Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Aşırı terleme şikayeti olan var mı? Hangi doktora gitmek gerek?

E®KAN

Üye
Konular
19
Reaksiyonlar
0
Başlıktan da belli olacağı gibi bende aşırı terleme var ve doktorlara danıştığımda, terleme iyidir sağlıklı olduğunun belirtisidir, bol bol terle diyor.
Oysa ki ben bu durumdan şikayetçiyim. Kesin bir çözüm için işin uzmanı olan, yani bu konuyu bilen bir doktora gitmek istiyorum. Gripken gittiğim sağlık ocağındaki doktor ENDOKRİN bölümüne git dedi fakat randevu ekranında öyle bir bölüm yok. Genel cerrahi, hariciye diyenler var :)

Aynı konudn şikayeti olanlar ve çözüm hakkında fikri olanlar yazarsa sevinirim. Mesela fazla tuzlu yeme, aşırı kilodan kaçın gibi tavsiyeler duydum, başka ne yapılabilir acaba?

En ufak harekette ter basıyor ve yorgunluk olmamasına rağmen terler akıyor. Belki de biz engelliler zorlandığımız hareketlere lıştık ve yorgunluk hissetmememize rağmen vücudumuz buna böyle tepki gösteriyor diyenler de var....

Benimde ellerimde aşırı terleme oluyor ve bu durum insanı çok rahatsız eden birşey. Doktor bana krem vermişti fakat buda bir işe yaramadı :((
Önerisi olan??

aşırı terlemenin çeşitleri ver; el terlemesi, yüz terlemesi vb... ve bu kişilerde utangaçlık, kişilerden kaçma , pişmanlık gibi tepkilere neden oluyor.

bendeki kremle geçecek gibi değil çünkü yüzüm ve başım terliyor. En önemli nedeni kilo ve benim boyum 1.66 olmasına rağmen kilom 72, fazla gibi evet.

Terlemenin dezavantajlarından kurtulmanın en önemli yolu bol bol soda içmek. Terle kaybedilen tuz, su ve mineraleri madensuyuyla geri kazanabiliriz.

Endokrinoloji tiroid ve diğer hormonlarla ilgili bir bölüm.Üniversite hastanelerinde bulunur.Hormonlar üzerine özel bir bölüm.Eğer hormon kaynaklı bir durumsa ilaçla veya diğer yöntemlerle çözüm bulunabilir.Hormonlarda bir sorun yoksa aşırı terleme olan bölgeye cerrahi operasyon yapılıyor.Sorunlu bölgedeki sinirlere cerrahi işlem yapılıyor.Google a terleme,klips yazın ayrıntılı bilgiler var.Geçmiş olsun...

Terlemenin şiddeti ve bölgesi, tedavinin etki süresi, başarı oranı, risk ve yan etkileri ve maliyeti tedavi seçiminde önemlidir. Tüm tedavi yöntemlerinin avantaj ve dezavantajları vardır. Bunlara göre fayda-risk oranlarına göre tedavi yöntemine karar verilmelidir.

