Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Böbrek nakli olanlar deneyimlerini paylaşabilirler mi?

Tugbaaa

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Öncelikle herkese geçmiş olsun. Allah nakil olanların böbreklerini uzun yıllar sağlıklı sorunsuz, diyalize giren hastalarında bir an evvel nakil olmalarını nasip etsin. Babam canlı vericiden hiç diyalize girmeden nakil oldu bugün 4. Günümüz. Şu ana kadar hiçbir sıkıntımız yok kreatinin değeri 5 lerden 1.4 gibi değerlere düştü. Nakil olan hastaların deneyimlerinden yararlanmak istiyorum sizce bu değer daha da düşer mi. Doktor belli olmaz ama 1.4 de sağlıklı dedi. Bu konu hakkında bilgisi olanlar aydınlatırsa çok mutlu olurım. Herkese tekrardan çok geçmiş olsun. Sağlıcakla kalın

Merhalar arkadaşım çok geçmiş olsun bende 12 yıllık böbrek nakilli birisi olarak kreatinin değerine pek kafa yormayın derim babanızın değeri gayet iyi önemli olan aynı seviyede stabil olması çok değişken değerler olmamasıdır daha çok yeni çünki dahada düşebilir tabikii şuanda en önemli olan şey nakilden sonraki 6aylık sürede babanızın hijyenik bir odada mümkünse yalnız olarak mikrop kapmaması için istirahat ederek sağlığına ve yiyeceklerine,ilaçlarının saatine,peryodik kontrollere dikkat etmesi çok önemlidir birde maskeyi sakın ihmal etmeyin iç ortamda dahi olsa kullansın dışarıya çıkarkende çift maske kullansın güneşe dikkat etsin tuz ve hayvansal yağları kesinlikle kullanmasın yeşillik gibi ürünleride muhakkak sirkeli suda bekletin iyi yıkandığına emin olun ilerleyen haftalardada akşamları yürüyüşler yaparak formunu kormasını tavsiye ederim çünki kortizon ve türevi ilaçlar kaslarda ve kemiklerde güçsüzlük yaratabilir şimdilik diyeceklerim bu kadar tekrardan çok çok geçmiş olsun.

çok teşekkür ederim. yalnız babama doktoru maske kullandırtmadı. sizinle beraber otursun dedi bağışıklık kazanması için bizde haliyle hiç kullanmadık. kreatinin değerimizde 1,28 gibi değerlere düştü. şimdilik çok şükür bir sıkıntımız yok. tek sıkıntımız şekerin oynaması nakil öncesinde kullandığımız insülini doktor nakilden sonra kesti ama şimdi şekerde değerler yüksek çıkıyor. prograf adlı ilaçlardan kaynaklandığını söyledi doktor yarın gidip şeker değerleri için doktorla görüşeceğiz. cevap için çok teşekkürler. tekrar geçmiş olsun :)

Rica ederim fakat kullanılan ilaçlar bağışık sistemini baskılayan ilaçlardır ve ilk zamanlar doz değerleri çok yüksektir bu sebeple siz yinede maskeyi ihmal etmeyin bu tecrübeleri yaşayan birisi olarak benden size tavsiye birde şeker düzeyi ilaç dozlarının azalması ile dahada düşecektir özelliklede kortizon miktarı azaldıkça şekeri düşecektir diye umuyorum canınızı sıkmayın babanız ve sizler böyle şeyleri kafanıza takmayın geçmiş olsun.

sonsuz teşekkürler :)

sonsuz teşekkürler :)

Vatansever35 arkadaşımız çok güzel anlatmış ağzına sağlık. Bol bol su için lütfen sakin suyu aksatmasin. Fazla tuz ve hayvansal yağdan uzak dursun. Kontrollerini aksatmasin. Doktorunun sözünü dinlesin. Bu arada nerde hangi hastanede ameliyat oldu. Ben İstanbul Beylikdüzü medicana da oldum. Çok memnunum. Doktoru ihmal etmesin. Geçmiş olsun.

kreatin değeri tek başına böbrek fonksiyonunu göztermez. mesela futbolcuların kreatını 1.6 2 lerdedir nedeni ise fazla antrenmandan demek istediğim babanız değerleri normal su icsin yağa tuza dikkat etsin. inş uzun yıllar sağlıklı diyalize girmeden bir hayat geçirir :)

Ben 21 yaşındayım ve babamdan böbrek aldım.hiç diyalize girmedim düşünüyorum ki vatansever benden büyük o yüzden abicim diyorum ona..Vatansever abimiz olayı cok iyi anlatmış ben ameliyattan sonra Lenfosel sorunu yaşadım.ve kreatinim şu an 2.5lar da ama gel gör ki bomba gibiyim.tek ama tek diyeceğim şey SU'yu sevsin bol bol içsin ben hiç bir zaman elimden düşürmüyorum nakilden öncede su çok içerdim çok severim suyu.Kreatine pek önem vermiyorum onun ama yinede kafanıza takılacaksa 0.7 ve 1.4 arası en ideal değerlerdir.Tuzu olabildiğince az kullansın ben kullanıyorum ama az.Kullanmamayı denedim yemeklerden tat alamadım bana doktorlarım sen artık herşeyi yer içebilirsin dedi dozunu aşmadıkça..Tek Yasak olan şey GREYFURT ! ne meyvesi ne de suyu.Çünkü greyfurt ilaçların etkisini terse çevirip böbreğe ters etki yapıp red olmasına sebep olur.NE OLURSA OLSUN SUYU SEVSİN BABANIZ.Ben gayet iyiyim ve emin olun ki babanız da olacak ;)

Tugbaaa;
Ek olarak şeker demişsiniz evet nakilden sonra benim de şekerim oynak oynak çıkıyordu sonra zamanla gitti :D tansiyon da ilk başta yüksek olabilir onun da ilacını vermişlerdi bana.emin olun her şey zamanla yerli yerine oturacaktır :) Bol bol su içsin arada akşamları çıkın beraber yavaş yavaş 30 dakika da olsa yürüyün. :) ben gencim yerimde duramıyorum gerçi :D Uzun ömürler diliyorum tüm böbrek nakillilere. her zaman yardım için forumdayım..

babam hizmet memorıal hastanesindenakil oldu bugün aşağı yukarı iki hafta oldu.çok şükür tek sorunumuz şekerin yüksek olması oda 300-400 değerlerinde böbreğe zarar verebilirmiş o yüzden şimdi prografı düşürüp insüline yüklenmiş bulunmaktayız. önerileriniz ve ilginiz için hepinize teşekkürlerimi sunuyorum :)

Yorumlarınız ve katkılarınız için çok teşekkür ederim değerli arkadaşlarım bilgi paylaşıldıkça güzeldir,hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

bende 28 ocak 2013 tarihinde hiç diyalize girmeden sağ olsun annemden nakil oldum en son p.tesi kontrolüm vardı ve kreatinim 1,4 nakilden 1 hafta sonra 1,4 oldu ve o gün bu gündür öyle benim önerilerim ilaçlarını dakik alsın sinir stresten uzak dursun tansiyon şeker kolesterol varsa ona göre diyet yapsın ve çok abartmadıkça su bol içsin kısın 2 litre yazın 3 litre gibi ayrıca güneşe çıkarken muhakkak koruyucu güneş kremi sürsün geçmiş olsun :)

Üst Alt