Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bağ-Kur'dan emekli olmak mı daha iyi, yoksa SSK'dan mı?

taneldef

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Merhaba...

76 doğumluyum...
ssk girişim; 1995
askerliğimi 97 de 500 gün gönüllü yaptım.
2002-2003 isteğe bağlı ssk 904 toplam günüm var. 28.11.2003 de esnaf bağkura girdim, halen devam ediyor.

11.07.2006 tarihli raporumla %45 derece , 3.derece sakatlık indiriminden faydalanıyorum. ( işitme engelliyim )

bu durumda bağkurdan mı yoksa ssk dan mı emekli olmam daha avantajlı? yani maaş getirisi olarak hangisi daha iyi?

askerliğimi borçlanmanın ne gibi faydası olur?

Çok teşekkürler,

Bilmiyorum ama, sanki Bağ-Kur emekliliğinde daha az maaş bağlanıyor.

SSK'dan 17 yıl sigortalılık süresi ve 3920 gün primle emekli olursun. Askerlik borçlanması yaparak, 500 günü 3920 günden mahsup edebilirsin. Böylce 3420 gün toplam prim yatırdığında emekli olabilirsin.

Bağ-Kur emekliliği için ise yeni rapor şart koşuyorlar sanırım. Yani vergi indirimi almış olman Bağ-Kur'u kesmeyebilir! Bağ-Kur için ise 18 yıl ve 4680 gün prim şartı var. Yani SSK senin için daha erken emeklilik sağlıyor.

Bağkur emeklileri ikiye ayrılıyor,Çiftci bağkuru ve Esnaf bağkuru Çitfci bağkuru çok düşük esnaf bağkuru çiftci bağkuruna göre çok daha iyi.
ama ssk ile esnaf bağkuru arasın da ne kadar fark var bende bilemiyorum...

Hem ssk hemde bağkurdan prim yatırmışsınız emekli olurken bu primler birleştiriliyor ama yanlış bilmiyorsam yeni sgk yasasında son 7 yıl içinde hangi kuruma daha çok prim yatırmışsanız o kuruma tabii olarak emekli oluyorsunuz(yanlış biliyorsam lütfen düzeltin)ve yine aynı yasaya göre isteğe bağlı sigortalı olduğunuzda yine doğrudan bağkura tabii oluyorsunuz ve emekli maaşınızda ona göre bağlanıyor.Acaba bu durumda emekli maaşı ne kadar oluyor bilginiz varmı arkadaşlar ssk ya oranla çokmu kaybımız olur.??

ssk ya geçtiğim zaman 1266 gün dahamı pirim ödemem gerekiyo(son 3.5 yıl prim yatırma şartı arıyolarmı emeklilik için),tekrar vergi indirimi mi almam gerekiyo? herkese yardımcı olduğunuz için teşekkürler

Üst Alt