Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Böbrek nakli olan kim var?

slm ..bende nakilliyım 8 sene oıldu.cerrahpasada kontrol oluyorum..rabbım böbreklerımıze uzun sağlıklı yıllar varsın insaallah:)

yakamoz2106;

Araştırman sonuçlanmıştır herhalde yakamoz..Görüldüğü gibi 10 yıl sigortalılık süresi içerisinde 1800 gün prim yatırmış olman haricinde bir engel kalmamış.Allahtan koşulsuz emeklilik :) koşulu olsa ne olacaktı acaba...Ha birde sigortalı olduktan sonra rahatsızlanmış olman gerekmekte..oda koşulsuzluğun koşulu...Hayırlısı olsun bakalım..

arkadaşlar aranızda cellcept kullanan varmı ?

Sertac06,
Hayır daha sonuçlanmadı :) hala muallakta, artık peşini bıraktım,Allah ömür verirse 10 yıl daha çalışacam , sonra emekli olurum artık herhalde.. Tüm arkadaşlar için hayırlısı olsun..
Selametle... :eek:

sertaç kaç yıllık nakillisin ayrıca deltacortil kaç mg kullanıyorsun ? :))

serap_25;

2 yıl olacak serap. 5 mg lık deltacortil den 1 adet alıyorum hergün.İlk başta 40 mg yani 8 adet 5 mg la başlamıştı 6 ay sonunda sadece 1 adet 5 mg a düştü..Sağlıklar..

sertac 06 teşekkür ederim . sağlık cümlemize inşallah...

slm arkadaşlar bn 4 a oldu nakil oldum crp 8.25 düşüremiorum bildiğiniz gıda veya yöntem warmı önerilerinizi bekliorum ?

herkese merhabalar...
adım kerim 19 yaşımdayım trakya üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyorum yaklaşık 3 ay önce kronik böbrek yetmezliği teşhisi capa da alaaddin yıldız ile tanıştım kendisi beni beylikdüzü medicana daki orçun diye bir doktora gönderdi.şimdi kreatının değerim 4,5 oldu ve bana en yakın zamanda nakil diyorlar.Saolsun babam böbreğini veriyor.Size sormak istediğim nakil öncesi ne kadar hastahanede yatarım?doktor 2.dönem okulu donduracaksın dedi.bunun nedeni nedir? belli bir süre evde dinlenme eriyorlarmıs bu ne kadardı?nakilden sonra eski hayatıma devam edebilecekmiyim?

herkese acil şifalar dilerim...

Değerli kardeşim ilk önce rabbimden tüm hastalara şifa vermesini diliyorum,cr;4.5 olması tek başına bir anlam ifade etmez,eğer şeker hastasıysan 5-6 arası değilsen 8-9 arası diyalize girilir,bir de genel durumunla ilgili,ben cr;9 iken yavaş yavaş genel durumum bozulmaya başladı ve çok şükür diyalize girmeden nakil oldum,şekerin yoksa ve genel durumun iyiyse acele etme bir müddet daha takip altında ol,ama rahatsızlık hissediyorsan tabi ki tek yolu nakildir,tetkikler için 1-2 gün yeter ameliyattan sonra 5-7 gün arası taburcu olursun(tabiki herşey yolunda giderse)ilk 3 ay biraz hijyene dikkat edip kalabalık yerlere girmezsin sonra okul vs rahat gidersin,vericin okduktan sonra endişe etme,rabbime şükür ben 3 yıl oldu hiçbir sorun yaşamadım,yaşım 57 ,sen gençsin inşallah hiçbir sorun yaşamazsın,sana ve babana rabbimden şifalar diliyorum.

Arkadaşlar benim sormak istediğim bazı şeyler var.
1-)Kronik böbrek yetmezliği olanlar nakil olduktan sonra tansiyon, kansızlık vs. herşey normale dönüyor mu?
2-) Adı üstünde kronik dediğimiz için tüm yaşamımız boyunca değil mi? Yani nakil olduktan sonra tekrardan kreatinin ve ürenin yükselme ihtimali yok mu? Yine aynı şeyler başımıza gelmez mi?
3-) Diyaliz tam olarak nasıl birşey arkadaşlar? Ben memur olarak çalışıyorum adliyede, çalışmama büyük ölçüde engel taşır mı?

Deha kardeşim. Bende Adalaet Bakanlığında çalışıyorum. Seni Anlıyorum ve sorularına cevap vereyim elimden geldiğince.

1. Aslında %80 dönüyor ama yine dikkat etmez aşırı tuzlu falan yersen tansiyonun çıkıyor sebebide tek böbrek biraz zor temizleyiyor. Ama bol bol su içersen hiç birşey olmaz.

2. Kronik Böbrek yetmezliği demek artık sana ait olan böbreklerin yok demek. Ama kadavradan veya canlı vericiden alınca 1 adet böbreğin oluyor ve o senin kreatinini elinden geldiği kadar temizliyor. Tabi ki iki böbreğin olduğundaki oran kadar olmuyor ama normal zaman da en fazla 1,5 falan çıkıyor. Bunu bol bol su içerek dahada aza indire bilirsin. Herşey senin elinde deha. Yine başımıza gelebilir. Örnekleri çok 3 ay sonra vucudun nakil alınan böbreği kabul etmeyebilir veya 2-3 yıl sonra. Ama senin nakil olduktan sonra çok önemli ve dikkatli bir hayat yaşaman lazım. Suyu bol bol tüketmen lazım. Elinden gelecek olanlar bunlar gerisi Kader...

