Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Böbrek nakli olan kim var?

@berny49

Kafam güzel yazmıyorum demişsin ama içerek değil ama belli ki kafan gayet de güzel. Bu hastalıktaki en büyük tedavi moraldir. Yanlış yerlerde yanlış kişileri yanlış şekilde yorumlayarak bilgi edinmişsin. 30 sene nakilli olan, 15-16 sene kesintisiz diyalize giren kişilerle tanıştım. Benim hastalığımın sebebi wegener'e bağlı böbrek yetmezliği internete bakarsan tutulum olduktan 6 ay sonra gidicisin.

Benim hastalandığımda, bana üzülen sapa sağlam arkadaşlarımdan ölenler oldu. Bu hastalağa 1972 civarı yıllarda yakalanıp hala dimdik ayakta olan biriyle tanıştım. Ömrü kimse biçemez, ölüm varsa sadece hastaya değil sağlama da var. Elbetteki ilaçların yan etkileri vs.var, dikkat etmezsek bu etkileri hızlandırırırız. Ama yaşayıntımıza dikka eder zararlı şeylerden kaçarsak, dr tavsiyelerine uyarsak etkileri en aza da indirebiliriz. Dolayısıyla kimseyi ümitsizliğe sürüklemeye hakkın yok.

Anladım hocam geç yazdım ama içim rahatladı. Doktor pek gönülsüzdü adaport kullanmama daha başlamadım .

aynen öyle, devlet hastahanesinde takiplere başladım doktor sık sık gelmene gerek yok dedi zaten . Benimde neredeyse 10 yıl olacak .

Mrblar buradaki yazilanlari okuyorumda hastaliga yakalandiktan cok kusa bir zamn sonra nakil olmus bir cok hasta. Ailelerdenmi aldiniz bobregi yoksa sirami geldi cok fazla anlamadim .annem 2008 den beri periton diyalize giriyor henuz daha hic uygun bobrek haberi alamadik malesef. He sunuda belirteyim annem cocuklarindan bobrek naklini kabul etmiyor .babam da veremiyor bypss ve şeker hastasi .

Merhaba çok geçmiş olsun benim ablam bana verdi hiç sıra ya almadılar beni zaten ama sıra ya girsem de çok geç gelir dediler ben hastane de böyle çok insan tanıdım bazılarına çok a çabuk organ bulunmuş tu hemen nakil olmuşlar di ama benim gibi genç olanlar da vardı 20 25 yaş arası kaç yıldır diyalize giriyor daha organ bulunmamış

Hepimize rabbim şifa versin inşallah.

Https//tods.saglik.gov.tr
Adresinden bu nakil listesini takip edebiliyormusuz fakat kullanici girisi istiyor. Bu siteden takip yapan var ise yardimci olabilirmi bana.

Abim 5 gün önce kreatin değeri 5.5 iken böbrek nakli oldu. 3.gün sonucunda kreatin 3.6 ya 4.gün sonunda 3.2 ye 5.gün sonunda da 3.10 a düştü. Bu kreatinin düşme hızının azalması normal olabilecek bir durum mu? Doktor bir sorun olmadığını söyledi ama bunu yaşayan var mı sormak istedim

Bende ankara başkent üniversitesi de nakil odum 7 yıl sonra reddetti şu an diyalize gidiyorum 😢😢

Çok büyük geçmiş olsun benim de 3 yıl oldu ama peki neden reddetti ki 7 yıl sonra yani bu ihtimal hep bizimle beraber mi

ozzzlem

Geçmiş Olsun bir çoğumuz ailemizden alıdığımız böbreklerle hemen nakil olduk kadavra ise şans işi ama Türkiyede kadavra orga bağışı pek istenen düzeyde olmadığı için bu süreç uzayabiliyor ben beş buçuk yıl önce hiç diyalize girmeden nakil oldum bana böbreğini sağ olsun annem verdi anneniz içinse babanız hastaysa ya sizden biri verebilir ya da kardeşi ablası abisi varsa onlar verebilir anneniz korkmasın nakil olduğunda veren kişiyi tepeden tırnağa araştırıyorlar ileride herhangi bir sağlık sorunu olabilirmi vericinin diye çok araştırıyorlar hatta nakil olacağımız zaman doktor öncelik annenin sağlığını korumak demişti bana

Herkese merhaba.
Böbrek nakli sonrası kreatininin normal seviyeye düşmesi ne kadar zaman alır. Dün 8.17 iken Şuan 7.88 kreatinin var. Düşüş bi anda mı olmalı yoksa yavaş yavaş mı oluyor?
Şimdiden teşekkür ederim.

Herkese Geçmiş Olsun. Allah en kısa zamanda şifanızı versin.

Ben 4 Yıl önce Antalya Akdeniz Üni de anneme verdim böbreğimi. Şuan çok çok iyi Allaha şükür. Bir arkadaşın dediği gibi moral en önemli şey bu noktada.