Tedavi seçenekleri

Genel (vücutta yaygın olan) terlemelere kalıcı olarak tedavi edilemezler. Bu tür terlemelerde sistemik ilaç tedavileri, psikoterapi gibi diğer tedaviler kullanılabilir.
Bölgesel aşırı terlemeler (el, ayak, koltuk altı, yüz) kalıcı ve geçici yöntemlerle tedavi edilebilirler. Kalıcı tedavi sadece cerrahi yöntemlerle yapılabilir. Cerrahi dışındaki tedavilerde tedavinin sürekli tekrarı gerekir.
Şiddetli bölgesel terlemelerde cerrahi dışı tedaviler yetersiz kalır. Terleme şiddeti hafif ise basit tedaviler, fazla ise daha etkili tedaviler seçilir. Tedavilerin etkileri bölgelere göre farklıdır. Her tedavi her bölgede kullanılmaz.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Lokal terleme önleyiciler: Terleyen bölgeye lokal olarak uygulanan krem, losyon veya deodorant şeklindeki ilaçlardır. Hafif terlemelerde kullanılır. Şiddetli terlemelerde etkisiz kalır. Sürekli kullanmak gerekir.
Sistemik ilaçlar: Ağızdan hap şeklinde alınan ilaçlardır. Ciddi yan etkileri nedeniyle kullanımları sınırlıdır. Bazıları uzun süre kullanımda bağımlılık yapabilir. Genel vücut terlemelerinde, diğer yöntemlerin uygulanamadığı terlemelerde, kısa süreli etki beklenen durumlarda kullanılır. İlaç kesilince etkisi geçer.
İyontoforez: Orta şiddette el ve ayak terlemelerinde kullanılabilir. Eller ve ayaklara özel bir cihaz ile düşük amperli elektrik akımı verilir. Tedavinin ihtiyaca göre 2-5 gün aralıklarla sürekli tekrarı gerekir. Zaman alıcı ve bıktırıcı bir yöntemdir.
Botoks tedavisi: Terleme olan bölgeye botoks enjeksiyonları yapılır. Orta şiddetli koltuk altı terlemelerinde tercih edilir. Bazen el ve ayak terlemelerinde de uygulanabilir. Tedavinin 4-6 ayda bir tekrarı gerekir. Etkisi geçici, uygulaması ağrılı ve pahalı bir yöntemdir.
Blokajlar: Görüntüleme cihazları kullanılarak el ve koltuk altı terlemeleri için sırttan, ayak terlemeleri için belden girilerek yapılır. Sempatik sinir bölgesine ilaç verilir veya radyo dalgası uygulanır. Etkisi geçici, uygulaması zor ve başarı oranı düşüktür.
Torakal Sempatektomi: Koltuk altında açık cerrahi yöntemle girilerek yapılır. Endoskopik operasyonların artması ile kullanımı çok azalmıştır.
Endoskopik Torakal Sempatektomi: Kalıcı etki gösterir. Kısaca ETS adı verilen bu yöntemde endoskopik video kamera yardımıyla göğüs boşluğuna girilerek terlemeyi ayarlayan sempatik sinirin belirli bölgesi kesilir veya yakılır. Başarı oranı yüksektir ve etkisi hemen başlar. Yan etki ortaya çıkarsa geriye dönülemez.
Klipsli ETS: ETS ameliyatının klips konularak yapılan özel bir şeklidir. Sinir kesilmez veya yakılmaz. Başarı oranı yüksek, yan etkileri azdır. Etkisi kalıcıdır. Yan etki çıkarsa geriye dönülebilir bir yöntemdir. Aşağıda yöntemle ile ilgili geniş bilgi bulabilirsiniz.
Koltuk altı cerrahileri: Koltukaltı ter bezlerinin bölgesel cerrahi yöntemlerle çıkarılması, küretle kazınması, liposakşın cihazıyla deri altı dokusunun boşaltılması, lazerle ter bezlerinin tahrip edilmesi gibi yöntemlerdir. Bazılarında ciddi yara izleri kalabilir. En önemli problemi hastaların %20-30’unda hastalığın tekrar etmesidir.
Lomber sempatektomi: Ayak terlemelerinde göbeğin iki yanında 7-8 cm uzunluğunda kesilerden (veya laparoskopik yöntemle) yapılır. ETS benzeri bir operasyondur. Yara izi kalır ve tekrar etme oranı %5 civarındadır.
Psikoterapi ve diğer tedaviler: Yoğun anksiyete bulunan olgularda gevşeme egzersizleri ve problemle baş etme eğitimleri şeklinde psikoterapi yapılabilir. Bunun dışında bitkisel tedaviler, akupunktur, hipnoz, biofeedback, homoeopati, masaj, fitoterapi gibi tedaviler önerilmektedir. Sonuçları yüz güldürücü değildir.

bende aşırı terliyorum hiçte iyi bişey değil insanı sersem ediyor.:) genelde terleme ciğer rahatsızlığı olanlarda yada troidlerinde problem olanlarda görülüyor diye biliyorum. bi akciğer filmi çektirip nefes ölçümünü yaptırmalısın ve troid bezlerine baktırmalısın bence

Dostempati ve gülenkız, çok teşekkürler dikkate alacağım ve ilk vakit bulduğum fırsatta gideceğim.

