Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Beş Sayfa da Çok mu?

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
11[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Beş Sayfa da Çok mu?[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Babası, okumayı iyice öğrendikten sonra çocuğunu karşısınaaldı ve dedi ki:[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]- Artık günde elli sayfakitap okumanı istiyorum. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]- Elli sayfa çok babacım,hergün buna dayanamam. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]- Peki kırk sayfa oku.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]- Kırk sayfada çok babacım. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]- O zaman otuz sayfa oku,tamam mı?[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]- Valla baba, otuz sayfaya dagüç yetiremem.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]İndire indire beş sayfaya indiriyor. En son çocuk kabul ediyor. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]- E bari beş sayfa olsunoku! [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]- O zaman tamam, Hergün beşsayfa okuyabilirim, peki babacım. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]- Sözünü tutar, hergün beş sayfa kitap okursan eğer, sana yazınsürprizlerim olacak. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Aslında babanın niyeti,[/FONT][FONT="Arial"] çocuğuna günde enaz beş sayfa kitap okutmaktır. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ama elli sayfa ile başlayıpnihayet çocuğunu beş sayfa kitap okumaya razı ediyor. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Eğer çocuğa başta beş sayfa oku deseydi, belki de çocuk onu gözündebüyütüp bir sayfaya düşürtecekti… Böyle olunca, o beş sayfa kolay geliyor ona… [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT="Arial"]Ve çocuk büyüyüp yıllar sonraiyi bir yazar olduğunda babasının neden ısrarla kitap okuttuğunu anlıyor.[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Evet, Yukarıdaki söyleşi şu Hadisi Şerifi aklımıza yaklaştırdı:[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Miraç Gecesi'nde namazın farz oluş şekli ve elli vakitten beşvakte indirilişi hususunda Peygamber Efendimiz (asm) ile Hz. Musa (as) arasındavukû bulan hâdise, hem Buharî’de, hem de Müslim’de rivayet edilmektedir.[/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Hâdise özetle şöyle cereyan eder:[/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5] [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Resul-i Ekrem Efendimiz (a.s.m.) Hz. Cebrail’in refâkatindeMekke’den ayrılıp semâya yükselir. Önce Hz. Âdem’le, daha sonra Hz. İdris, Hz.Musa, Hz. İsa ve Hz. İbrahim’le görüşür. Cenab-ı Hakk'ın yüce katındandönüşünde ise Hz. Musa ile karşılaşır. Bu sohbeti Peygamber Efendimiz şöyleanlatırlar:[/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Georgia"][SIZE=3]“Ozaman Allah ümmetime elli vakit namaz farz kıldı. Bu farziyeti yüklenerekdöndüm. Derken Mûsâ Aleyhisselâma rast geldim.[/SIZE][/FONT][FONT="Georgia"]
[SIZE=3]
“Mûsâ (a.s.) bana, ‘Rabbin ümmetine neleri farz kıldı?’ diye sordu.
“Onlara, ‘Elli vakit namaz farz kıldı’ dedim.

[/SIZE][/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Georgia"][SIZE=3]“Musa(a.s.) bana, ‘RAbbine dön de şefaat et, zira ümmetin buna tâkat getiremez.’dedi.

[/SIZE][/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Georgia"][SIZE=3]“Bununüzerine Rabbime Mürâcaat ettim. Allah Teâla şatrını (bir kısmını) indirdi. Benyine Mûsâ’nın (a.s.) yanına dönerek durumu kendisine haber verdim: ‘Birkısmını indirdi’ dedim. O yine, ‘Rabbine mürâcaat et, zira ümmetin tâkatgetiremez’ dedi.

[/SIZE][/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Georgia"][SIZE=3]“Benyine Rabbime mürâcaat ettim. Alah Taâla kalanından bir kısmını indirdi. MûsâAleyhisselâmın yanına yine döndüm. O tekrar, ‘Rabbine dön, zira ümmetin bunadayanamaz’ dedi. Bir daha müracaat ettim.

[/SIZE][/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Georgia"][SIZE=3]“AllahTeâla, ‘Onlar beştir, yine onlar [sevap itibariyle] ellidir. Benimnezdimde hükm-ü kaza değişmez’ buyurdu.