Memorial şişlide nakil oldum.
Rabbim bütün diyalizdeki arkadaşlarımıza nasip etsin Inşallah.

FSGS hastası olup nakil olan var mı? Durumu nedir? Böbrek nakli ameliyatı için Bakırköy Dr. Sadi Konuk Hastanesini tavsiye eder misiniz?

deha13

Şahsen organ nakli olan her hastaneyi tavsiye ederim siz hastane doktor ayrımı yapmayın size en yakın hastaneyi seçin nakil sonrası kontrollerde bi o kadar önemli çünkü.

@Rebellious merhaba.Teşekkür ederim, her şey yolunda çok şükür.Umarım sende iyisindir.
Ayda 2 kere falan gidiyorum ilaç düzeyi için.Arada ayar yapmak gerekiyor.Onun haricinde bir sıkıntı yok.

Buradan bir uyarı yapmak isterim arkadaşlar hepinize:

Özellikle bu mevsimden sonra grip olma riskimiz artıyor.Ne kadar dikkat etsek te hasta olabiliyoruz.
Ben 1 ay önce bronşit e kadar götürmüştüm olayı.

Antibiyotik kullanmam gerekti.Özel bir hastanedeki uzman doktor mecbur antibiyotik kullanacaksı dedi ve reçete yazdı.Doktoruna sormadan kullanma dedi ki zaten ben her şeyi kendi doktoruma soruyorum.Benim doktorum ise antibiyotiğin markasını değiştirdi.Nedeni ise kullanmakta olduğumuz Takrolims içeren (Adoport veya Prograf) ilaçları etkiliyormuş yazdığı antibiyotik.

Kendi doktorunuza sormadan asla hiç bir ilacı kullanmayın.Özellikle dikkat etmeniz gerekn bir başka husus ise antibiyotik iğneler.
Çok çok kötü durumda değilseniz asla bu iğneleri kullanmayın.

Sağlıklı günler dilerim.

Merhaba, kadavradan nakil olan birilerine ihtiyacım var. Annem bir hafta önce kadavradan nakil oldu bugün 2. Diyalizine girdi bir gün önce de hematom yüzünden bir ameliyat daha geçirdi ve böbrekten biyopsi aldılar idrar çıkışı az ama böbrek canlı bu durumları yaşayanınız var mı bana bilgi verebilir misiniz doktorlar da çok fazla bir şey söylemiyorlar. Böbrek sizce uyum sağlayacak mıdır bunlar normal mi

Bugün çok midesi bulandığından burnuna hortum taktılar:( hiç bir şey yiyemedi bir gören yok mu

Merhaba. Herkesin vücudu farklı. Ben nakil olalı 3 ay oldu nakilin 8. Günü bağırsak yırtılması sebebiyle tekrar ameliyat oldum. Nakilden sonra toplamda 11 kez diyalize 4 kez plazmafereze girdim. Profösörğn dediğine göre 2 ay bile diyalize girenler ama sonrasında çok sağlıklı bir şekilde hayatına devam eden 20 küsur senelik hastalarının olduğu. Kesinlikle umudunuzu kaybetmeyin. Doktorların dediklerini ihmal etmeyin yeter. Düşünün ki ben hastaneye 10.46 kreatinle yattım 1.5 şe taburcu oldum şu an birin altında.

Dilerim sizde yakında güzel günleri göreceksiniz korkup kötüyü çağırmayın doktorlarınıza güvenin güzel şeyler olsun.
Aysunsun

nefesss inşallah çok teşekkür ederim allah size de anneme de yeni böbreklerinizle uzun sağlıklı ömür versin inşallah🙏🏻 Bir kaç sorum daha olacaktı yanıtlarsanız çok sevinirim 11. Diyalizden sonra böbrek bir anda mı çalışmaya başladı kademe kademe mi ilerledi? Annemin idrar çıkışına doktorlar yok diyorlar idrar çıkışı da yavaş yavaş mı artar?. Bir de kanındaki oksijen düştüğü için oksijen veriyorlar size bu olmuş muydu? Neden düşer ki kandaki oksijen ben hem hastayım hem hamile yanında ailemizin başka üyeleri kalıyor

Sonda takılıdır idrar çıkışı yok derken istedikleri düzeyde değildir büyük ihtimalde bunu da ilaçlarla serumlarla sağlıyorlar ama maalesef ki bu kadavra nakillerde çok sık görülen birşey. 11. Diyalizden sonra bi anda çalışmadı tabi ki. Yetersizdi 11 seans diyalize girdim sonra yeterli düzeye geldi ama olması gerektiği gibi değildi. Toplamda 28 gün hastanede yattım mesela ben. Sonra toparlanmaya başladığına kanaat getirince taburcu ettiler şu an 3. Ayındayım her on günde bir kontrole gidiyorum ve her gidişim biraz daha iyi olduğunu gösteriyor. İçinizi rahat tutun geriye yoluna girer. Verdikleri ilaçlar bizi gergin sinirli stresli duygusal yapıyor. Benimde bi iki defa vermişlerdi oksijen. Nerde hangi hastanede nakil oldu anneniz. İnşallah bundan sonra geriye daha güzel olur. Bir tane bile diyaliz hastası kalmaması temennim. Size de geçmiş olsun sağlıkla alın bebeğinizi kucağınıza

