Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bir Vefa Çınarı: Babam İsa Çelik - 3

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
1Bir Vefa Çınarı: Babam İsa Çelik - 3
[FONT="arial" ] [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Babacığım İsa Çelik hastalığımın tedavisi olmadığını öğrendiğinde, 1993’te Trakya köylerinin birinde birgece karavan içinde soğuktan battaniyeye sarılır. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ] [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Ve yaşlı gözlerle şöyle dua eder:[/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]“Allah’ım!, Sen bana kaderimde engelli evlat yazdıysan, Sana söz veriyorum, ne olursa olsun, ben ona ömrüm yettiğince bakacağım, sana söz veriyorum.” [/FONT][/COLOR][/B]

[CENTER][B][URL="https://4.bp.blogspot.com/-8Uflqob0yqg/VpDpRJtjwlI/AAAAAAAAcqA/0PgCcJK1kFE2oZpA9XFEXVHlxxkNyDcowCPcB/s1600/10816185_10152929765926178_1433749057_n.jpg"]
10816185_10152929765926178_1433749057_n.jpg
[/URL]
[/CENTER]

[FONT="arial" ]Bu yazıda, çocuğu engelli oldu diye eşini ve engelli evladını bırakıp giden pekçok baba! ların olduğu günümüzde, engelli evladına ömrünü adayan vefakar garip babacığımın hayatındandan kesitler paylaşmak istiyorum izninizle… [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Bu yazı dizisi dört bölümdür. Sıkılmadan okuyasınız diye dört kısma ayırdık. [/FONT][/COLOR][/B]

[URL="https://www.blogger.com/null"][FONT="arial"]3.BÖLÜM:[/FONT][/URL]

[FONT="arial"]Adam gibi adam: Babam [/FONT]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Çok zeki olmasına rağmen babamı ilkokuldan sonra okutmamışlar.[/FONT][/COLOR][/B][COLOR=navy][FONT="arial" ] [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ] [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Babamın dedesi İsa dedem hastalanmış. Ortaokula yeni başlayan babamı okuldan aldırmış. [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Köyde yetişen gazi İsa dedeme göre, sadece babamın abisinin (rahmetli Fahri amcam) okuması yeterliymiş. [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Çünkü hastalandığı için babamın köydeki mallara ve hayvanlara bakmasını istiyormuş. [/FONT][/COLOR]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Nitekim İsa dedem bu hastalıktan kurtulamamış, vefat etmiş. (1961) Kimbilir belki de babam okusaydı, ki çok zekidir, eminim iyi bir üniversite bitirebilirdi. [/FONT][/COLOR][/B]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Babam yıllarca Türkiye’nin 70 vilayetinde çalıştığı için çok kültürlü biridir. Ayrıca internet ve basılı çok gazete okur, TV’de tartışma programlarını izler; her konuda bilgilidir ve özel fikirleri vardır. [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Hatta üniversite mezunu pek çok tanıdığımız bilgisayar kullanmayı bilmiyor. Babam internette araştırma bile yapıyor. Torunları ile Skype’de görüşmeler yapıyor. [/FONT][/COLOR]

[B][I][COLOR=#4A442A][FONT="arial"]İlim ilim bilmektir , ilim kendin bilmektir.[/FONT]
[/I]

[FONT="arial"]Sen kendini bilmezsen , Bu nice okumaktır. (Yunus Emre) [/FONT]

[FONT="arial" ] [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Haberlerde görüyoruz, nice organ satan kasap doktor, banka dolandırısı, site hackeri bilgisayar mühendisi, terörist olan memurlar, nice haram yiyen mevki sahibi var. [/FONT][/COLOR]

[CENTER][URL="https://4.bp.blogspot.com/-iMJ1P5kQ6Ng/WBSoAOBiyUI/AAAAAAAAe3Y/ftRddHtLh5oRv1QpzpXws3dG_dZSJu3QQCLcB/s1600/islide_36.jpg"]
islide_36.jpg
[/URL][/CENTER]

