Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bacağımda sinir harabiyetinden dolayı felç gelişti. Bu konuda tecrübesi olan var mı?

Solveus

Üye
Konular
10
Reaksiyonlar
1
merhaba arkadaşlar,,siteyi az önce bulup üye oldum...şuan sağ bacağımda sinir harabiyetinden dolayı felç gelişmiş durumda...Çok zor yürüyorum çünki aşırı bir kas gücü kaybım mevcut....bursa ilinden yazıyorum.....benim gibi sinir harabiyeti sonrası felç geliştirmiş arkadaşlar var mı aranızda? ben spor kazası sonrası bu hale geldim....Tetkiklerim devam ediyor,,,henüz tanı konmadı... psikolojik olarak da desteğinize ihtiyacım var:( sesimi duyan birileri olur mu?

peroneal sinir ameliyatı geçiren arkadaş var mı?

tsrahman

slm,,,şuan benim de sağ bacağımda akut gelişmiş bir felç,kas gücü kaybım var....tek başına sokağa çıkamıyorum,psikolojik bir korku geliştirdim 1 aydır,,,fizik tedavim sürüyor ve aşama kaydettim fakat psikolojik korkumu yenemiyorum bir türlü tek başına sokağa çıkabilmek için:( deneyimlerinizi öğrenmek siterim,,,teşekkürler...

İyileşecek hasta bile fizik tedavi almayıp yatağa bağımlı kalıyor.Hasta yeterince bilgilendirilmiyor.Bir kaç hafta göstermelik fizik yapıp çanta paket yapıp hastaneden hastayı evdeki odaya alıyorlar.Hasta ve dört duvar bir arada acıyan yüzler ,bilgisizlik, ilgisizlik ,koçakarı ilaçları.Yatağa bağımlı olan insanın en büyük sorunu yürüyememek gibi görünsede, bir çok hastalıkla mücadele etmek zorunda.bu takipler ve bilgilendirmeler mutlak aileye yapılmalıdır.Mücadelede ilk 2 sene önemli neden önemli bu süreçte mutlaka geriye dönüş oluyor ve hasta ilerki yıllara daha moralli ve umutlu giriyor.4-5 sene yatan hiç bir şey yapmayan yatar hastaların kasları eriyor omurilik 100%100 iyileşsede kaslar görevini yapamıyor.Süper men kaç sene tedavi gördü kesi olmasına rağmen kasları canlı tutuldu ilerde tıp ne getirir bilinmez her zaman umut vardır.

@faruk34 çok güzel anlattın.
@Solveus kendini yaralamamaya dikkat edeceksin ve çok fazla yormayacaksın. enerjini düzgün kullanıp hem evde hemde dışarıda olabildiğince aktif olacaksın. ok.

öncelikle gününü programlayıp olabildiğince programına uymaya çalışacaksın.

* erken kalkıp erken yatacaksın.
* sabah kahvaltıdan önce yarım saat spor yapacaksın ve aç karnına bir bardak suyunu içeceksin.
* kitap okuma 30 dakika , haberler 30 dakika, araştırma belgesel 1 saat. televizyonda fuzuli işlerden uzak duracaksın. bir tane dizi yeter hatta çok bile.
* kesinlikle öğrencilik hayatına geri döneceksin. yeni diplomalar için plan yapacaksın ve hatta yüksek lisanslar bile hayal edebilirsin.
okul derslerinede günde 2 saat ayıracaksın. bir saati sabah kahvaltısından sonra diğeri öğle yemeğinden sonra olabilir.
* hobiler edinebilirsiniz mesela ben saz çalıyorum günde 1 saaat internette hertürlü yardım var. siz resim yapabilirsiniz ya da makrome ya da origami tercih sizin.
* bir saatte olsa dışarıya çıkın olabildiğince yanlız olun.
* olmazsa olmaz ailenizle en az 1 saat vakit geçirin. yemekleri birlikte yiyin boş zamanlarınızda ayrı ayrı odalarda takılmayın.
* akşam oldumu yatmadan bugün neler yaptıklarınızı gözden geçirin.
Allah rahatlık versin.

