Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ayaklarımda ilizarov var? Nasıl bir bakım yapacağım?

alew karaman

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Ben 4 aydır hıc kalkmadan yatıyorum 5 kattan dustum cam sılerken ayagımdakı demırleree cok alırstımm ben yaaa

geçmiş olsun asla ve asla yatmamaya çalış tek ayakta olsa yada oturur vaziyet kalk ;olduğun yerde egzersizler yap,ne kadar hareket edersen o kadar kan dolaşımın rahat olur kasların çalışır ve çabuk iyileşirsin .

ben trafik kazası geçirdim ve 9 ay ilizarov vardı bacağımda ;günlük pansuman yapıyoruk özellikle pin dipleri temiz ve ıslak olması gerek ..önce izotonikle silip sonra batikonla siliyorduk ve pin diplerini gazlı bazle sarıyorduk .krem kullnılmıyor pin dipleri iyileşmemesi gerekiyor iyileşirse demire yapışır et ve çok can yakar .pansuman yapılırken eti ileri geri ittirerek hareketini sağlıyorduk (anlatabilmişimdir inş)
benim diz kapağı hizasından kalçaya kadar olan yere kadar 7 tane ilizarov vardı ve bunları sabitleyen (dışarıda)dik bağlantı vardı .

ben zaten yatmöıyom abla yatagımda oturu vazıyet alıyom hareket edyorumm elımden geldıkcede temızlıyorum evde saglık hızmetlerı gelyıoo benım ıkı ayagımdada var ablaa bunun sonucu nasıl guzel mı yanı benım yuruyup yuruyemıcemın garantısı var abla ama yuruceksın dedıler

öncelikle geçmiş olsun dileklerimle ilizarov kemikleri toplamak ve uzatma ameliyatı için uygulanır dolayısı ile bakımı çok hassastır metaryallerin doku ile kalan dip kısımları batikon ile temizlenip kapatılması doğru tedavi değildir şöyleki batikon ile kapatılan yer kabuk bağlar dolayısı ile tekrar açtığınızda o kabuk yumuşak doku ile bileşken durumdadır aksine kabuk bağlamamalıdır (metaryal ile doku diplerini alkol ile temizleyip batikon ile kapatıp sarmak doğrudur. çok geçmiş olsun

kaza sonrası dizaltı bacağım kesildi ve dizden üstü femur kırıktı yani paramparça idi ve bacağım kas deri hiç yoktu enfeksiyondan ,açık yaralarım olduğu için kırıkları ilizarov ile tutturdular.kalçam da unufak olmuştu...zor kalkarsın demişlerdi ama o kırıklarım hepsi iyileşti yaralarım kapandı ,bacağım güçlendi ,protezi yaptırdım ve şuan çalışıyorum . pin dipleri ve tüm yara bakımını biz kendimiz yaptık (sağlıkçılar bacağıma bakmaya korkar durumdalardı;hastanede ise sadece uzman dr lar pansumanı yapabiliyorlardı onlara aiilem yardımcı oldu ve pansumanı öğrendiler ) en iyi bakımı siz yani aileden birisi yapar bence ki kendiniz oturur vaziyette iseniz hatta kendiniz yapabilirsiniz daha temiz yaparsınız.
pin dipleri mutlaka ıslak kalacak yoksa kabuk bağlar ve canınız yanar.

resminizden anladığım kadarıyla kafes şeklinde bacağınıza çiviler giriyor o çivilerin dibi tek tek silinip yarakabuğu varsa temizlenip batikonlanıp gazlı bezzle sarılmalı ve aynı kafez şeklinde bi kılıf yapılabilir toz vs den korumak için .
istanbul çapa tıp fakültesinde ilizarov bölümünde tedavi oldum ,sizin ilizarov şeklinde çok kişi gördüm kemikler kaynadıkça yavaş yavaş basmaya başlanıyor hatta iyice kaynayınca o halde yürüyenler vardı. :))

ablacım ben hastaneyee göturuldugumde demısler ıkı ayagınıda kesmemıs lazım ama doktorlar kesmesız genccım doee ilizarov takmıslar dızden asagıdakı kımklerım heryerı paran parcaymıs ama eskısınden ıyımıss ben akol surdugumde ayagımaa sertlesıyoo hemen cok cnm yanıyo onu surttum mu ben kulanmıyom aklol ben tek batıkonn nee bılımm ben cokta alıstım bunlara 2 amelyteım da bu sag yenı baska bısey taktılar agladım vala cıkartılar dıe D: benımda ayaklarımda can yok yenı yenı parmaklarım oluyoo benımde sol ayamda yan bıleyıı kopuk acık yaran varr kapandıı amaa kucuk bı yerı kapanmadı amelıyetta korkuyom cok pansuamanı fılan kendım yapıyom baskası yapınca cnm yanıyoo ya bende bezmıalem vakıf kuraba herseyımle ilgilenıyoo cok ıyı doktorlarıı var ustume cok dusuyolarrr herkezz öylee ılgıneıyoo nee bılım yaa ablaa kendıme bakınca benm hastalıgım bı hıcmıs gıbı gelıyo sadce yuruyemıyom ama benden daha kötu olan hastalar varmıs hem hastanede ögrendım hem burdaa RABBIM ONLARA SiFA VERSIN ablacımm sanada cok cok gecmısss olsunnnnnn cokkkk gecmıs olsun hemde bu hastalıkta enn ıyı morelmısss morelını bozma sende hıcbıseyyy ıcınnnnnn allahın sevgılı kullarıymısız yasıyorum rabbıme sukurler olsunn

cokkk tklerr ederımmm arkadsımm aklol bnm etımı sertlestırıyoo yaa cok acıtıyoo bende kulanmıyomm ondan kemıklerı ıyı yapman ıcın sut fılan ıcmem gereklımı

en iyi kalsiyum dereotunda vardır ;tavsiye ederim kemikler için herşey den mutlaka ye kırmıız et süt ürünler meyve sebze en iyi tedavi sağlıklı beslenmektir yağlı kızartma hamurişi dikkaet kilo alma ağağa kaltığında zorlanmaman için .pansumuanda izotonik kullan asla yakmıyor serum şişesindeki safsu (bende hep o kullanıldı).

evet abla ondan kulanıyorum vee batıkon kulanıyom bı kere akllol kulan dedıler maff ettı ayagımı oo dedıgın seylerdende yıyıorumm

Üst Alt