Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bağ-Kur borcumu ödedikten sonra malulen emekli olabilir miyim?

mertcan74

Üye
Konular
28
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar, benim bağkura 3560 ytl borcum vardı. ben bu borcu bu ay içinde ödeyicem dedim ve 1950 ytlye düşdü borcum, peşin ödiyecem için.
şimdi ben bu borcumu ödedikten sonra ne zaman emekli olabilirim? benim 3 yıllık bağkurum var. 2001yılından bu zamana kadar bağkura tabi olmadan raporum falanda yoktu askerliğimi de bitirdim. %85 işgöremez paporum var. askerlik borşlanmasını ödeyip malülen emekli olabilir miyim?
teşekür ederim şimdiden ilginiz için

Bağ-kurdan Malulen emekli olabilmeniz için;
1)Kanuna tâbi sigortalılığın başladığı tarihte malul sayılacak derecede hastalık veya arızası bulunmamak
2) En az beş tam yıl sigorta primi ödemiş olmak(1800 güne tekabül eder)
3)Yazılı istekte bulunmak ve istek tarihi itibariyle prim ve her türlü borçlarını ödemiş olmak, Şarttır.
Askerliğinizi yatırmasanız bile prim günümüz 1800 i geçtiği için malulen emeklilik için başvuuda bulunabilirsiniz.

teşekürler rahman

ilgin için çoksaol rahmanda bi sorumdaha olucak demişsinya malülen emeklilik olan için bağkura tabi olmadan böylebi raporun olmamasıdiye zaten yoktu bağkurlu olduktan sonra oldu bu raporum 1800gün prime gelince daha okadar yok primim ancak askerlik ödemesini yaparsam hemen hemen 1800gün yapıyo benim neyapmam gerekiyo sizce.

Askerlik borçlanmanızı yatırmanız durumunda 1800 prim gününüz doluyorsa malulen emeklilik için Bağ-Kura başvurun.

teşekürler rahman

biraz masraflı olucam ama bi sorum daha olucaktı:) şimdi ben askerlik ödemesini yapmadan emeklilik başvurusu yapsam çünkü belki hastane raporu düşürürse boşu boşuna niye baş vurayım ki niye boşuna yatırayım ki eyer bana deseler malülen emekli olabilirsin askerlik ödemesini yapıp da desinler ozaman yatırırım. buşekilde olmazmı yani anlayacağınızboşuna yatırmak istemiyorum. benim neyapmam gerekir bu durumda.. 2nci sorumda ben askerliğimi 15 ay olarak yaptım 18ay üzerine gitmişdim 3ay hava deyişimi verdiler ve oradan kalma bi hastalık bu askeriyeye dilekce gönderdim dedimki beni 3aykala gönderdiniz ve hala sağlığım eskisigibi diye cevabındada. diyorki[ eyer askerliğe elverişsiz diye bi raporunuz varsa enkısa zamanda emeklilik işlemlerine başlarız eyer böyle bi raporunuz yoksa yapabilecek birşey yok diyo] zaten benim askerliğim bitmiş nasıl versinlerki böyle bi raporu.. işde benim budurumda neyapmam gerekir yardımlarınız için çok teşekür ederim

Askerlik borçlanmanızı yatırmadığınız halde,Malulen emeklilik için gerekli olan 1800 prim gününü doldurmadığınızdan ve gerekli olan şartlardan birisi eksik olacağından kurum sizi havale etmeyecektir.Ama her ihtimale karşı şansınızı deneyebilirsiniz.

Üst Alt