Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bacaklardaki şekil bozukluğu için 'dondurma' ameliyatı olan var mı? [Soru]

mernih

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
kzıımın bacakları ve ayaklarında sekıl bozuklugu var. ayaklarda bırı saga dönuk, dıgerı düşük ayak. dızlerde de zamanında yapılmayan fızık tedavı nedenıyle bukulmeme var.
dr ayakları ıcın dondurma ıslemı yapılacak dedı, ama nasıldır bılemıyorum, acıklama yapılmadı. sadece zor bır amelıyat oldugunu ve tekrar eskı seklıne donme ıhtımalının oldugunu soledı.
bunun gıbı belden asagısında hiç his olamayan arkadaslar amelyatları sonucundakı tecrubelerını yazarlarsa memnun olurum. his olmaması kan dolasımıda yok demek mı, amelıyat yerı kolay ıglesmez mı :?: :?

merhaba mernih,
kimse cevap vermemiş.ben vermeye çalışayım.engeli ne bilmiyorum ama,şekil bozukluğu genellikle tendon dediğimiz yan bağların zayıf olmasından kaynaklanıyor.(başka sebeplerde vardır herhalde.)
bende de spina bifidaya bağlı gelişti.her ameliyattan sonra tekrarladı.bir ayak bileğim donduruldu.diğerini ortapedik potlarla idare ettim.
tekrar tekrar ameliyat yapılmaktansa bileği sabitlemek daha doğru oluyor.
ayaklarda his olmaması demek omurilikte sinir iletişiminin kesintiye uğraması demek. dolaşımla ilgisi yok.
dizleri için fizik tedaviyi siz de evde yapabilirsiniz.kaslar çekme yapıyor. diz ve kalçalara mutlaka fizik tedavi uygulayın. kan dolaşımını hızlandırın.
bu konuda fizik uzmanından bir kere yardım almanız yeterlidir.geçmiş olsun.

çok saol nine ilgin için.kızımda spına bıfıda hastası daha önce tendon kelımesını ınternetten arasdırmısdım ve bulamamısdım kı ben bunu özel ayakkabı felan sanıyordum.ıkı yıldır fızık tedavı görüyor kzıım ama kemıklerde ınce oldugu icin fızıkde bıle kırılıyor fazla yüklenemedıgımız için sanırım bir gelişmede olmuyor.siizn amelıyatlarınız ne zman oldu birde dr bir riski daha önümüze sundu eger amelıyat sırasında veya sonrasında enfeksıyon olursa bu kanıyla beraber büyük zorluklar getırırmıs basındakı şanta kadar tehlikesı varmış.tek çözümde sabitlemeyi önerdi oda saglık açısından deılde kzııma pskolojık yönden faydası olacagı için ısrarlarımız üzerine...şuankı arzusu ve umutlandıgı ayakkabı giyebılmek...inş bunuda atlatacagız.sizede gecmiş olsun tanıdıgıma mutlu oldum :) tekrar görüşmek isterim

Kesinlikle tek bir doktorun görüşü ile hareket etmeyin. Hele bebek-çocuk söz konusu ie mutlaka 2-3 doktorla görüşün. Çünkü yapılacak bir müdahale ilerde geri döndürülemez sıkıntılara yol açabilir.

bu kadar ısrarcı olmamın nedeni şant ve kese amelıyatı dogduktan kısa süre sonra yapmaları gerekırken derdime derman aradıgım hastanelerin hepsi ''boşuna acı çekdirme çocuga yaşamaz bu''deyi 5 yılımızı çalmalarıydı.aynı zmanda skolyozu ve bacakları içinde arsdırmam her yıl sürdü biraz büyüsün die geri çevrildigim yerlerden yeni yeni cvp almaya başlamışken geç kalmışlıgı tekrar yaşamak istemiyorum.