[/SIZE][/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=3][FONT="Georgia"]“Musa’nınyanına döndüm. O yine, ‘Rabbine dön’ dedi.”
“Ben de, ‘Artık, Rabbimden utanır oldum’ dedim.” ([/FONT]
[FONT="Georgia"]Müslim, İman: 263[/FONT][FONT="Georgia"])[/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Beş vakit namaz, islamın 11. Yılında, yani [/FONT][FONT="Arial"]-çocuğun okumayı güzelce öğrendikten sonra olmasıgibi-[/FONT][FONT="Arial"] iman kalplerde iyice pekişinceMiraç’ta farz kılınmıştır. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bu benzetmeyi Dost TV’de programcı eğitimci yazar SeyfettinBulut’tan dinlemiştim. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Artık şu beş vakit namazı da kılmazsak, Allah’a çok mahcup oluruz. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Evet, Abdestle birlikte günde sadece bir saatimizi alır. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Babanın çocuğuna kitap okutması gibi, namazda biz kullarınfaydasınadır. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Cenab-ı Allah’ın bizim namazımıza hiç ihtiyacı yoktur. O bizi çokseviyor… [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Namaz, dünyada[/FONT][FONT="Arial"] hem bedenen, hem ruhen, hem ahlaken, ve elbet ahirette bize faydalıdır. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]***[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Yıllar önce işyerimde, Skype isimli chat programı kullanmıştım.Birgün Endenozya’dan Lydia isminde bir kadınla tesadüfen karşılaştık, ingilizcesohbet etmiştik. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Yazdıklarından çok etkilenmiştim ve o sıralarda açılan biryarışmaya katılmıştım. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Regaip’tetövbe etti, Berat’ta beraat etti[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4](Bu hikayeile 2009’da bir hikaye yarışmasına katılmıştım.)[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Endonezya'nın başkenti, Jakarta şehri,[/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Bay Pitasari, yıllardır içki batağındaydı. İçtiğinde süreklikarısını dövüyor ve aşağılıyordu. Dünyalar sevimlisi ilkokula giden, çok zekive duygusal Abdurrahman isminde çocukları vardı. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Endonezya'nın ikiyüzelli milyon nüfusunun %90'ı müslüman olmasına rağmen,her ülkede olduğu gibi Bay Pitasari'de içki batağındaydı. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Tüm kazancını içkiyle harcıyordu. Öksüz ve yetim eşi Leyla hanımmütedeyyin [/SIZE][FONT=Arial](dinine bağlı)[/FONT][SIZE=5] bir hanımdı ve sürekli eşinedüzelmesi için dua ediyordu. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Birgün küçük Abdurrahman okuldan geldi. Sürekli ağlıyordu.Teneffüsteyken birisi, çantasından, öğretmen istediği için, annesindenalıp getirdiği dergi parasını çalmıştı. Babası yaklaşık türk parasıyla beş TLolan bu parayı tekrar vermedi, azarladı ve üstelik kızarak tokatta attı. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Küçük Abdurrahman odasına çekildi, bütün gece ağlayarak –annesidua etmenin faydalarını anlattığı için- babasının ıslah olması için Allah'a duaetti. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Biryılda beş kandil vardır. Mevlid kandili dışındaki diğer dörtkandil, mübarek üç aylar dediğimiz Recep, Şaban, Ramazan aylarıiçindedir. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Üç aylarınbaşında, yani Recep ayının ilk cuma gecesi Regaip kandili; Yine recep ayının27. gecesi Miraç kandili; Şaban ayının 15. gecesi Berat kandili, ve son olarakRamazan ayının 27. gecesi ise, bin aydan hayırlı olan Kadir gecesidir. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Üç aylara girmeye dört gün vardı. O gece yağmurluydu, BayPitasarı yine sarhoş bir şekilde eve geldi ve yorgun bir halde yatağasızdı kaldı. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Gece rüyasında öldüğünü ve kefenli halde kabire konduğunu gördü,müthiş azaplar ve ateş... Rüyada yalvarıyor ve dünyaya tekrar gönderilirseiyi insan olacağını söylüyordu. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Kan ter içerisinde uyandı. Sanki rüya değil gerçekti. Çokkorktu. İki gün etkisinden kurtulamadı. Tabii bu iki gün hiçiçki içmedi. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Sürekli bir düşünce halindeydi. Eşi de bu garip hallerine biranlam veremiyordu, çünkü konuşmuyordu, birtür iç hesaplaşma yapıyordu. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial] Regaipkandili,[/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Televizyonda, bugün üç aylara girildiğini ve üç aylarınher yıl Allah'ın açtığı af panayırı olduğunu anlattılar. Zaten niyetinealmıştı. O akşam anlatılanların da etkisiyle eşinden kendisini af etmesiniistedi ve içki içmeye tövbe etti. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]İki gün sonra, Regaip kandili gecesinde saatlerce ağlayarakAllah’tan af talep etti. Ve o gece sabaha kadar islam ilmihali kitabını okudu,ağladı. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Ertesi sabah boy abdesti alıp cuma namazına gitti. O ne müthişduyguydu , insanlar temiz kıyafetler giymiş, dedeler torunlar elele, insanlarınyüzünde tebessüm... [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Günlerce islam hakkında ve Peygamberimizin SAV hayatı hakkında,sünnetleri hakkında birçok kitap okudu. Bu arada eşi Leyla hanım çok mutluyduve eşine en sevdiği yemekleri pişiriyordu. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial] MiraçKandili,[/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Öğrendiği kadarıyla, miraç gecesinde Peygamberimiz SAV alemlerötesine gidip bizzat Cenabı Allah'ı, cennet ve cehennemi gözleriyle görmüştü. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Yine miraç gecesi Allahu Teala müslümanlara beş vakitnamazı farz kılmıştı. O gece beş vakit namaz kılmaya karar verdi. İlkkıldığı namaz ise o gecenin sabahındaki, sabah namazı idi. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Kimseye eğilmeyen başlar Allah'a eğiliyor ve yere kapanıyordu.Camide zengin-fakir, güzel-çirkin, işçi-patron herkes eşitti. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial] Berat kandili,[/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Onsekiz gün sonra Berat kandili geldi. Televizyondaanlatıları dinleyince mahkemeleri hatırladı. Bazen hakim bey suçluyu affediyorve kişi beraat ediyordu. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Üç ayların başında tövbe ettiğini, miraç kandilinde namazabaşladığını hatırladı. Acaba günahları affedilmiş miydi? Yine ağlayarak duaetti ve gece yarısı uyuyakaldı. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Rüyasında nur yüzlü bir zat geldi; Elindeki diploma benzerikağıdı uzattı. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Dedi ki: "Senin samimi ve içten tövbeni Allah kabuletti, günahlardan beraat ettin. Haydi gönül huzuruyla gir ramazana ve bin aydanhayırlı Kadir gecesini değerlendirip ramazan bayramında, bayram gibibayram yap." [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Leyla hanım mutluluktan Allah'a teşekkür etmek için,mahallelerindeki bir çok yoksul aileye ve yetim çocuğa yardım etti. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Abdurrahman o kadar mutluydu ki babasıyla her cuma namazınagidiyor ve namazdan sonra dondurmacıya gidiyorlardı...[/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]***[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Ne mutluki, Allah heryıl üç ay af panayır sergisini açıyor... Ben affedilmemdemek, Allah'ın sonsuz affediciliğine hakarettir. Allah Kur'an'da bildirmiş,bütün günahları, içten yapılan bir tövbeyle affedeceğini beyanetmiş. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Belki diğer kandillerde uyanmadık, dizi izleyerek veya sadece televizyondaedilen duaya amin deyip bir fatiha okuyarak kandili değerlendirdik. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]21 Mayıs 2016 Cumartesiyi Pazara bağlayan gece Berat kandilidir. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Önce kendi nefsime söylüyorum; Gelin bu gece samimi olarak tövbeedelim, Helal olan şeyler mutlu olmaya yeter, harama girmeye lüzum yoktur. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]İnsanı diğer varlıklardan ayıran en önemli özellik okumak... Bu gece Kur'an'ın türkçemealinden biraz okuyup düşünmeye ne dersiniz?[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Kandiller hayatımızı sorgulamamız ve yeni kararlar almamız içinözel fırsat geceleridir. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Berat kandilinizi şimdiden kutlarız… [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Celalin Penceresinden[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]

Üst Alt