3. İki böbreğinide kaybettiysen Haftada 3 gün diyalize girersin. Salı - Perşembe Cumartesi. Her seans 4 saat sürüyor. Bulunduğun bölgedeki diyaliz merkezi akşam seansı yapıyorsa akşam saat 5-6 civarı gider 10 gibi çıkarsın. Yoksa öğle saat 1 veya 2 gibi girer 6 gibi çıkarsın. Ama elinde şans varsa mutlaka nakil şart. Ben 9 ay rapor aldım hiç diyalizdeyken işe gitmedim. Allah düşmanımı bile bu hastalığa düşürmesi.

Kısacası bu deha yardımcı olabileceğim bir konu varsa mesaj atabilirsin.

9 ay önce ,9 yıllık diyalizden sonra ,akdeniz ünv.tıp da kdavradan nakil oldum .idrar yolu iltihabı yüzünden 5 ay sürekli hastanede yattım . ama çok sıkıntı çekmeme,antibiyotik allerjilerine karşın ,kreatin üre vs. değerler hiç anormal olmadı. böbrek gayet uyumlu oldu .

halen .5 gündür idrar yolu iltihabından hastanede yatıyorum .bugünleri değerler gayet iyi ,inşallah taburcu olurum .

bu arada ,yılbaşı 2014 girerken eşime de 16 yıl diyalizdensonra, piyongo gibi kadavradan nakil çıktı ..o taburcu olduktan sonra hiç sıkıntı çekmedi .inşallah nazar değmez .

9 aydlık zaman zarfında en azından 8 ay hep hastane de hem yatış ,hem kontrol hem eşime refakatcılık derken ,Fethiye'de evime 1 kez giebildim .

Şu an ,estetik kontroksiyon kliniğinde yatıyorum ,yüz nakli olanların hepsini de görüyor konuşuyoruz .

anlatılacak o kadar çok yaşanmışlıklarım var ki; anlat anlat bitmez sanırım ileri dönemlerde ,anılar gibi ,güzellikleri ,umutları ,yorgunlukları kırgınlıkları ama nakil olmanın da çok şeylere değer bir yaşam olduğunu anlatabilirim .

kalın sağlıklıca ..inşallah nakil olmayanların nakil olmanın sevincini yaşaması dileğiyle ...

Arkadaşlar herkese geçmiş olsun ben Ali 28.01.2013 tarihinde annemden böbrek nakli oldum antalya medikal park hastanesinde zorlu bir nakil oldu ilaçlar yan etki yaptı hep ama sonunda çok Şükür sağlığıma kavuştum kreatin 1,3-1,4 o civarlar hiç diyalize girmedim ama çok zordu hastalık süreci ilaçlar yüzümü balon gibi şişirdi sivilce doldu yüzüm vs. vs. bi dolu gitti nakilden sonra iştahım çok açıldı 14 ay oldu nerdeyse ben hala duramıyorum nakile girdiğimde 75 kiloydum şimdi 84 kiloyum aranızda diyetisyene giden oldumu nakilden sonra?

Geçmiş olsun herkese ben bekir 26.03.2009'da Antalya akdeniz üniversitesin'de böbrek nakli oldum allaha şükür değerlerim güzel kreatein 1.3 1.5 arası sandimum ve deltacortil kullanıyorum 4 kardeşiz 3 müzde böbrek rahatsızlığı var sadece ben böbrek nakilliyim 3 ay diyalize girdim allah düşmanımın başına vermesin çok zordu diyaliz allaha dan dileğim bütün hastalara şifalar versin...

geçmiş olsun bekir kadavradanmı oldun canlıdanmı?

merhaba arkadaşlar böbrek naklinden sora sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçiren yada MESANE DARLIĞI problemi yaşayan varmı?

nakilden sonra ilaç kullanmaya devam ediliyor mu, yada % kaç tutarsa ilaç kullanılmıyor

Evet idrar yolu daralması ben oldum. Çok berbat bir durum idrarını yapamıyorsun. Ameliyat oldum. Erkeklerin bir daha cocuğu olmuyor.

carpediem79 hep ilaç kullanıyorsun yok öyle birşey sürekli kullanıyorsun

eşim ve ben nakiliyiz . az önce tahlil verdik . öğleden sonra muayene ve ilaçlar yazılacak .prograg ve deltacortly süreki kullanılıyor .. öbürküler sanırım gerekirse ..ama yeni bir tedavi yöntemi gelişirse onu da ilave ederler ..

Metrocity;

size de en kısa zamanda nasip olur inşallah.

idrar yolu daralması ve iltihabı yüzünden aylarca hastanede yattım .idrar kaçığı için cerrahi operasyon yapılacakken ,eşime de nakil çıkınca ,eşime bakacağım için erteledim ..sonuçda kendiliğinden iyileştim ki ,pek ilthap olmuyor ve kontrollerde cerrahi operasyondan söz edilmiyor .
üreme sorunu hakkında bilgim yok .ama yarın gidip sorayım .
Zaten ,eşimle sürekli Akd ünv.Tıp Fak.kamp. bulunan AKBÖHONDER (organ nakillileri derneği)nde ,takı işi yapıyoruz ve hergün tıp fakültesi bahçesindeyiz .

size ve eşiniz ve sizin için büyük mutluluk daim olur inşallah. Bende 9 yıldır bitmek tükenmek bilmeyen bit enfeksiyon var . Bende kasım oradaydım ..

Üst Alt