Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Böbrek nakli olan kim var?

Özürlü kimlik kartı alabilmeniz için aşağıdaki belgelerle bulunduğunuz ildeki İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekmektedir.

Belgeler:
1- Sağlık kurulu raporu (Aslı ya da onaylı örneği, 18 Mart 1998 tarih ve 23290 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmelik’e göre),
2- Özürlü kimliği bilgi formu (gittiginiz İl Sosyal Hizmetler Müdürlüklerince veya hastanelerce doldurulacak),
3- Tasdikli nüfus cüzdanı fotokopisi,
4- 2 adet fotoğraf.

çok şükür benim öyle bir derdim yok. komşum da cigerlerinden ameliyat olmustu da onda fitik olmuş, ağir kaldirmamalı ve yatıncaya kadar korseyi cikarmamalisiniz...

ben ağar kaldırdım sanırım ondan oluştu.2006 yılında oldum. yavaş yavaş büyümeye başladı. Doktorlarım baktı. Endeşelenecek birşey olmadığını estetik olarak kötü gözüktüğünü söyledi.Bende risk almamak için aldırmadım.

ENfER;

Idrarda azalma var gibi geliyo ama odem yada kilo artisi yok tansiyon da normal ama emin olmak icin giren cikan miktari olcmeye basladim emin olmak icin emin oldugum an doktorlarimi ariycam insallah yaniliyorumdur

ankara medicanada nakil olmak isteyen yada olan arkadaşlar herşeyi ücretli yapmışlar bilginize dün ordaydım giderken hazırlıklı gidin

ankara medicanada nakil olmak isteyen yada olan arkadaşlar herşeyi ücretli yapmışlar bilginize dün ordaydım giderken hazırlıklı gidin

Bu ne keyfiyettir anlamadım.Bi ara ücretli idi sonra ücretsiz oldu şimdi yine ücretli..Bunun bi dayanağı varmı araştıracağım.
Not : Ülkemizde organ nakli ruhsatı sağlık bakanlığınca verilmekte olup bu ruhsatı almış bütün kurumlarda organ nakli,ulaşım,yemek ve konaklama hizmetleri ALICI ve VERİCİ için ücretsizdir.Özel hastanelerin talep edebilecekleri tek ücret otelcilik ve konaklama masrafları adı altında olup sadece refakatçilerden refakatçi sayısına göre talep edilebilir.Ücretli sanıp kimse organ bağışından yada nakilden vazgeçmesin.

sertac06;

valla sertac ayın 5 de gittim 103 tl ödedim orda iki adam daha vardı onlar bir hafta önce gelmiş doktor 5 gün sonra tekrar gelin demiş onlardam 103 + 65 tl aldılar 10 gün içerisinde tekara gelirsen sadece muane ücreti alınmıyomuş tahlil ücreti 65 tl ayrıca enfoksiyon kapmış biri daha vardı onlara sordum ücret verdinizmi diye annesi 1 gün kaldık 1 .500 tl hesap cıkardılar dedi böle sacma bir iş görmedim ben

Sağlık reformu henüz oturmadığı için ve sağlık bakanı yeni değiştiği için olabilir. Sonuçta sağlık bakanımız yeni değişti ve özel hastanesi olan bir şahıs?

hasan_06;

konusu açılmışken merak etmeden alıkoyamadım kendimi..83-86 yılları arasında 3 yıl VATANSIZ yaşayan, yunanistandan kaçarak türkiyeye sığınan tıp fakültesi okumuş biri nasıl olura 3 adet özel hastanenin sahibi olur.Sadece yarım dönem Tayyip Erdoğan ile aynı imamhatip sınıfı paylaşmış olmak mıdır işin sırrı acaba.Siyaset değil kastım ama nedir bu işin sırrı.çalışmak desek o da olamaz ama neyse..

Merhabalar ben 21 yaşındayım ve ege de eğer vericim uygun görülürse böbrek nakil olacağım.Nakil olan arkadaşlarımdan ricam nakil sonrası kaç ay sonra sosyal hayata dönülüyor(güz döneminde okulum varda iki buçuk ay yeterli mi?), özellikle ilaçların etkileri nasıl (özellikle kortizonu nakil boyunca mı kullancaz?),vücudumun reddetme olasığı nedir sizce??? Yaşadıklarınızı anlatır ve sorularımı yanıtlayabilirseniz çokk memnun olurummm.Şimdiden teşekkürler....

beniim annem nakil oldu. 6 ayda iyice toparlandı. Mikrop kapmaması için çok dikkat etti tabiki. İlk sene önemli.

