Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Avukatsız vasi beyanıyla vasilik kaldırılabilir mi?

laugh4life

Yeni Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
4
Engelli raporunda zaten vasi tayini gerekmektedir gibi bir ibare de yok.Avukat araya sokmadan bu işlemi, vasinin dilekçe yoluyla beyanıyla halledebilir miyiz?

Son düzenleme:
Tam olarak ne yapmak istediğinizi yazarsanız yardımcı olabilirim.

Vasisi olan bir kişi var ve vasisini kaldırmak mı istiyor?

@xdedahii,

Ben vasilik kararının iptal edilmesini istiyorum.Vasim ablam.O da istiyor zaten.2022 aylığı için bir başvuru yapılmıştı ve oradaki memur, paranın alınması için vasi atanması gerektiğini söylemişti.O sebeple vasi atanmıştı.Ben şu an bu parayı almıyorum.Üniversitede son sınıf öğrencisiyim ve işlemlerimi tekrar kendim yapabilmek için iptal istiyorum.Tabi engelli raporumda şizofreni yazıyor ama vasi tayini gerekmektedir yazmıyor.Bana vasi, tamamen 2022 aylığı alınabilmesi için atandı, sağlık durumundan dolayı değil.Ama vasi kararında böyle bir bilgi yok.Nasıl bir yol izlemem gerekiyor bunu bulmaya çalışıyorum.

Vasiligin iptaline ilişkin hükümler medeni kanunda yeralıyor. Sulh hukuk mahkemesinden talep edilecek. Md.404 ila 408 arasında vesayeti gerektiren haller yer alıyor. Md.470 ila 488 arasında da vesayeti gerektiren hallerin sona ermesi ve vasilik görevinin sona ermesi var. Maddeleri inceleyebilirsiniz.

Ablan gidecek bağlı bulunduğun sulh mahkemesine dilekçe verecek, artık vasiye ihtiyaç yoktur. Tedavisini olmuş iyileşmiştir diye mahkeme dilekçeyi kabul edecektir. Seni hastaneye sevk edecek doktorda muayene olacaksın. Doktor derse ki vasiye gerek yoktur diye mahkemede ona göre karar alacaktır.

@xdedahii,
Ya engelli raporunda vasi tayini gerekmektedir gibi birşey yazmıyor ki.Vasi atanmasının sebebi 2022 aylığı alabilmekti,hastalık kaynaklı değildi.Engelli raporunu iptal ettirmek istemiyorum.Bunu yapmadan vasiliği kaldırmam gerek.

Engelli raporu ile vasi tayin edilmiyor
Durum bildirir raporu ile tayin ediliyor
Kalkması için iyileştiğini belgelemen lazım

@xdedahii,
Anlatamadım sanırım.Babam 2022 aylığına başvurmasa vasi tayini olmayacaktı.Yani bu raporu alanın vasi tayini zorunludur gibi birşey yok.Bazı raporlarda vasi tayini gerekmektedir yazıyormuş.Ben de öyle birşey yok.Hatta kendi işlerini kısmen yapabilir yazıyor raporda.

Biliyorum vasi kaldırmak için hangi neden dolayı vasi tayin edildiyse o durumun ortadan kalkması gerekiyor.

Size hangi nedenden vasi tayin edildiyse mahkeme kararında yazar. O neden ortadan kalktıysa vasinde kalkar. Senin bağlı bulunduğun vasi tayin eden sulh mahkemesine dilekçe vermen gerekiyor

Avukata gerek var mı sizce?Yani barodan ücretsiz avukat talep edecektim ama onun için de muhtarlıktan fakirlik belgesi alıp adliyeye avukat talebi için ayrıca dilekçe vermek gerekiyormuş sanırım.Bu yol meşakkatli mi olur?

Gerek yok, sulh mahkemesine ablanızla gidin dilekçeyi verin.

Ancak vasi doktor raporu ile tayin ediliyor. Siz hatırlamıyorsunuz ama diğer raporunuzda vasi tayini uygundur yazıyordur

@xdedahii,
Engelli raporunda vasi tayini ile ilgili tek bir kelime dahi yok.Vasiliği babam çıkarmış ama onun sebebi de 2022 aylığı sırasında memur, aylığa başvuru için vasi atanması gerektiğini söylemiş.Vasi kağıdında da kendi başına işlerini göremiyor tarzı şeyler yazıyor.Vasimin beyanı sanırım önemli olacaktır dilekçede.

@laugh4life, dediğim gibi vasiniz dilekçe verecek, sonrasında doktora yollayacaklardır. İnşallah düzenli doktora girmişindir. Yoksa doktor vermeyebilir

@xdedahii,

Doktora gitmem demek engelli raporunun iptali demek değil mi?Benden heyet raporu isterse engelli raporu iptal olabilir ve ben bunu istemiyorum.Doktordan durum bildirir raporu gibi birşey alarak engelli raporuna dokundurmadan bu konu hallolabilir mi?

Durum bildirir istiyorlar zaten. Mahkeme istiyor engelli raporu ile alakası yok

@xdedahii,

Bunu niye söyledim biliyomusun.İnternette mahkeme heyet raporu istiyor diyor.Durum bildirir raporu heyete girmeden de alinabiliyordu diye biliyorum.Bir de eğer raporla iyileştiğim görünürse o zaman engelli raporum otomatik iptal olmaz mı ki?Yani riskli bir durum değil mi ben Ekpss ile atanmayı düşünüyorum.Bu yanmaz mı?Benim bu konuyu açma sebebim bu zaten.İyileştiysem engelli raporu nasıl devam eder ki?Ben sanırım sadece vasi belgesinde yazanların aksini ispat edicem heyet raporuyla.

Vasilik rapor kaynakli olmadi ama.Yani senin böyle bir raporun var.Vasi altina alinmalisin o zaman demediler.Eğer 2022 aylığı almak istiyorsa çocuğun o zaman vasi atanmalı demiş ve bunun üzerine vasi atanmış.Ben mahkeme sevketmeden bir rapor almaya calisicam vasi kagidindakilerin aksini yazan.Engelli raporuna dokunulmadan vasiliğimi kaldırmanın bir yolu vardır herhalde.

Üst Alt