Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Beyin Tümörü Teşhisi, Ameliyetı ve Sonrasında Oluşan Komplikasyonlar

mm_muratcetin

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar öncelikle merhaba, bu başlık altında bir paylaşım yapmak istedim çünkü genel anlamda internet turlarını yaparken hep aynı yazılarla karşılaşıyorum ve bu paylaşılmış bilgilerin yetersiz düzeyde olduğunu görmekteyim.Bu bilgiler pek tatmin edici bilgiler değil, özellikle de ameliyat sonrası iyileşme süreci ile alakalı bilgiler.

14 Nisan 2016 tarihinde canımdan çok sevdiğim ablamı daha önce hiç yaşamadığı ve ani gelişen bir nöbet sonrası hastahaneye kaldırdık.Acilde yapılan tomografi ve ekg sonucu beyin kireçlenmesi teşhisi konuldu.Akabinde mr ve mr anjiyografi çekildi.Sonuçlar bize beynin sol frontal lobunda hareket mekanizmasına yakın bir bölgede 4-5 mm çapında tümör oluştuğu bilgisini verdi. 28 Nisan 2016 tarihinde yaklaşık 3buçuk 4 saat süren operasyonun sonunda parçanın tamamı alındı ve bir gece yoğun bakımda kaldı.

ve asıl olan durum o geceden sonra başladı.Ameliyat öncesinde, tümörün hareket mekanizmasına yakın olması sebebiyle sonrasında vücudunun sağ tarafında güç kaybı yaşanabileceği doktor tarafından bilgilendirilmişti.Fakat bununla beraber ameliyat sonrası görülebilecek bu duruma konuşamama da eklendi.Bu hem bizim için, hemde konuşmayı çok seven ablam içinde büyük sürpriz olmuştu.Ablam sadece ''aaaaa'' diyebiliyordu.Dudaklarını,çenesini,dilini sesle beraber karakterize edip kelime oluşturamıyordu.

bugün 11 Mayıs 2016 , ablama her sabah ve her akşam hastahaneden taburcu olurken fizyoterapistin göstermiş olduğu omuz,kol,dirsek,bilek, parmak; kalça,diz,ayak bileği ve parmak hareketlerini uyguluyorum.Yürümesinde bir problem yok çok şükür.Ameliyat sonrası sağ omzundan parmak uçlarına kadar güç kaybı yaşanıyordu.Bu tedavi yöntemini uygulayarak bugün el bileğine hükmetmeyi başarabildik.Şuan için sadece sağ el parmaklarda güç kaybı yaşıyoruz.Yarın itibariyle profesyonel anlamda fizik tedavi merkezinde de tedavisine başlayacak.Zaman ile uzuvlarındaki problemi atlatacağız.

Ya konuşma? konuşmayı nasıl atlatacağız acaba? Daha önce 2012 yılında aynı operasyonu geçiren bir vaka da konuşmasının zamanla düzeldiğini ve yerine geldiğini okudum.Onun haricinde hiç böyle bir paylaşım görmedim.Beni en çok düşündüren de bu.Var mı arkadaşlar daha önce böyle bir vakaya denk gelip iyileşme sürecini birebir takip eden ?

Ayrıca tanı: who grade 2 oligodendroglioma

Teşekkür ediyorum OturanBoğa
Şuan ki gelişmelerden şu şekilde bahsedebilirim.

Bugün tarih 28.06.2016 , ameliyatımızdan tam 2 ay geçmiş durumda.
Ablamın sağ omzu, sağ dirseği ve bileği gayet iyi durumda.Sağ elinde ise zorlama yaparak parmaklarını açıp kapatabilmekte.Haftanın 3 günü 1'er saat olmak üzere fizik tedavi almakta.Sağ bacağında ameliyat sonrası güç kaybı olmadığını düşünüyorduk fakat minimum seviyede bir güç kaybı yaşanmış.Yürürken sağ ayağını fazla kaldırarak yürüyemiyordu.Bu nedenle de sol dizine çok yüklenme yaptığından ötürü sol dizinde ağrılar oluşmaya başlamıştı.Fizik tedavi sırasında bacaklarına da elektrik akımları vererek güçlendirmeye tabi tuttular.Fiziksel açıdan çok şükür her şey yolunda.Doktorları zamanlar daha da iyi noktaya geleceğini söylemekteler.

Konuşma konusuna gelecek olursak , çok çok iyi olmasa da kendisini ifade edebiliyor, uzun cümleler kuruyor.Fakat uzun cümleler kurarken ara da tekliyor, duraksıyor.Bazen tekrarlıyor.Peltek bir konuşması oluyor zaman zaman.Çok akıcı cümle kurma kapasitesi şuan için yok.Fakat daha sadece 2 aylık bir süreçte iyi noktadayız bu konuda da.Yaklaşık 6 aylık bir süreç, bizi öncesine götürecektir.

Bir şey daha, psikolojik anlamda da etkiler devam etmekte.Ara ara stres ve sıkıntılar istemeden de olsa görülmekte.Allah kimseye göstermesin fakat bu tip bir durumu yaşayan birisi olursa fizik tedavi ile beraber bir rehabilitasyon da alınmasını öneriyorum.

Allah'a emanet olun arkadaşlar.

Şuan ameliyatın üzerinden tam 14 ay geçmiş durumda.Ameliyat sonrası sağ kol ve konuşmada problem yaşıyorduk.Konuşma durumunda gayet iyi durumda.Eskisi gibi akıcı konuşamıyor belki ablam ama rahatlıkla ifade edip anlamlı cümleler kurabiliyor.Bazen konuşurken yorulabiliyor.Sağ kolunda ise herhangi bir hareket kısıtlaması yaşamıyor.Sadece sağ el işaret ve başparmağında kapama konusunda zorlanıyor.Makas,bıçak,tırnak makası vb aletler kullanamıyordu.Şimdi yavaş yavaş onları da kullanmaya başladı.Bazen zorlanıyor ama azmi ile üstesinden geliyor.

Doktorumuz Antalya'dan Op.Dr.Selim Hacısalihoğlu, Allah razı olsun ondan.Gerçekten dalında çok başarılı bir doktor ve insani olarak da çok iyi bir kişiliğe sahip.Arama motorlarından aratarak kendisiyle iletişime geçebilirsiniz.

NOT: İlk paylaşımımda ''beynin sol frontal lobunda hareket mekanizmasına yakın bir bölgede 4-5 mm çapında tümör'' diye bir cümleden bahsetmiştim.Şöyle bir düzenleme yapmak istiyorum.Tümor boyutları 4-5mm değil, yaklaşık 5-6 cm çapındaymış.

Üst Alt