[FONT="arial" ]Babam, bize vatanı çok sevmeyi, haramı, helali, asla yalan söylememeyi, dürüst ve cömertçe helal kazancı öğretti. [/FONT][/COLOR][/B]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Babam benim gözümde prof ilahiyatçıdır. [B]Dürüstlüğü yaşam felsefemiz yapması[/B] yeterli… [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Öyle yetiştirildik ki, biz üç kardeş paraya ihtiyacımız olsa, annem, cüzdanını gösterir, buzdolabının üstünde der, gider sadece ihtiyacımız kadarını alırdık, üstünü getirir verirdik. [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Evet, sadece okul bitirmek ne yazık ki yeterli olmuyor. Önemli olan kendini yetiştirerek gerçek kamil bir insan olabilmektir. Bu ise sadece okulla kazanılacak şey olmasa gerek. [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Tam da bu noktada Atatürk'ün bir sözünü hatırladım : [/FONT][/COLOR]

[B][I][COLOR=#4A442A][FONT="arial"]“Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.” [/FONT]
[/I]

[FONT="arial"]K. ATATÜRK[/FONT]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Fatih Kısaparmak’ın şarkısı bana hep babamı düşündürür; Benim babam mert adamdır. Mangal gibi yüreği, yufka gibi kalbi vardır. Fedakardır. Hayatım boyunca hep ona özendim. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Evet babam biraz çabuk öfkelenir ama yufka gibi kalbi vardır. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Küçükken onu kızdıracak bişey yapsam, bazen beni döverdi ama sonra gece yanıma yatar, sarılır, öper, oğlum affet derdi. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Ağlayarak ona sarılır ve beraber uyurduk. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Aslında kalbi o kadar merhametli ki, tanıdığı, tanımadığı herkese iyilik yapmak için koşturur. Sanırım benim herkese iyilik yapma yönüm babama çekmiş. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Ki o da babasından almış. Dedem de babası Gazi İsa dedeme çekmiş diyor babam... [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Yani bize bu tohum Çanakkale’de atılmış. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=red][FONT="arial"]EVLERİNİ İCRADAN KURTARMIŞ [/FONT]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Babam çok küçük yaşlarından beri, yani ilkokulu bitirdiğinden bu zamana hep çalışmış. Daha doğrusu hala çalışıyor. Engelli oğluna bakıyor. [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Köyde koyunlarına çobanlık yapmış. Sonra dedem üç ortakla biçerdöver almış, Babacım Kayseri’den ta Urfa’ya kadar gezerek akranları okulda kalem tutarken o biçerle ekin biçmiş. [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Faik dedem çok saf ve cömert olduğundan, aile birçok defalar maddi bunalım geçirmiş. [/FONT][/COLOR]

[CENTER][URL="https://2.bp.blogspot.com/-HvE2-a5u-t4/UH-0R9lTaFI/AAAAAAAADG8/zN9uqYAtrHwELHyNpDFP3BoGO0M-Yp-dQCPcB/s1600/celal_4.jpg"]
celal_4.jpg
[/URL][/CENTER]

[FONT="arial" ]Hatta babamgilin yeni evlendiği sıralar Faik dedemin oturduğu ev icrayla satışa çıkmış. Babacım düğününde bütün takılanları satıp evi icradan satın alıp kurtarmış. [/FONT][/COLOR][/B]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Ama babacım o kadar merhametli ki, şimdi yaşlandım, babamın emanetiyle ölmeyeyim, dedi ve birkaç yıl önce (2012) dedemden kalan evin ve bahçenin tapusunu kardeşlerine paylaştırdı. [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Babam, -yukarıda bahsetmiştim- doğduğum yıl işsizmiş. Ben bir yaşındayken tır şöforlüğü işi bulmuş. Aslında karşı komşumuz Kazım Demirel’in şirketinin tırını kullanmış. [/FONT][/COLOR]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Evet çocukluğumun geçtiği dedemgilin bağ evinin karşısında Ereğli’nin en zengin işadamlarından Kazım Demirel’in villası vardı. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Annemle aynı köyden (Hüyükburun) olması sebebiyle onlarla akrabalık bağları da vardır. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Babacığım Tır şoförlüğü yaparken Türkiye Şeker Fabrikaları'nın Sondaj bölümüne işçi olarak işe girmiş. İşyeri Ankara’daymış. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Babam yıllarca Ankara Şeker fabrikasının işçi misafirhanesinde yaşamış. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Annem, ben ve kardeşim ise Ereğli’de dedemgilin evindeymişiz. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Babannem bizi göndermemiş. [/FONT][/COLOR][/B]

