Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bir Kurban Bayramı Hikayesi

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
1
1[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Bir Kurban Bayramı Hikayesi [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Kurban, kelime manasıolarak, yaklaşmak yani Allah'ayakınlaşmak demektir. Kurban sadece Allah'ın rızasını umarak kesilir.[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Yüce Allah, biliyorsunuz kurban edilen bir koç karşılığında Hz.İsmail’in hayatını bağışlamıştır. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Kestiğimiz kurbanlar, bize,çocuklarımıza ve yakınlarımıza gelecek bela, kaza ve musibetleri debir yıl boyunca önler.[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Kurban bayramınızı en kalbiduygularımla kutluyorum. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Sevdiklerinizle beraber,sağlık ve afiyet içinde, nice bayramlar geçirmenizi Cenab-ı Hakk'tanniyaz ederim...[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]YÜREK BURKAN BİR KURBANHİKAYESİ[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial](Hikayede kurban kesemeyen bir çocuğunduyguları anlatılıyor. 90’larda maddi imkansızlıklardan dolayı kurbankesememiştik. Annem utanıyor ve et getiren komşuları delikten görünce kapıyıkardeşime açtırıyordu.) [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Ahmet:[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]“–Anneciğim,Emre bize gelecek. Bu gece bizde kalacak” dedi.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]......Emre’nin sevdiğini bildiğim türden bir kaç çeşit yemek yaptım. Görüşmeyelibayağı bir boy atmış, kocaman delikanlı olmuştu. Biraz oturup hal hatırsorduktan sonra yemeğe geçtik. Emre, özene bezene hazırladığım yemeklere el sürmeyince,belli etmemeye çalışsam da bozuldum.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Emre:[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]“–Teyzeciğimet var ya, ondan yemiyorum” dedi.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Busöz beni daha da şaşırtmıştı. Çünkü ete olan düşkünlüğünü iyi biliyordum. Emre,bu davranışının altında bir şey aramamdan rahatsızlık duyarak,[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]"-Anlatayımteyzeciğim” dedi.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]İlköğretimbeşinci sınıfa gidiyordum o zamanlar. Biliyorsunuz Ayşe ablam da benden iki yaşbüyük. İkimiz de çok başarılı sayılmayız, fakat hiç olmazsa liseyi bitirelimdiye gayret ediyoruz. Bir işe girebilmek için bunun şart olduğuna inanıyoruz.Büyük hayallerimiz yok. Daha kötü günler gelmesin deyip halimizeşükredenlerdeniz.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Depremdenönce babam, inşaat kalfasıydı. Kimseye muhtaç değildik. Hatta babam yaptığı,kooperatif evlerinden bir de daireye girmişti. “Altı, yedi aya kalmaz, evimizetaşınırız” diye hayaller kuruyorduk. Kaba inşaatı çoktan bitmiş, evin şekliortaya çıkmıştı. Ben odamın duvarına asacağım süsler yaptım. Annem dantel masaörtüleri…[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Kaçkere bakmaya gitmiş, hayalimizde aldığımız eşyaların yerini kaç kere değiştiripdurmuştuk. Derken 17 Ağustos’ta korkunç bir sallantıyla uyandık. Çok şükür nebizde ne de yakın çevremizde bir şey yoktu. Boş arsaya tüm mahalle toplandık.Biraz korku kalmıştı yüreğimizde ama güle oynaya sabahladık. Elektrikleringelmesi ile radyo ve televizyonlardaki korkunç gerçek, yüreklerimize çığ gibidüştü.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Tümülkem gibi bu korkunç felaketin getirdiği yıkım ve kıyımla, harap olduk. Naklenizlediğimiz kurtarma çalışmalarında yaralılarla yaralandık, ölenlerle defalarcaöldük. Elimizden gelen bir şey yoktu. Devlet baba, harıl harıl yaraları sarmayaçalışıyordu.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Bizimevimiz yıkılmadı. Kimseye de bir zarar gelmedi. Farklı yaralandığımızınfarkına, yaralarımız derinleştikçe vardık. Depremle birlikte inşaatlar durmuş,babam işsiz kalmıştı. Ekonomik krizle de ikiye katlandı yokluklarımız.Televizyonlarda gördüğüm kadarıyla, bazı insanlar hiç etkilenmemişti. Bar vepavyonlarda zil zurna sarhoş oluncaya kadar içiyor, milyarlarca liraharcıyorlardı.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Bizev kirası elektrik, su ne kadar kısmaya, azaltmaya çalışsak olmuyor babamınarada bir bulduğu, tadilat işlerinden kazandığı, evi geçindirmeye yetmiyordu.Devir hesap devri deyip, telefonu kapattırdık. Ampulleri daha küçük taktık.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Annembir evde 120 milyona iş bulmuştu. Babamın da eline yaklaşık o kadar geçiyordu.Fakat Kasım ayından sonra babam bir tek işe gidemedi. Kış boyunca hiç işçıkmadı. Ümitlenerek gidiyor, üzülerek geri dönüyordu. “Çoluk çocuğum gözümünönünde aç açık kalıyor, elimden bir şey gelmiyor, keşke ölsem” gibi kötü kötülaflar edip duruyordu. İş için çalmadığı kapı kalmamıştı.