ben de tanıştığımıza memnun oldum mernih.
benim spina bifida kapalı denen cinsten.sinirler dışarı taşmış ama yağ tabakası ile çevrili olduğu için belden aşağısı hissetmiyor başka tahribat yapmamış..bir de kemikler üzerinde tahribatı var.demek istediğim tahribatta kişiden kişiye farklılık gösteriyor.
benim ameliyatımın üzerinden 45 sene geçti.şu anda da 60 yaşındayım.
üzgünüm ama mernih doktorunuz doğru söylüyor.kabullenmek çok zor biliyorum. bana da doktorlar söylediklerinde annem ağlardı.ne kadar çok bilgilenirsen doktorların haklı olduğunu göreceksin.benim spina bifidanın seyri böyle değildi.en azından beyin üzerinde tahribatı olmadı.ayak bileğini sabitlemede de sorun çıkmadı.
geçmişte doktorlar ameliyat etmedi ise risk çok demektir.hiç kimse ameliyat parasını ve elde edeceği kariyeri kaçırmaz.
söyleyebileceğim bu kadar.sadece ayakkabı giyebilmek ameliyat olmaya değer mi? nasıl olsa yürüyemiyor..günlerce yoğun bakımda yatabilir ,başka türlü sakatlıklar çıkabilir.
isterseniz bir psikologla görüştürün. ikna edebilir .
bilmediğiniz konu varsa tekrar yazabilirsiniz. geçmiş olsun

saol nine sabit bakmamı önledigin için .daha geniş düşünücem bu konuyu bu ay sonuda uzmanlarla görüşmemizdeki bilgileri aktarırım.inş tek duam dırki allah hayırlı olmayan adımlarımızın önüne büyük engeller koysun.

Öncelikle acil şifalar diliyorum çocuğunuza vede sizede sabırlar...
Benimde sağ ayak bileğim donuk vede dizden alt tarafda his yok,dediğiniz gibi ameliyatdan sonra enfeksiyondan çok dikkatli korunmanız gerekecek ama buna doktorunuzunda özen göstermesi lazım.Bana yapıldığı gibi ameliyat hanede enfeksiyon kaptırıp sonrada yok efendim kaza yerinde kapılmış enfeksiyon deyipde başından savmasın.Yani diyeceğim ameliyat hane enfeksiyonuda çok kötü bir rahatsızlık mikrop ve ( halen daha çekiyorum ameliyat hane enfeksiyonunu vede 1 haftadır yine enfeksiyon yüzünden hastanede yatdım dün taburcu oldum ) ...
His olmaması durumunda dolaşım yine sağlanıyor bundan kafanıza takılan soru olmasın ama zaman zamanda kan dolaşımı bozulabiliyor buda ayaklarda şişmeye kızarmaya yada morarmaya yakın renk alıyor.Uzanıpda ayaklarınızı yükseğe kaldırıp dinlenirseniz geçiyor.
Yalnız dondurma işlemi çok önemli herşey doktorun elinde yani ameliyata bilinçli bir doktorun girip yapması şart...Yoksa benim ayak bileği gibi düşük kaynayabilir.
Aslında en güzeli yaşayan kişilerden bilgi alıp öğrenmek doktorlara sordukca daha çok kafanıza ? olacak ve daha çok kafanız karışıyor olacak.Doktorlarında birinin dediği diğerininkini tutmuyor ve kafanız daha çok karışıyor olacak.Başka doktorada gösterip oda ameliyat derseki demek ameliyatdan başka şans yoktur...
Ameliyatdan sonra sizde çok özen gösterin enfeksiyona karşı gelip giden ziyaretcilere karşı vede beslenmesine !!!
Tendon demek sinir demek

Geçmiş olsun acil şifalar diliyorum çocuğunuza.

gönül yarası tskr ederim tecrübelerini paylasdıgın için her bilgi bana faydalı..sizde yeni atlatmısınız cok büyük gecmiş olsun...SAGLICAKLA KALIN...

hayırlısı olsun mernih.dondurma işlemini ortapedi yapacak ama beyin cerrahinden de görüş alırsan iyi olur.
4 ay öncede ben bileği zorladım damar enfeksiyonu geçirdim .ateşlendim doktora gittim.hala bir şekilde enfeksiyon yapıyor.
kızın çok narin.allah bağışlasın.tekrar geçmiş olsun

gönülyarası merhaba,
bir yanlışa vurgu yapmak istiyorum.tendon sinir diye yazmışşın.
en basit sözlük anlamı ile

tendon:kasları ,kemiklere bağlayan bağlardır.gerilme yeteğine sahiptir diye yazılıyor. daha kopleks tarifleri de var .ama sinir değiller..bunu düzeltmek zorunluluğu hisstim ,görmemezlikten gelemedim.
spina bifidalı hastalarda bu bağlar çok önemli .şekil bozukluğuna sebep oluyorlar.