Okula giderken maske kullanman doğru olur. Vücudunun reddetmemesi için ilaçlarını düzgün alacaksın, kontrollerine düzenli gideceksin ve asla mikrop kaptırmamaya çalışacaksın. Gözün korkmasın annem şu an maşşallah 8 yılı geride bıraktı.

Geçmiş olsun annenize sevindim adına...Peki ilaçlardan ,kullanım dozları hakkında bilgi verir misiniz?

Değerli kardeşim rabbim acil şifalar versin,tüm böbrek hastalarına nakil olmayı nasip etsin,siz daha gençsiniz rabbimin izniyle önünüzde inşallah uzun yıllar var,fazla endişe etmene gerek yok,ilk 3 ay abartmadan hijyene dikkat et,ilaçlarını düzenli kullan,hareketli ol,rahat ol,suyunu 2-3 litre içmeye gayret et,az tuzlu ye,doktoruna danışmadan hiçbir ilaç kullanma,dişlerinde sorun olursa doktoruna danışarak ön tedbir antibiyotik kullan,kortizonu ve 1-2 ilacı böbrek sizde durduğu sürece kullanacaksın,endişe etme 6-12 ay içinde tüm ilaçların en asgarisini içeceksin o da sorun yaratmıyor,bunları düşünme böbreğinin ve hayatının geri kalan kısmını hep rabbine ve vericine dua ederek iyi geçir,tahlillerini belirtilen vakitlerde yaptır ve dr.kontrollerini ihmal etme,ilk 3 ay çok önemli sonraki 3 ay yine dikkat daha sonra böbrek vücuda adepte oldukça sorunlar azalıyor,bunlara dikkat edersen red ihtimali çok düşük,olsada hemen hallediyorlar endişeye gerek yok,geçmiş olsun.

güzel bir yazı olmuş kafamdaki sorulara yanıt bulmama yardımcı oldunuz teşekkür ederim..Umarım vericim uygun olur ...

merhaba ben de çapa tıp fakültesinde böbrek nakli oldum. annemden böbrek aldım.
bizim bir grubumuz var. adres linkini sizinle paylaşmak istiyorum. seviyeli, dürüst bir grup. hastalığımızla ilgili paylaşımlar yaparken birbirimize destek olmaya çalışıyoruz. ben de grubun kurucusu ve yöneticisiyim.
sizlerin de paylaşım ve eleştirilerinizi bekleriz

https://www.facebook.com/groups/ayla1/

s
ağlıkla kalın...

ben denizlide oldum püv annem vedi sagolsun allah razı olsun.

Böbrek naklinden sonra kalp anjiosu yaptıran var mı?

Benim yaptırmam gerekecek galiba...Anjiyodan veya stent takılırsa ondan sonra kreatinde yükselme oluyor mu?

Selam Arkadaşlar, ben 12 yıllık nakilliyim ve cerrahpaşada takip ediliyorum. Benim nakilli böbreğimde 9 mm. taş gözüktü ve beni değerlendirmesi için üroloji servisine yönlendirdiler. Orada da tomografi çekildi ve ve doktorlar taşın yerini tam ve net görebilmemiz için kontrastlı film çekilmesi gerekir dediler ve büyük ihtimallede taş kırma yapmayı düşünüyorlar. Kontrastlı film içinde transplantasyon servisi kan değerleri normal olduğundan çekilebilir dediler ve 1 Ağustas a randevu aldım sonrasında üroloji taş kırma yapacağız diyecek büyük ihtimal ama ben biraz tedirgin oldum taş kırdırma işine transplante böbreğin zarar görmesinden ve böbreğimi kaybetmekten korkuyorum açıkçası. Takip edildiğim servisde bugün doktorla konuştum taş küçük olduğu için fazla bir sıkıntı olmaz dedi ama üroloji önce bir karar versin sonra burada bizim hocayla da konuşuruz dedi. Üroloji doktorları da nakilli böbrekte taş kırmanın biraz zor olabileceğini söylediler bu arada. Benim öğrenmek istediğim nakil olupta sonrasında nakilli böbreğinde taş çıkan ve kırdırma işlemi yapan varmı acaba aramızda varsa bana bilgi aktarabilirse sevinirim...

