Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babası vefat edip annesiyle kalan engelli hakları nelerdir?

Ako89

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
Merhabalar. Babasının emekli maaşı ve evde bakım maaşıyla geçinen ailenin babasının vefat durumunda emekli maaşı annesine geçmiştir. Ve evde bakım maaşı bağlanmıştır.
Bu aile de 1 anne ve engelli çocugu bulunmaktadır.
Anne veyahut engelli yetim aylıgı alabilir mi?
Ve ya evde bakım maaşı haricinde ne gibi sosyal yardım haklarına sahiptir?

İyi geceler

[FONT=sans-serif]Anne veyahut engelli yetim aylıgı alabilir mi?[/FONT]

babanın vefatı durumunda anneye(eş'e)dul ve engelli ve %60 raporu olan tabi çalışamz olan engelli erkege(bayanlarda sağlıklı olsada farketmıo engellı olmasına gerek yok) yetim maaşı bağlanır.haneye giren dul ve yetim maaşı kişibaşı 1219dan az ise ebmde bağlanır kı baglanmış
not: başvuru yapmazsa babadan kalan maaşı anne dul maaşı olarak belli bi mıktarını alır.engelli çoçuk başvurusa yetim maaşı alır.çocugunun başvurması sonucu babanın maaşının belli bi kısmı anneye bi kısmı engelli çocuga yetim maaşı olarak ödenır.
çocuk başvurmazsa anne %60ını alıosa çocuk başvurnca bu %40 a falan düşer çocuk ise %25gibi bi mıktar alır
anne tek alırken eve giren para çocugn başvurusu ile toplamda bi mıktar artar bence çocukda başvursun çünkü maaşı o alacak ve anneden harçlık ısteme durmu ortadan kalkacak alıp annesıne verecek olsa bile gene bi mıktarda olsa artmış olacak evın gelirı

-mka

Merhaba tam olarak anlamadım sanırım.
Dul - yetim maaşı babadan kalan emekli maaşı mı oluyor? Ayrı bir ödenek değil mi?
Engelli (yetim) başvuru yapsa eve giren miktar artar mı? Anne mevcutta 1.8 bin tl alıyor ve + evde bakım maaşı 1.3bin tl.

Ako89
[FONT=sans-serif]Dul - yetim maaşı babadan kalan emekli maaşı mı oluyor? Ayrı bir ödenek değil mi?[/FONT]
evet babadan kalan maaş oluyor ayrı bir ödenek değil
[FONT=sans-serif]Engelli (yetim) başvuru yapsa eve giren miktar artar mı? Anne mevcutta 1.8 bin tl alıyor ve + evde bakım maaşı 1.3bin tl.[/FONT]
artma olayı şöyle.anne mevcut 1.8 alıyomuş.soru şu baba vefat etmeden kaç tl emeklı maaşı alıyodu burdan bu 1.8 lira babanın maaşının % de kaçı oldugu ortaya çıkar.engelli yetim başvurdugunda annenın aldıgı bu %de düşer halıylede aldıgı aynı oranda maaşda düşer.eve giren mıktarın artması ise annenın %si düşer ama engelli yetimin alacagı % de ile belli bi mıktar anne ve engellı yetım maaş toplamı 1.8 i geçer 2 nin üzeri olur sanırım

şimdi annem %60 kardeşim %30 alıyordu.bende başvurnca .annem %50 kardeşim %25 düştü banada %25 bağaldılar.sonuç
bendn önce anne ve kardeşin aldıgı toplam 60+30 :90 iken banada baglanınca 50+25+25 :100 yanı maaşın tamamı eve girmeye başladı genel toplamda %10 luk bir artış olmuş oldu ve benım maaş şuan 800 civarı ek ödeme ile 850 aldım bu ay
not:çocuk sayısı artıkça %deler farklılaşıyor.birde artık sıstem farklı 2008 öncesi vefat edenın varisleri ile 2008 sonrası vafat edenler aynı oranda almıyor.ben 2008 öncesını alıyom o yüzden biraz fazla.

😊

Vefat eden baban önce ne iş yapardı, Bağkur emeklisimiydi -mka toplam 3500 TL.
Bu ne Süper maaş 😊

Zorro

daha evvelde bahsetmıştım @Zorrocum yaklaşık 37 yıllık müd yard. ve memuriyet 4/1i yüksekokul mezunu.bağkurlu deil.
nur içinde yatsın mekanı cennet olsun gerçektende ii bir maaş bıraktı bizlere.bazı akranları gibi yapıp okumasa ve daha az çalışıp 4/1 e inmeseydi bu maaş olmazdı

sımdı benımannem emeklı babamda emeklıydı babam vefatettı annem ıle bosanmıs ablam maas alıyor ben tek ve engellıyım 32 yasındayım bana yetım oldugum ve engellı oldugum ıcın ben basvursam bana da para dusermı o emeklı maasından

[FONT=Merriweather]
[/FONT]
@samsunlu_555

[FONT=Merriweather]boşanmış olsalar bile sonuçda merhum babanız olduğu için boşanma sıkıntı olmaz
Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında kaybettiği (malul olduğu) tespit edilen erkek çocuklarına yetim aylığı bağlanabilir.[/FONT]

[FONT=Merriweather]Ancak bu durumdaki erkek çocuğun yetim aylığı alabilmesi için sigortalı çalışmıyor olması ve kendi sigortalılığı nedeniyle gelir ya da aylık (ör. emekli aylığı, malul aylığı, sürekli iş göremezlik geliri) almıyor olması gerekir. Ancak bu durumdaki erkek çocuğun engelli (özürlü) aylığı alıyor olması, yetim aylığı almasına engel değildir. Çünkü engelli (özürlü) aylığı, kişinin kendi sigortalılığından kaynaklanan bir gelir ya da aylık değildir.[/FONT]
[FONT=Merriweather]Ayrıca bu durumdaki erkek çocuklarına yetim aylığı bağlanabilmesi için çocuğun anne ya da babanın vefat tarihinde en az yüzde 60 oranında malul olması gerekmez. Bu maluliyet vefattan sonra, hatta yıllar, on yıllar sonra bile ortaya çıkabilir. Önemli olan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünün en az % 60 oranında kaybedildiğinin tespit edilmesidir. Bu tespitin yapılmasının ardından, yetim aylığı bağlanabilir.[/FONT][COLOR=inherit !important][FONT=X-LocaleSpecific]

[/FONT][/COLOR]

bilgilendirmeniz için teşekkür ederim hiç biryerde çalışmıyorum daha öncedende sigortam yok su anda 100 de 60 rapora cıkartabilirim diyenumuyorum inşallah olur

Üst Alt