Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bastonla yürüyorum. Yolda araba korkusunu nasıl yenebilirim?

amicable

Üye
Konular
21
Reaksiyonlar
0
ben baston yardımıyla dışarı çıkabiliyorum. evin yakınlarında dolaşıyorum, ama karşıdan karşıya geçmem gerektiğinde arabalardan müthiş derecede korkuyorum. bu korkumu nasıl yenebilirim

bir de arkadaşlar el kol ile bacak aynı anda çalışıyor. bunu yaşayanlar var mı? bunun önü alınabilir mi
kasılıveriyor hemen bir araba gördüğümde...

beyhansay;

uzman bir doktordan destek almayı denediniz mi.
bunu yenebilirsiniz, yeneceksiniz de. korkunuzun üstüne tekbaşınıza yürümeye kalkarsanız çabuk bırakma riskiniz olabilir. vazgeçmeyin. mutlaka destek alın.
el, kol ve bacak hareketlerindeki denetimsizliğin kaynağı, bir araba gördüğünde ortaya çıktığına göre büyük olasılıkla psikolojik.
bu sorunu psikolog yardımıyla yenmeniz büyük bir olasılık.

başaracaksınız, buna hiç kuşkunuz olmasın.

asabi eş;

kendi başıma yürüyorum ama baston yardımıyla kolla ayagın beraber çalışması ameliyattan sonra kaldı sorunum of of psikolojik

yürümeniz için değil. korkularınız için destek alın.
belki de küçük birkaç tedavi yöntemiyle atlatılabilecek birşeydir. bir psikiyatriste ya da psikologa mutlaka görünün. ne kaybedersiniz? :)

Sorununuz tamamen psikolojik. Tıbbi destek almanızda büyük yarar var.
Baston kullananlarda genellikle düşme korkusu ağır basarç Sizde farklı bir korku gelişmiş.
Gayret ederseniz üstesinden gelirsiniz.

slm

bendeki korku galiba yıllar öncesi geçirdiğim trafik kazasından geliyor. o zaman felç değildim.1 ay raporluydum ama benim aklıma o an geliyor. şimdi malum altına bir araba ceken bu dünyanın hakimi oluyor.korkuyor ve asla güvenmiyorum

ben korkularımla başa çıkamıyorum.korkularımı kendi kendime gidermem gerektini biliyorum.bunun için kendi gücüm olması gerektiğini bildiğim halde korkularım beni her seferinde içime gömüyor.eşim yanımdayken hiç bir korkum yok.ama o işteyken malum korkular yüzünden hep kendimi kısıtlandırıyorum. arabalardan müthiş korkuyorum.bunun içinse kendimi eve gömüyorum.ya kasılıverirsem duygusu ile hırpalıyorum. ben kendime güvenmiyorumki gerisini siz düşünün.arabalara güvenemiyorum.bu korku felçli hastalara ALLAH tarafından verilirmiş biliyorum ki tek ben değilim. mutlu değilim evde oturmaktan şimdi bastonu attım atmasına FELÇLİ arkadaşlara bu korkularımı nasıl yeneceğim sizlere sesleniyorum.başınızdan geçen buna benzer hikayeleriniz vardır belki bunları okudukça bana motivasyon vereceğinize inanıyorum şu araba korkusundan nefret ediyorum

hepimiz yaşamışızdır buna benzer korkuları, zamanla geçer merak etmeyin. (psikologluk durum değil gibi geldi bana, ki psikoloğa gitseniz bile çözümün sizde saklı olduğunu göreceksiniz.)

kesinlikle haklısın selda dün ilk defa yanımda kimse olmadan çıktım ve başardım.bugünde yapacağım.evet bana benden başka hiç kimse yardım edemez. 9 aydır bastonu ele almadım bunun içinde mutluydum kimseye ihtiyaç duymamıştım.bizim buralarda tramvay yolu ve cadde var. Bunu ben başarabilirim dedim ve başardım.Sizde istediklerinizi yapabilirsiniz buna inanın ve yapın

hayır psikolojik destek almadım
ertelendikçe korkular büyüyor bunu hiç unutmayın

amicable

umarım şuan daha iyisinizdir,,,şuan sağ bacağımda akut felç var ve yürümekte zorlanıyorum...aynı korkuyu ben de yaşıyorum....araç geldiğinde kaçamamak:( baston kullanmak istedim,babam kendini alıştırma böyle şeylere,düzeleceksin diyor:( elimde değil,,,şuan tek başıma sokağa çıkamıyorum....ancak felci atlattığımda bu korkumda tarihe karışacak....maalesef:(

