Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Asla Umudunuzu Kaybetmeyin

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
1
1[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Asla Umudunuzu Kaybetmeyin[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Hiçbirzaman ümidinizi yitirmeyin. Size, yapamazsın, başaramazsın denilip moralinizibozsalar bile, asla Ye’se kapılmayın, Görelim Mevlam neyler, Neylerse güzeleyler, deyip Allah’a tevekkül edin. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Zümer suresi 53. Ayetinde Allahü Teala, aslaumutsuz olma, umutsuzluk haramdır, demiştir. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]‘De ki: Ey nefislerine uyup haddini aşan kullarım! Allah’ınrahmetinden ümit kesmeyin. Allah bütün günahları bağışlar. Çünkü O mutlakGafur’dur, mutlak Rahim’dir. (O çok bağışlayan, çok esirgeyendir) ’ [SIZE=4](Zümer suresi, 53. ayet)[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Ankara’danyaz dönemi için Ereğli’ye geldiğimiz ilk günlerde Mayıs 2016’da komşumuz öğretmenBirgül Gökbudak hanımın kızı Seher ve dört kız arkadaşı Celal abilerini ziyaretettiler. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]Seher vearkadaşları Tıp’ta okuyordu. Ereğli’ye gezmeye gelmişlerdi. Engelliler haftasınedeniyle fakirle sohbet etmek istemiş ve ziyaretime gelmişlerdi. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]Keyiflisohbet sırasında onlara; Siz yakında doktor olacaksınız, Size iki yazı okutupbir tavsiyede bulunmak istiyorum, dedim. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]Ben şimdiemekliyim ama 1993’teki hastalığımın teşhisini koyan doktoru dinleseydik, benasla çalışamazdım ve hayattan bezgince evde yatıyor olacaktım, diye ekledim. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]Size hayatımı anlattığım kitaptan, nasıl asla çalışamazsın denilip, Rabbiminnasıl çalışmamı nasip ettiği ile ilgili bölümleri okumanızı isterim, dedim, Seher sesli okudu. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]AH DOKTOR HANIM[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Kasım 1993’teydi. Hastaneye yatalı yirmi gün olmuştu. Yapmadıklarıtahlil, test kalmamıştı. Defalarca kan aldılar. Ekg, Emg, Tomografi,.. her şeyiyaptılar. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]İki defaMR (emar) çekildi. O sıralarda elimi arada duvardan destek alarakyürüyebiliyordum.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Bir sabahuyandım. Doktorlar dokuz gibi vizite gelirlerdi. Yine duvardan destekleyürüyerek hastane balkonuna çıktım. Üniversitede yurtta alıştığım illetiyaktım. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Balkondanhastane bahçesindeki koşuşturan insanları seyrederken gözüm daldı. Dumanıüflerken anılar film şeridi gibi geçti. Dahadört ay önce üniversiteyi bitirmiştim. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Tüm çocukluğum ve delikanlılığım boyunca hep alay edilirdim: “Sensarhoş musun? , Niye düz yürümüyorsun? Yamuk! İçtin mi sen? , Sallanmasana! Dikdursana bi ya! Dengesiz! vs. … [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Yürürken balkonlardaki insanların bakışlarından çok utanırdım ama,daha bunun bir hastalık olduğunu bile bilmiyordum. Sanki böyle yürümeyi benistiyordum? [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Kendimi bildim bileli, geceleri dökmeden çay taşımanın ve dümdüzyürümenin hayalini kurardım. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Belki bir ilaçla veya iğneyle düzelebilme ihtimali vardır, belkiçok basit bir tedavisi vardır diye düşünürdüm. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ama kimseye derdimi söyleyemedim. İnsanların nasıl düzyürüyebildiklerini çok merak ederdim. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Hani doğuştan görme özürlü birisi, görmenin nasıl ve ne demekolduğunu anlayamazmış ya, mesela renkleri, benimki de aynen öyle. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]İşte şimdi beni hastanede inceliyorlardı. Ümitle sonucubekliyordum. Belki de iyileşecektim…” [/FONT][FONT="Arial"]Saatdokuza geliyordu. Tekrar odaya geçtim.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Doktorlargeldi. Bizimle ilgilenen doktorlar, klinik şefine biz hastaların durumuhakkında bilgi verdiler. Her günkü sabah kontrolü bitmişti. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Benodadaki diğer hastalarla sohbete başladım. Konu müzikten açıldı. Ben yurttaOrhan Gencebay’ın şarkılarını çok sevmiştim. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Yanımdakihasta ‘Ben Samsun’da yol üstü lokanta işletiyorum. Orhan bey, bana Samsun’a hergelişinde uğrar.’ dediğinde çok sevindim. O hastaya:[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Abi keşkeben de tanışabilsem” dedim. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Kahkahalarlaböyle sohbet devam ederken, benimle ilgilenen bayan doktor odaya girincesustuk. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Yanımageldi, içimi bir garip heyecan kapladı. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]‘Celȃl, senin hastalığının ismi Friedreich Ataksisi’ dediğindesözünü kestim.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]‘Nasıl doktor hanım, ney pardon anlayamadım’, dedim. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Daha hastalığın adını bile telaffuz edemiyordum.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Bu hastalık dengesiz yürümeyle başlar, sürekli ilerler vetekerlekli sandalyeyle devam eder. Sonunda yatalak duruma gelir” dedi. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Nefes almadan dinliyordum ve göz pınarlarım dolmaya başlamıştı.Henüz yirmi yaşında bir gençtim. Hayatın baharındaydım. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Yıllarca hayalini kurduğum düz yürüyebilmek gerçekten hayaledönüşüyordu. Sonra devam etti:[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Celȃl, sen şimdi hastalığının henüz başlangıç dönemindesin. Buhastalığın sebebi bilinmiyor ve maalesef tıbben tedavisi yok.” [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Dişlerimi sıkıyor ve ağlamamak için kendimi zor tutuyordum.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Bugünler senin iyi günlerin. Sen asla çalışamazsın. Yakındatekerlekli sandalyeye düşeceksin ve ilerde yaşarsan yatalak olabilirsin. Özetledurumun böyle.” Dedi. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Artık dahafazla kendimi tutamadım ve çocuk gibi hıçkırarak ağlamaya başladım. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]DoktorHanım odadan çıktı. Oda arkadaşları teselli veriyorlardı, ama duymuyordum.Yatağa uzandım. Battaniyeyi üstüme örttüm ve ağlamaya başladım. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Babam,kendimi idare ettiğim için refakatçi olarak kalmıyordu. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Saat onikigibi gelince bakmışki üstüm örtülü. Uyuyorum sanmış. Odadaki diğer hastalarbabama, uyumuyor, ağlıyor deyince üstümdeki battaniyeyi kaldırdı. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Babamı görünce tekrar ağlamaya başladım. Gözlerim ağlamaktan kançanağına dönmüştü. Durumu anlattığımda hemen doktorla görüşmeye gitti. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Gencecik çocuğa birden böyle söylenir mi?” diye münakaşa etmiş. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Doktor Hanımın babama cevabı şu olmuş:[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Ama hastanın kendi durumunu öğrenmeye hakkı var.” [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Babam o zaman alıştırarak söyleseydiniz ya diye doktora epeybağırmış. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Sonunda doktor Hanım odama gelerek bana:[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]- Celȃl senin hastalığının henüz tedavisi yok ama, bak tıp çokhızlı ilerliyor. Yakında bu hastalığa da bir çare, bir ilaç bulunabilir. Herzaman umutlu ol, dedi. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Kısmen biraz da olsa rahatlamıştım.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]***[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bazıdoktorlar önyargılı bilgilerle hemen karar veriyorlar. Meşhur şu sözüduymuşsunuzdur; [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Asla bir insanın umudunu kırmayın, belki de sahip olduğu tek şeyumuttur.” [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Allah’ın herkes hakkında mutlaka bir kader planı olduğunuanlayamamış ne yazıkki... [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Her insan özeldir. Cenab-ı Allah, bana çalışabilmem için her sebebihazırlamıştı. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Hastaneden çıktıktan dört ay sonra Nisan 1994’te, tesadüfzannettiğim sebeplerle beni özel şirketteki işime kavuşturdu elhamdülillah. Anlatacağım.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]İNGİLİZCE ÖĞRENMEM BOŞA DEĞİLMİŞ[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]SSK Hastanesi’nden çıktığımda verilen rapor ile babama: “Bu çocukhiç bir iş yapamaz, bakmakla yükümlüsün.” demişlerdi. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Babam bunu kabullenemedi. Çünkü üniversite bitirmiştim. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]İş ve işçiBulma Kurumu’na başvurduk. Onlar bizi özürlülük raporu almak için bir devlethastanesine gönderdiler. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Buhastaneden %40 özürlüdür ve getir götür işlerde çalışabilir diye raporverdiler. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Çünkümesleğimi dikkate almamışlardı. Ama biz İş ve İşçi Bulma Kurumu’na sadecedevlet kuruluşlarında çalışır diye kaydettirdik. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Birkaçhafta sonra babam beni moral olsun diye Kızılay’a götürdü. Babamın kolundayürürken İş ve işçi Bulma Kurumu’nun önünden geçiyorduk. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Babambana: “İstersen gel, özel şirketlerde de çalışabilirim diye değiştirtelim.”dedi. İçeri girdik. Özel şirketlerde de çalışabiliriz diye kaydımızıdeğiştirtmek istediğimizi söyledik. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Yetkilibize dedi ki “Senin bir mesleğin var mı?” Bende “Elektronik teknikeriyim.”dedim. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Tamam” dedi. “Karel diye bir firma var, biz oraya 5-6 özürlü işçigönderdik, birkaç hafta içinde beğenmeyip çıkardılar. Bir de siz gidermisiniz?” dediler.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Verilenadres Çankaya’ydı. Biz ise Sincan’da oturuyorduk. 1989 yılında “Çocuklarbüyüyor” diye gecekondudan Sincan’a apartman dairesine yine kirayataşınmıştık. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Çankayaile arada kırk km vardı. Neyse babamın kolunda otobüsle gittik ÇankayaKarel'e... Orada bir yetkili beni beğendi ve dedi ki “Burası genel müdürlük,fabrika ve arge Sincan'da... YarınSincan’daki fabrikaya gidin görüşün.” [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Kafamdabirsürü soru vardı. Ben artık engelliydim. Zaten oraya engelli kadrosuylagirecektim. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Aklımdabeğenilmeyen özürlü işçiler vardı. Ya beni de beğenmezseler, ya birkaç haftaiçinde beni de çıkartırlarsa diye endişe duyuyordum. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Henüzengelli sıfatı ile anılmaya da alışamamıştım. Değişik duygularla Sincan Karel'egittik. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Fabrikamüdürüyle görüştük. Önce bir elektronik bilgisi testi, sonra hastalığımhakkında konuşmalar... [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Görüşme sonunda babam : “Benim oğlum Yükseliş Kolejinde okudu,ingilizcesi de iyidir” dedi. ”Öyle mi?” deyip beni patronla görüştüreceğinisöyledi. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Benim, patron denince yaşlı, göbekli, kibirlibiri gözümde canlandı. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]İçeri girince, otuzlu yaşlarda, zayıf, uzunboylu, gri pantolon ve mavi gömlekli, talebe gibi sade giyimli birini görünceşaşırdım. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Müdür bey, Yaman Tunaoğlu bey deyiptanıştırdı. Elimi sıkıp oturttu. İngilizce ve elektronik bilgimi test etti. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Çünkü sonradan öğrendim. Boğaziçi mezunu veABD’de masterını yapmış bir elektronik mühendisiymiş. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Bana teknik bir ingilizce kitaptan bir sayfaokutup, tercüme etmemi istedi. Ettim ve sonuçta beni beğendiler, ki yarın sabahgel başla, dediler. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Araştırma-geliştirme (Ar-ge) bölümünde bir mühendis işten ayrılmışve öyle sanıyorum ki benim o işi yapacağımı kanaat etmiş. Ar-ge’de çalışmayabaşladım. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Allah ondan razı olsun. Aslında iki yıllık üniversite bitirmemerağmen bu işi öğrenip tecrübe kazanmam iki yıl sürdü. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Sonradan anladım ki Allah beni seviyordu. Benim kaderimi böyleyazmıştı. İngilizce öğrenmem boşa değildi. Dünyada Allah'ın yaptığı hiç bir işmalayani değildir. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Hem masabaşı güzel bir iş yapıyordum, hem de işyeri evime yedi kmidi. Allah’a binlerce hamdolsun.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]******[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]Evet kızlar işte böyle. Ne olursa olsun, asla hastalarınızın umudunu kırmayın…[/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Asla bir insanın umudunu kırmayın, belki de sahip olduğu tek şeyumuttur.” [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]Müstakbeldoktor kızlar:
Celal abi dersimizi aldık, çok teşekkür ederiz, iyi ki seni tanıdık,
dediler. [/FONT]
[/SIZE]

[FONT="Arial"][/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Celalin Penceresinden[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]

Üst Alt