Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Çalışan engelliler için İŞKUR ve KOSGEB destekleri

Daye

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
2
Herkese merhaba,

Halihazırda çalışmakta olan engelliler kendi işlerini kurup İŞKUR ve KOSGEB tarafından sağlanan hibe desteklerinden faydalanabilir mi? Yoksa bu hibe ve desteklerden faydalanabilmek için çalıştığımız işyerinden ayrılmak mı gerekiyor. @OturanBoğa bu konu hakkında değerli bilgi ve tavsiyelerinizi bizimle paylaşmanızdan memnuniyet duyarız.

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

İşkur veya KOSGEB üzerinden hibe alacağınız zaman belli kriterleri var.
Sigortalı olarak farklı bir yerde çalışamazsiniz.

Kosgeb destekleri : Destekler Listesi - KOSGEB T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı

Girişimci destekleri 20.000 tl geri ödemesiz destek : Girişimci Destek Programı - KOSGEB T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı

Desteklenen sektörler :

https://webdosya.kosgeb.gov.tr/Content/Upload/Dosya/DesteklenenSektorler.pdf

20.000 tl için kosgebe başvurmaya bile gerek yok. Ahım şahım bir destek değil.

Bir market açmak bile 2024 yılı itibari ile demirbaşları 150.000 tl.

@Hopee3466,
Merhaba,

Şöyle bir örnekle açıklık getireyim; sigortalı olarak çalışıp aynı zamanda kendi işini veya şirketini kuran çalışanlar var. Bundan yola çıkarak böyle bir soru takıldı kafama. Belki engelli bireylerde bu şekilde yapabilir fakat hibe, destek veya teşvikler konusunda faydalanabilir miyiz?

@Kobra_,
Merhaba, çok teşekkür ederim. Bu rakamların İŞKUR'da 500.000 TL ye çıktığını duymuştum.

Ben SGK lı bir işte çalışamaz diye biliyorum ama bakacağım , çok merak ettim doğrusu.

@Daye, 500.000e kadar destek deniyor evet ama örneğin 5 milyon gibi para harcamanız gereken durumlarda. Sanırım ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılık sektöründeydi o destekde. Yani market açıcam dediniz al sana 500 bin gibi birşey söz konusu değil.

@HuYSuz79,
Merhaba, zaten bahsi geçen destek veya hibeleri direkt olarak kişinin hesabına aktarılmıyor. Sen önce işyeri veya şirket açıp kendi sermayenle işe başlayıp ve bu açmış olduğun şirkette mal veya hizmet karşılığı faturalı iş yapıyorsun daha sonra bu faturalarla bir dilekçe yazıp İŞKUR veya KOSGEB'e gidip başvuruda bulunuyorsun. Kabul görürlerse sana hibe veya destek veriliyor.

@Hopee3466,
Herhangi bir bilgi edinirseniz bizlerle paylaşır mısınız?
Teşekkürler.

vergi indirimi ile emekli olmuş engelli bireylere bu imkanlar sağlanır mı?

@m32t, işkur engelli proje başvuru klavuzunda "Emekli ve/veya hâlihazırda aktif bir işletmeniz var ise proje başvurusunda bulunamazsınız" yazıyor kosgebi bilmiyorum

@HuYSuz79,
Emekli veya İşletmeniz var ise diyor. Fakat SGK lı bir işte çalışıyorsanız diye uyarı, bilgilendirme veya şart yok diye biliyorum

Ben SGK lı bir işte çalışamaz diye biliyorum ama bakacağım , çok merak ettim doğrusu.

a) Kimler Başvurabilir?
Aranılan şartlar
Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücü kaybının en az % 40 olduğu “Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları” ile belgelenen kişiler mevzuatımızda engelli olarak kabul edilmektedir. Hibe desteğinden yararlanmak isteyen engellilerin aşağıdaki bütün şartları son başvuru tarihi itibariyle taşıması gereklidir.
a) İŞKUR’a engelli kaydı olmak,
b) Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücünün en az % 40’ından yoksun olduğuna ilişkin “Sağlık Kurulu Raporuna” sahip olmak,
c) 18 yaşını tamamlamış olmak,
d) Hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak,
e) İŞKUR’a herhangi bir borcu bulunmamak,
f) Kendi üzerine aktif olarak kayıtlı işyeri/işletme olmamak, (Proje başvuru rehberi yayım tarihi itibari ile proje konusu meslekte son bir yıl içerisinde terk mükellefi olmamak),
g) İşyerinin kurulacağı il sınırları içinde ikamet etmek,
h) Girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak,
i) Kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin vb. belgelere sahip olmak ve aranılan diğer şartlara haiz olmak,
j) Kendisine vasi tayini yapılmamış olmak,
k) Herhangi bir icra dosyası bulunmamak, (Komisyon tarafından kabul edilen projelerin sözleşme imzası öncesinde 404 Sayfa Bulunamadı kişinin icra dosyasının olup olmadığı sorgulaması yapılacaktır.)
l) Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği projelerinde “Sürü Yönetim Elemanı/Hayvan Yetiştiriciliği” belgesine, Arıcılık projelerinde ise “Arıcılık” belgesine (sertifikasına) son başvuru tarihi itibariyle sahip olmak (MEB veya Üniversite onaylı olmalıdır).

İŞKUR başvuru şartlarında açıklanan maddeler yukarıda ki gibi bu maddeler arasında SGK'lı bir işte çalışmaz diye bir şart yok.

@Daye,

 Engellilerin fiili olarak kendilerinin işin başında olacakları projeler desteklenecek olup, proje süresince proje sahibinin herhangi bir işyerinde tam zamanlı sigortalı olarak çalışması mümkün değildir. Bu durumun tespiti halinde proje iptal edilerek gerekli yaptırımlar uygulanacaktır.

Üzülerek ifade ediyorum ki, kesin olarak tatmin olmuş bulunmaktayım

Üst Alt