Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bel ve boyun düzleşmesi için alınabilecek engelli oranı nedir?

Roro

Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
9
Merhabalar

Bir arkadaşım için soruyorum. Kendisi sağlık sorunları çektiği için durumunu paylaşınca engel raporu alabileceğini söyledim. Rahatsızlığından ötürü yaşamını etkileyen bir süreç yaşıyor. Bel fıtığından ameliyat olmuş fakat hala sıkıntıları devam ediyor. Boyun ve bel düzleşmesi olduğunu söyledi. Ben hiç konu hakkında bilgi sahibi olmadığımdan forumdan yardım almak istedim. Teşhisler aşağıda yer almaktadır. Bu konuda %40 engel sınırını geçebilir mi ve yaklaşık kaç puan alabilir yardımcı olabilirseniz sevinirim.

--Bel--

Lomber lordoz düzleşmiştir. Lomber vertebra korpus köşelerinde osteofitik çıkıntılar izlenmiştir.

L3-4 disk aralığında modik tip II dejenarasyona bağlı sinyal değişiklikleri vardır. Anterior subaraknoid mesafeyi daraltan anüler yırtığın eşlik ettiği minimal posterior santral disk protrüzyonu izlenmiştir.
L4-5 disk aralığında modik tip II dejenarasyona bağlı sinyal değişiklikleri vardır. Sağ parasantral yüzde kaudale desensus gösteren spinal kanalı sağ yarıda basılayan ekstrüde disk hernisi düşündüren görünüm mevcuttur. Sağda şüpheli laminektomi defekti izlenmiştir.

--Boyun--

Servital aks düzleşmiştir. Servikal vertebralarda dejenetif osteofitik çıkıntılar izlenmiştir. Servikal disklerde dejenerasyona sekonder sinyal kayıpları izlenmiştir.

C3-4,C5-6,C6-C7 disklerinde anterior subaraknoid mesafeyi daraltan tekal keseyi hafif basılayan posterior santral dsik protrüzyonları izlenmiştir.

C3-4, C5-6 disklerinde anüler yırtık mevcuttur.
C3-4 düzeyinde anterior subaraknoid mesafe belirgin daralmıştır.

@Roro,

Etkilemez mi kardeşim etkiliyor en ufak bir terleme veya sıcak soğukta kas katı kesiliyorsun hastalık yani bunu bosune verirmi devlet hastanesi

benim babamda da aynı durum var durumuna göre oran değişir ileri derece de bir durum ise oran yüksek oluyor genelllikle

@gökyüzü12

Babanız yüzde kaç oran aldı?

@emresivas

tabii ki boşu boşuna vermiyor. Fakat söylediğiniz oran çok düşük değil mi?

@OğuzHan112

Konuyu okuma imkanınız var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:
Fiziki muayene çok önemli... Fiziki muayene puan konusunda belirleyici olur... Şansını denesin.

Mr raporuna göre bir şey söylemem doğru olmaz.. mr ve fiziki muayene ikisi bir arda değerlendirilmeli.

Tek başına MR'ı yorumla dersen.. olumsuz.
Muayene şart.
@Roro,

Son düzenleme:
Üst Alt