Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Askerden firar ettim, sonrasında engelli raporu aldım! Şimdi ne yapmalıyım?

Kaangs1905

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar, abiler öncelikle selamınaleyküm lütfen bana yardımcı olursanız çok sevinirim

2 sene önce askere gitmek için tecilimi bozdum sağ elimde fonksiyon bozukluğu vardı elimi düz tutamıyordum ince hareketler zayıftı (kalem tutamıyorum yemek yerken kaşık tutamıyorum sağ elimde bardak tutamıyorum ) vs…. sağ cebimden bile bişey çıkartırken sol elimle çıkartıyordum
bu yüzden aile hekimi askerlik muaynesinde beni gözle görülür uzuv kaybı ve ortopedik rahatsızlık açıklamasıyla hastaneye ortopedi bölümüne sevk etti orda ki doktor yüzüme bile bakmadan derdim ne anlayıp dinlemeden askerliğe elverişli komanda olamaz raporu verdi
ben de birliğime mecbur katıldım
2.5 aylık eğitimimi zorlanarakta olsa bitirip yedek astsubay olarak kıta birliğime katılış yaptım vücudumun sanki sağ tarafı uyuşuktu bu durumu üst amirime bildirdim hastaneye gitmek istediğimi söyledim ve 2 saat boyunca odasında şiddet gördüm ve firar ettim

lafı fazla uzatmamak için özet geçiyorum firar durumundayken araştırmalarım sonucu nörolojik bir sıkıntım olabileceği şüphesiyle kendi imkanımla nöroloji uzmanına gittim sorunumu anlattım ve umduğum gibi oldu MR istedi ve beyinin sağ ve sol lobunda mr sonucu beyazlıklar vardı vücudumun sağ tarafında hareket kabililiyetlerim kısıtlıydı hemipleji tanısı koyduğunu ve istersem engelli raporu alabileceğimi söyledi
ben de heyete başvurdum ve %40 engelli raporunu süresiz bir şekilde aldım

eğer gidersem askerlik şubesine beni direk hastaneye sevk eder mi elverişsiz raporu almak için onu merak ediyorum nasıl bir yol izlemem gerek artık bu dertten kurtulmak istiyorum ama o görev yaptığım birliğe gitmek istemiyorum yaşadığım olaylardan dolayı

yardımcı olabilecek abilerime kardeşlerime şimdiden çok teşekkür ediyorum

Engelli raporunuzla berber şubeye gidin...onlar sizi hastaneye sevk edeceklerdir.

Elverişsiz raporu alırsan firar durumları vs onla ilgili işlemlerden muaf olursunuz..

@Kaangs1905,

Güzel kardeşim kısa süre önce askeriye ile ilgili bazı düzenlemeler yapıldı. Oldukça uzun ve detaylı. Subay olan oğlum derki: Bizim elimizi kuvvetlendiren (yani bizlerin uzun zamandır istediği) bir çok düzenlemeyi sonunda gerçekleştirdiler." Firar, askerlikten atmak, sözleşmeleri fes etmek gibi konuları da kapsıyormuş. Dolayısıyla bu yeni düzenlemeler senin durumunu etkiler mi etkilemez mi bilemem tabii, ama iyice bir araştırıp ondan sonra ne yapman gerektiğine karar ver.
Selametle

@alifatih1958,
Abicim ben muvazzaf değilim benim askerliğim 12 ay sonunda bitiyordu zaten yeni çıkan askerlik kanuna göre erler kısa dönem (6 ay) uzun dönem üniversite veya yüksekokul mezunları (12 ay) bende yüksekokul mezunu olduğum için uzun dönem çıktı yükümlü askerim yani anlayacağın Kendi isteğimle girmedim

Aklını bu kadar karıştıran olduğu sürece firar gezmen gayet doğal

Ben size ne söyledim yukarıda? @Kaangs1905,

Özelden sorulan soruları foruma taşıyıp oradan cevap yazıyorum..buradaki gaye diğer insanlarda faydalansın.

Soru

Oğuzhan abi selamınaleyküm dediğin gibi bugün şubeye gittim sevki aldım hastaneye yarın gideceğim Allah izin verirse Allah razı olsun senden cesaretlendirdin beni abi %40 raporum var biliyorsun sence muaf olurmuyum abim kusura bakma rahatsız ettiğim için

Rahatsız olmuyorum...evet muaf olacaksınız.

@Kaangs1905,

Üst Alt