tsrahman

slm...sizin hayatınız gördüğüm kadarıyla son derece programlı ve düzenli,,,benim başarmama imkan yok açıkcası,,,oldumolası programlı bir tip olamadım ben,,,bir de öğrenci değilim:)) 36 yaşındayım,bayanım.....söylediğim gibi vakam çok yeni ve fiziktedaviye gidiyorum,,,evde de mümkün olduğunca düzenli exercise yapmaya gayret ediyorum....yalnız sokağa çıkamıyorum evet....korkumun ana nedeni evim ana arter üzerinde,,,otolardan kaçamamak,,,,baston değnek gibi birşey de iyice psikolojimi bozar diye yeltenmedim kullanmaya....bakalım,,ben ilerleme kaydettikçe sanırım beynimde yarattığım korkular da bir bir geldikleri cehenneme geri döcecekler....sitede benim gibi şuan akut felç olan göremedim....kronik olarak felçli olup durumu kabul etmiş insanlar var....mücadele vermiyorlar:(

Solveus

Aynı sorun bende var ayaktaki sorunu karbon afo ile çözdüm.Bende önceleri evden cıkma cesaretini kendimde bulamazdım, berbere gitmek, arkadaşlarla görüşme, dışarda yemek yeme ,gözümmü kararır ,midemmi bulanır , takılır düşermiyim korkusu , sosyal yaşam sıfırdı.Tek sosyal zamanın fizik tedavi merkezine gidip gelmekti.Ne zamanki 99 depremi oldu kendimi sokağa attım o zaman bu zamandır sokaktayım hatta kendi işyerimizde çalışır oldum.Şimdide evde durmak sıkıcı geliyor.Bunlar size özel durumlar değil ,kendinizi kısıtalamayın ,sizden çok daha kötüleri sokakta cirit atıyor inanın. :)

@Solveus güldürdün beni. akut dönemli felçli ve kronik felçli, 36 yaşında öğrenci olmaz filan hay sen yaşaa yaa.
ben 38 yaşındayım 3 yıl önce kaza geçirdim. 2 tane yavrum var. özel bir firmada yöneticiydim kazadan önce. yürüyemeyince iştende çıkardılar. ben tekrar öğrenci oldum yaş sormuyorlar emin olun. ekpps ye girdim atandım 9 aydır çalışıyorum programımı işime göre uygulamaya devam ediyorum. okul bitince açık öğretimden ikinci üniversite okuma hakkından devam edeceğim inşallah. yüksek lisans da yapacam inşallah. açık öğretimde biz engellilerden ücret de almıyorlar. tekrar ehliyet aldım işe aşağıdaki gibi gidiyorum nöbetli çalışıyorum kendi isteğimle ayın 10 günü çalışıyorum diğer günler bana kalıyor. darısı isteyenlerin başına.

https://www.youtube.com/watch?v=CPOfaRGNSBs

faruk34

slm...evet aynı psikolojideyim şuan...eski yaşamıma dönemiyorum...büyük bir şok geçirdim ve etkileri hala sürüyor bende...sizn de dediğiniz gibi tek aktivitem fiziktedaviye gidip gelmek....sosyal bir insandım,kimseyle görüşmek istemiyorum,,,erteliyorum hayatımı iyileşinceye kadar...iyileşmek için elimden geleni de yapıyorum...sigarayı günde 2 adete indirdim,düzenli besleniyorum,egzersizleri ihmal etmiyorum vs...yürüyebiliyorum fakat hızlı yürüyemediğimi bildiğim için araçlardan da korkuyorum sokaklardaki,,,dışardan bakan kimse kısmı felçli olduğumu anlayamaz da herhangi bir değenek yada bastonum olmadığından...3-4 ay içinde daha iyi bir duruma gelebileceğim ümidini taşıyorum,,,o zaman da yazar durum budur derim...teşekkürler:)

tsrahman

uslubunuz son derece kırıcı...kullandığım kelimeleri özellikle farklı tıbbi durumlara istinaden kullanıyorum...kronik felçli ile akut felç geliştirmiş iki bireyin durumları ve psikolojileri çok çok farklıdır birbirinden...size uzun uzun yazabilirim ama tercih etmiyorum...yaşadıklarınıza üzüldüm..azminizi de takdir ediyorum...ayrıca videonuzu da izledim,faydalı bir video olmuş,emeğinize sağlık...

Bacağında sinir sıkışması yaşayan arkadaş var mı?

slm...bacağında sinir sıkışması yaşamış olup da konservatif tedavi gören yada ameliyat olan arkadaş var mı?