Merhaba nine60,
Ben kendimde yani doktorumun söylediği kendi hastalığımla ilgili kısacası basit örnek verdim tendon sinir diye...!
Benim el parmaklarımdan tendon nakli yapıldı yani parmaklar güçlenmesi için sinirleri bir birine bağladılar...O yüzdende kısaca tendon sinir diye açıklama yaptım...Vücutdaki heryerin tendonu ayrı demekki çünkü benim elimdeki tendonlarda kemik vede kaslarla alakası yoktu sadece sinirlerde zayıflık vardı bir birine bağlanarak güçlendirme yapıldı parmaklar...

gönülyarası anatomi karışıktır haklısın.günlük yaşantımızda kullanmıyoruz bu kelimeleri. tendon hem elde hem ayakta var.
elinin parmaklarını birleştir.sonra baş parmağını diğer dört parmaktan ayırarak aç kapa .parmaklarını bük.baş parmağını el bileğine bağlayan bağı hissedebiliyormusun? işte bu tendon.bunların beslenmesini beyinle iletişimini sağlayan ise sinirler.hepsi birbirine geçmiştir.
aynı tendonlar ayakta da var ama ayağınkini farketmiyoruz.
hastalığın türüne göre ya tendonlar ya da sinirler hastalanıyor.
ben de 2 defa ayaktan tendon transferi geçirdim.üçüncüsünde dondurdular.
el bilek tendonlarımda 3 sene önce zorlamadan dolayı iltihaplandı.(tekerlekli sandalyedeyim ve hiç rahat durmam ) ameliyat dediler ama ben olmadım.kortizon iğnesi tendonlara zerk ettiler.
işte bütün bilgilerim bu kadar sakatlığı taşıdığımdan dolayı.
yazıları herkes okuduğu için düzeltme gereğini duydum.kusura bakma .

omirliğimdeki lipomid(yağ) birikintisi yüzünden omiriliğimden geçirdiğim aperasyon sonrasında bel altında belli kısımlarda duyu kayıplarım oldu daha sonrada ayağimda şekil bozukluğu oluşmaya başladı içe doğru dönmeye başladı ve yürürken yan basmaya başladım nedeni içe çalişan tendonların dışa çlişanlardan daha baskın olması yüzünden bu yuzden yurumekte zorluk çekiyodum bileğimden dondurma ameliyatı oldum kandolaşımında vs hiçbir aksilik yaşamadım normal bi şekilde tedaviyi bitirdim şuanda çok rahatlıkla yürüyebiliyorum kızınızın dondurma ameliyatıyla düzelme şansı varsa eziyet çekmesine hiç gerek yok bence bu arada kızınıza bol şifa diliyorum

arkadaşlar benim 14 yaşındaki oğlumda da aynı problem var.
3- 4 sene önce ortapedi doktoru 18 yaşında getirin ameliyat için bir değerlendirelim demişti.
problem şu, çocuğumun ayak ları bilekten itibaren dışa eğimli.
çocuğum topuğunun üzerine değil de hafif bileğine doğru olan kısma basıyor.
evin içinde duvarlara tutunarak filan yürüyebiliyor. elinden tutarak 150 mt kadar yürütebiliyoruz ama yoruluyor.
bu aralar şişli etfal ve cerrahpaşa arasında -genetik - mekik dokuyoruz. hoca als diyor.
ne yapacağız bilemiyorum..

dondurma ameliyatı bacakların taş gibi uzun bişekilde yapılmasıdır ne oturabilicek ne bükülücek hep aynı şekil kalıcak ve bencede bunun geri dönüşü yok sonuçda donucak

REMZİ YOL, esas sorunununuz ALS .bu hastalık kesinleşsin.sonra ayaklarına sıra gelir.
eğer sadece ayak bieğinde sorun olsaydı doktor hemen getirin derdi
zaten.gelişmeleri bekliyor.
ALS hastalığı hakkında da mümkün olduğu kadar bilgilenmenizi tavsiye ederim..bu konuda da kas hastalıkları derneğinden de yararlanabilirsiniz.
sokağa çıkardığınızda tekerli sandalye yükünü hafifletir.ama,evde mutlaka yürümeye çalışşın.
benim tavsiyem doktorun görüşü doğrudur.ameliyat için acele etmeyin.

eyvallah.
zaten sokakta artık yormuyoruz çocuğumuzu, tekerlekli sandalye var çok şükür.
ameliyat için ise acelemiz yok zaten.

sizlere geçmiş olsun. esas yoğunlaşacağınız konu ALS olmalı.belki ALS derneği de vardır.sorun çözmede oradaki ailelerden destek alabilirsiniz.

Üst Alt