Beslenme hakkında deneyimleri olan var mı acaba ?

bendede aşırı terleme var.fizik tedavide yattığım da beni baştan aşağıya incelediler ama kendi bünyelerinde bulamadılar.sonra sebebine kafayı takan benim doktor benim tahlilleri ve kan örneğini nükleer tıp a gönderdiler sonuç çıkmadı.ASO biraz yüksek çıkıyor onada senin kan dokularını vucudun kendi içindeki sistem yapıyor o yüzden ASO da normal değerlere getirilemiyor yapılabilecek şu an birşey yok. ondan sonra sen terle biz değiştirelim dediler birde bol sıvı ....da benim gibi 6 saatte 500 cc alması gerekenler ne yapacak dedim doktorlarda sık sık sonda ile mesaneni boşalt dediler.elden gelen birşey yok dediler.bizim sorun hala devam ediyor....ALLAH sizlerin yar ve yardımcısı olsun....

Hımm sanırım kişiden kişiye göre değişiyor terleme olayı, ama bence kilo ile alakası yok, çünkü ben 114 kg, 1.82 boyundayım (vücudumun sadece göbek kısmında yağ var)... ve terleme ancak hızlı hareket ettiğim zaman oluyor bazen :)

Erkan benim kadar terlediğini sanmıyorum.İnşaat işçileri bile benim kadar terlemiyor.Bunları yazmamın nedeni terlememin çok fazla olduğunu ifade etmek için.Oğlumda benim gibi çok terliyor.Bir çok tetkik yaptırdım,hatta tiroid biyopsisi bile yaptırdım,bu kadar terleyecek birşey çıkmadı.Tıp nedenini bulamadığı rahatsızlıklarda idiopatik deyip kalıyor.Öncelikle bir fakülte hastanesine gideceksin.Dahiliye bölümüne...Oradan muhtemelen endokrinoloji bölümüne yazı yazacak dr. ve maceran böyle başlayacak.Okuldayken yaz boyunca uğraştım,Cerrahpaşa'da,o zaman Hüsrev Hatemi hoca emekli olmamıştı.Ben sendeki terlemenin yürürken çok efor sarfetmenden kaynaklandığını düşünüyorum.Kaslar kasılıp gevşeme esnasında enerji(ATP) yakıyorlar ve sonuçta ter de açığa çıkıyor.Ama dinlenme esnasındaki terlemenin nedenini dahiliye ve endokrinden sonra tespit edebilirsin.Kan alınacak,tiroid hormonlarına(T3,T4,Tsh) bakılacak,tam kan sayımı(çünkü kansızlıktada terleme oluyor) daha sonra sintigrafi için Nükleer Tıp bölümüne gönderileceksin.En sonda biyopsi,enjektörle boynundan hücre enjekte edilip,patolojide bakılacak.Lokal terlemelerde tedavi var.Çok terlediğim için kış boyunca hasta oluyorum.Yazın özellikle insan içine çıkmak zor oluyor.Islak kıyafetlerle milletin yanında duramıyorsun.Bazıları tiksiniyor,bazıları tuhaf bakıyor.Elimden yılın 365 günü kağıt havlu eksik olmaz.Birde terim allerji yapıyor,tuzu vücudumda kabartılar yapıyor.
İnşaallah bir sonuç elde edersin,hocam.Yazılılarda kağıdım ıslanmasın diye amma uğraşırdım.Bütün öğretmenlere saygılar.

Teşekkürler, İremsu, Nurullah abim, Tarelif benim yaşadıklarımı çok iyi yansıtmışsın. insanları öpmem ben yanaklarından çünkü terli oluyorum, fakat onlar soğuk olduğumu sanıpkafa tokuşturmama kızıyorlar :) napalım başka çaresi yok. Anlattığın yol bayağı uzunmuş ama müsait bir zamanda kesinlikle gideceğim. Bu olay bitmeli bence.

Benim diğer bacağın yükünü de sağlam bacak çektiği için o kadar güçlendi ki futbolcularım bacakları gibi kas yığınağı oldu. tabi yürüme esnasında bu kaslar işledikçe laktik asit bol miktarda üretiyorlar. durduğum vakit, bardaktan boşalmaya başlıyor terler. Yani aşırı efor sarfetmekten. Gerçi ben bunu farketmiyorum, sağlam insanlarla aynı hatta onlardan daha fazla yürürüm ama vücut tepkisini böyle veriyor demeki.

