Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bipolar teşhis ve manik atak yaşam sorunum var. Emekli olmak istiyorum..?

ugur10

Üye
Konular
23
Reaksiyonlar
6
Merhaba arkadaslar bende 3 yldir rahatsizlik var bipolar tanis teshisi söylendi ve yaklask 3 yildir ilaç kullaniyorum engelli raporu almak istiyorum sonrasında tedavigorup çalısıp emekli olabilirmiyim calisamiyorum önceden de öyle sorunum vardı iş bulsam 1 gün veya zorlandım zorladım 1 ay çalışıp ayriliyorumb ilk once ne yapabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz tesekkur ederim simdiden

01.02.2007 sigorta giriş tarihi
doğum tarihi 31.07.1989

Sadece ben sımdı hastalıgımı soyleyeceğım ve calısamadıgımı soyleyecegım ilç kullanıyorum bipolar bozukluğu hastalığım ssk gun var vergı den kayıt kagıt ısterlerse alıcam

ugur10 yetkili bir devlet hastanesinin sağlık kuruluna baş vuruda bulunacaksın engelli raporu için
Psikyatri doktoruna muayane olacaksın orda kullanmış olduğun ilaçları
Ilaç raporunu hahatsızlığını belirt aşağıdaki yönetmenliğe göre sizi değerlendirecektir
Doktor

Duygudurum Bozuklukları

a.Manik nöbet, bipolar duygudurum bozukluğu, yineleyici depresyon, kronik depresyon
1-Tedavi ile işlevselliği tam düzelen % 0
2-Tedavi ile işlevselliği kısmen düzelen % 40
3-Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen % 70

Emeklilik için başvuru yapicam ve sonrasında ne gerekecek bilgisi olan var mı

Merhaba %44 engelli raporum var arkadaşlar emeklilik için aranılan şartlar nedir

ugur10 mrb
Hangi stadüde çalışıyorsunuz
İşe giriş tarihiniz ve hizmet süreniz ve kaç gününüz mevcut bu bilgileri yazarsanız size yardımcı olmaya çalışırız.

31/07/1989 doğum tarihim 11/10/2007 sigorta giriş tarihim 334 gün prim günüm var rapor % oran44 ruh sağlığı hastalıkları defterdarlıktan vergi indirim hakkım olup olmadığını bilmiyorum nasıl öğrenebilirim teşekkür ederim

Ben de aynı durumdayım 20 yıl 4400 gün prim günü ile emekli olabiliyorsun. Vergi indiriminden de faydalanman gerekiyor. 2027'yi beklemen ve bu arada da 4400 prim gününü doldurman gerekiyor. Kardeşim bir de ben de çalışamıyorum ama zorlamak zorundayım, şu an bir yerde bir aydır çalışıyorum, daha 10-11 yıl çalışmam lazım. Önceki işlerimden 1 ay ve 15-20 gün gibi komik zamanlarda ayrıldım. Tanı atipik psikoz.

Geçmiş olsun ben henüz tam araştırma yapamadım tedavi görüyorum düzelince umarım başlıcam ise başvuru yapıyorum yine de

Bipolar hastalığı sonucu erken emekli oldum

%68 oranla 28/5 maddesinden erken emekli oldum ve 1560 tl maaş bağlandı. Aynı rahatsızlığı olan arkadaşlarda başvursun

Ssk danmı emekli oldunuz?
Bu madde ne anlama gelmektedir?

Biraz açıklasana kardeşim.

8 yıl ssk var. 16 yıl bağkur var. Bağkurdan erken emekliliğe hak kazandım. 28/5 engelli erken emekliliği düzenliyor. Malulen emeklilikten farkı yeni bir işe girerseniz emekli maaşı kesilmiyor

Normalde bağkurda 2 yıl daha çalışarak 58 yaş. Ya da ssk da 4 yıl daha çalışsaydım 53 yaşımda emekli olacaktım. Şimdi 47 yaşımda emekli oldum.

Son düzenleme:
Realist72

Emekliliğiniz hayırlı olsun abim. Allah güle güle yemek nasip etsin. Ssk başlangıç tarihini ve 2008 öncesi ve sonrası kaç gün pirim sayınız var? Pirimlerinizın tamamı asgari ücret tenmi ödendi? Bağ-kur esnafmı çiftçi mi? Çok teşekkür ediyorum abim.

mehmet abi

1972 doğumluyum ekim1991 ssk girişim ve 2643 prim ödemem var. Eylül 2002 tarihinde bağkurlu oldum ve 5682 gün primim var. Ssk da aldığım ücretler kadar primim yattı. Bağkurdan esnaf emeklisi 12.basamak en son primim. Bugün normal emeklilik hak kazanmış gibi maaşım aynı gerçekleşti. Engelli erken emekli maaşı normal emekli maaşı ne ise onun gibi maaş alıyorsun. Engelli erken emeklilikte maaş farkı yok.

