Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Çölyak hastasıyım. Askerlik yapacak mıyım?

blue man

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
ben çölyak hastasıyım+ osteoporoz (kemik erimesi) var.. Daha askerliğimi yapmadım internetten aldığım bazı bilgilere bakılırsa çölyak hastaları askerlikten muaf oluyormuş bu konuda başka bilgisi olan arkadaşlar varmı? ayrıca askeri hastanede rapor vermeden diyet bozduruyorlarmış doğrumu? Bilgisi olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.. Allah' a emanet olun...

Çölyak olup yakın zamanda askerlik işlemi yapan arkadaşlarımız varsa lütfen deneyimlerini burada paylaşsın.

Benim bilgim aşağıdaki gibidir:

Madde 40

A) [Askerlik yaparlar]
1. Diabetes mellitusa bağlı olmayan geçici hiperglisemiler, glikozüriler, mellitüriler.
2. Önemli şikayeti olmayan kontrol edilebilen ve kişinin çalışmasına engel teşkil etmeyen hafif derecedeki hipoglisemiler.
3. Glukoz tolerans bozukluğu olanlar.
AÇIKLAMA: Sekonder tipde glikozürilerde (Hipertiroidi, Hiperpitüitarizm, Tireotoksikozis, Gastrektomi, Gastroenterostomi vb.) neden olan hastalığa göre işlem yapılır.
4. Komplikasyon yapmamış kontrol altında tutulabilen primer hiperürisemiler.

B) 1. Önemli şikayete neden olan endokrin veya immün sisteme bağlı hipoglisemiler. [Askerlik yapmazlar]
2. Komplikasyon yapmamış ve kontrol altına alınabilen diabetes mellituslar.

C) 1.Önemli şikayeti gerektirip kontrol edilemeyen hipoglisemik sendromlar. [geçici rapor verilir, daha sonra yeniden değerlendirilir]

D) 2. Her hangi bir organda komplikasyon yapmış diabetes mellitus. [Askerlik yapmazlar]

Ama, şeker oranını tespit için büyük bir sorun var:
16 Mayıs 2010
TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, askeri hastanelerin rapor verebilmek için “‘Önce diyeti bozun, hastalığı gözleyelim, öyle rapor verelim’ diyorlar. Bu hastaların komaya girmesi demek” dedi.
Üskül, şunları söyledi:
“Birinci derece diyabet ve çölyak hastaları, askerlikten muaf olmak için rapor almaya gittiklerinde ‘rejiminizi bozun, izleyelim. Öyle rapor verilim” ediyorlar. Rejimlerini bozarlarsa ya komaya girecek, ya rahatsızlanacak, ya da ölecek.
Diyabet hastalığı ile ilgili benim de katıldığım iki büyük kongrede bu konu gündeme geldi. Türkiye’de 6 milyon diyabet hastası var. Bir milyon çölyak hastası olduğundan sözediliyor. Bunların ne kadarı birinci derece diyabet bilmiyorum ama önemli bir kitle. Milli Savunma Bakanı ile konuştum. ‘Tekrar konuyu inceleyeceğim’ dedi. Bu konuda kamuoyu oluşturmak gerekir.”

evet arkadaşlar bu arada yeni üyeyim hepinize s.a geçmiş olsun cümleten. mesajımda bahsettiğim gibi çölyak ve aynı zamanda kronik fmf hastasıyım çölyak nedeniyle çalışamıyorum.askerlikden muafım.

Çölyak nedeniyle mi askerlikten muaf oldunuz Kadir bey? Çölyak rahatsızlığı olup yakın zamanda askerlik işlemi yapan var mı?

Arkadaşlar herkese merhaba,

2017 yılında özel bir hastanede yaptırdığım kan tahlili ve biyopsi sonucum neticesinde doktor çölyak tanısı koydu ve o günden beridir elimden geldiğince diyetime önem veriyorum.

