Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Başlık parası ve faslı gelinler..

hüseyin19

Üye
Konular
165
Reaksiyonlar
0

Doğu ve Güney Doğunun başbelası başlık parası insanları farklı farklı alternatifler aramaya sevkediyor.

Ş.Urfa' Mardin Hakkari 'nin farklı ilçelerinde bir kız için ödenen başlık parası 40.000-50.000 Tl yi geçiyor. ayrıca bir sürü altın cabası.

evlenmek zorlaştığından millet Fas'tan 30 gelin getirdi. sadece yol parasına..

Gelenler kuma olmayı baştan kabul etmiş...üzüldüm. evlilikler bu kadar zorlaştırılırsa insanlar ne yapsın..? veya yoksulluk bu kadar dünya çapında artımışsa zavallı Fasıl kadınlar ne yapsın?

oysa sevgili peygamberimiz :

''kolaylaştırınız, zorlaştırmayın,müjdeleyin, nefret ettirmeyin.'' demiştir.

''evliliğin en hayırlısı kolay olandır'' düsturu boşuna mıdır.

bir çok evlilik programı var ve bir çoğu evlenmeye gelmiş ama evlenemiyorlar..:) insan yaşla birlikte daha bir seçici olmaya başlar. Yok elektrik alamadım, kardeşim sen insansın ,ampul değilsin ki elektrik alasın..:) yok burcu, yok konuşması hoşuma gitmedi ..evlilik programları evlenmemezlik programalrına dönüştü..

Evlenenmek isteyen insanlara mutlaka kolaylık sağlanmalıdır.

Çok seçici olan bütün rüzgarları kaçırır,ılık ılık esen meltemleri bile zor bulur duruma düşer.

hüseyin19

harika bir konu daha Hüseyin Bey., ve bir o kadarda haklılık payı olan bir durum.Bugün bir haberde okudum .Çinli erkeklerde aynı dertten muzdaripmiş,hatta onların daha ilerisi kızlar ev ve sürekli maaşı olan erkek istiyorlarmış.Demek ki bu dünyada olan bir sorun ve kıyametin sonu sanırım.:)Armudun sapı üzümün çöpü oluyor haliyle dünyada güven problemi oluştukça.Artık kime nasıl güveneceğimizi bilemiyoruz ama inancımızla ayakta durmak biz müslümanların asıl görevidir.Kolaylaştırınız zorlaştırmayınızı kaç kişiye ve ne şekilde anlatabilirsek o ölçüde başarılıyızdır.Allah yar ve yardımcımız olsun ve şuurlu kullarından eylesin inşallah..

evlilik programlarından nefret ederim saçmalık eğer sevgi varsa engeller aşılmalı bizim burda
hiç yok paşlık parası falan doğu hangi çağda yaşıyor paylaşım için sağol sevgili kardeşim

Şu Mardinli adamların kuma zorunluluğu mu var anlamıyorum. O 30 gelinden sadece 1 tanesi normal nikahlı ilk eş. Neymiş başlık parasından şikayetçilermiş 50.000 miş. Sende ikinciye üçüncüye evlenme kardeşim. Çocuğun mu olmuyor o başlık parasına verilen paranın çeyreğiyle eşini tedavi ettirebilirsin. Nasıl bi zihniyet var anlamıyorum.

ece..
evet kaç kişiye ulaşabilirsek..tşk..
hazan.
malesef hala başlık parası var ve çok yüksek..
müge
sadece ikinci eş olmaya razılar dedim yoksa alınanlar ikinci eş olarak alınmadı özellikle başlık parası yüzünden bir çok genç evlenemiyor. bir çoğu zaten işsiz ya da zor geçiniyor.
ben 30 gelinden bahsettim ama bunlar son gelenler.. daha önceleri suriyeden cezairde de gelenler vardı.

ben baslik para olayini bir rüsvet gibi görüyorum kizin babasi kizi vermeye razi olmalari için damattan istedikleri para .Rüsvet ise dinimizde haramdir hadis serifte Rüsvet alan da verende cehennemdedir...Nikahin en hayirlisi en kolayi olanidir....Nikahin en bereketlisi, en güzeli, en az masrafli olanidir...

başlık parası kadını mal yerine koymaktır, karşıyım. sosyolojik yanları tartışılır.
fakat asıl sebeb cahillikten de öte bencilliktir ki, cahilliğin ilacı kültürleştirimiş eğitimdir dersek (değişmeyede karsılar), bencilliğin ilacı nedir, bence yok!

tv de izledim 3. karısı 10 çocuğu var. karısının birini boşuyor fastan evleniyor. işte bencillik! yoksa din, iman, kültür, ırk vs bu değildir. peki ama hep doğu. batıda olsada yanlışa kimse bu kadar sahip çıkmıyor, adına din, örf, adet vs demiyor değil mi? ve bunların bakamadığı çocukları vergilerimizle bizler basliyoruz.beslemessek de demokratik haklarını ? kullanarak tetikçi, kapkaççı vs oluyor kızlarıysa köle niyetine kuma olarak satılıyor. örneğin 80 yaşındakine satılmaya karşı çıkar da, sevdiğine kacarsa töre diye öldürülüyor.

ve Atatürk Cumhuriyeti başta çoğul evlilik olmak üzre böyle birçok saçmalığı cezalandırıp, önüne geçmek bi yana izliyor. bu da gösteriyorki doğunun kuralları ayrı, sanki apayrı bi devlet işleyişinde...