Engelli raporum var %44 oranında çalışamıyorum bipolar bozukluğu ile baş ediyorum ve olası şeyler yüzünden kendimi huzursuz hissediyorum korkuyorum yeri geldiğinde sıkıntılarım oluyor genel bilgi almak istiyorum

%44 engelli raporum var hastaneye sevk edildim sgk kurumundan emeklilik işlemleri için nasıl bir yol izlenecek acaba bilgisi olan varmı çalışamıyorum bipolar bozukluğu hastalığım var

Malulen emekli olabiliyormuş bipolar bozukluğu hastalığı olan kişi heyete gireceğim ve çok sıkıntım oluyor sgk sevk etti hastaneye acaba ne olur bilgisi olan varmı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hastaneye giderken mutlaka epikrizlerinizi alın. Eğer tedavi gördüğünüz hastaneye sevk verilmesiyle doktorunuzdan durumunuzlr ilgili yazı alın.

@ugur10,

Sakatlık Oranı Cetveli'ne göre %40 ve üzeri rapor, o rapora istinaden defterdarlıktan sakatlık indirim hakkı elde ettikten sonra emeklilik için aşağıdaki tabloya tabi olacaksın:

01.02.2007 +

2008_oncesi.PNG

@OturanBoğa, 1800 gün olduğu zaman emekli olabiliyormuşum askerliği ödeyeceğim herhalde kurula giricem yarın ne sonuç olur bilmiyorum

@ugur10,

Bu durumda SGK Hastalık Listesi'ne göre Ağır tanısı alabilmek gerek. Yani tanının düzeyine göre "tedaviye rağmen çalışmaya olanak vermeyen" düzeyde tanı almak gerek.

Ben çalışamıyorum sıkıntılar yaşıyorum @OturanBoğa, ama rapor oranım %44 yarın kurula gireceğim çalışamadığımı ve bel fıtığı epikriz raporum var bunları belirteceğim ayakta duramam fazla ameliyat oldum bel fıtığından ve psikolojik sorunlarım var

Sgk kurumundan cevap gelecekmiş emeklilik işlemleri için malulen emeklilik için

ssk lı olduğunuz günden itibariye eğer engeliniz oluştuysa emekli olabilirsiniz.Fakat başka bir yerde çalışamassınız.

@kanrevan41, çalışamıyorum. ayrıca 2018 rapor yılı aslında öncesinde 2007 girişim SSK ama gün çok az

Selamlar iyi akşamlar malulen emeklilik için başvurdum 40 gün oldu sonuç gelmedi halen vergi indirimi almıştım acaba vergi indirimiyle emekli olabilme şansı olurmu sürekli raporum var bipolar bozukluğu teşhisim var malulen olmazsa vergi indirimi dilekçesine SGK kurumuna götürsem olurmu şuan çalışmıyorum

2007 yılı sigorta girişim hastaneye gittim SGK kurumuna sevk ettiler heyette malulen emeklilik başvuru sonucum halen gelmedi sonucu bekliyorum

@ugur10,
dostum şunları da yazarsan sana öyle yardımcı olalım.
1-engel oranın kaç (süreli-süresiz?)
2-sgk işe başlama tarihin ne (ilk priminin yatırıldığı tarih)
3-vergi indirimi engel oranı kaç ve süreli mi süresiz mi ?

%44 sürekli rapor mevcut 2007 yılı 11/10/2007 uzun vade başlangıç tarihi vergi indirimi süreli mi değilmi bilmiyorum

@cuneyt09, 01.02.2007 sigorta giriş tarihi

Son düzenleme:
@ugur10,
11/10/2027 yılından önce emekli olma şansın yok, ve 4400 prim gününe ihtiyacın olacak...

@ugur10,

Malulen emeklilik başvurusu yaptığında seni hastaneye sevk ettiler mi yoksa elindeki %44 oranlı raporla mı işlem yaptılar?

@OturanBoğa, malulen emeklilik için önce hastaneye sevk ettiler sonra SGK ya göndericem dedi doktor belgelerini

@ugur10,

10 yl sigortalılık süresi ve 1800 primle malulen emekli olabilmek için sevk edildiğin hastanede verilecek olan rapor SGK Hastalık Listesi'ne göre Ağır tanısı içermeli. Yani "Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen, progresyon gösteren ve çalışma olanağı vermeyen Bipolar bozukluk" tanısı konmalı. Bu olursa, sgk rapor eline ulaştığında sizi malulen emekli eder.

Üst Alt