınız? FerhatD öyleyse ruhsatta engelli olan araçlar için dediğiniz gibi bir police yapmazlar

dogus_83, evet ÖTV indirimli aldım. Başka yerlere de sordum, haklısınız maalesef başka biri eklenemiyormuş.

Kasko zaten, siz aksini belirtmediyseniz çoklu sürücü klozu ile gelir. Yani eşiniz kullansa da ödeme yapar. Ama siz indirimli olsun diye tek kendinizi tanımladıysanız o zaman sadece sizi kapsar. (Size bu şekilde teklif vermişlerdir.)

Benim kaskomda tek sürücü kısıtlaması yok. Olası hasar durumunda tüm sürücüleri kapsıyor.

StratoS, tabii ki indirimli olsun diye tek kullanıcı demedim, kaskonun yaptığı tek indirim hasarsızlık indirimi idi.

Bir de sizi uyarayım, muhatap olduğum müşteri temsilcisi bayan da bana sizden başka kullanıcıları kapsıyor demişti ancak benim durumum farklı, engelli aracı bu diye uyarınca araştırdı ve bu kez de olmuyormuş dedi. Trafikte nasıl benden başkasının kullanması yasaksa kasko da aynı şekilde izin vermiyor. Ha, oranı %90 üzerindeki engellilerin belirlediği kişilerin kullanımı var, o oluyor.

Siz de benim durumumda iseniz özellikle sorun lütfen.

FerhatD

Yanlışınız var. Şöyle, araç özel tertibatlı ise, trafik kanunu gereği sadece sizin kullanmanız gerekiyor. Kasko da Trafik kanuna dayandırarak, Kural ihlali sebebiyle ödeme yapmıyor. Ama yine trafik kanunun ilgili maddesine göre otomatik vites araç özel tertibat sayılıyor ama herkes kullanabiliyor, bu sebeple trafik kanuna aykırı bir durum yok ve ödeme yapılır.

Sigorta firmaları mevzuatları işlerine geldiği gibi yorumlayabilirler. Eski sigortacıyım.(Hayat Branşı) Sıkılıkla başıma gelirdi. Ve müşterilerden azarı ben yerdim. Bu durumda haksızlık olmaması için ilgili kanun maddesini gözlerine sokmanız gerekiyor.

Tıpkı bizim ÖTV'siz rakamdan kasko hesaplattırıp, uygun teklif almamız gibi. Hiçbir şirket yanaşmıyor ama Hazine Müsteşarlığının emrini gösterince, 2 şirketten bu şekilde teklif alarak kasko yaptırabiliyorsunuz.

StratoS, bildiğin işgüzarlık bu :(

Sol bacağımdan engelliyim, otomatik vites olması yettiği için herhangi bir tertibat yok.
Biraz üstlerine gideyim, en azından eşimin de kullanmasını istiyorum.
StratoS, bilgi için de ayrıca teşekkür ederim ;)

bende sol %45 engelliyim diz üstü protez kullanıyorum aracım otomatik herhangibir tertibat yok ehliyetim h sınıfı aracımı herkes kullana biliyor bende herkesin otomatik aracını kullana biliyorum yaklaşık on yıldırda kaskom var araçta özel tertibat olmacıkça aracı herkes kullana bilir sende herkesin aracını kullana bilirsin benim bildiğim öyle kaskoda kaza esnasında ödeme yapmak zorundadır yeni bir yasa çıktıysa bilmiyorum

stratus kardesim tertibatsiz 92 engel orani arac aldik bayide su an arac.istanbuldaki araci memleketw getirmek icin 3.sahis akrabam degil arkadasim araci kullanir ve Allah korusun kaza halinde isleyis nasil olur?ödeme yapar diyende var yapmaz diyende.arkadasa bayi soruun olmaz demis.kullanirken yok ama kaza aninda sorun olur diyende var.DURUMLA ILGILI GECERLI OLAN YASA NEDIR TESEKKURLER İYİ BAYRAMLAR

Muratti1905
Aslolan Karayolları Trafik Kanunu'dur. Kasko da ödeme yapmadığı durumları buna dayandırır.
%90 ve üzeri rapor ile alınan araçlarda kullanım kısıtlaması yok, herkes tarafından kullanılabilir.
Böyle olunca da sigorta firmasının (eğer tek sürücü klozu yoksa) araç başkası kullanırken kaza yapmış, ödeme yapmıyorum deme lüksü yoktur.
Ha diyenler var, tamamen işgüzarlık.

Hazine müsteşarlığının emri diyorsunuz ? Yakında araç alacağım lazım olacak gibi görünüyor. Bu emri nereden bulacağım ? StratoS

Üst Alt