Sorun şu ki, askerlik muafiyeti için devlet hastanesinden heyet raporu almak istiyorum. Devlet hastanesi bu heyet raporunu eski hastanemin verdiği rapora ve kan tahlillerime dayanarak verir mi, yoksa illa biz de sana burada endoskopi yapacağız der mi?

Heyet raporu alma süreci ve askerlik muafiyet işlemleri ile bilgi sahibi olan arkadaşların görüş ve önerilerini bekliyor olacağım.

Sağlıcakla kalın.

mehmet7

Yeni tahlil ister. Öyle olması da sizin için iyidir. Böylece ilerde itiraz vb. sıkıntı olmaz.

peki bakaya durumunda olsam bile askere gitmeden alabilir muafiyeti değil mi? sen bakayasın birliğine teslim ol onlar seni sevk etsin gibi bir ifade kullanmazlar umarım.

mehmet7

Sanmıyorumki bunu yapsınlar. Son kertede sizi hastaneye sevk etmek gibi önemli bir sorumlulukları var. Bunu pas geçip birliğe sevk edemezler.

Bedelli askerliği beklerken çölyak teşhisi konuldu

Merhabalar,

2022 Temmuz ayında bedelli askerlik işlemlerimi başlattım ve bir problem olmadan süreci tamamladım. Askerlik sevkim 2023 Eylül Erzincan Topçu Birliği olarak açıklandı. O tarihi beklerken bazı şikayetlerden dolayı endoskopi yaptrdım. Endoskopide parça aldılar ve alınan parça patolojiye gönderildi. Patoloji sonucunda çölyak olduğumu öğrendim. Doktor teşhisi doğrulamak için kan testi aldı oradada sonuç çölyak çıktı. Çölyak teşhisi tam olarak doğrunlandı ve çölyak raporumu verdiler.

Okuduğum bilgilere göre çölyak hastaları askerlikten muaf oluyor. Askeri şubeye durumu bildirmek için gittiğimde sevkten 2 hafta önce gelmeniz gerekiyor ardından askeri hastaneye sevk edileceksiniz orada doktorlar muaf olup olmadığınıza karar verecek dediler.

Çölyak olduğumu öğrendiğimden beri hayat tarzımı değiştirdim ve sıkı bir diyet uyguluyorum. Askeri hastaneye sevk edildiğimde herhangi bir sıkıntı olur mu bilmiyorum? Diyet bozmam gerekili midir veya tekrar endoskopi yapılıp örnek alınacak mı?

Eğer benzer bir durum yaşayan veya bilgisi olan varsa paylaşırsanız çok mutlu olurum. Teşekkürler.

Güncelleme,

Sevkimden 10 gün önce askeri şubeye gittim sevk işlemlerim için birkaç belge doldurtup imzalattılar. İzmirde ikamet adresime yakın bir hastaneye sevk ettiler ama sevkimin onaylanması için başka bir yerden imza almam gerekiyordu ekstra olarak.

Askeriyeden belgeyi aldıktan sonra sevkimi onaylatmak için söyledikleri yere gittim çölyak hastalığımın olduğunu söyledim ve raporlarımı gösterdim ve sevkimi onayladılar.
Sevk edildiğim hastaneye gittiğimde doktor sayısının az olduğunu ve 5-6 gün doktorların muayene yapmadıklarını söylediler ve benim durumumu umursamadan kestirip attılar. Neyseki hastaneye evrak girişi yaptıktan sonra süre ile alakalı bir problem olmuyormuş. 7 Eylülde sevk tarihim vardı ve 4 Eylülde muayene için tekrar gittim. Doktor raporlarıma baktı (ıslak imzalı) ve çölyak hastası olduğum için gluten entropasiden dolayı askerliğe elverişli olmadığım hakkında durum bildirir raporu verdi. Hastanedeki sağlık kuruluna gösterdiğimde başka bir belge verdiler doktora imzalattım ve 21 Eylül için heyet günü verildi. Askerlik sevk tarihimin 7 Eylül olduğunu söyledim ve heyetim olduğuna dair bir yazı ile askeri şubeye gidip sevk tarihimi 21 Eylüle ertelettim.

