Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bir Vefa Çınarı: Babam İsa Çelik - 4

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
111Bir Vefa Çınarı: Babam İsa Çelik - 4
[FONT="arial" ] [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Babacığım İsa Çelik hastalığımın tedavisi olmadığını öğrendiğinde, 1993’te Trakya köylerinin birinde birgece karavan içinde soğuktan battaniyeye sarılır. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ] [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Ve yaşlı gözlerle şöyle dua eder:[/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]“Allah’ım!, Sen bana kaderimde engelli evlat yazdıysan, Sana söz veriyorum, ne olursa olsun, ben ona ömrüm yettiğince bakacağım, sana söz veriyorum.” [/FONT][/COLOR][/B]

[CENTER][B][URL="https://3.bp.blogspot.com/-0OfnR9zYDl4/WBSp2wNbi0I/AAAAAAAAe3k/vLd5Wt29YDgEm-tnAZZaLDsLnd9fpvfVQCLcB/s1600/14732252_10154837400671178_797386302710168936_n.jpg"]
14732252_10154837400671178_797386302710168936_n.jpg
[/URL]
[/CENTER]

[FONT="arial" ]Bu yazıda, çocuğu engelli oldu diye eşini ve engelli evladını bırakıp giden pekçok baba! ların olduğu günümüzde, engelli evladına ömrünü adayan vefakar garip babacığımın hayatındandan kesitler paylaşmak istiyorum izninizle… [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Bu yazı dizisi dört bölümdür. Sıkılmadan okuyasınız diye dört kısma ayırdık. [/FONT][/COLOR][/B]

[COLOR=navy][FONT="arial" ] [/FONT][/COLOR]

[URL="https://www.blogger.com/null"][FONT="arial"]4.BÖLÜM:[/FONT][/URL]

[FONT="arial"]Huzurlu bir çalışma ortamı [/FONT]

[FONT="arial" ] [/FONT][/COLOR]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Seksenlerde Ankara’da otururken, bazen babamın çalıştığı atölyeye giderdim. Babamın iş arkadaşları arasında kürt kökenli, alevi, hacı, bulgar göçmeni, Trakyalı vs. velhasıl ülkemizin her bölgesinden insanlar vardı. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Babamın atölyesinde öyle güzel muhabbet ortamı oluyordu ki... Herkes birbirine "usta" diye hitap ediyor ve birbirlerini seviyorlardı. Şimdiki toplumdaki sevgisizlik nedendir. [/FONT][/COLOR][/B]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Herkes hanımına sırayla pasta, börek yaptırıyor ve çay muhabbetlerinde beraberce yiyorlardı. Hepsi iyi insanlardı. [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Birisi hastalandığında ve bayramlarda hep birbirlerine ziyarete giderler ve hediyeleşirlerdi. [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Babam ve iş arkadaşları sürekli Türkiye'mizin onlarca vilayetindeki Şeker Fabrikalarında sondaj makinesi ile su kuyusu açıyorlardı. [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Şeker fabrikalarından talep gelmediği durumlarda ise Anadolu ve Trakya'mızın köylerinde çiftçilere Sondaj’la su kuyusu açarlardı. [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Yani, Sekiz ay gurbetteydi. Sadece kışın makinelerin bakımı için dört ay Ankara’daydılar. [/FONT][/COLOR]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Kupkuru topraklarda su çıkarttıkları için pek çok dua aldığına inanıyorum. Bir keresinde şöyle demişti: “İki sene önce su çıkardığımız bir köye yolum düştü. Baktım ki etraf yemyeşil olmuş.” [/FONT][/COLOR][/B]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Güzel ülkemizi ve insanımızı babam kadar iyi tanıyan yoktur. Gitmediği on vilayet kalmış. Öyle çok anısı var ki... [/FONT][/COLOR]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Yirmiyedi yıl evinden, sıcak yatağından uzak, karavanlarda, çamurlar içinde hep bizim için çalıştı. [/FONT][/COLOR][/B]

[CENTER][URL="https://2.bp.blogspot.com/-eEtqDrgAgzY/UqCpqIUy_kI/AAAAAAAATv0/YFcgJe6RGMMoCfUbYpnhbGVknc6x9smvgCPcB/s1600/ARMUTLU%252520SONDAJ.jpg"]
ARMUTLU%252520SONDAJ.jpg
[/URL][/CENTER]

