Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Contramal Retard 100 mg kullanıyorum. Uzun süreli kullanımında zararı var mıdır?

Konular
152
Reaksiyonlar
1
arkadaşlar günde bu ilaçtan bir tane alıyorum uzun süredir de kullanıyorum.. çok ağrım olunca 3 defa alıyorum ama genelde 1 tane.

bu ilacın uzun vade de bir zararı olur mu acaba..:confused:

bu ilaçla ilgili internetten prospektüsüne baktım
uyarılar bölümünde uzun vadede kullanımının bağımlılık yapacağını söylüyor
dr kontrolünde mi kullanıyorsunuz, yani 3 tane içtiğinizden dr.unuzun bilgisi var mı?
dr ne kadar dozda içmenizi önerdi o da önemli...
[SIZE=1]
Uyarılar:[/SIZE]"[FONT=Arial]Yüksek dozlarda solunum depresyonu yapabilir; trisiklik antidepresanlar, SSRİ depresanları, MAO inhibitörleri, nöroleptikler ve nöbet eşiğini düşüren diğer ilaçları alanlarda nöbet riski arttırabilir, anaflaktoid reaksiyonlar görülebilir; minör ağrıların tedavisi için kullanılmamalıdır; hastanın reaksiyon kabiliyetini etkileyerek araba veya makine kullanmasını zayıflatabilir; hamilelikte kullanımı ancak risklerin dikkatlice değerlendirilmesinden sonra olmalıdır; emzirme döneminde kullanılırken süte geçtiği (% 0.1) göz önüne alınmalıdır; tolerans ve çekilme semptomları görülebilir; bağımlılık yapma potansiyeli mevcuttur."[/FONT]

[FONT=Arial]yan etkileri: Halüsinasyon, konfüzyon, gastrointestinal şikayetler, ender vakalarda kardiovasküler etkiler, kaşıntı, döküntü ve ürtiker, bronkospazm ve mevcut astmanın şiddetlenmesi.

[/FONT]
[FONT=Arial]etkileşimler: Santral sinir sistemini etkileyen diğer ilaçlarla beraber alındığında sedatif etki artabilir.MAO inhibitörleri ve alkol alan hastalarda kullanılmamalıdır.Ayrıca alkol,hipotikler, santral etkili analjezikler,opioidler veya psikotropik ilaçlarla kullanılması önerilmez.[/FONT][FONT=Arial]

doz: [/FONT]
[FONT=Arial]Kapsül : Ağrının varlığında 1 kapsül uygulanır.Ağrının geçmemesi halinde 30-60 dakika sonra bir kapsül daha uygulanabilir.Max. günlük doz 400 mg ve 75 yaş üzerindekilerde 300 mg' dır.Renal ve hepatik yetmezliklerde doz ayarlaması yapılmalıdır.[/FONT][FONT=Arial]

[/FONT]

Bana sadece ağrılarım çok şiddetli olduğu zamanlarda, onu da bin tembihle vermişlerdi doktorlar. Mümkün olduğunca kullanmamaya gayret et demişlerdi. Bağımlılık yaparmış...
Allah şifa versin...

Böyle ilaçları kullanırken dikkatli olun arkadaşlar bende vendal 60 mg kullanıyordum dünyayla bağlantıyı kesiyordu daha sonra ilacı bırakmam gerekti bıraktım ama buseferde günlerce gözümü kırpmadım baya sıkıntı yaşadım uyumak için.

ben eczacı teknisyeniyim gerçi şuan o işi yapmyorum ama bu tarz ilaçlar az dozla başlayıp artırarak alınır sonra yavaş yavaş bırakılır doz azalta azalta mecbursan kullan yoksa kullanma zaten yeşil reçeteyle satılan ilaçlar

şuanda bırakmam söz konusu olamaz bu ilaç sayesinde biraz rahat oluyorum..ama bırakmakta istiyorum deniyorum bırakmayı ağrılara dayanamıyorum:(

diğer türlü kullanırken çok dikkat ediyorum tabi yoksa arkadaşımın dediği gibi tamamen iptal oluyorsun..

benim merakettiğim acaba uzun vadede kullanınca iç organlara zarar veriyormu? gerçi sağlam bi yanım kalmadı da, ama buna da çok şükür...

O zaman kullanmaya dewam zaten tüm ilaçlar tamamen zarasız değil doktor bi ilaç verdiği zaman yararı zararından çoksa verir ilaç tam olarak budur

kaderimsee çekerim..;

Siz zaten bu ilacın bağımlısı olmuşsunuz bile! Artık ne desek boş...Kullanmaya devam edin. Bu resmen uyuşturucu; iç organlarına zarar vermese ne olur ki? Beynine hükmediyor ilaç, daha ne olsun... Güçlü olun derim. Ben de çok acılar çektim ve hala da çekiyorum. Ama mücadeleden asla vazgeçmem...

Merhabalar ben eski bir opiyat bağımlısıyım bırakmak için her yolu denedim amatem,psikoloğlar,psikiyatriler hiç işe yaramadı dahada kötüye gitmeye başladım sonra çok sevdiğim anlayışlı mükemmel bir doktorum var o bana contramal (tramadol) tedavisi uyguladı ben ilk zamanlar bir atmada 10 adet retart yani 1000mg geçirdu ve yanında başka psikolojik ilaçlarla beraber kullanıyordum çok kötü günler geçirdim ama doktorumunda desteğiyle dozu azaltmayı başardım 3 seneden fazla zamandır kullanıyorum şu an günlük 200 mg alıyorum ve tarih belirledik o zaman kadar dozu dahada azaltarak bitireceğiz inşallah,sizlerde tavsiyem gün geçtikçe dozu azaltmaya çalışın inanın mutluluk o haplarda değil bu ilaç iç uzun süreli kullanımında organlara,beyine zarar veriyor ben türlü türlü rahatsızlarla karşılaşıyorum arkadaşım Allah'ım sabır versin yardımcın olsun.zararın neresinden dönersen kardır.

ALLAH yardımcın olsun arkdaşım..
güzel diyorsun da,demekle olmuyor. ilacı almadığım zaman ağrılarımdan oturamıyorum,ayrıca o acılar tarifsiz bişey zaten, uyyamıyorum günüm mahvoluyor. senin dediğin seviye ye gelecem bu gidişle. ama ipin ucunu çoktan bıraktım gibi yani başarımyorum, çok mücadele ettim.
dr yazmasa ben bittim yaa.

konuya 6,700 kişi bakmış;

arkdaşlar ben bu ilacı bıraktım yaklaşık 2 ay oldu zor günler geçirdim. ilacı kendi kendime bıraktım dr tavsiyesi ile değil. keza dr un diyeceğide aynı.. kademeli olarak azalttım ve noktayı koydum .

paylaşmak istedim..4 senedir kullanıyordum ama narkotik ilaç kullanmadan yaşamak daha güzel..

merhaba adım Neslihan 40 yaşında 2 yılddır meme kanseri ile uğraşıyorum O kadar çok kemik ağrılarım var ki bazen dayanılmaz oluyor şuan lyrica 225 mg ve contramal retard kullanıyorum bunları almasam kısaca ben ölüyüm içmediğimde titreme ateş halüsnasyon tepki verememe bırakmak istşyorum ama ağrılarım dayanılmaz oluyor ilaçlara bağımlı hale geldim günde lyrica 2 c.retard 3 içiyorum ne yapacam bimiyorum

kanser kemiklerime sıçramış şuan kemoluk durum yok şiddetli ağrı yapıyor o yüzden kullanıyorum

Üst Alt