Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bilişim sektörü çalışanları varsa tanışalım.

asimptot

Yeni Üye
Konular
9
Reaksiyonlar
7
Merhaba arkadaşlar,

Bilişim sektöründe çalışan mühendis, teknisyen, programcı vesaire varsa yazın, tanışalım. Belli bir sayıya ulaşırsak grup kuralım, deneyimlerimizi paylaşalım. :)

Ben çalışmıyorum ama sektörü merak ediyorum. Biraz python html wp bilgim var

ben psikolojik engelliyim.sizinde benzer engeliniz var mı diye merak ettim.sonuçta bu forum engelli forumu olduğu için merak ettim açıkçası. engellilerin çalışma gücüne katılmaları %30civarında psikolojik engellilerin %10 civarında.eğer psikolojik engelliyseniz bulunduğunuz konum taktire şayan olur.olmasada taktir edilesi bir durum aslında.tebrikler

İt konusuna gelirsek it sektmrüyle pek ilgisi yok ama (daha doğrusu Türkiyede İT denilince akla gelen bir bölüm olmadığı için böyle söyledim)networkingle ilgileniyorumgeçen sene ankara üniversitesini kazanmıştım internet ve ağ teknolojilerini cisco ccna sınavına hazırlanıyordum ama bıraktım.şu anda kariyerimle ilgili daha önemli bir bölüm keşfettim onunla ilgileniyorum.

Son düzenleme:
@dustypages, teşekkürler. Bırakmanıza üzüldüm.

Ben de bu konuda sohbete dahil olanların fikrini soracaktım aslında. Fiziksel engelliyim ben ve bence bilişim fiziksel engel grupları için çok verimli/yapılabilir bir sektör. Böyle olmasına rağmen özellikle özel sektörde engelli kadroları "beden işçisi" olarak tanımlanan pozisyonlarla dolduruluyor. Bu bana o kadar saçma geliyor ki. Sizler ne düşünüyorsunuz?

evet it sektörü bedensel engelliler için biçilmiş kaftan.ama mental olarak çok yorucudur sanırım.

Öyle fakat bir şeylerin ucundan tutmamız herkesten çok bizim için gerekli. Ya zihnen ya bedenen fedakarlık gerekiyor. 🤷‍♀️

Ben networkingle uğraşırken cisco ccna sınavına çalışıyordum fakat daha sonradan forumlardan okuduğum kadarıyla ilk olarak comptia A+ sonra comptia networking enson cisco ccna önerdiler.comptia A+ la ilgili bir deneyiminiz var mı?ben aslında çalışıyordum bu sınava ama daha sonra öğrenmem gereken çok şey olduğunu ve az zamanım olduğunu farkettim.ben 42 yaşındayım ve kariyerimle ilgili daha somut hedeflere ihtiyacım var.ama sizin daha genç olduğunuzu farzediyorum.daha zamanınız vardır

Networking ile çok ilgilendiğimi söyleyemem fakat tahmin edersiniz IT'nin her alanı derya deniz. Comptia'nın genelde daha temelden başlayıp özelleşerek sertifikalandırdığını duymuştum. Neyi hedeflediğinize bağlı bence. Hobi ise bir yerlerden başlayıp zamana bırakılabilir, para ise networking doğru seçim mi bilmiyorum. Emekliliğinize de bir şey kalmamışken "somut hedef"ten kastınız ne acaba :)

Bende bilgisayar programcılık mezunuyum ama deprem bölgesi deyim burda imkanlar kısıtlı

@Blues_3000, çok geçmiş olsun. Bilişim firmaları İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli gibi şehirlerde zaten (hiç gerek olmamasına rağmen). Gerçekten sıkıntılı bir süreç.

@Blues_3000,

bilişim sektörü genelde full remote çalışır (özellikle pandemi sonrası)
bankaların bile tech şirketleri full remote işler

ilanlara bakarsanız dikkatinizi çekecektir
buda bizlere mekan bağımsız çalışma olanağı sunar

@asimptot,

İzmir ve Kocaeli dediğin yerler taşeron ucuz maaşa çalışacak personel ister.