21 Eylülde heyet askerliğe elverişli değildir olarak heyet raporu çıkarttı. Sistem arızasından dolayı hemen e-devlete düşmedi, askeri şubeyle konuştum ve problem olmayacağını söylediler. Rapor e-devlette TSK heyet raporu bölümüne düştüğü zaman askeri şubeye gittim ve askerlik durumumu muaf olarak güncellediler.

Parayı geri almak içinde bankadan makbuzu almam gerektiğini söylediler.

bilginyuksel Geçmiş olsun süreci net anlaşılır bir şekilde anlattığın için teşekkürler benzer sorunları olanlara rehber olacaktır.

Çölyak raporu askerlik muafiyet

Merhabalar bende çölyak hastasıyım tecilimi bozup muafiyet için özel bir hastanede çölyak tanısı için endoskopi olacağım. eski raporu kabul etmedikleri için 1 2 aydır diyetimi bozdum bu yüzden şimdi burdan aldıgım çölyak teşhis raporunu alıp tecilim bozup sağlık ocağına hastalığımı bildirip ordan askeri hastaneye gittiğimde tekrar endoskopi isteniyor mu yoksa bu raporu gösterip direk heyete çıkıp muaf olunuyor mu acaba çölyakdan benzer süreç yaşayıp muaf olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim. İyi günler

Merhabalar ben çölyak hastasıyım yakında tecillim bittiği için yeniden çölyak raporu alıcam özel bir hastanede çölyak tanısı için endoskopi olacağım. Özel hastaneden aldığım rapor geçerli diye biliyorum bilgili kişiler aydınlatırsa sevinirim. eski raporu kabul etmedikleri için 1 2 aydır diyetimi bozdum bu yüzden şimdi burdan aldıgım çölyak teşhis raporumu alıp tecilim bozup askeri hastaneye sevk edilip gittiğimde bu raporu göstermem muaf olmam için yeterlimi yoksa tekrardan bir endoskopi istiyorlar mı acaba cevap yazarsanız sevinirim. İyi günler

Çölyak raporu askerlik için

ben çölyak hastasıyım tecillim bittiği için yeniden çölyak raporu almam gerekicek önceki raporum çok eski oldugu için kabul edilmiyormuş özel bir hastanede çölyak tanısı için endoskopi olacağım. Özel hastaneden aldığım rapor geçerli diye biliyorum bilgili kişiler aydınlatırsa sevinirim. eski raporu kabul etmedikleri için 1 2 aydır diyetimi bozdum bu yüzden şimdi burdan aldıgım çölyak teşhis raporumu alıp tecilim bozup askeri hastaneye sevk edilip gittiğimde bu raporu göstermem muaf olmam için yeterlimi yoksa tekrardan bir endoskopi istiyorlar mı acaba cevap yazarsanız sevinirim. İyi günler

Yeni tarihli rapor geçerli olur...ancak;özel hastane değilde,işlemlerini devlet Hastanesi'nde yapınız.

Özel hastane raporları geçerli olmayabiliyor.

İlla özel hastane diyorsanız Detaylıca araştırıp hatta şubeye sorup o şekilde bir yol izleyin.
cihan222

Bende çölyak tanısı, endoskopi ve kan testi sonuçları vardı. Bu belgelerle gittiğimde benden tekrar test istenmedi. Eğer resmi belgelerin elindeyse ve çölyak olduğunu resmi belgeler ile kanıtlayabiliyorsan sağlık yeteneği yönetmeliğine göre senin hali hazırda bulunan belgelerini kabul edip yeni test yapmamaları gerekir.

merhaba, benim sevgilim 2 aydir askerde bir gun askerde bayiliyo ve hastaneye gidiyor sevk alip colyak hastaligi teshisi koyuluyor 3 yillik ilaclar veriliyor heyetin karsisina ciktiginda 3 aylik hava degisimi izni veriliyor ve askerliginden de dusmuyor boyle bir sacmalik gormedim bu hastalik 3 ayda gececek mi sanki daha endoskopi yapilmamis endoskopi yapilip daha da kesinlesirse askerlikten muaf tutulur mu tutulmazsa hava degisimine itiraz edebilir mi lutfen cevaplarsaniz cok sevinirim

@OğuzHan112 abi bir bilgin var mi

Son düzenleme:
Özelden soruna yazmıştım ama soruyu direkt buraya taşıyorum.

