Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Birliktelik Kuvvetin Kendisidir

ahmet_hoca

Yeni Üye
Konular
47
Reaksiyonlar
0
Allah c.c. kullarını hep bir arada yaşamaları şeklinde birbirine şu veya bu şekilde muhtaç yaratmıştır. Bunun sebebi insanların bir arada kalarak hem kaynaşmaları hem de birbirleiyle birliktelik sağlamalarıdır. Sohbetin hemen başında bir kıssa paylaşalım ve sohbetimize devam edelim inşaallah.

Anadolu'nun orta halli bir kasabasından 40-50 kadar kişi, yakındaki büyük kente alışverişe gitmiş. Hayvanlara yüklemişler nohutu, buğdayı; onları satıp kumaşlar, tencereler almışlar. Dönüşte 3 kişi,kervanın yolunu kesmiş, çekmiş silahı, ''Yatın, kıpırdamayın'' derken hepsini soymuş, yarı çıplak yollamış. Kasabanın girişinde durumu görenler şaşırmışlar, sormuşlar:
- Ne oldu size, ne bu haliniz?
Soyulduk, yanıtı alanlar yüklenmişler: ''Kim soydu, nerede soydu, kaç kişiydi?''
İçlerinden biri durumu özetlemiş:
''Onlar 3 kişi beraberdi, biz 40 kişi yalnızdık!''

Bugün her konuda birliktelik güçlülük iken dağılmışlık düşmana yem olmaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Düşünün ki ibadetler bile yalnız başına imanı ve dini korumaya yetmiyor. Öncelikle kelime-i şehadet getiriyoruz, ardından namaz, onun ardından oruç,onun ardından zekat ve hac geliyor. Bunların yanıs ıra Kuran-ı kerim okumaları ve tesbihatları duaları da sayarsak sanki hepsi bir kalenin farklı farklı duvarları ve kapıları misali insanı korumak üzere üzerine örtülüyor. Bunlarda yetmiyor ve bizlere cemaat olma, müslümanlarla bir arada olma ve onlarla beraber hareket etme emri veriliyor. Yani insanoğlu yaratılışından yaşamına, yaşamından ölümüne kadar birliktelik emri dairesinde yaşıyor.

Peki Allah c.c. bu kadar üstüne düşerken birlikteliği terk etmenin cezası nedir?
İşte birlikteliği terketmenin cezası da kendimizi bulabilecek her tür musibet ve beladır. Bugün etrafımıza bakmamız her tür örneği bir arada görebilmemiz için yeterlidir. Dünyanın en kalabalık nüfusu İslam aleminde ama aralarında birliktelik olmadığı için en çok ezilen ve en çok sömürülen ülkeler İslam ülkeleridir. İŞte birlikte olmamanın cezası düşmana yem olmaktır. Hayvanlar bile avlanacakları zaman hep yalnız başına kalan avları tercih ederler. Bunun sebebi Allahın emrettiği nizamı terkedenlere verilen cezanın herkesçe tefekkür edilebilmesi ve görülebilmesidir. İnsanoğlu bir şeyi koparacağı yahut kıracağı zaman gruplara ayırır çünkü yaratılışından mayasında birlik olan şeyden korkma ve birlik olan şeyde güç var zannı hakimdir.

Müslümana düşen aileden başlayarak birliktelik ipini sağlam tutmak ve bu şekilde kendisini ve çevresini maddi manevi her tür düşmandan korumasıdır. tarikatler, cemaatler ve Allah için oluşturulan dostluklar bu yüzden İslam dininde çok öenmli yerler tutar. Müslüman müslümanın kardeşidir ve kimse kardeşinin ateşlerde yanmasına razı olamaz. Bizler nasıl ki kardeşlerimizi uyarıyorsak onlarda bizi uyaracak ve böylelikle el ele cennete gideceğiz. Bizleri şeytandan ve onun askerlerinden koruyacak olan şey birlik içinde yapılan ibadetler ve birlik içinde Allah rızası için yaşama azmidir.

Allahım sen bizleri senin rızan dairesinde bir araya toplanan kullarından eyle ve bizleri sevdiklerinle beraber kıl amin...

ahmet hoca 22.3.2011

Ahmet bey harika bir yazı ve bu yazının üzerine yorum yapmak hadsizliğini göstermeden 2008 yılında karaladığım bir yazıyı paylaşıcam..Şiir demiyorum çünkü şiir değerinde değil..
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman] KAYBEDİLENLER.[/FONT][/SIZE][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Değerlerdi yaşatan hepimizi,[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Takip etmeliydik ceddimizi.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Karış karış sattıkça topraklarımızı,[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Kaybedeceğiz bu gidişle, vatanımızı.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Kolay alınmadı bu ülke,[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Neden bu ayrımcılık Laza,Kürde,Türke[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Bir şeyler yapalım artık mümkünse,[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Yoksa gezeceğiz dışarıda ürke ürke.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Etnik etnik dediler.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Birbirlerini yediler.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Kendinden olmayanı yerdiler.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Yerdiler de ne elde ettiler.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Ha tepki vermeyi bilmeyen duygusuz,[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Ha görüp de dile getirmeyen ruhsuz.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Olmadı,olamazda zaten insanlar kusursuz.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Kusursuzluğa çalıştıkça,olundu huysuz.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Huylarını besledikçe bencil,gereksiz,[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Gereksiz olduğunu anlamadı beceriksiz.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Olduk artık bu dünyada hissiz,kişiliksiz,[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Hislerini,inancını sattı şeytana dinsiz.[/SIZE][/FONT]

