Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Böbrek nakli olan kim var?

Selamlar,

Değerlerin gayet iyi çıkmış.Bende bugün gittim hastaneye.Kreatiin 1.15 ve üre 45 çıktı.Ayrıca böbrek çalışma oranını belirleyen GFR diye bir değer var o da çok önemli.Ben hastaneden çıktıktan 2 hafta sonra bu değer 60 civarında idi.Şu an 80 olmuş.90 ve üzeri sağlıklı bir insanın böbrek değerine eşit.Yani bu değerler ile neredeyse sağlıklı bir insanım diyebilirim.

ameliyattan sonra yaklaşık olarak 6 kilo vermiştim ben ilk 2 haftada.Hastaneden çıktıktan sonra ise ilaçların da etkisi ile inanılmaz iştahım açıldı.Son 2 haftada yaklaşık 6 kilo aldım.büyük ihtimalle sende haftaya yemeye başlayıp kilo alırsın.

kilo vermenin en önemli nedeni aşırı idrardır.Şöyleki ben 6 litre sıvı tüketip 8 liitre idrar çıkarıyordum ameliyattan sonraki ilk hafta.Bu nedenle günde yaklaşık 800 gr veriyordum.Sonra doktorun da tavsiyesiyle tükettiğim sıvı miktarını 3.5 litreye kadar düşürdüm.İdrar çıkışıda azaldığı için kilo kaybım olmuyor ve kilo almaya başladım.

Bir kaç kilo daha alıp sonrasında mümkün olduğu kadar sabitlemeye çalışacağım.

Selam,Seninde gayet iyi sonuçların gözün aydın. Kreatin biraz yüksek benim,ama ilaç dozundandır dedi doktorum üre iyiydi bakalım haftaya nasıl çıkacak. Ben sonuçlarıma baktım da GFR yazan birşey bulmadım.

Bende 5,5 lt su içiyordum doktorum 3,5-4 lt yeterli dedi artık öyle içiyorum bugünden itibaren. Ben bide diyete çok uyuyorum iştahım çok ama yemem kadar yiyorum böbreğe yük binmesin kortizon ve diğer ilçlar azalınca daha rahat yerim. Bakalım nasıl kilo alacağız bu şekilde yiyerek :)

Sendeki stent çıkarıldımı bu arada?

Selam,Seninde gayet iyi sonuçların gözün aydın. Kreatin biraz yüksek benim,ama ilaç dozundandır dedi doktorum üre iyiydi bakalım haftaya nasıl çıkacak. Ben sonuçlarıma baktım da GFR yazan birşey bulmadım.

Bende 5,5 lt su içiyordum doktorum 3,5-4 lt yeterli dedi artık öyle içiyorum bugünden itibaren. Ben bide diyete çok uyuyorum iştahım çok ama yemem kadar yiyorum böbreğe yük binmesin kortizon ve diğer ilçlar azalınca daha rahat yerim. Bakalım nasıl kilo alacağız bu şekilde yiyerek :)

Sendeki stent çıkarıldımı bu arada?

GFR değeri her testte istenmiyor.Ama mutlaka vardır ameliyat öncesi ve sonrası.
Bendeki DJ katateri çekidi evet.Sen de haftaya falan çektirmelisin.4. hafta alınması gerekiyormuş.
Yemene tabiki dikkat etmelisin fakat şeker gibi bir rahatsızlığın yoksa kendini fazla kasmana gerek yok :)Böbrekten dolayı diyet yapmana gerek kalmadı artık.sadece kırmızı et yersen üren hafif yükselir.

GFR değeri her testte istenmiyor.Ama mutlaka vardır ameliyat öncesi ve sonrası.
Bendeki DJ katateri çekidi evet.Sen de haftaya falan çektirmelisin.4. hafta alınması gerekiyormuş.
Yemene tabiki dikkat etmelisin fakat şeker gibi bir rahatsızlığın yoksa kendini fazla kasmana gerek yok :)Böbrekten dolayı diyet yapmana gerek kalmadı artık.sadece kırmızı et yersen üren hafif yükselir.