Bu rahatsızlığın sebebi neye bağlı ,teşhis konulmadı sanırım ,ayaktaki ,uyuşma, güçsüzlük gitgide çoğalıyorsa bir an önce teşhis konulmalıdır.Ayak bileklerinde güç kaybı yaşanmışsa topuk ustunde yürüyeme ,yokuş aşağıya inerken ayak ucunun yere pat pat vurması sinir hasarı olduğunun göstergesi.emg testi, bel-sırt- emarı öncelikle yapılmalı.Basit bir bel fıtığı başlangıcıda olabilir veya omurilik bölgesinde sinire baskı yapan bir tümör veya iltiabı.Eğer buralarda bişey yoksa daha üst seviyelerden boyun ve beyin emarı çektirmek gerekebilir.O kadar çok sebeb varki herşeyden önemlisi bir an önce erken tanının konması.İyi bir beyin cerrahisi doktoruna başvurun.Geçmiş olsun.

faruk34

slm,,, çok teşekkürler,,,çok güzel özetlemişsiniz,,,geçirdiğim süreç aynen bu...dna testi istendi,tanı koyulması için,,,HNPP(herediter basınca duyarlı nöropati)den şüpheleniliyor,,Test çıktı ama ben sonucu henüz bilmiyorum..Bu cuma İstanbul'a gidip elden teslim alıcam ve Acıbadem'e götürücem...onun dışında lumbosakral MR çekildi,norologum henüz görmedi fakat FTR uzmanı bir doktor,L4-L5-S1 de kök basısı yada fıtık yok dedi...tabi ki son kararı nörologum verecek...cd yi henüz görmedi...onun dışında kan testleri ve ANA testim temiz çıktı...MS olasılığını eledim zannediyorum böylelikle...bu akşam da kranial/beyin MR ı çekilecek gece...bir de benim testlerin yarısı Bursa yarısı İstanbul olunca belgeleri tetkikleri biraraya kısa sürede toparlamak mümkün olmadı maalesef...ama düğüm muhtemelen bu Cuma günü çözlülecek:(,,,6-7 doktor gördüm,,devlet, özel,,, 9 tüp kan alındı envai tür testler için...bunaldım artık:(,,kendim için yapabildiğim tek şey fiziktedaviye gitmek ve evde egzersiz yapmak..benim problemim omurilik kökenli değil,,belki de yanlış başlığa yazdım,,özür dilerim....şunu düşündüm çünki; felç bir hastalık değil başlıbaşına,,,bir semptom sadece,,,benimki o yada bu sebepten sanırım sizlerinki de omurilik kaynaklı:(

Evet benim omurilikte tumor vardi fakat ilk bel mr inda tumor gorunmedigi icin cerrahpasa norolojide 1 ay tani icin yatmistim o kadar cok test yapildiki bisey bulunamadi fakat ikinci mrda tumor gorundu sanirim farkli bir mr makinasinin testa degeri yuksek oldugu icin tumor gorudu.mr lar hep kontrasli cekilmisti.yattigim merkezde ms hastalarida vardi devamli diyalog halinde oldugumuz icin kimin hangi hastaliktan ne tedavisi gordugunu nasil tani kondugunu hastalik sureclerini hepsini ezberlemistik.unirversite hastanesi oldugu icin bazen bizim odada ogrencilere bizi gosterilerek ders anlatiliyordu.daha uzun kalsaydim belki tibbi da bitirirdim.ms de cok sinsi ilerleyen bir hastaliktir.tanisi beyin mr i ,belden sivi alma (bos) yapilir.ms nin baslica belirtileri ,cift gorme, konusma bozuklugu, dengesiz ve kontrolsuz yurume, vucutta igne gibi batma hissi bunlar donem donem agir ve hafif olabilir.birde ms hastalarinda karin derisi refleksi olmaz.insanlah teshis konulur tedaviye baslanir.

faruk34

merhaba....çok çok geçmiş olsun tekrardan...şimdi durumunuz nasıl? neler oldu teşhisinizden sonra...imkan varsa bilmek isterim....ms bilgileriniz için teşekkürler...bu semptomlar bende yok...karın derisi reflexi enteresan...bunu araştıracağım...bu akşam özel bir merkezde beyin mr ı çektiricem,,,,saat 1,00 de...bilmiyorum birşeyler çıkar mı...ne tür mr bilmiyorum,,kontrastlı mı değil mi,,,aslına bakarsanız grip bile olmayan benim gibi birinin bu hallere düşmesi tuhaf gerçekten....araştırdım,şayet bana HNPP tanısı konursa dna testi sonucu 1 milyonda 20 ila 50 kişinin yakalandığı cins bir hastalığa yakalanmış olacağım...tuhaf:(

