Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Beyindeki lekeler ne anlama gelir?

Konular
152
Reaksiyonlar
1
Uzun zamandır baş ağrım var. Cok dr a gittim hep kemik ağrısı,psikiyatrik denilerek antidepresan başlandı.
Perşembe yine gittim mr istedi bugün yanına gittim.
Beyinde cok sayıda leke var dedi. Kalpdamar falan görecekmiş ondan sonra üniversite hastanesine gideceksin dedi..ilac bile başlamadi..
Sizce nedir bu durum..?

Not:eek:murilikte spinal yaparken yırtilmısta olabilir dedi.. kafam karıştı beni aydinlatacak vR mı??

MeTePe hocam bir bilgi verebilirmisiniz?

Valla leke ile ne demek istemiş anlamadım. Çok kaba bir ifade bu.

Bir rapor vs. yok mu?

Omurilikle beynin ne alakası var?

MeTePe nöroloji baş ağrısi icin mr istedi. Spinal ile ameliyat oldun mu dedi ben de evet dedim. Orda bir yırtilma olmuş falan dedi. Beyinde lekeler var dedi.tıkalı damar var mı baktıracam dedi. Sonra da kayseriye üniversite hastanesine sevk edecem dedi..

Birde baş dönmesi var bende hocam..

Şimdi "beyinde lekeler" çok belirsiz bir ifade. Kansızlığa bağlı leke de olur, kansere bağlı leke de olur, metabolizma hastalığına bağlı leke de olur, kanamaya bağlı leke de olur. Başka nedenlere bağlı da olur.

Anlaşılan çekilen MR pek ifade edici olmamış.

Bu durumda üniversiteye sevk etmesi normal. MR anjio vs. isteyecek muhtemelen.

Baş dönmesi bu durumlarla ilişkili olabilir. Baş ağrıları da öyle...

MeTePe hocam; üniversite hastanesine sevk verdi.Sağ vertebral arter debisi 50ml/dk,sol vertebral arter debisi 30ml/dk olup toplam değer normalin alt sınırı olan 150/dk altindadır.(vby)? Bu bulgular ne demek hocam?

Beyne giden, beyni besleyen damarlarda darlık var demek.

Bu kalıtsal da olabilir, tıkanmaya bağlı da olabilir. Anjio yapılması lazım.

Genellikle bağ dönmesi, göz kararması, bayılma vs. gibi bulguları olur.

MeTePe hocam cevap icin tesekkür ederim.
Hocam bir sorum daha var;
Evet baş dönmem var göz kararınca zaten bayılıyorum.
Bu işlem beni çok yoracakmı?
Birde hiç gitmesem riski varmıdıŕ?

Yoracak bir şey yok.MR anjio çekerlerse damardan ilaç verip yaklaşık 10-15 dakikalık bir film çekecekler. Normal MR gibi.

Gitmezseniz şikayetleriniz geçmez. Uygun tedavi için doğru düzgün tetkik yapılması lazım.

Üst Alt