Selamun aleyküm .. Merhaba arkadaşlar.. :) herkes iyidir inşaallah .. Ben dün bir haber duydum, eminim sizlerde duymuşsunuzdur.. organ nakli ve kronik bazı hastalıklar malulen emeklilik kapsamına alınacakmış.. Bu haber doğru mu, doğru ise nasıl olacak? Ben işe başladığımda diyalize giriyordum. Sonra ameliyat oldum. Eğer böyle bişey varsa malulen emekli olabiliyor muyum? Şartları neler? Konu hakkında bilgisi olan varsa cvplarsa sevinirim.. Sağlıklı huzurlu günler duasıyla hayırlı akşamlar... :eek:

işe başladıgında diyalize giriyorsan bildigim kadarıyla 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim günü isteniyor ama diyalize girmeden sigortan olsaydı 1800 gün 10 yıl sigortalılık süresi yeterliydi

Merhaba, teşekkür ederim Veda .. Durum böyleyse çok üzüldüm .. Haberi duyduğumda çok sevinmiştim.. Hayırlısı çalışacaz artık ne yapalım.. :(
Selametle kalın..

yakamoz2106;

tam olarak öyle değil. daha iyi araştırmanı öneririm.durumunu BİMER e yazıp kesin sorularla kesin cevaplar alman daha yararlı olacaktır arkadaş..

Arkadaslar benimde abim diyaliz hastası 20 yıla yakındır giriyor. Karaciğerinde bir madde yüzünden nakil olması biraz daha zor oluyor eğer karaciğer ve böbrek nakli olursa normal yasantısına devam edecek. Hafta da 3 kez giriyor. Karaciğerindeki maddenin tam ismini bilmediğim için yazamadım aram aranızda bilenler mutlaka vardır..

Allah sifa versin selcuk.insalllah tez zamanda sifaniza kavusursunuz.su mubarek gunlerin yuzu suyu hurmetine Allah herkesin yar ve yardimcisi olsun insallah

30 yıl böbrek sorunu ile uğraşıp,9 yılda hemodiyalize girip ;65 gün önce akdeniz ünv.de kadavradan nakil oldum .eşimle diyalizde tanışıp evlenmiştik ..inşallah tüm nakle ihtiyaç olan kişiler gibi eşime de nakil şansı olur inşallah ..Adeniz ünv.hastanesi süper ....herkese tavsiye ederim ...

yaşamını ,bir türlü böbrek yetmezliğinden dolayı benim gibi düzene sokamamış,bölük börcük bir hayat sürmüş,zorla emekli olabilmiş ,eline geçen fırsatları hastalığı nedeniyle değerlendirememiş kişilere ,nakilden sonra bir umut doğar inşallah ...

bundan sonra eğer sağlığım iyi giderse ,bir hukuk fakültesine kazanıp kaydımı yaptırmak istiyorum ..içim de kalan ukde de çok yıllar önce veteriner fakültesine devam edemememdir...halen bir okulun bilgisayar programcılığında kayıtlı olsam da devam edemediğim için soğudum .yaş geldi 50 ye .. halen içim de bir ümit dalgalanıp gidiyorum ..........

gul2011;

aslen denizli'liyim.2011 de akdeniz üniversitesinden kaydımı paü.aldırdım .akdeniz nv.kılı kırk yararak ve her 6 ayda bir tahlil yenileyerek işi garanti altına alırlarken ,denizli'liyim diye paü.kaydımı aldırınca ,hiç bir tahlil istemeden dosya hazırlandı ,bir işlem için sanırım doku testi mi pra hatırlamıyorum ,ege ünv .gitmem istendi .rendavu alın dedim .kendin gideceksin dediler.diyaliz yorgunluk onca sıkıntı beni huylandırdı .iki kez nakil içinde çağırdılar .. gelseydim onca tahlili yeniden yaptırmak gözüme korku saldı .can havli ile akdeniz ünv .dönüş yaptım .yaptırmış olduğum düzenli tahlillerle hemen işlemlerim başladı ve akdeniz ünv.kadavradan nakil oldum .

yakamoz2106;

tam olarak öyle değil. daha iyi araştırmanı öneririm.durumunu BİMER e yazıp kesin sorularla kesin cevaplar alman daha yararlı olacaktır arkadaş..

Merhaba Sertaç,

Bu konuyu araştırıyorum ama net bişey bulamadım. birkaç gazete'de organ nakli olan hastaların koşulsuz malulen emekli olabilecekleri yazılmış. Mesela : Emekliye 971 lira-Sabah - 30 Ağustos 2013 , Malulen emekli maaşları ne zaman yatacak? haberi , Malulen emeklilik kapsamı genişletildi Bazı yerlerde de 1800 günden söz edilmiş oldukça karışık yani bana göre :eek: 1 eylülden sonrasını beklemek daha iyi olacak sanırım.

Üst Alt