Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bu Takım bu FB’yi yener

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
11ş[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bu Takım bu FB’yi yener[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bu yazımızda geçtiğimiz haftalardaki üç olaya kısa kısa değinmekistiyoruz. İlerde arşiv olur inşallah. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]1-) HASTA YATAĞI İLE RAHATLADIK[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Canım Babacığım İsa Çelik’in fedakarca desteği ve büyük sabır ile onaltısene tekerlekli sandalyede çalıştım ve 2010’da Karel Elektronik’ten elektronikbaskı devre kart tasarım teknikeri olarak engelli kadrosundan emekli oldumelhamdülillah. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Allah’a olan sevgimizin derecesini belirlemek için, yani aslında bazıkullarının sonsuz hayat cennetteki derecelerini artırmak için Rabbimiz,müslümana son nefesine kadar musibetler gönderir, ta ki sabretsin ve sevapkazansın. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Fakat şunu da bilmek gerekir ki, Cenab-ı Allah’ın imtihanyoluyla bizleri denemesine, bilmesine hiç ihtiyaç yok. Yüce Yaratıcı yarattığıkulun ne olduğunu daha ruhlar alemindeyken bilir.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]İmtihan, biz aciz kullar için gerekli. O, sadece hiç kimseyehaksızlık yapılmadığını anlamamızı, görmemizi, bilmemizi ister.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][Bu bilgiler, son Mesnevihan (Hz. Mevlana’nın eseri Mesnevi’yi heryönüyle en iyi bilen kişi) sevgili HayatNur Artıran Hanımefendi’nin “Aşk Bir DavayaBenzer” kitabından derlenmiştir.] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Çok şükür, Allah beni seviyor. Hamdolsun Mart 2011’de şekerkomasıyla yirmi gün yoğun bakımda yattım, onbeş gün babamla serviste kaldık.Sonra bir ayda evde yattım. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]İşte komada ve evde, o iki aylık sırtüstü yatmam ile kıl dönmesioluşmuş. Ancak ağrılar dayanılmaz olunca anlaşıldı ve Kasım 2012’de Kıl Dönmesiameliyatı oldum hamdolsun. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Yaranın geç kapanması ile yedi-sekiz ayda hiç yataktan kalkamadımelhamdülillah. Haziran 2013’ten beri ise günde en fazla beş saatoturabiliyorum, hemen ağrı başlıyor. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ancak yatakta oturma pozisyonuna babam ve annemin desteğiylegelebiliyorum. Yıllarca, beni omuzlarına elimi atarak yürütmelerinden dolayıboyun fıtığı oluşmuştu. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ben bu yazıları onlar beni her sabah kahvaltı için oturtuncayazıyorum. Ağrıyınca yine onların yardımıyla uzanıyor ve namazları yatarakkılıyorum. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Akşam yemeği için tekrar oturtmaya çalıştıklarında çokyoruluyorlardı. Hatta bazen kaldırmalarını istemiyordum. Annem yattığım yerde kaşıkla yediriyordu. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Evet onlar epey yaşlandı, artık çabuk yoruluyorlardı. Üzülüyordum. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Yaz dönemi kaldığımız memleketimiz Konya Ereğli’de babam kalptenrahatsızlanınca araştırdık, hasta yatağı almaya karar verdik. Ankara’ya dönüncebabam anjiyo oldu. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bayram sonrası 19 Eylül 2016 akşamı yatağı getirip kurdular. İkimotorlu hasta yatağının kumandasında dört buton vardır. Ayak tarafını ve başkısmını indirip kaldırmak için… [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Artık kendim kumanda ile oturuma gelebiliyor, ağrı başlayınca hemenyatırabiliyorum. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bunu nasip eden Rabbimize binlerce hamdolsun. Çok şükür bugünüme… [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]2-) PARALİMPİK OLİMPİYAT OYUNLARI[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]7-21 Eylül 2016 tarihleri arasında Brezilya’nın Rio kentindeparalimpik olimpiyatlar yapıldı. Türkiye’yi 79 engelli sporcu temsil etti. 9madalya kazandık. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Wikipedia’dan kopyaladığımız tanımın ardından çok kısa birkaç yorumyazmak istiyoruz.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5] [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Paralimpik Oyunlar, çeşitli engelli gruplarından sporcularınkatıldığı çok sporlu etkinliktir. Orijinalindeki "paralympic"kelimesi; İngilizce, engelli anlamına gelen "paralyzed" ve"olympic" kelimelerinin birleşmesinden meydana gelir.[/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5] [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Yaz ve Kış Paralimpik Oyunları o dönemki Olimpiyatların hemenardından yapılır. Tüm Paralimpik Oyunları Uluslararası Paralimpik Komitesitarafından yönetilir. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Paralimpik Oyunlar 1948'deki az sayıda II.Dünya Savaşı İngiliz eskiaskerlerinin toplanmasıyla başladı, 2008'de uluslararası ikinci büyük sporyarışması haline gelmiştir. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Paralimpik atletlerle Olimpiyatlarda yarışan atletler aynışartlarda mücadele etmelerine rağmen Paralimpik Oyunlarla Olimpiyat Oyunlarıarasına büyük bir bütçe farkı vardır. 1988 Seul Yaz Oyunları ve 1992Albertville Kış Oyunlarından bu yana Paralimpik Oyunlar Olimpiyat Oyunları ileaynı tesislerde yapılmaktadır.[/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Maçları TRT Spor TV canlı verdi. Bazı yarışlar ağlattı, bazılarıders verdi. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]4x400 metre tekerlekli sandalye yarışındaki dört kızımız beniağlattı. Yarışmada 4. Olduk ama o çabayla zorlanıp tekerlekleri çevirmelerini,empati yaparak düşününce ağladım. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Hayret ettiğim bir başka spor ise, Gözleri bağlanmış [/FONT][FONT="Arial"]–az görenle çok gören eşitlensin diye sanırım-[/FONT][FONT="Arial"] görme engelli erkek milli futbol takımımızdı,gerçekten harikaydı. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Empati yapalım, Gözünüzü kapatın, etrafınızda dönün, ben kesinlikleyönümü bulamam. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Helal olsun, o halde çalım atarak kaleye gidip gol atıyorlar. Topuniçindeki zil sesini takip ederek adeta topu görüyorlar. Anlamadığım konu nedenkalede kalecinin olduğuydu… Zaten kale küçücük ve görmeden vuruyorlar topa… [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Brezilya – Türkiye görme engelli futbol maçı olduğu akşam 11 Eylül2016 Cumartesi, taraftarı olduğum Fenerbahçe’nin de maçı vardı. Kendi evimizdeBursaspor’a son anlarda 1-0 yenilmiştik. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ligde 3. Haftaydı ve yeni hocamızla henüz galibiyet görmemiştik. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]NtvSpor TV’de maçın skorunu takip edip maç bittikten sonra TRTSpor’u açtım. Görme engelli takımları maç yapıyordu. Brezilyalı oyunculargörmeden harika çalımlar atıyorlardı. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]O an Twitter’ı açtım, FB’ye kızgınlıkla; [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Şu anda TRT Spor’da görme engelli milli maçımız var. Bu Brezilyavallahi FB’yi yener :)”[/FONT][FONT="Arial"] diye tweet atmıştım. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]3-) TARIK AKAN ÖLDÜ[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ben haber izlemiyorum. Hergün şehit haberi, ortadoğu’daki zulümgören müslümanlar… [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]16 Eylül Cuma sabahı uyandığımda radyodan duyduğum haber veFace’den okuduğum paylaşımlarla değişik duygular hissettim. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Üzüldüm. Tarık Akan vefat etmişti. Mavi boncuk filmindeki sahnebeni hep hüzünlendirmiştir. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Emel Sayın ve Tarık Akan bir masada oturmaktalar. Emel Sayın TarıkAkan’ın gözlerine bakarak “Yalnız benim için Bak yeşil yeşil” şarkısınısöylüyor. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bana hep, ilahi aşka yükselmeme vesile olan o aşık olduğum yeşilgözlü kızı hatırlatır. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Tarık Akan hakkında ölümünün ardından iyi ve kötü çok söz söylendi.Güzel yürekli insan güle güle ve islam düşmanı adam öldü, vs. deniyordu. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bendeniz hakkında internetten epey araştırdım, videolar izledim. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Tarık Akan gerçekten çok güzel yürekliydi. Çok nazik vemütevaziydi. Bilenler azdı, O, okul yaptırdı, kitap yazdı, kendi cebindenbelgeseller çekiyor ve hiç dokunmadan gelirini derneğe bağışlıyordu. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Müslüman daima Hüsn-ü Zan ile olaylara bakmalıdır, yani hep olumludüşünmelidir. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]O, Şimdikiler gibi topluma şehvet ve kötü alışkanlık, suça teşvikgibi, bilinçaltımıza gizli mesajlar veren filmlerde asla oynamadı. Özellikle1980 sonrası[/FONT][FONT="Arial"] -şimdilerde TV’lerde pekoynamıyor-[/FONT][FONT="Arial"] toplumsal sorunlara parmakbasan güzel mesajlar veren filmler çekti. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Evet güzel gönüllü insanın ölüm sebebi akciğer kanseriydi. Allahkalbine bakmıştı. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]"Allahsizin dış görünüşünüze ve mallarınıza bakmaz. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]Ama osizin kalplerinize ve işlerinize bakar." [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"](Müslim,Birr, 33; İbn Mâce, Zühd, 9; Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539)[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]İmanlı kullar için Hastalık, sabun gibi günah kirlerini yıkar,temizler. İnşallah Allah’a imanı vardır ve günahları temizlenmiş olarakRabbimize kavuşmuştur. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Celalin Penceresinden[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]

Üst Alt