Benim daha biraz daha, 2 hafta sonrası için randevu verdiler. Şekerim yok ama buna 3 ay uy dediler bende dikkat ediyorum ne olur ne olmaz 😀 Nasıl ağrılı oluyor mu zor mu o operasyon ve hissediyormusun, ne kadar sürüyor işlemler? Bide kesi oluyor çok.

Yaklaşık 5 dakika sürüyor operasyon.Kesi falan olmayacak idrar kanalından bir hortum sokup içerideki katateri çekecekler.Çekildiği gün idrarda yanma olur fakat ertesi gün hiç bir ağrı ve sızı kalmıyor.İşin kötü yanı genel anestezi yapmıyorlar ve ameliyathanede herkes seni çıplak halde görüyor.

Benim daha biraz daha, 2 hafta sonrası için randevu verdiler. Şekerim yok ama buna 3 ay uy dediler bende dikkat ediyorum ne olur ne olmaz 😀 Nasıl ağrılı oluyor mu zor mu o operasyon ve hissediyormusun, ne kadar sürüyor işlemler? Bide kesi oluyor çok.

Sugaremro

Hmm o da lokal yaparlar evet, öteki mevzuya da yapacak birşey yok artık, sağlığımız yerine gelsinde dr da ayıp olmaz ��

Arkadaşlar benim nakil biliyorsunuz yarın bir ay oluyor ve doble j stent çıkarılacak. Hastaneye yattım kontrole gelmiştim, ilaç doz yüksekliğinden dolayı bir gün önce yatış verdiler. Bu ikinci oluyor, bu tip şeyler sizde de oldumu çok sık oluyor kreatin 2.00 ye çıktı üre 25 :( serum taktılar. Bayağı tedirgin oldum,hep böylemi olacak?? :(

Arkadaşlar benim nakil biliyorsunuz yarın bir ay oluyor ve doble j stent çıkarılacak. Hastaneye yattım kontrole gelmiştim, ilaç doz yüksekliğinden dolayı bir gün önce yatış verdiler. Bu ikinci oluyor, bu tip şeyler sizde de oldumu çok sık oluyor kreatin 2.00 ye çıktı üre 25 :( serum taktılar. Bayağı tedirgin oldum,hep böylemi olacak?? :(

Nakilden sonra rapor alan var mı aranızda arkadaşlar.Merak ettiğim bir konu var.Raporunuz sürekli mi yoksa sürelimi verildi.Haftaya raporum çıkacak.

Pardon. Ben almayı tercih etmedim, engelli değiliz çünkü iş hayatımızda problemler oluşturabilir, tavsiyem mecbur değilse yaşı gençse nakil olan kimse engelli statüsünde olmamalı artık sağlıklı günler yaşayalım hepbirlikte.

Yiğidim86 tabiki bende çalışmaya devam edeceğim.İş yerimle konuştum.Emekli olduktan sonra aynı koşullarda çalışmamı kabul ettiler.Böylece emekli maaşım ve kiramı birleştirip bir ev almak istiyorum artık.20 yıldır çalışıyorum ama bir ev alamadım.İnşallah başaracağım bu sayede.

herkeslere geçmiş olsun bende nakilli olaraktan bol prograflar :)

Arkadaşlar iyi akşamlar öncelikle hepinize geçmiş olsun ben yeni nakil olacağım Malatya'da yaşıyorum ailem İnönü üniversitesinde nakil olmamı istiyor fakat ben İstanbul'da yada Ankara'da olmak istiyorum İnönü üniversitesinde nakil olan var mı acaba ayrıca bu yaz evlenecektim fakat nakil ya da diyaliz sınırına dayandığım için düğün ertelendi acaba kaç ay sonra evlenebilirim? kafamda deli sorular :(
yardımcı olabilecek var mı aranızda?