1996 tümör den ameliyat oldum, ameliyata girdiğimde hiç yürüyemiyordum 3 ay içinde uyuşma-hissizlik-hareket kaybı ,belden aşasında ne his vardı ne hareket.ameliyattan sonrada yoğun fizik tedavi ile 8-9 ayda his ve hareketler geri geldi desteksiz yürümeye başladım.Hasar olarak bir ayak bileğim felç (düşük ayak ) düzelme şansı yok .Diğer sağ bilekte hareket olmasına rağmem %50 güç kaybı var.Ameliyata felç olmadan girmek lazım .
HNPP ilk kez duyuyorum .Araştırmama göre sinire baskı yapıp sinir iletisini bozan bir hastalık.Belirtileri bahsettiğimiz hastalıklarla çok benzer.Tekrar geçmiş olsun.Kontraslı mr dediğimiz damardan ilaç verirler mr sırasında ,bu madde mr cekilen bölgeye yayılır ve orada ilaçın gitmediği veya tutulum gösterdiği yerleri belli eder .

faruk34

merhaba...büyük oranda atlaşmışsınız illeti...ufak sekeller kalsa da bence iyileşme düzeyiniz takdire şayan bir tümör varlığına göre...azminizi tebrik ederim,fizik tedavi ile yapabileceğiniz her katkıyı yapmışınız kendinize...buna da şükür demek lazım...ve bir de önemli olan ağrılarınızın olmaması...şanslısınız bu anlamda da sanıyorum....ben dün MR i çektirdim,kontrastlı mı değil mi diye sorduğumda kontrastlı olduğu belirtilmemiş dediler...düz MR çektirdim...sadece kafa:) 1 haftaya vereceklermiş sonucu...inanırmısınız bazen diyorum ki beynimde sorun olsun ve bir kez ölüp gideyim:(,,HNPP ile yaşamak her gün ölmek demek çünki,,acaba bir daha bir felç olur mu diye insanın için için kendini yemesi...en azından insan ötekinde bir kez ölür,hergün değil:((,,,karamsar görünebilirm ama bu bir realite...

Sinir basılarında dayanılmaz ağrılar her zaman olur.Tümör cıkartılınca sinire baskı azaldı bir gram ağrı hissetmedim.Düzelme hemen olmadı bir bebek doğumdan 1 yaşına nasıl girer süreç aynı öyle.İnsan o dönemler karamsar oluyor fakat ufak bir iyileşme sinyalini yakalamak önemli, zor ve meşakatli yol İnsan iyi doktorlarla karşılaştırsın.

faruk34

amin....ağrılarınızdan kurtulmanız sevindirici:),,,evet iyi doktor bulana kadar ne kadar eziyet çektiğimi bi ben bilirim bir de Allah:(,,, 15 gün süründüm resmen,psikolojk acı da bir yandan...korku,keder.....sizin durumunuz tamamıyla psikolojik diyen utanmazlar bile gördüm...en sonunda Acıbadem Hastanesi doğru prosedürü uyguladı....lumbosakral MR,kan testleri,dna analizi,ana testi vs....dna testi sonucu da perşembe günü belli olucak...beklemedeyim..şurası bir gerçek,,,BURSA DEVLET HASTANELERİ SUÇ İŞLİYOR RESMEN! aniden felç olan birine ağrı kesici verip yollayamazsınız....sağlığım yerinde olsa Müezzinoğlu'na kadar çıkıp bu rezillikleri anlatacağım ama şuan adam gibi yürüyemezken yapamam..:(

Son düzenleme:
İyi günler yazılarınızın bir kısmını okuyabildim bnm 6 yaşında bir kızım var ve sizin bahsettiğiniz aynı şikayetler ondada var doktorlar teşhis koyamıyorlar acaba nasıl bi yoll izlediğinizi banada anlatabilirmisiniz

İyi günler öncelikle geçmiş olsun nasıl bir tedavi yöntemi izlediğinizi ve hangi doktorlara gittiğinizi öğrenebilirmiyim

Üst Alt