Güzel Bir Kıssa İle Güzel Bir AnLatımın UyarıLış ŞekLidir SağoLun Hocam.

ECE;bt5732' Alıntı:
Ahmet bey harika bir yazı ve bu yazının üzerine yorum yapmak hadsizliğini göstermeden 2008 yılında karaladığım bir yazıyı paylaşıcam..Şiir demiyorum çünkü şiir değerinde değil..

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]KAYBEDİLENLER.[/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Değerlerdi yaşatan hepimizi,[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Takip etmeliydik ceddimizi.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Karış karış sattıkça topraklarımızı,[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Kaybedeceğiz bu gidişle, vatanımızı.[/SIZE][/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Kolay alınmadı bu ülke,[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Neden bu ayrımcılık Laza,Kürde,Türke[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Bir şeyler yapalım artık mümkünse,[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Yoksa gezeceğiz dışarıda ürke ürke.[/SIZE][/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Etnik etnik dediler.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Birbirlerini yediler.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Kendinden olmayanı yerdiler.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Yerdiler de ne elde ettiler.[/SIZE][/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Ha tepki vermeyi bilmeyen duygusuz,[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Ha görüp de dile getirmeyen ruhsuz.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Olmadı,olamazda zaten insanlar kusursuz.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Kusursuzluğa çalıştıkça,olundu huysuz.[/SIZE][/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Huylarını besledikçe bencil,gereksiz,[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Gereksiz olduğunu anlamadı beceriksiz.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Olduk artık bu dünyada hissiz,kişiliksiz,[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Hislerini,inancını sattı şeytana dinsiz.[/SIZE][/FONT]

estağfirullah yani bu şiiri daha önceden biliyor oslaydım bunu da konunun içinde paylaşırdım

teşekkürler

Böyle bir konuyu yazacak olacağınızı bilseydim verirdim Ahmet bey:) Sadece katkı yapmak istedim..
Dedim ya şiir değil.İzlediğim bir haber üzerine çok kızmıştım öylesine karalamıştım.O sinirle:))

bende bunan sonra konuları yazacağım zaman size öncesinde özel mesaj atarım :)

katkılarınız için teşekkür ederim

Keşke her konuda şiir yazablmiş olsam Ahmet bey..Topu Topu 8 bilemedin 10 karalamalarım var.Bu konuda tevafuk oldu sadece:)) Kaçıyorsun demeyin ama durum bu:))Eminim sizin şiirleriniz yazılarınız gibiyse bana gerek kalmaz:))

yok ya benim şiirlerim pek bişeye yaramıyor ben sizinkileri daha çok beğendim ama önce siz paylaşırsanız ardınızdan bende bir kaç şiir paylaşabilirim

ahirzamanda biz mü'minlerde olması gereken bir vasıf:ittifak edebilmek..üzerimize taarruz eden fitne komitelerine karşı tek olarak karşı gelmemeiz imkansız..bu yüzdendirki çeşitli guruplar,cemaatler olmalı..onlara dahil olunup,destek verilmeli.yoksa ahirzaman dediğimiz bu asırda hadistede buyrulduğu gibi"imanlı çıkıp,imansız dönmek "var..iman elde tutulan kor alev misali:tutmak zoor,bırakmak imkansız.bu yüzden her an takviyeye ihtiyacımız var değilmi ahmet bey?kaleminize sağlık..

bıdıknur;bt5797' Alıntı:
ahirzamanda biz mü'minlerde olması gereken bir vasıf:ittifak edebilmek..üzerimize taarruz eden fitne komitelerine karşı tek olarak karşı gelmemeiz imkansız..bu yüzdendirki çeşitli guruplar,cemaatler olmalı..onlara dahil olunup,destek verilmeli.yoksa ahirzaman dediğimiz bu asırda hadistede buyrulduğu gibi"imanlı çıkıp,imansız dönmek "var..iman elde tutulan kor alev misali:tutmak zoor,bırakmak imkansız.bu yüzden her an takviyeye ihtiyacımız var değilmi ahmet bey?kaleminize sağlık..

düşmana karşı topluca hareket etmek biresellikten daha efdal ve daha önemlidir. Güzel katkılarınız için Allah razı olsun

Üst Alt