İstanbul merkez yalnız son 5 yıl içinde Ankara epey bir gelişti yine bir İstanbul kadar iyi olamaz.

Maalesef öyle. Oysa sektörün lokasyona bağlı değişkenleri çok az. Bir maden ocağı, tersane vesaire gibi değil. Bu tür sektörlerin merkezleri ülkeye dağıtılsa nüfus sorunu da azalır ekonomik problemler de. Sonra vay efendim İstanbul çok kalabalık. 🤷‍♀️

hocam olay il yada şirketin taşere kullanmasında değil

bilişimci adıyla alıp her işe kkoşturululan teknik eleman vasfı ile personel istihdam eden yerler lokasyonda barındırır işlerine gelir

şu an teknokentlerin bile uzaktan çalışmayı kabul ettiği bir dönem yasıyoruz
yani bilişim çalışanını ofisinde ağırlamak isteyen firma bana före
kurumsal değildir
raci sistemi yokktor
görev tanımı hiç yoktur
varsada kağıt üstüjndedir,

kısacası örgüt kültürü olan yerler buyuk yada kucuk farketmeksiziz hibrit yada full remote şeklşinde çalısır

yazılım destek veya teknik destek 1. seviye destekleri kapsam dısı tutarak yazıyorum bunu

Hem remote hem on-site çalışmış biri olarak ikisinin de avantaj ve dezavantajını gördüm. Biraz pozisyona göre değişiklik gösterdiğini düşünüyorum. Yönetim, analist, destek vesaire gibi pozisyonlar full remote olmuyor, çoğu zaman on-site. (Doğal buluyorum.) Şirket politikasıyla on-site çalışan ve dediğiniz gibi olmayan şirketlerin hakkını yememek lazım ayrıca. Azlığı çokluğu tartışılır tabii.

Ben en verimli modelin hibrit olduğunu düşünsem de henüz deneyimleme fırsatım olmadı. Hibrit konusunda yorum yapmayacağım..

@asimptot,
Help desk personeli Bolu ya da doğu bölgesinde görevlerini yapıyor. Bolu, İstanbul'a göre daha ucuz ofis kirası olarak o yüzden yani firmalar maliyetlerini düşünüyor. İt departmanı ya da help desk personelin ofise bile gelmesine gerek yok yani uzaktan çağrı alabilir ve müdahale edebilir. Yemek, yol ve ofis kiralama masrafı yok ve asgâri ücret ya da bir tık üstü 25.000tl ucuz iş gücü sıfır masraf ve gider.
Teknik uzmanlar uzaktan çalışamaz bölgeye gitmek zorunda onların yolda geçirdiği saat ücretini bile müşteriden dolar üzerinden alırdım.

çok doğru arkadaşlar
genelde envanteri kendine ait şirketler 1. seviye teknisyeni ofiste veya hibrit zorunluluğu tutuyor haklısınız
buda şirketin ve IT nin iş yapış şekline göre değişebiliyor

end usera fiziki olarak dokunan arkadaşlar elbetteki remote olamaz

hibrit full remote onsite expat hepsini deneyimlemiş biri olarak

ve full remote çalışan biri olarak

ayda 1 bile olsa ofise gideyim dedikodu yapayım isteği geliyor insana

konu dağılmmmadan bilişimciler toplanacak tı galiba başlık

rakı balık eşliğinde AZURE gömmece AWS yüceltmece GOOGLE cloud bilgilenmece sohbeti için havalar sogumadan bir etkinliğe evet diyelimmi

yoksa bu etkinliğide slack yada teams üzerindenmi yhapalım dersiniz :)

@Engellektuel,

Dedikoduyu boşverelim ofis etkileşimi ve güncel kalma olayı remote'da bayağı zor.

Etkinlik yapmak zor olabilir, herkes farklı şehirlerde sanırım fakat ortak bir mecra bulup grup kurabiliriz.

Grup kursak katılırım diyen arkadaşlar (y) yaparsa sayı biliriz.

Üst Alt