Solveus

geçmiş olsun arkadaşım sizin bir bacağınızda anladığım kadar ile benim hen elim hem ayağım felçli bir baston edinin derim ben yoksa sizde eve kapanıp hiç bir şey yapamazsınız

amicable

merhabalar....tedavi sürecim başladı benim,bugün hatta fizyoterapinin ilk günü olacak...gördüğüm doktor felç olmanıza rağmen yürüyüşünüz pek bozulmamış dedi,,,nasıl bozulmadığını anlamıyorum tabi öylesine güçsüz ki bacağım:(,,,kimse baston yada başka bir araç önermedi ama çok zorda kalırsam mutlaka edinmeliyim bir tane...sokağa çıkma korkum devam ediyor tabi,,,,bir kaç ay geçsin duruma bakacağım...imaknınız ve vaktiniz varsa mutlaka fizyoterapi görün arkadaşım,,,sonrasında da verilen hareketleri yapmaya devam.....elinizin ve bacağınızın güç kaybının önüne geçebilmek için,,hiç yoksa var olan gcünüzü koruyabilmeniz için....ne kadar süre bastona güvenirseniz bu sizin özgüveninizden çalacak,,,tabi tam olarak durumunuzu bilmiyorum...bendeki felç çok yeni,,,sinirleri geri döndürmeye çalışıyoruz....tabii bu biraz zaman alacak.....siz de durumunuzu özetlerseniz sevinirim....yeni bişiy mi sizde gelişen felçler de?,,gününüz güzel geçsin....tekrar geçmiş olsun...

Solveus

tekrardan geçmiş olsun 9 sen oldu beyin ameliyatı geçireli ondan sonrada kısmi felç oldum facebook da kısmi felçliler haydi buraya isimli bir grubumuz var sizinde paylaşımlarınız olabilir tavsiye edebilirim zor arkadaşım zor şimdiye kadar fizik tedavi gördüm kocaeli tep fakültesinden randıman aldım sizin elinizde bir problem varmı

amicable

merhabalar...bunu duyduğuma üzüldüm ama beterin beteri vardır:(...rahatsızlığınız konuşma güçlüğü bırakmadığı için çok şanslısınız gerçekten ... fb de hayvan hakları sayfam var ama yeni bir sayfa da açabilirim ilerki günlerde...Ben BURSA'da ikamet ediyorum,burda özel bir fizyoterapi merkezine gidiyorum 3 gündür,,,aa çok mu memnunum,, hayır!!! ama bir özel kliniğe daha gitmiştim,,ilk gün hizmeti beğenmediğimden para iadesi istedim...Bursa bu konuda çok yetersiz maalesef....devlet hastaneleri de felçli bile olsanız 3 ay sonrasına terapi günü veriyor...şaka gibi! Kocaeli Tıp Fakültesi de aklımın bir köşesinde yazılı kalsın...teşekkürler...arkadaşım benim rahatsızlığıma heüz teşhis konmadı...genetik test istediler,yaptırdım....onun sonucunda şayet test pozitif gelirse HNPP denen bi zıkkım hastalık var...herediter basınca duyarlı nöropati ismi,,,çok çok nadir görülen bir hastalık bu zıkkım...bu kesinleşmiş olacak,,henüz test sonucumu almadım....sağ elimde şuan uyuşma problemim var ama elimi kullanmamı engelleyecek bişiy değil...parmaklarımı kullanabiliyorum,,,kolumu da,,,fakat sol koluma göre biraz tutuk,,,,bacağımı hallettikten sonra bu kol işine de yönelicem:) kısacası arkadaşım,,,hayatımda ilk kez böyle bir durumlar yaşıyorum,,10 a yakın doktor gördüm farklı branşlarda,,,hepsi biz böyle bir vaka görmedik diyolar....bakalım Allah büyük,,,gelişmeleri burdan yazarım yine...mutlu günler diliyorum size...ilginiz için teşekkürler

Üst Alt