[FONT="arial" ]Beni özel okula gönderdi. Maddi imkansızlıkla kolejin lise kısmına devam edemedim. [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ](Meslek liseleri sınavına girerek elektronik bölümünü kazandım.)[/FONT][/COLOR]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Babam, Yıllarca ailesine baktı. Ankara’ya taşındıktan sonra da, her ay ölene kadar dedeme para gönderdi. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Babam çok dürüst ve iyiliksever olduğu için bence Allah'ın sevdiği kuludur. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Bizim 1998 yılına kadar kendi evimiz olmadı, Hep kirada oturduk. Benim hastalığım ilerleyince Allah nasip etti, şimdiki oturduğumuz giriş kat daireyi aldık. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Babam her zaman benim için tevazu örneğidir. Karşısındaki insan kim olursa olsun, hep kendinden yüksek görür. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Babam böyle iyi biri olduğu için Allah evlatlarına güzel bir kader çiziyor. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Erkek kardeşim şanlı ordumuzda görevli; kızkardeşim de kutsal meslekte, yani öğretmen oldu... Ben mi? Şunu söyleyeyim. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Kolejde okuyup ingilizce öğrenmem boşa gitmedi... İngilizce bilgim sayesinde Karel Elektronik Ar-ge’sinde engelli kadrosundan işe girdim. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]16 sene babamın işe getirip götürmesiyle çalıştım, emekli oldum hamdolsun. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=red][FONT="arial" ]YA SABIR[/FONT][/COLOR][/B]

[COLOR=navy][FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial"]Babamı orta bir’de okuldan bıraktırmışlar. Babam çok zekidir. Eminim okusa iyi bir üniversite bitirirdi. Çok sevdiği onbeş yaşındaki kardeşi Celȃl’in vefat acısına sabreder. [/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial"]Yıllarca, biz banyosu ve tuvaleti olmayan gecekonduda, babam ise Türkiye’nin onlarca vilayetinde su kuyusu açmak için çamurlar içinde karavanlarda yaşadı. [/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial"]Babam da bazen bizim gibi gece soğuktan dışarıya tuvalete çıkmıyormuş. Ya sabır![/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial"]Babacığım, babasını (dedemi) kaybettikten birkaç sene sonra büyük oğlu Celȃl’in (yani benim) hastalığı başlar. Ocak 1999’da hastalığın ve işyeri stresleri ile depresyona girdim. [/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial"]Yirmi gün hastanede beraber kaldık. Çünkü tekerlekli sandalyede idim ve hiçbir şeyi kendim yapamıyordum. Ya sabır![/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]
[FONT="arial"][/FONT]

[FONT="arial"]Babam hergün büyükşehir trafiğinde otuz kilometre (Babacığım sabah bırakıp eve dönüyordu, evde bekliyor, akşam çıkışına geliyordu, günlük 120 km) beni yıllarca işe götürdü ve getirdi. Ya sabır![/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial"]2010 yılında emekli olmakla rahat edeceğiz derken çalıştığım zamanları arar olduk. Mart 2011 de şeker koması ile bir aya yakın beraber hastanede yattık. 2012 sonunda da kıl dönmesi ameliyatı oldum. [/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial"]Hastaneden eve gelince yaptıkları gibi, annem ve babam altı ay yattığım yerde ihtiyaçlarımı gördüler. Tuvalet, banyo, traş, giydirme, yemek, çay, bilgisayar… Ya sabır! Ya sabır! Ya sabır![/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial"]ALLAH’A SÖZ VERDİ [/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial"]Babacığım yirmi yıldır deliksiz bir uyku çekemedi. Geceleri birkaç defa uyandırırım, (Babamın cep telefonunu uyanana kadar çaldırırım.) lazımlık ördekle tuvaletimi yaptırır. Ya Sabır! [/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial"]Babacığım ve anneciğim benim kıldığım namazların ve oruçlarımın sevabını aynen alıyorlar inanıyorum. Banyo, tuvalet, giyecek, yemek, çay olmadan ibadet edilmez. [/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]
[FONT="arial"][/FONT]