Selamlar @sel44

Öncelikle geçmiş olsun.Eğer İstanbul düşünürsen sana Kartal Lütfi Kırdar Araştırma Hastanesini önereceğim.Ben 2 ay önce ameliyatımı orada oldum.Doktorlar dahil olmak üzere bütün personel ailem gibi oldu.Cerrahlar çok tecrübeli.11 sene önce nakil olup kontrol muayenesine gelen bir hastayla tanışmıştım.Beni ameliyat eden doktorlar onuda ameliyat etmişler.Evliliğini gelecek seneye kadar ertelemen iyi olacaktır.1 sene geç olsun ama güç olmasın.Zaten ilk 6 ay kalabalık ortamlara girmemen gerekecek.

sel44

Sugaremro

istanbulda gaziosmanpaşa hastanesini de iyi diye duydum acaba hastanede kaç gün yattınız ya da ne kadar maske takmak gerekiyor düğünü 3 ay sonra yaparız diye düşünmüştük ama sorun olacak galiba

Hastene seçiminize bir şey diyemem ama siz 3 ay olayını rafa kaldırın :)

Doktorlar 6 ay maske takın diye öneriyorlar fakat ben 45 günden sonra sadece kalabalık yelerde takıyorum.
Ameliyattan sonra 3. haftada taburcu oldum ben.
sel44

Sugaremro

evlilik yine başka bahara kaldı galiba :) tesekkür ederim tekrar cok geçmiş olsun

Arkadaşlar,

Nakil olalı 2 ay geçti.Kreatinin 2 ay boyunca 1.3 seviyelerindeydi.son 2 haftada 1.5 seviyesne çıktıDoktor ilaç ayarlaması yapıyor.açıkcası bu durum gözümü korkuttu.Sizde benzer şeyler oldumu.Tecrübelerinizi paylaşırmısınız.

Ankara ibni sima hastanesinde oldum. 1 hafta içinde taburcu oluyorsunuz. Maskeyi sadece kalabalık ortaçlarda kullanıyorsunuz. Kreatin değerinde ilk haftalar biraz oynama olabilir. Sağlıklı günlere...

Bu hafta suyu daha fazla içtim ve Kreatinin 1.3 seviyelerine geri döndü.İlaç düzeyi de Kreatini etkiliyor bilginize.

Arkadaşlar 28.01.2013 tarihinde Antalya medical park hastanesinde nakil oldum 1 hafta sonra taburcu oldum kreatinim 1.4 idi 4,5 yıl geçti nakil üzürinden dün tahlil yaptırdım 1.5 çıktı arada sırada bu tür dalgalanmalar olur 0.1-0.2 iniş çıkışlar önemli değil ilaç düzeyi kreatini çok etkiler içtiğimiz ilaçlarla da alakalı değişimler gösterir ilaç düzeyi nakilden sonra hayattan tat almaya bakın ben EKPSS sınavına girip memur oldum 2 hafta öncede evlendim kendinizi hasta olarak görmeyin şimdi istanbul ataşehir memorialde sayın doktor Murat TUNCER'e 4 ayda bir kontrol oluyorum hayat güzel :)

Ali_Gs

Selam
Medical Park Antalya kim yaptı ameliyatınızı bende nakil olacağım İnşaALLAH
İstanbul memorial yada Antalya medical park olabilir ama henüz karar vermedik
Biraz aydınlatabilir misiniz önerilerinizle bizleri
Çok teşekkürler

Sezin hanım ben antalyada nakil olduğum zamanlarda cerrah alper demirbaş nefrolog murat tuncerdi nakil için cerrahi müdahale 1 kere nakil yaplır sonra cerrahla muhattap olmazsın ama nakilden sonra nefrolog ömür boyu hastanın yediğine içtiğine bile müdahale eder kullandığın ilaçlar içeceğin su yediğin gıdalar hakkında bile bilgi sahibi olur ataşehir memorial hastanesinin cerrahi ekibide fena sayılmaz kararınızı etkilemek istemem ama benim görüşüm bu

Selam arkadaşlar babam bana böbreğini verecekti doku ve kan uyumu olumlu çıktı fakat babamın böbreklerinde kist varmış doktor babandan alamayabilirsin dedi konsültasyon pazartesi günü olacakmış bilginiz var mı kist sorun çıkarır mı :(

@sel44 selamlar.