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Ramazanbayramına bir kaç gün kalmıştı. Şubat ayının bir Pazartesi günü babam, evesevinçle geldi. Bir iş bulmuştu. Üstelik sigortalı. “Evraklarını tamamla gel”demişler. Sevinçle haber verip uçar gibi çıktı. “Bugün yetiştirmeliyim”diyordu.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Birkaç saat sonra karşı komşumuz telaşla içeri girdi. Yüzünde ürküten bir ifadevardı.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]“–Korkmayınama babanız küçük bir kaza geçirmiş” dedi.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Hastaneyegittiğimde babamın yüzü sapsarıydı. Kol ve bacağı alçıya alınmıştı. Kırmızıışıkta süratle gelen bir araç çarpmıştı. Biz sağ oluşuna dua ederken babam,gözlerinden akan yaştan utanıyor gizlemeye çalışarak:[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]“–Nedenölmedim, yükünüzü arttırdım” diyordu.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Birmüddet sonra babam eve çıktı. Sobamız yanmıyordu, evimiz soğuktu. Babamındişlerinin birbirini dövüşünü üzülerek seyrediyordum. Bir kaç komşu belediyeyetelefon ederek bize kömür istemişler. Yok denilmiş. Önceden kayıt olmakgerekirmiş. Okulda da yardım dağıtılıyordu. Anneme:[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]“–Bende isteyeyim mi?” diye sordum. Annem:[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]“–Sakınha oğlum! Durumumuz belli; verirlerse kabul ederiz, sakın kimseden bir şeyistemeyin” dedi.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Başkazaman ben de gurur meselesi ederdim. Ama şimdi çok farklıydı. Yakıp etrafındatoplanacağımız sobaya ihtiyacımız vardı. Babam buz gibi evde nasıl hastayatardı?[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]‘Şekersiz’Ramazan bayramımız gelip de geçmişti bile. Şekere olan düşkünlüğüme rağmen, peküzülmedim. Böyle küçük şeylerin üstesinden gelmeliydik. Üstelik ben erkektim.İşte tüm zorluklara rağmen hava biraz daha ısınmış, babamın kolundaki, alçıalınmıştı. Bacağı hala alçıdaydı. İşte kurban bayramı da gelmişti. İçimdenoniki daire var bizim apartmanda, birçoğu da kurban kesecek.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Nasılsabize de verirler; Annem sevdiğim et yemeklerinden pişirir, diyordum. Benpencereden seyrederken, karşıdaki boş arsada, kurbanlar kesildi, yüzüldü,leğenler dolusu evlere taşındı. Her kapı çalışında, ‘kurban payı’ diye koştum.Her kapı açılışında, evlerde kavrulan etlerin mis kokuları evimizin içine kadardavetsiz yayıldı. Bir tek pay gelmedi.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Babaannemköyden telefon açmıştı. Komşu evinden konuşurken, sesim ona iyi gitmemişti.Israr ve telaşla sordu: ‘Baban mı kötüleşti?’ diye.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]“–Yok”dedim. “Bize kurban payı vermediler.”[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Yazaylarında babaanneme giderdik. Adına ‘Güccük’ dediği bir kara ineği, beş altıda tavuğu vardı. ‘Güccük-müccük ama sütü iyi” derdi. Sağarken ona türkülersöylerdi. “Bu sene kısır, inşallah seneye kuzulayacak” diye ümit ederdi.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]“–Deden,ihtiyar nasıl dursun katıksız” derdi. Bir tas ayran içti mi başka bir şeyistemezmiş.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Bayramınüçüncü günüydü. Sabah erkenden kapı çalındı. Babaannemdi! Koşup karşıladık.Ağlayarak sarıldı bizlere. “Kuzularım, kuzularım” diyordu. Size çok etgetirdim. Evinde ne varsa hemen hepsini kapıp gelmişti.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Buzdolabınıtıka basa etle doldurduk. Ablam acele acele doğradı. Etlerin pişerken çıkardığıcızırtılardan saldığı mis gibi kokular, iki gündür kabaran iştahımı daha dakörüklüyordu. Ağzım sulanarak dolanıp durdum ocağın etrafında. Sofra beklemeyetahammülüm kalmamıştı. Çatalı alıp batırdım. Üfürerek ağzıma alıyordum ki,babamın, babaanneme:[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]“–Ahanam ahh! Neden kestin güccük ineği? Ağzınız kuruya kaldı” diyen sözleriçalındı kulağıma.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Mideminkalkıp, başımın döndüğünü hissettim. Elimdeki çatalı bırakıp koşarak dışarıçıktım. Dedemin katığı, babaannemin umudu, türküler yakarak sağdığı Güccük,benim canım et istedi diye mi kesilmişti? Sofra kurulduğunda kolumdan çekipısrarla oturttular. Yine batırdım çatalı isteksiz ve utanarak. Boğazıma birşeyler tıkanıyordu. Gözümden yaşlar boşaldı. Ne oldu neyin var diye sorduklarıtelaşlı sorularına[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]“–Dişimçok ağrıyor, dişimmm…!” diye karşılık verdim.