[FONT="arial"]Çünkü Peygamber Efendimiz SAV “Hayra vesile olan yapan gibidir” buyurmuştur. [/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial"]Babacım hayatı boyunca hep sabretti. [/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial"]Yazıya başlarken demiştik, hastalığımın teşhisi koyulup asla tedavisi yok, yatalak duruma kadar ilerleyecek denildiğinde 1993’te bir söz verdi. [/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial" ]Hastalığım iyice ilerleyip tekerlekli sandalyeye mahkum oldum. [/FONT][/COLOR][/B]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Artık babam hergün sabah beni arabamızla işyerime götürüyor, masama oturtuyor; oradan Etimesgut Şeker Fabrikasındaki kendi işine gidiyordu. [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Akşamları da, kendi işinden erken çıkıp beni alıyordu. Babamın amiri, babamın durumunu bildiği için hoşgörüyordu ama babam vicdanen çok rahatsız olmuştu. [/FONT][/COLOR]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Zaten il dışına da gidemiyordu. Bu vicdan huzursuzluğuna, Ancak üç yıl dayanabildi, 2001 yazında emekli oldu. O günden beri biran olsun beni bırakmadı. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Benim hastalığım ortaya çıktığı 1993’ten beri sürekli ilerliyor. Yaklaşık onbeş yıl önce babam odamdan tuvalete giderken tutmam için duvarlara boru döşetti. Tutarak yürüyebiliyordum. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Giriş katta oturuyoruz. Fakat az merdiven var. Hastalığım ilerleyince ayaklarımı hiç basamaz oldum. Kilo aldığımdan babam kucağında da götüremezdi. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Çok sevdiğim komşumuz, dostum Efkan Vural hocam, babama balkondan sokağa uzanan bir demir köprü yaptırmasını ısrarla teşvik etti. Dokuz yıldır eve balkondan giriyoruz. [/FONT][/COLOR][/B][I][COLOR=navy][FONT="arial" ](2016) [/FONT][/COLOR][/I][B][COLOR=navy][FONT="arial" ][/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Klozet üzerine, otururken dengemi kaybedip düşmemem için boş bir geniş sandalye iskeleti koydu. Yıllar sonra klozete oturunca ayağa kalkıp pantolonu sıyıramadım. Yıllarca kucaklayıp kaldırdı. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Sonra kilo aldığım için gücü yetmedi. Babam klozet üzerine bir vinç sistemi tasarladı. Göğsüme bağladığı kemerle vinç sistemiyle beni kaldırdı. Hala bu sistemi kullanıyoruz. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][U][COLOR=navy][FONT="arial"] [/FONT]
[/U]

[FONT="arial"][/FONT]

[FONT="arial"]Evet, Allah’a verdiği sözü tuttu; engelli evladına sonuna kadar bakma sözünü tuttu. Yiğit oğlu yiğit aslan babacım… Allah razı olsun babacım. [/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial" ]EVET YA SABIR[/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial"]Bu saydığım şeylerin hepsini kendi hastalıklarıyla beraber şikayet etmeden yapıyor. Babamda nefes darlığı astım, kalp, tansiyon, şeker, kolesterol, fıtık var. [/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial"]Ya sabır! On yıldır berbere gidemiyoruz. Banyo yaptırırken saçımı sakalımı traş eder, -astım olduğu için- maraton koşucusu gibi nefes nefese kalıyor ve sırılsıklam terliyor. [/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial"]Annem ve babam, kardeş, anne, baba acısına sabrettiler. Sakat bir evlada sadece sabırla değil, aşk ve sevgiyle kenetlendiler... Ya sabır! [/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial"]Ey ömrü boyunca herşeye sabreden anneciğim ve babacığım! Allah sizden ebediyen razı olsun. Allah, sevdiklerinizle birlikte size sağlıklı, hayırlı, bereketli uzun ömür versin. [/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial"]Allah’ım, bu hastalığım varken beni annem babamdan başkasına muhtaç etme. [/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial"]Allah’ım, anne ve babamı dünyada da, ahirette de birbirinden ayırma. [/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]
[FONT="arial"][/FONT]

[FONT="arial"]Babacığım bu dünyada sahip olamadın belki ama inşallah duam kabul oldu ve sonsuz eğlence, zevk, ebedi gençlik diyarı cennette, hem de Firdevs cennetinde Rabbim o çok istediğin çiftliği verecektir inşallah. Annem de çiftliğin hanımağası olacak inşallah… [/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial"]Hakkınızı helal edin. Sizi çooookk seviyorum. [/FONT]

[FONT="arial" ] [/FONT][/COLOR][/B]

[B][I][COLOR=red][FONT="arial" ]4. BÖLÜM SONU - SON[/FONT][/COLOR][/I][/B]

[COLOR=navy][FONT="arial"] [FONT="arial" ][/FONT][/FONT]

Celalin Penceresinden

Üst Alt