Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Asgari geçim indirimi ve sakatlık indirimi maaşıma doğru yansıyor mu?

melankolik

Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
0
iyi günler. yardımcı olursanız bişey danışmak istiyordum

3. dereceden vergi indirimim var
3. derecelilere 133 ytl diye bir rakam eş gösteriliyor. bu ne içindir? nerden alınır? 2022 maaşı ile ilgili bişey mi? yoksa çalışma parasıyla mı ilgili?

şuan çalışmaktayım asgari ücret 435,92 + asgari geçim indirimi + sakatlık parası alıyorum = 530 ytl maaş almaktayım.
sizce dogru para mı aldım, bana dogru para mı veriyorlar? Ayrıca temmuz zammıyla ne para almam gerekiyor?

temmuz zammıyla hem asgari ücret arttı hem asgari geçim indirimi arttı hem de sakatlık param artması gerekecek

lütfen beni aydınlatın. uyutuluyor muyum, bilmek istiyorum!?

15/08/2008 tarihinden itibaren net asgari ücret:457,63
Bekar iseniz asgarigeçim: 45,63
3.dereceden sakatlık indiriminiz: 22,50
toplam:525,76 ytl almanız gerekmktedir

teşekkürler ama asgarigeçim ve 3.derece oranımı eski ücretlere göre söylediniz bana
onlarada zam gelmedi mi?

sakatlık indirimi yıllık açıklanıyor 3.derece 2008 yılı için 150,00 ytl dir.Asgari geçim indirimin ise bekar isen 47,90 .Toplam:Asgari ücret(457,63) + sakatlık indirimi (22,50 bu tutar %15 lik dilime göredir) + asgari geçim tutarı ( 47,90 bu tutar bekar içindir) = 528,03 net olur.

peki bu 150 ytl nedir bunu anlamış değilim
ben hiç 150 veya 133 ytl gibi bir para almadım

hakandogualp' Alıntı:
asgari geçim tutarı ( 47,90 bu tutar bekar içindir) =
hakan:Asgari geçim indirimi hesaplamasını yanlış yaptınız.Asgari ücret değişse bile yıl içindeki asgari geçim indirimi aynı kalır.
Melankolik;
Bakanlar kurulunun aldığı kararla bu miktarlar belirlenmekte.Miktar brüttür ve brüt olarak aldığın maaşın gelir vergisinden düşmektedir.Geri kalan miktar üzerinden vergi kesilmektedir.
Örnek:Aylık gelir vergisi miktarınız 450 YTL,Sakatlık indirimi tutarınız 150 YTL olsun.450-150=300YTL kalır.300 YTL nin %15 i hesaplanarak sizden vergi kesilir.

evet doğrusun raman72, düzeltiyorum
Toplam:Asgari ücret(457,63) + sakatlık indirimi (22,50 bu tutar %15 lik dilime göredir) + asgari geçim tutarı ( 45,63 bu tutar bekar içindir) = 525,76 net olur.

arkadaşlar asgari geçim indirimi bekarlar için 47,9 olmuştur bilginize

işyerimizde öyle yaptık 47,9 olarak dökümleri aldık herkesin maaşını (bekarların)

265 GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞi incelediğinizde
Asgari geçim indiriminin yıllık tutarı, her ücretli için asgarî ücret üzerinden hesaplanan yıllık vergi tutarını aşamayacak ve yılı içerisinde asgari ücret tutarında meydana gelen değişiklikler, asgari geçim indirimi uygulamasında dikkate alınmayacaktırder.dalayısıyla yaptığınız işlem yanlış bir işlem.

Üst Alt