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]BİR BAYRAM ANIM[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Hiç unutmuyorum, rahmetli Faik Çelik dedem (1926-1991) seksenlerdebir bayram sabahı, Ereğli’nin kürt mahallesindeki bir eve göndermişti. Çokperişan evin tahta kapısını açan fakir kadın, elimdeki et poşetini görüncededeme çok içten dualar etmişti. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Zira evde henüz et kokusu yoktu, 4-5 küçük çocuk sevgiyle banabakıyordu. Bir ramazan arefesinde de, yine bu sokaktaki başka bir eve üç-dörtçift çocuk ayakkabısı getirdiğimi hatırlıyorum. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Hayatta kimsenin kalbini kırmayan dedemin, kalbinde asla kin,nefret, haset yoktu. Aksine çok merhametliydi ve herkesi çok seviyordu. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Allah rahmet eylesin. Yattığı yer nur, mekanı cennet, cennettekimakamı yüksek olsun. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]***[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Kurbandaen çok hatırlanması gerekenler, evlerine hiç et girmeyen fakirlerdir. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Onlarıda hatırlayalım ki bayram tüm müminlerin bayramı olsun. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Yazımızıkısa bir şiirle bitiriyoruz: [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Times New Roman"]Ya a[/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ğ[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"]lamas[/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ı[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"]n hi[/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ç[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"] kimse[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Times New Roman"]Ya da g[/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ü[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"]lmesin [/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ş[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"]u her zaman g[/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ü[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"]lenler[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Times New Roman"]Ya kimse de olmas[/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ı[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"]n paradenen illet[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Times New Roman"]Ya da payla[/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ş[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"]mas[/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ı[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"]n[/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ı[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"] [/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]öğ[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"]rensin paral[/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ı[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"] millet[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Times New Roman"]Ya kimse s[/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ö[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"]ylemesinsevdi[/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ğ[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"]ini[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Times New Roman"]Ya da yaps[/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ı[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"]nlar [/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ş[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"]u as[/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ı[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"]l sevginintarifini[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Times New Roman"]Ya [/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ş[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"]ubayramlar hi[/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ç[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"] ya[/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ş[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"]anmas[/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ı[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"]n[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Times New Roman"]Ya da bayramlarda et yemeyen kalmas[/FONT][FONT="Times New Roman"][FONT=Arial]ı[/FONT][/FONT][FONT="Times New Roman"]n...[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Celalin Penceresinden[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]

Üst Alt