Tuzlu yemekle alakası var mı acaba ?

Çok tuzlu yemen doğru değil sende bilirsin dr.'lar 3 beyazı yasaklarlar genelde.Tuz,kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkarır.
Hamiş(not):Tamam sen sağlıklı insanlardan daha iyi yürüyorsun ama ben sağlıklı insanlar gibi değilim.Neden böyle durumlarda hemen savunmaya geçeriz.Hep birşeyleri ispatlarız bilmiyorum,bilemiyorum.Ömrümü bununla geçirdim ve arkama bakıp o aptalca geçirdiğim yıllara hüzünle ve acıyarak bakıyorum,çok boşuna harcamışım.Ben sakatım,sağlıklı insanlar gibi işlerimi yapamam asla onlar gibi olamam ve bundan sonra asla kendimi onlar kadar ya da onlardan daha iyi yapacağım diye ispatlamayacağım,çok yoruldum çünkü.

Engellieier ne kadar iyi iş çıkarırlarsa çıkarsınlar onlar ENGELLİDİR bir kere.
Bir iş yerinde diğer sağlıklı personelden 4-5 kat daha güzel iş çıkarsın engelli birisi yinede bu göze gelmez. Bizler de kendimizin eksik yönümüzü bastırmak için kendimizi ıspat yoluna kaçıyoruz.Eskiden otobüslerde yer verirlerdi de oturmazdım, dimdik durup ineceğim durağa kadar beklerdim, şimdilerde ise senin de dediğin gibi teşekkür edip oturuyorum. Kimseye açığımı kapatma çabası içide değilim. Kabullenen böyle, seven böyle, işveren böyle, beğenen böyle beğensin....

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ama benimki kiloya bağlı değil sadece el ve ayakta oluyor. İnsanlarla el sıkışamıyorsunuz, yazılılar çok zor oluyor kağıt ıslanıyor, otobüslerde demirden tutunamıyorsunuz bile... Kısacası zor :( Sanırım çözümü de ameliyat.

bütün derdiniz bu olsun dostlarım .her şeyde bir çare vardır.lakin eksiliklerimizden dolayı ayıflanıyorsunuz.""""YÜCE RABBİM YARATTIĞIM HER ŞEYDE BİR NİMET VARDIR.HAYRA DEDİĞİNİZ DE ŞER,ŞER DEDİĞİNİZ DEDE HAYIR VARDIR.YARATTIĞIM HER ŞEYDEN DERS ALASINIZ .SİZ HALA DERS ALMIYORMUSUNUZ...""""
RABBİ in emirlerine kulak verelim ve herşeyden bir anlam çıkaralım hayır yönünde...
BİZİ YARADAN ın güçü yetmiyormuyduki bizleri doğutan böyle veya sonradan böyle hale getirdi.demekki bizler bundan ibret alacağız veya dert çıkaracağız....
her şeyi kabullenmek v ona göre RABBİm in bize verdiği akılla çözüm üretmeliyiz CENNET kolayla kazanılmıyor....
bizler MEVCUDİYETİMİZLE yaşamaya barışık olmalıyız.yoksa bizim için işkence olur.hem biz hemde bize yardımcı olanlar azap çeker...

Yine yaz geldi, paket paket selpaklarla dolaşmaya başladık :)

bendede muazzam bir terleme var özellikle stres içinde iken yüzümden akan ter musluktan akarcasına oluyor

selamlar başımda yüzümde çok terleme oluyor yaz kış ..gece yastığımı değitiriyorum çok ıslanıyor saçlarımı kısa kestiriyorum..devamlı burnum tıkalı bunun içinde ..çok kiloluyum fakat normalkende terlemem oluyordu..amelityat ve insülinden sonra kilom arttı..terlemek çok kötü bir şey..bugün kağıt havluyla dolaştım elimde..çözüm bulamadım kalsiyum eksikliğinden olabilirmi acaba romatizmam var artrit doktorum kalsium verdi suda eriyor iğrenç tadı var..

