Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Çekingenlik bir kişilik özelliği mi yoksa bozukluk mu?

aslında çekingenlik utanma duygusu ile aynı kabul edilsede sorun utangaçlık mı ? yoksa daha ilerisi mi? eğer insanlardan kaçınma eğilimindeyseniz ki; bu zamanımız için norm bir durum. Çünkü kimse kimseye artık güvenmiyor. Doğal olarak. :)
Yok sanal ortamda rahat yazabiliyor, düşüncelerinizi ifade edebiliyor iken, gerçek hayatta konuşmanız gereken bir olayda durumda bile konuşamıyorsanız bu özgüven kaynaklı bir durum. Ben hastalık olduğunu düşünmüyorum. Çoğu zaman, çoğu ortamda susmak iyi gelse de konuşmayı sevmiyorum da değil yani :D:D mutlu yaşa mutlu hisset kişilerin senin ile ilgili düşüncelerini düşünme. Zamanımız o kadar yok :) Gülümseee

@Micro123,
Terapiste ki uzman psikiyatrist kendisi çekingenlik var bende dediğimde toplumun çoğunda var demişti.

Kaygı utanma çekingenlik korku aynı kökten geliyor bildiğim kadarıyla. Bu hastalık mı dersen normalin tanımına bakmak gerekir. Çoğunluğun yaptığı şey yaşadığı durum normaldir kısaca. Sosyal yaşamını ne kadar etkiliyor çekingenlik. Kaçınmaların hayatını ne kadar etkiliyor. Bunlar da önemli bence. Ayrıca Çekingenlik kişilik özelliği olabilir. Kişilik özellikleri hastalık sayılmıyor diye biliyorum. Örneğin bipolar bozuklukta cezai ehliyet yokken, antisosyal(suça meyilli) kişilik bozukluğu olan kişilerin cezai ehliyeti var.

Size şu kitabı öneririm.. Bende doktorumun önerisi ile okudum .. Bence bu kitabı rahatsızlığı olsun veya olmasın herkes okumalı ..

Zaten kitabın üzerinde ki 48. baskı yazısı ne kadar çok okunan bir kitap olduğu hakkında fikir veriyor..

Son düzenleme:
Kişilik özelliği olup olmadığı ise şu şekilde tespit ediliyor. Hastalığından önce bu özellik sende var mıydı? Yani ilk hastalandığın zamanı düşün öncesinde çekingenliğin varsa bu kişilikten geliyor demek.

Çekingen kişilik bozukluğu diye bir şey varmış.

Detayları sitede yazıyor.

Çekingen Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?​

Çekingen kişilik bozukluğu, bireyin genel olarak sosyal etkileşimlerde, ilişkilerde ve yeni durumlarla başa çıkma konusundaki aşırı çekingenlik, korku ve düşük özgüven gibi belirgin özelliklere sahip olduğu bir kişilik bozukluğudur. Bu bozukluğun belirtileri arasında şunlar bulunabilir:

Sosyal İzolasyon: Birey genellikle sosyal etkileşimlerden kaçınır, sosyal aktivitelere katılmaktan çekinir ve yalnız kalmayı tercih eder.

Düşük Özgüven: Kişi genellikle kendine olan güvenini kaybeder, eleştiriye karşı aşırı duyarlılık gösterir ve başkalarıyla etkileşimde bulunma konusunda çekimserdir.

Eleştirel Düşünce: Birey, kendisini sürekli olarak eleştirir, başkalarının olumsuz düşüncelerinden etkilenir ve kendi başarılarını küçümser.

Sosyal Durumlarda Endişe: Topluluk içinde bulunma veya yeni sosyal durumlarla karşılaşma durumunda aşırı endişe yaşar. Başkaları tarafından değerlendirileceği düşüncesiyle stres yaşar.

Başkalarının Olumsuz Yargılarından Korkma: Kişi, başkalarının kendisini olumsuz değerlendireceği korkusuyla sürekli endişe duyar ve bu nedenle sosyal etkileşimlerden kaçınabilir.

Yakın İlişki Zorlukları: İlişkilerde samimiyet kurmakta zorlanır, duygusal olarak geri çekilebilir ve yakın ilişkilerde sık sık çatışma yaşayabilir.

Çekingen olmayan sağlıklı kişi atılgandır. Saldırgan değil. Bir kişi hem narsist hem çekingen de olabilir. Gizli narsistler de "ne kadar yavaş, ne kadar sakin, ne kadar iyi biri, ne kadar temiz biri, ne kadar mütevazi" diyerek gizli narsist övgüyle beslenir.

Aslında ailenin yetiştirilis tarzıyla ilgilide olabilir...yanlış yapma korkusu yüzünden hiç birşey yapmamaya da dönüşmüş olabilir bu durum

@Micro123 biraz açsaydınız çekingenligi hangi durumlardan çekiniyorsunuz.? Çekingenlik tek başına bir hastalıgı ifade edemez diye düşünüyorum. Bir insan ailede ögrenir çekinip çekinmemeyi yada düşüncelerinizi ifade ederken birşey isterken . Küçükken siz konuşurken konuşmamanız uygun olmayan dille size söylendiyse duygu ve düşüncelerinizi söylerken çekingenlik yaşayabilirsiniz. Birisinden bişey isterken istememeniz söylendiyse birşeyler istemeye çekinebilirsiniz. Bu uzar gider. Üzerine giderseniz aşabilirsiniz diye düşünüyorum

@osmangazi,
Sosyopatlardan bahsetmişsin burada. Onlar bu kıstasa girmiyor. Hastalık olarak değil de kişilik bozukluğu olarak ele alıyorlar onu.

Birseyin bozukluk olmasi ; tamamen ona bakan ve ondan birşey bekleyen bakış açısıyla alakalı. Bu bakış açısını belirleyen şeylerden biride yukardaki arkadaşın dediği gibi daha önceden yapabildiğin ama sonradan eksildiğin şeyler. ama yine aynı çünkü daha dışa dönük olduğun zamanlarda muhtemelen kendinden böyle bi beklentin yoktu ; kanıtı : olsaydı o zamanda "içe dönüklük" sorunun olurdu. Yavaş yavaş bu bakış açısı ve beklenti olmaya başlayınca bu sorun olmaya başladı

Benim ruh halim değişiyor

Kızgın, sinirli olduğumda çekingenlik yaşamıyorum

Değil altında utanma duygusu var ve onu tetikler.

@Sansarius,
Siyasi yaratıkların hepsi sosyapattır.

Üst Alt