İnşallah herkes sağlığına kavuşsun🙏🏻Göztepe eğitim araştırma hastanesinde oldu benim annem. Şu an saatte 30-40 cc çıkabiliyormuş bugün biraz toparlamış ama nefes nefese kalıyor hemen bilinçsiz olduğumuz için en ufak şeyde korkuyoruz belki sağolun cevap veriyorsunuz inşallah çektiklerinize değer allah kimseyi sağlığıyla sınamasın
Size beslenmeyle ilgili bilgi verdiler mi doktor hastane yemekleri çok kötü evden yapıp getirsinler demiş ben de annemin normalde yediklerine göre yapıp götürüorum ama detaylı bilgi vermediler işte

Aysunsun hanım öncelikle geçmiş olsun.Allah şifalar versin annenize.

Bahsettiğiniz süreçler diğer arkadaşlarında dediği gibi insanın vücuduna göre değişiklik gösterecektir.
Annenizin yaşı da bu süreçte çok büyük öneme sahip.Ayrıca kaç sene diyalize girdi,kalp damar sağlıı iyi mi.

Bu durumların hepsi genel süreci etkilemektedir.Özellikle kadavradan yapılan nakil işlemlerinde vücuda adaptasyon süreci canlı vericye oranla daha uzun bir süreç almaktadır.

Biraz sabırla inşallah sağlıklı günler görür anneniz.

🙏🏻teşekkür ederim. Annem 53 yaşında 2 sene diyalize girdi kalp kapakçığı biraz kan kaçırıyor.

Bir sorum daha olacak ameliyattan sonra idrar rengi ne zaman düzelir ki şu an aşırı koyu hatta hafif kırmızıya çalıyor gibi geldi bana bu renk anormal mi

Ben 13 sene diyalize girdim 8 sene hiç idrar çıkışım yoktu. Kötü bir durumda doktorlar mutlaka söylüyorlar. Kadavra nakillerde bir anda açık renk ve bol idrar beklemek yanlış. Akdeniz üniversitesinde oldum naklimi. Proförörün bana dediği hiç korkma ne kadar geç o kadar iyi. Yavaş yavaş alışacaksınız birbirinize defi. Sadece güvenin önce Allah'a sonra doktorlara emanet edin Allah'ın izniyle kötü bir şey olmaz. Kesinlikle yasak olan şey greyfurt ve sakatatlar.

Tuzlu olmasın. Limon ilaçlarla etkileşim yapıyor o yüzden sadece öğle yemeğinde kullanabilir. Dışarıdan salata kesinlikle yeme dediler.
Bitki çayları da ilk altı ay sakıncalıymış.

Verdikleri ilaçlar iştahı açıyor. Çok yerde çok şişer. Tatlı fazla yememeye özen göstersin yerse de sütlü tatlılar. Bunlar her hastaya verilen genel bilgiler. Size nakil sonrası kitapçığı vermediler mi.

İsterseniz özelden numaranızı göndersin whatsapptan genel böbrek nakli sonrası kitapçığını göndereyim siZe resimlerini

Çok teşekkür ederim🙏🏻 Bize kitapçık vermediler Özel mesaj atmayı bilemedim siz bana atsanız da cevap versem olur mu

Özel mesaj nasıl atılıyor😞

Merhaba bugün annemin sondasını çıkaracaklardı ama makas gibi bir şeyle kontrol edip vazgeçmişler neden vazgeçmişlerdir sizce? Bir de karnında önceki kanamadan kalma bir hematom var o erimedi henüz takip edeceğiz enfeksiyona sebep olabilir demişler :( anlamıorum neden tam temizlemediler ya enfeksiyon riski varsa temizleseler ya yeniden delircem gerçekten:( bir de dobbler çekmişler onu bi şeyden şüphelendikleri için mi çekerler bir şeyi kontrol etmek için mi?

Aysunsun öncelikle sakin olun.Nakil basit bir ameliyat değl maalesef.İnsann keni vücudunda oluşan bir yara enfeksiyon kapabilirken dışarıdan takılan bir organa vücudun alışması kolay olmuyor.Doktorlara güvenin ve bu sürecin geçeceğini düşünün.Bu arada annenizin kreatinin,üre ve GFR değerlerini de yazarsanız durumunu görelim.

Üst Alt