Güncel, arkadaşlar bende sağ ayak ortopedik engelliyim, özellikle koltuk altı ve yüzümde yani başım aşırı derecede terliyor, oturduğum yerde ter akıyor,
Acaba İçimizden her hangi bir arkadaşımız, Aşırı terlemeye çözüm olarak cerrahi tedavi olan var mı (Klipsli ETS ameliyatı) yani ter bezlerinin klipsle kapatılıyor.

aynı sorun bendede var , bir çok hastaneye gittim , kitapta bile bulamayan doktor oldu ,
kişisel fikrim kendinizi rahat hissetmemenizden kaynaklanıyor.

Evet arkadaşlar bakıyorum da aşırı terleme sorunu sadece bende değilmiş benim gibi kader arkadaşlarımda da aynı sorun var. Elif KÖSE arkadaşımın yazdığı gibi ben hem yürürken ve hem de otururken durduğum yerde terliyorum. İşte bütün sıkıntı burada hadi yürürken tamam da efor sarf ediyoruz, tek ayak olduğu için tüm kaslarımız hareket ediyor, yani fazladan efor sarf ediyoruz. Ama oturduğum yerde de küçük bir harekette hemen terleme başlayınca ister istemez sıkılmaya başlıyorsun.

Aşırı bir şekilde el ve ayak terlemem var bu durumdan çok şikayetçiyim doktorum sadece TERKUR diye bir krem verdi ve faydasını görmedim telefonla uğraşırken evde otururken bilgisayarda dışarda hayatımın her anında sürekli terliyorum. Artık bunaldım desem yeridir

Merhaba

Aşırı Terleme "HiperHidroz" diye adlandırılıyor.

1.Tip sadece el ve ayaklarda veya belirli bir bölgede olan terlemeler "Primer HiperHidroz" denilen; ve tedavi seçenekleri olan durum

2.Tip ise vücudun tamamında olan terlemeler "Sekonder HiperHidroz" denilen ve genellikle Psikiyatrik Bozuklukların etkisiyle olan durumdur.
Tedavisi Altta yatan problemi gidermekden başka çözümü bildiğim kadarıyla yok.

zaferim

1.tipin tedavi yöntemlerinden biraz bahseder misiniz ?

Soru

Tip 1 de el ve ayaklardaki terlemeleri elektrikli suyla tedavi yöntemi var bildiğim kadarıyla. Başkaca bilgim yok malesef.

Merhaba

Bende çok terleyenlerden biriyim kağıt havlularla dolaşıyorum. Uzun süre kemiklerimle ilgili diye düşündüm. Geçen sringomyeli ile ilgili bir makale okurken dikkatimi çekti; sringomyelisi olan hastalar ya çok terlermiş yada hiç terleme olmayabilirmiş.

arkadaşlar günde 4 veya 5 deva terlemekte sıkıntı yok çünkü vucut kendisini soğutması gerekiyor. 4 veye 5 den fazla terleme varsa hastanelerin cildiye (dermatoloji)servisine görünmenizde fayda var istanbul meltem hastanesinde bu bölüm var okuduğum bazı makalelerdede uzman doktor avni bakkal ve uzman doktor dilek bahce kapılı yıldırım hanım efendinin makaleleri ve yazıları var kendileri aynı zamanda meltem hastanesinde görevli doktorlardır. araştımanızda fayda var

arkadaşlar herkese çok geçmiş olsun,suyu zamanlı için dışarı çıkacağınız zamanlar çok su tüketmeyin evde kaldığınız zamanlar su ihtiyacınızı giderin,bi ayrı dikkat etmeniz gereken konu küçük idrar sık sık ihtiyacınızı giderirseniz terleme azalır..eger çok sorun varsa o bölgelere botoxs uygulanabilir....

Bendede aşırı el ayak terlemesi var. Klipsli ets ameliyatı olmayı düşünüyorum bikaç ay sonra. Ondada refleks terleme oluyormuş sırt bel falan terliyomuş ama el ayak kadar rahatsız etmezmiş. Olsam mı olmasam mı kararsızım aşırı vücut terlemesinden korkuyorum.

Üst Alt