Ben de babamdan 3 ay önce aldım böbrek.Bize söylemediler ama aldığım böbrekte homojen kitle varmış.Daha sonraki ultrasonlarda yazmışlardı.Doktora sordum biliyorum dedi.Büyüyüp büyümediğinie bakıyoruz sıkıntı yok dedi.O normal dedi.Yani umarım sende de aynı şekilde olur.

Selam arkadaslar. Geçen hafta nakilim İstanbul Acıbadem International da oldu çok şükür herşey yolunda ama kas ağrılarım var sürekli uyuşma ve karıncalanmalar oluyor. Kan aldılar sadece ilaçlardan olabileceğini söylediler. Sizlerden böyle bişey yaşayan var mı?
Henüz taburcu olmadım dren yüzünden hala sıvı gelmeye devam ediyor inşallah en kısa zamanda kurtulurum bundan ve evime dönerim. Herkese geçmiş olsun..

Yasar01albayrak Kesi bölgesindeki uyuşmalar ve his kayıpları en az 2 ay devam edecek zaten.sonrasında da eskisi gibi olmuyor ne yazıkki.Ben 3. ayı bitirdim ve hala uyuşukluklar var o bölgede.Bir aksilik olmazsa drenini yarın ,öbür gün alırlar.(zaten almaları 30 saniye sürüyor ve hiç acı hissetmiyorsun)Çıkmak için acele etme.Hastaneden çıktıktan sonra da sürekli gideceksin tahliller için zaten 4-5 günde bir.Oradayken hiç olmazsa gel git yapmamış olursun.

Sugaremro

kreatininden söz etmişsiniz
bende 2 ay oldu kadavradan nakil oldum 1.5ten aşağı düştüğünü görmedim ilk sıralar kreatinin aslında pek önemli değil benim tekrar 1.9 yükseldiği oldu en son 1.7lerdeydi
yani demek istediğim önemli olan kreatinin klerensi dedikleri glomerüler filtrasyon 70-90 ve üzeri iyidir tabi benim henüz 60'ı geçmedi :) enfeksiyona karşı çok dikkatli tedbirli olunca gerisi zamanla düzelir.geçmiş olsun.

@Rebellious selamlar

Bugün ki sonuçlarımda Kreatinin 1.6 üre 55 ve GFR 52 çıktı.

Açıkcası bu değerler beni korkutuyor :(

Sugaremro

daha yenisin normal aynısını bende yaşıyom düşüyo yükseliyo falan filan :)
suyu ihmal etme en az 3 lt ( 4 lt fazlası da kre yükseltiyo diyorlar ama dr ne diyosa o hurafeler bize gelmez :] ), ha aşırı terlemeninde yükselttiği doğrudur.
sürekli idrar kültürü ver ( ben verdim enf ve bakteri vardı 1.5 olan kre 1.7 oldu 63olan GFR 51 oldu ) ilaç düzeyininde düşük olmaması gerekiyo.
Merak ettim hangi ilaçları nasıl kullanıyosun?

Rebellious Ben nakille ilgili ilaçları şu şekilde kullanıyorum:

Adoport(Prograf):Sabah 9:00 da 3 adet Akşam 21:00 2 adet,
Celcelpt:Sabah 9:30 1 adet,Akşam 21:00 1 adet.
Dertacortril:Saat 10:00 da 1 adet.
Valcyte: saat 14:00 da 1 adet.
Bactrim:22:00 da 1 adet.

Üst Alt