Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bir böbreğim doğuştan yokmuş. Bu durum spor yapmama engel olur mu?

st34

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
merhaba ben 17 yaşındayım yaklaşık 1 ay önce mide ağrısı için gittiğim hastanede sağ böbreğimin doğuştan olmadığını öğrendim. doktorum sol böbrek normaline göre daha fazla gelişmiş diyor.
ben futbolcuyum ve doktorum futboluna devam et sadece suyunu eksik etme diyor ve tuzlu yemememi söylüyor. ben de 1 aydır tuzlu yiyeceklerden kaçıyorum .daha sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorm suyumu ihmal etmiyorum.
tek aklımı karıştıran yukarda okuduğum yorumlarda spor kesinlikle yapmayın gibi yazılar okudum. ben 3 ayrı doktora gittim 3 ü de sporunu bırakma suyunu iç. tuz kullanma. diyor .

bilgilerinizi (yorumlarınızı) bekliyorm . saygılar..

3 doktor da aynı şeyi söylüyorsa güvenli şekilde ve fakat çok fazla zorlamadan ve en az yılda bir-iki kere kontrol muayenesine gitmek şartı ile spor yapabilirsin diye düşünüyorum.

teşekkürler yorumunuz için...

bende genel yayın yönetmenimin dediklerine katılıyorum. en önemlisi doktor kontrolu altında olmanız şart. spor yaparkende genede kendinizi fazla zorlamamanız gerektiğini kendimden biliyorum. spor herzaman faydalıdır.

15 günde ve 1 ayda kontrollerimi tahlillerimi oluyorum. doktorda bi mahsur görmediği için hâlen sporuma devam ediyorum.saten kaleci olduğum için pek fazla efor sarfetmiyorum.ama suyumu içmeye özen gösteriyorum. yorumunuz için teşekkürler..

15 gün ve 1 ay yazmısım nerden çıktıysa. :S 6 ay ve 1 yıl da kontrollerim var. :S

böbreği yormamak gerek yıllar geçtikçe böbreğin çalışma yüzdesi düşüş gösterebilir buda sağlık sorunlarına davetiye çıkarır ama seninde söylediğin gibi doğuştan tek böbrekli olan insanların böbrekleri daha sağlam oluyor sonradan bir böbreğini kaybedenlere kıyasla..

Sporuna bencede devam et ama kendini dinleyerek ;)

sewgili kardesim bir zamanlar werder bremende oynayan halen hırvat milli takımında forma giyen Klasnic' 4-5 yıl önce 2 kez böbrek nakli olmasına rağmen halen prof. olarak futbol oynamakta.

bu adam oynuyosa sende kat kat oynarsın çünkü senin sadece tek böbreğin olmasına rağmen hiç bir sorunun yok.

tek yapman gereken hiç bir zaman doktorlarının söylediklerini harfi harfine yapman ve hiçbir kontrol ve tahlillerini aksatmaman.

doktorlarını dinle ve gerisine karışma...

Evet, Klasnic ağır ameliyatlar geçirmesine rağmen futbol oynamaya devam ediyor...

yinede bu arkadaşımızın tek böbreğinin olduğunu unutmaması gerekiyor. klasnic böbrek rahatsızlığına yakalanmadan önce zaten kendini futbolda kanıtlamış bir insandı, bu arkadaşımız ise daha 17 yaşında normalde bu yaştaki yenetenekli futbolcular prof. bi kulüpde A takımda kendini gösterebilme şansı tanınabilir. Kendisinin futbolda yetenekli olup olmadığını bilmiyorum ama kendisinde kısa vadede gelişebilecek bir yetenek görmüyorsa yada çevresindeki insanlar yakın vadade geleceği olabilecek bir futbolcu olarak işaret etmiyorlarsa, boşuna futbol oynayarak kendisini yıpratmamasını tavsiye ederim..

Madde madde açıklamam gerekirse;

1. Klasnic Böbreklerinden Rahatsızlanmadan Önce'de Zaten Yine Klasnic'ti..
2. Futbolu Çok Seviyordu.
3. Zaten Futboldan Para Kazanıyordu Ve Hala Futboldan Kazanmak İstiyo Çünkü Daha Önce Kendini Kanıtlamış Bir Futbolcu Olarak Şuan Hiç Bir Takıma Gidemese Bile Türkiyede Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaşta Rahat Rahat Oynayabilir..

Söylemek istediğim eğer futboldan iyi para kazanmıyorsan ve kazanamayacaksan kendini bir sevda uğruna yıpratma, halı sahalarda hevesini istediğin zaman alırsın. Ama ben iyiyim iyide para kazanıyorum yada kazanıcam dersen devam et..

Üst Alt