Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bağkur'luyum. %43 raporum var. Emeklilik şartlarım nedir?

lord06

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
1
BEN BAGKURLUYUM DUN SGK GITTIM ENGELLI EMEKLILIK ICIN BASVURDUM ENGELLI RAPORUM VAR AMA BANA HASTANEYE SEVK FORMU DOLDURDULAR YENIDEN HASTANEYEMI YOLLUYACAKLAR ENGEL ORANIM %43

merhaba geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum ; işe giriş tarihiniz nedir ? prim gün sayınız nedir ? rapor tarihiniz nedir sürekli mi raporunuz ? süreli mi ?

@AHMET FATİH ERYILMAZ,

ilk işe giriş tahirim ssk da 1/10/1998 bagkurda ise 1/12/2016 bunları bırlestırdım topla gun sayım 6145 raporum 2yıllık verdıler rapor tahırım 29/08/2024

@lord06,

Vergi indirimi ile emeklilik ve malulen emeklilik ve 2008 10 aydan sonra işe girişlerde engellilik derecesine göre yıl ve prim şartına göre ve sgk nın kriterlerine uygun olursa oluşan emeklilik var . Raporunuzu yeni mi aldınız geçmiş tarihlerde raporunuz varmıydı ve varsa şayet vergi indirimi başvurusu yapmışmıydınız ? farzı misal vergi indiriminiz yok ise bağkurdan çıkıp ssk lı bir işe girip vergi dairesinden vergi indirimi başvurusu yaparsanız daha sonra sgk gidip emeklilik başvurusu yapabilirsiniz ,siz direk gidip engelli emeklilik başvurusu dediğinizde yüksek ihtimalle sgk malulen emeklilik başvurusu gibi algılamış olabilir orada da şart % 60 oran olacak tek hastalıktan ve sgk nın hastalık listesine uyumlu olacak

esnafım suan kendı dukkanım var calısıyorum daha once raporum yok

sgk lı olsa idiniz şayet vergi indirimi başvurusu yapıp vergi dairesine anylandıktan sonra vergi indiriminde emekli olabilirdiniz ,siz direk gidince engelli emeklilik için % 60 tek hastalık ve sgk nın hastalık listesine uyan hastalık şartı olduğu için tekrar heyete sokup % 60 ı alabilecekmisiniz birde malulen demek çalışma hayatında oluşan engel anlamına geliyor o yüzden sizdemn tekrar rapor istemişler

@AHMET FATİH ERYILMAZ, 4A olarak bir işe girip vergi indirimi alsa bile hemen vergi indirimi ile emekli olamaz. Son 3.5 yıllık primin yani 1260 günden fazlasının 4A olması gerekiyor. Şu an esnaf olduğu için Bağ-Kur ile emeklilik biraz farklı.

BAĞ-KUR'luların engelli emeklilik işlemleri Malüliyet ve Çalışma Gücü Kaybı Tespiti İşlemleri Yönetmeliğine göre yerine getirilmektedir. Çalışma gücü kaybının tespiti ise yönetmelik ekinde yer alan Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Hastalıklar Listesi'ne göre SGK Sağlık Kurulu tarafından yapılmaktadır.

@lord06, Sevk edildiğiniz hastaneden aldığınız tanı SGK Sağlık Kurulu tarafından incelenecek ve yukarıdaki tabloda gördüğünüz şartları sağladığınızda emekli olabilirsiniz inşallah.

YENİDENMI HASTANEYE GIDICEM PEKI ALDIGIM RAPOR YENI DUZENLENDI BU RAPORUN IPTAL OLMA IHTIMALI VARMI

@lord06, Son 6 ay içerisinde alınmış raporlar bazen kabul edilebiliyor ama size sevk kağıdı doldurtmuşlar söylediğinize göre. Siz başvuru yaparken raporu vermediniz mi birşey söylemediler mi size.

protokol olarak oyleymıs ssk hastaneye yolluyormus hastane onaylıyormus

YENİDENMI HASTANEYE GIDICEM PEKI ALDIGIM RAPOR YENI DUZENLENDI BU RAPORUN IPTAL OLMA IHTIMALI VARMI
ELİMDE ZATEN BIR HASTANE RAPORU VAR YENI

@lord06, SGK sevk ederse mecbur tekrar hastaneye gideceksiniz ve rapor alacaksınız. Aldığınız raporu hastane SGK'ya gönderecek SGK sağlık kurulu raporu inceleyecek ve kararını verecek.

ssk sordum hastaneye sevk olmuyormusum protokolmus oylesıne hastane sevk dıye yazmıslar evraklar gıdıyormus ben degıl

@lord06,

kurum sevki ile hastaneye gidip SGK Hastalık Listesi'ne göre rapor alacaksınız. Rapordaki tanının düzeyine göre emeklilik kriterleri belirlenir:

bagkur.PNG

hastalıgım kalp 1tane stent takıldı %43 engellıyım raporum var bundan 1ay once sgk basvurdum engellı emeklılık ıcın sgk aradım red cıktı dedıler ne yapmam lazım sızce

Son düzenleme:
@lord06,

Başvuru sonrası sgk sizi hastaneye sevk etti mi ? Sevk sonrası rapor çıktımı? Çıktı ise rapor sgk hastalık tanısı için yeterli mi?

hastalıgım kalp 1tane stent takıldı %43 engellıyım raporum var bundan 1ay once sgk basvurdum engellı emeklılık ıcın sgk aradım red cıktı dedıler ne yapmam lazım sızce

@lord06,

Yukarıda da yazdığım gibi, kurum sevki ile hastaneye gidip SGK Hastalık Listesi'ne göre rapor alacaksınız. Rapordaki tanının düzeyine göre emeklilik kriterleri belirlenir.

Yani siz raporunuzu unutun, SGK Hastalık Listesi'ne göre Hafif tanısı alabilir misiniz, ona odaklanın. Eğer Hafif tanısı alabilecekseniz, sgk'Nın olumsuz kararına itiraz edin...

@OturanBoğa, raporum var zaten hastaneden aldım

yanlız dun sgk aradım red cıktı dedıler DYSEvrakTakip buradan evrak takıbıne bakıyorum red yazmıyor hıc anlamıs degılım

Üst Alt