Normalde özelden soru cevap yapmıyorum..sıradan bir üyeyim, forumla veya yönetimle ilgili bir bağlantım yok..tamamen empati adına sizin gibi ve diğer insanlara bilgimiz dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.

Soruyu foruma taşıyıp öyle cevaplayacaktım,fakat bu seferlik böyle olsun..bundan sonraki sorularınız olursa lütfen ilgili başlıktan veya yeni başlık açıp etiketleyerek sorun ki soruyu görelim.

Sorunuza gelelim.

Öncelikle 3 yıllık ilaç veriliyor kısmını anlayamadım..3 aylık diyecektiniz sanırım?

Akut gelişen ve hayatı tehtit edici durumlar olmadığı sürece bazı prosedürler var.. tabii bunu sizler bilmiyorsunuz.. doğal olarak tepkinizi anlıyorum.

Direkt elverişli değildir raporu akut gelişen hayatı tehtit eden durumlar dışında direkt elveşli değildir raporu verilemiyor..2 kez hava değişimi 3.de elverişli değildir raporu veriliyor,genel prosedür bu.

Malesef hava değişimine itiraz edemezsiniz..

Hekimler klinik tabloya göre tanı koyabilir..emidirler ama tanıyı %de 100 netleştirmek için bazı özel tetkikler isteyebilirler.

Çölyak hastalığı kolonoskopi veya endeskobi yardımcı olarak biyopsi ile kesinleştirilir.

Çölyak hastalığı "Askerliğe elverişli değildir" hava değişimi verilse bile ki bu prosedür gereği veriliyor, arkadaşınız askerlikten muaf tutulacaktır.

Dua ediniz hekim yalnış tanı koymuş olsun..siz diğer durumları kafaya takmayın..hepsi gelir geçer.

Bende şuan hastanede yatıyorum..valla hasta hasta ilk defa bu kadar uzun bir metin yazdım..sağlıklı günler diliyorum.🙋

@yaren gürhan,

ilk oncelikle anlayisiniz icin cok tesekkur ediyorum panikleyip arastirmaya basladigim icin bu siteyi ilk defa gordum ve ilk defa kullaniyorum. 3 yillik konusuna gelirsek doktor kullanmasi icin 3 yillik ilac yazmis yani 3 yil boyunca bu ilaclari kullanacak o yuzden 3 aylik hava degisimi vermesi garibime gitti. endeskobi yapilacagini soyledi eger colyak hastaligi teshisi koyulursa hava degisimiyle beraber eve gidip bir daha donmeyecek mi? sistem nasil isleyecek orayi merak ettim kendisinin de bir bilgisi yok biliyorsaniz ogrenmek isterim. size de cok gecmis olsun hasta yataginizda boyle bir iyilik yapip beni rahatlattiniz en icten iyilesmeniz dilegiyle 😊 @OğuzHan112 🙏🏼🙏🏼

Teşekkür ederim çok sağolun.

Anladığım kadar çölyak hastalığı tanı olarak kesinleşmiş gibi görünüyor.. endeskobi hastalığın seyrini veya ne tip çölyak olduğunu anlamak için yapılacak.
Her halükarda bunu yaparlar zaten.

Muafiyet durumuna gelirsek..3 ay hava değişimi verilmiş.. sonrasında belki hava değişimi tekrarlanabilir..sadece ihtimalleri söylüyorum. Sonrasında elverişsiz raporu verilir zaten.

@yaren gürhan,

Üst Alt