küçücük okul çağındaki kızların evlenip ailelerine maddi destek,çıkar sağlaması devletin ayıbıdır.
yasaklaması gerek bu tür evlilikleri.gencecik hayatların mahvolmasına neden seyirci kalınıyor?günahtır..50 yaşında 60 yaşında koca papazların ne işi var 15 20 yaşında kızla..buna evlilik mi denir?
kuma olup yaşamayı evlilik demiyorum evlilik değil çünkü kabul edende kabahatli onu kuma olarak kabul eden nikahlı kadında..
şikayetçi olsun...hakkını arasın vermesin nikahını...yada bassınlar tekmeyi böle çok eşli yaşayacaklarına...
doğu ülkelerinde yaygın olmasının sebebi islamı şartların şeriat düzeninde uygun olmasına bağlayabiliriz eskiden caizmiş ama modern batı ülkelerine baktığımızda çağdaş mutlu sağlıklı evlilikler görebiliriz.
bunun eğitim,kültür,göreneklerle alakası olabilir.vardırda....ne yazıkki ekonomik etkenlerde etkiliyor bu evlilikleri yok başlık parası yok bimlenme...kalkınmış gelişmiş ülkelerde böyle bir şey söz konusu değil...
keşke değiştirme şansımız olsaydı bazı şeyleri o zaman mutluluk daha kalıcı olurdu sahte olmaktan çıkardı...

Şirinecim, dediklerine az çok katılıyorum ama batı ülkelerinde sağlıklı ve mutlu evlilikler yok canım aksine dejenere olmuş inanç ve bencillikler hat safhada.Boşanmalar batıda daha fazla..Artık eğitimle falanda kıyaslama yapamıyoruz günümüzde ne yazık ki, mutluluk ölçümüz bu değil.Çünkü eğitim almış,( buna bayanların eğitimliside dahil) yine şiddet görüyorlar ve yine bastırılma hareketleriyle karşı karşıya.Demek ki neymiş,mutluluk ölçümüz islam ve inaç ve sünnetler olmalı ve buna yönelmeliyiz.Ne eğitim ne ekonomik özgürlük/rahatlık mutlu olmaya yetmiyor,yetemezde.Allah'ın emirlerini bilmediğimiz ve uygulamadığımız sürece boş ve gereksiz konulara takılır dururuz böyle işte.Bu söyledilklerim hem doğu hem batı için geçerli.Sakın bunların yaptıklarını tesvip ediyorum sanılmasın lütfen.Ben objektif ve her açıdan bakmaya çalısıyorum.Her kesimi içine alarak yani..

ha yani tüm bu rezillikler, kadının köle oluşu allahın emri öyle mi, aptallar buyursun kansın ama cumhuriyetin evladıyım diyen bilinçli, araştıran, düşünen birey kanmaz derim! lütfen konuyu saptırarak kimse polemik yapmasın...:mad:

Düşle sana katılıyorum. KİMSE ŞUNU UNUTMASIN Cumhuriyet’ten sonra çok eşli evlilik yasaklanmıştır. Eğitim düzeyinin yükseldiği yerlerde bu evlenme biçimi ortadan kalmıştır ama eğitim düzeyi düşük kesimlerde hala devam etmektedir. İşte bu yere Mardin de dahildir.

Ülkemizde bu suç. Evet suç. Cezalandırılması gerek. Ama düşlenin dediği gibi ne yazık ki"doğunun kuralları ayrı, sanki apayrı bi devlet işleyişinde... "

ARKADAŞLAR
İslam hiç bir zaman çok eşliliği emretmez. aksine islamdan önce kadınlar istedikleri kadar erkekle ,erkekler de istedikleri kadar kadınla evlenebiliyordu. islam önce bunu dörde kadar indir di ve aralarında adaleti sağlayamayacağınız için bir tana almanız dah hayırlıdır demiştir yani islam hep tek evliliği teşvik etmiştir ama yarım din imandan, yarım doktor candan eder demişler.

cumhuriyet haklar vermiş ama kadının bir mal gibi genel evlerde satılmasına ve onlardan vergi alınmasına engel olmamaıştır şı an resmi olarak tespit edilen yüzbinden fazla kadın bir mal gibi kullanılıyor önce bu ayıba karşı çıkmak gerekiyor.

dinde kadının yeri o kadar kutsal ki karşı çıkmadan incelemek gerekir.kadınların kız çocukların diri diri gömüllmesini islam engellemiştir.
yine iki eşi olan bir adamın aralarında adalaeti sağlmaması durumunda ahirette bir tarafının felçli olacağını peygamberimiz belirtmiştir.. ki iki eş arasında asla adalet sağlanamaz. kur an tek eşliliği tavsiye eder, yanlışları islama mal etmeyelim lütfen..

Kesinlikle haklısınız Hüseyin bey,yarım bilinen şeyler işte böyle çetrefilli konular çıkarıyor ortaya ve yorumlar.İslamın, Allahın emriyle dünya üzerinde tek din olduğu gerçeğini ve aslada eksiklilerin olamayacağını şu özentili ve kulaktan dolma bilgilerle kirlenmiş beyinlerimiz hala almıyor.Şeytan bu arada boş durmuyor tabi,sağdan yaklaşımlarla öyle yorumlar yaptırtıyorki insanlara bazen ağzım açıkta kalıyor.Ya insan beyni nelerde düşünebiliyormuş diyorum.Birde o düşünceleri olumlu ve doğru şeyelre kullanabilsek.İşimize geldiği gibiyiz malesef..

hele sukur ya rabbim islami huseyin gibi dogru yorumlayan muslumanlikta evlilikte kadinin yerini dogru tarif eden insanlarimizda var
muslumanligin geri gitmesinde yobazlarin rolunu anliyormusunuz

Üst Alt