[URL="https://www.blogger.com/null"][FONT="arial"]Ereğli’den Ankara’ya taşındık[/FONT][/URL][FONT="arial"] [/FONT]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]1982 yılında babamın işi dolayısıyla Ankara Etimesgut’a taşındık. Anlatmıştım, aslında babacığım Ankara’da çalışıyor, orada işçi misafirhanesinde kalıyordu. [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Çünkü babannem bizi göndermemişti. Ölen amcamın acısıyla bana çok düşkündü. [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Babam o sıralar Ankara’daki işinden ayrılıp köyde çiftçilik yapma niyetindeymiş. Babannem ölüm döşeğindeyken babamı Ereğli’ye çağırtmış ve demiş ki: [/FONT][/COLOR]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]“Esem yavrum, al çocuklarını git. Türkiye’nin neresi olursa git. Çocuklarını okut. Sakın işinden ayrılma. Köyün durumu zaten ortada. Eğer işinden ayrılırsan, ahirette iki elim yakanda olur.” [/FONT][/COLOR][/B]

[CENTER][URL="https://1.bp.blogspot.com/-nTJm44XBdF8/UH_FQ41vkfI/AAAAAAAADKU/klI2aGCVAGcopgP2Bb7rl4zQttV39HgowCPcB/s1600/DEDEMBABANNEMBEN.JPG"]
DEDEMBABANNEMBEN.JPG
[/URL][/CENTER]

[FONT="arial" ]Babannemin vefatından sonra 1982’de Ankara’nın Etimesgut semtine taşındık.[/FONT][/COLOR][/B][COLOR=navy][FONT="arial" ] Şeker fabrikasına yakındı. Tabi o zamanlar Etimesgut belediye değildi ve gecekondu bölgesiydi. [/FONT][/COLOR]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Vefakar canım babacım annesine verdiği sözü tuttu, çocuklarını okuttu. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=red][FONT="arial" ]DÜRÜSTLÜK ABİDESİ[/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Babacım yıllar içinde,[/FONT][/COLOR][/B][I][COLOR=navy][FONT="arial" ] (T.C. Şeker Fab.ları Gn. Md. Sondaj işleri) [/FONT][/COLOR][/I][B][COLOR=navy][FONT="arial" ]işindeki dürüstlük, beceriklilik ve çalışkanlığıyla önce ustabaşı, daha sonra Başsondörlüğe terfi etti elhamdülillah. [/FONT][/COLOR][/B]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Babamın atölyesi evet Ankara Şeker Fabrikasının sahasının içindeydi. Fakat Sondaj bölümü aslında direk Genel müdürlüğe bağlıydı. [/FONT][/COLOR]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Babam tam bir dürüstlük abidesidir.[/FONT][/COLOR][/B][COLOR=navy][FONT="arial" ] Ankara’da çalışırken sadece cüzi miktarı ihtiyacı için ayırıp, geri kalan tüm maaşını Ereğ’liye babasına gönderirmiş. [/FONT][/COLOR]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Yalan söylüyor demesinler, diye de maaş bordrosunu bile aileye gönderirmiş... [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=red][FONT="arial" ] [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=red][FONT="arial" ]3. [/FONT][/COLOR][/B][B][COLOR=red][FONT="arial" ]Bölümün sonu… Devamı yarın…[/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=red][FONT="arial" ] [/FONT][/COLOR][/B]

[COLOR=navy][FONT="arial"] [FONT="arial" ][/FONT][/FONT]

Celalin Penceresinden

Üst Alt