Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Baba ve On Evladı

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
1[FONT=Arial]Baba ve On Evladı[/FONT]
[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]Bu yazıda, geçen yaz yeğenimle yaptığım sohbetten bahsetmek istiyorum. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]Hergün yattığım yerde uzunca gözyaşıyla dua ederek namaz kıldığımı gören oniki yaşındaki yeğenim İrem bana sordu; [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]İREM:[/FONT][FONT="Arial"] Amca, neden sürekli ağlayarak namaz kılıyorsun? [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] Verdiği nimetlere teşekkür edip, Allah’ın rızasını kazanmak için İrem. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]İREM:[/FONT][FONT="Arial"] Amca Allah’ın rızası ne demek? [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] Yani Allah’ın sevgisini kazanmak için İrem. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]İREM:[/FONT][FONT="Arial"] Namaz kılanlar Allah’ın sevgisini kazanırlar yani, amca. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] Evet ama Allah’ın sevgisini, ihlas ve samimiyetle kılanlar gerçekten kazanırlar. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]İREM:[/FONT][FONT="Arial"] Amca kafam karıştı. [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] İrem, sana bunu bir örnekle anlatayım bak, daha iyi anlarsın. [/FONT]

[FONT="Arial"]İREM:[/FONT][FONT="Arial"] Tamam amca dinliyorum. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] Bir baba düşün, on tane oğlu var, tamam mı? [/FONT]

[FONT="Arial"]İREM:[/FONT][FONT="Arial"] Evet. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] On çocuğunun hepsini büyütüyor, okutuyor, iş sahibi yapıyor ve hepsi çeşitli vilayetlere gidip çalışıyorlar, çocukları oluyor ve kendilerine bir düzen kuruyorlar. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]İREM:[/FONT][FONT="Arial"] Hani biz de ŞanlıUrfa’dayız ya, onun gibi amca dimi? [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] Evet, Şimdi en önemli kısımdayız. Bu on evladın dört tanesi hayırsız çıkıyor. Ana babalarını ne arıyor, ne soruyor, ne ilgileniyor, adeta yok kabul ediyorlar. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]İREM:[/FONT][FONT="Arial"] Ben asla anne, babamı bırakmayacağım, Evlensem de beraber otururuz amca. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]Gülümsedim ve devam ettim. [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] Diğer altı evlat aralarında sözleşiyorlar, ihtiyacı olmasa da babalarını memnun etmek için, her ay babalarının hesabına bir miktar para yatırıyorlar. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] Bu altı oğlundan üç tanesi, hergün defalarca babasını telefonla arayıp hal hatır soruyorlar. Fakat diğer üç oğlu ise sadece haftada bir arayıp kısa bir hal hatır soruyorlar. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] İrem şimdi esas kritik noktaya geldik. Babasını hergün defalarca arayan üç oğlundan sadece birtanesi samimiyetle sohbet ediyor. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] Diğer ikisi; Nasılsın baba, inşallah iyisindir, kendine iyi bak, gibi sözlerle sohbet ederken,[/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]O, babacığım nasılsın, ilaçlarını içtin mi, üstünü sıkı giyin, üşütürsün, anneciğime selam söyle, haydi ellerinden öperim babacığım, Allah’a emanet olun, gibi içten konuşuyor. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]İREM:[/FONT][FONT="Arial"] Amca örneği anladım şimdi, hergün defalarca babasını arayanlar, beş vakit namazını kılanlar dimi? [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] Doğru İrem, babasıyla içten konuşan ise, ihlasla namazını kılanlara örnektir. [/FONT]

[FONT="Arial"]İREM:[/FONT][FONT="Arial"] Yani amca, namaz Allah’la konuşmak mı oluyor? [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] Bir bakıma İrem öyledir. Tâbiûndan bir zat diyor ki: 'Kur'an okuyan bir kimse, ben Allah ile konuştum derse yalan söylemiş olmaz.' [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] İstersen konu fazla dağılmadan örneğin manasını ben sana özetleyeyim:[/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] On oğlundan dört tanesi babasıyla ilgiyi kesti ya, onlar Allah’a inanmayan ateist ve kafirlere örnektir. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] Altısı babayı memnun etmek için çabalıyor, yani bunlar Allah’a iman eden kullardır. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] O altının üç tanesi babasını haftada bir arıyor, bunlar imanlı olmasına rağmen sadece Cuma namazına gitmeyi yeterli görüyorlar. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] Diğer üçü söylediğin gibi beş vakit namaz kılanlardır. [/FONT]

[FONT="Arial"]En sonuncusu ise samimiyetle, ihlasla namazını kılanlardır. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] Şimdi o baba bu on evladın altısını da sever, dimi? Bu altının üçünü ise hergün aradığı için daha çok sever. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] Fakat İrem, Allah en çok kimi sever?[/FONT]

[FONT="Arial"]İREM:[/FONT][FONT="Arial"] Tabi ki hergün tatlı diliyle arayanı sever. Yani ihlasla namazını kılanları, değil mi, amcacım? [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]BEN:[/FONT][FONT="Arial"] Tamam işte İrem, anladın mı şimdi, benim neden gözyaşıyla namaz kıldığımı? [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]İREM:[/FONT][FONT="Arial"] Anladım amcacım, daha samimi olmak için ve sonuçta Allah’ın seni sevmesi için…[/FONT][FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]Yazıya yorum yapmaya sanırım gerek yok. Bu yazıyı sevgili ilahiyatçı Din Kültürü öğretmeni dostum Efkan Vural hocama okuttum ve onay aldım: [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]Celal, teşbihte hata olmazmış derler, güzel bir benzetme olmuş. Yayınlayabilirsin, etkileyici güzel bir yazı olmuş, dedi. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Tahoma"]Celalin Penceresinden[/FONT]

Üst Alt