Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Coumodin kullananlar deneyimlerinizi yazar mısınız?

Konular
7
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar, coumodin kullananlar bu başlık altında ilaçla ilgili konularda paylaşım yapabiliriz. Benim iki kalp kapakçığım değişti ve bu yüzden coumodin kullanıyorum. Diş tedavilerinde çok büyük sıkıntı yaşıyorum, iki sefer diş çektirdim ve ikisinde de kan çok uzun zaman durmadı ikisinde de acilllik oldum. İkisinde de iki tane yan yana diş çektirmiştim. Acaba sitede başka coumodin kullanan var mı? Bu iş hakkında bana yol gösterecek var mı?

bende sol ayak toplardamarda pıhtı var ( derin ven trombozu). bir yıl kadar coumadin kullandım. çok tavsiye edilebilir bir ilaç değil. zira bu ilacı kullanırken birçok gıdayı tüketmemek gerekiyor. sonra xsarelto diye alman menşei bir ilaç keşfettim. perhize gerek yok. ne yersen ye, ne içersen iç INR testi hep 2.5 civarinda çıkıyor. yani olması gereken değerde. ama sonuçta kan sulandırıcı; diş de dahil bazı operasyonlardan en az üç gün önce ilacı kesmeniz gerekiyor. hekiminizin size bu konuyla ilgili uyarı yapması da şart..

coumadın ben 6 yıldır kullanıyorum ömür boyu da kullanacağım ilaç biraz riskli ama faydası daha çok o yüzden sadece ve sadece bilinçli olarak ilacı kullanınız doktor gözetimi ayrıca sizin ayda bir inr testi yaptırmanız gerekli kan sulandırıcı bir ilaç olduğu için kesici alet edavat kullanırken daha dikkatli olmanız gerekli ayrıca diş çekimi yada dolum gibi işlerde doktorlar direk müdahale etmiyor iğne veriyor genellikle ve inr de kan değerlerinin normal seviyelerde olduğunu gösterir test istiyorlar kısacası önce bizler kendimizin doktoru olmalıyız

tarsuslu69 benim maalesef öyle bir lüksüm yok ama coumodin ile perhiz olduğunu ilk defa duydum. Bildiğim kadarıyla sadece bol yeşillik yememek gerekiyor, K vitamini içeren besinler çok tüketilmemeli. Zaten kilolarca yeşillik yiyen biri değilim.
uncelim ben de 6-6.5 yıldır kullanıyorum. Elbette belli aralıkla ınr testi veriyorum ve kendi doktorum ile iletişim kurup inr değerimi dengeliyoruz. Ayrıca diş çekimi, dolgu vs olduğu zaman 2-3 gün coumodin kesip inr 1,05 düşürüp diş çektiriyorum. Diş çektirdikten sonraki sabah iğne (clexane) kullanmaya başlıyorum. Başlamamla kanama da başlıyor :(

her hangi bir ameliyat yada tedaviden önce zaten doktorun ilacı kesmesi ve clexane iğnesi si vermesi gerek tedavi bitimi tekrar doktorunuzun bilgisi dahilinde ilaca başlamalısınız. Ama bende xsarelto ya başlamak istiyorum doktorumla görüşeceğim inşallah olur der

Bende 6 yıldır coumadin kullanıyorum. Dikkat edilmesi gereken bir ilaç. Yediklerınızle etkileşim yapıyor. Greyfurt. Ananas bunları dr bana kesinlikle yememelisin dedi. Yeşillik ve kırmızı meyvelerde ilaç etkisini değiştiriyor.

Benim değerderde fazla oynama olduğu gibi için xsoralto ya geçildi takip istemiyor ama daha fazla kanama riski var 20mg la başlandı inşallah bu ilaçtan verim alırız

Ben 17 yıldır kullanıyorum inr testlerini sürekli ayda bir yapmak gerekiyor tedbir bizden takdir Allahdan

Bende ıkı defa diş çektirdim göbekten iğle vurdum 8-10 adt ona rağmen çekimden 3 gün sonra kan anca durdu

Clexane bu iğneyi niçin kullanıyorsunuz,bu iğneyi kendiniz mi yapıyorsunuz?

asanur evet aslında iğne değil enjeksiyon kaba etten (kol arkası, göbek, bacak, kalça) gibi yerden kaba ete batırıyorsun içindeki ilacı deri altına ejekte ediyorsun zaten bitince enjeksiyon kendiliğinden atıyor.
mihayum ben de 6.5 yıldır kullanıyorum genelde ayda bi inr veriyorum diş olayında 1.10a kadar düşürüp diş çektirdim 2 sefer. Çekim öncesi sabah iğneyi de yapmadım ona rağmen kanama 3 gün durmadı o aralarda acilde yattım. Orada 3 gün sonunda dulduruldu damakta 10 günde falan iyileşti.

Bende 7-8 senedir coumadin kullanıyorum INR'den dolayı çok sıkıntı çektiğim anlar oldu,bu iğneyi kullananlar INR testi yaptırıyormu?

asanur

Dr kan pıhtılanmasını önleyici bir iğne olduğunu söyledi Sanırım birde kanın sıvılanma oranını azaltıyor
Göbekten diyabet hastalarının insülin iğnesi gibi

Evet hocam göbekten direk kendiniz vuruyorsunuz hafif bir yanma oluyor

Peki bu iğneyi yaptıranlar INR testi yaptırıyormu?

asanur

İğne genellikle geçici olarak veriliyor. Diş çektirme, herhangi bir cerrahi operasyon vs sırasında çok yüksek kanama olmaması için coumodin kesilir inr değeri mümkün olduğunca düşürülür. Düşürüldüğü sırada enjeksiyon iğne olan clexane vurulur, clexane inr değerini coumodin kadar yükseltmez düşük seviyede kalmasına yardımcı olur ama herhangi bir pıhtı oluşumu vs için de tedbirdir. Cerrahi müdahale bittikten sonra birkaç gün daha clexane devam eder bu sırada coumodin ile de inr seviyesi tekrar yükseltilir.

0.4 ve 0.6 mg iki clexane vardır bunu genellikle kiloya göre verirler.

Mrblar coumadin kullanan arkadaşalrdan engelli raporu için başvuran varmı sonuç ne oldu başvuru yapıldı ise..

sped20
Evet başvuru yaptım ama mühim olan EF değeri rahatsızlığınızda. Ona göre oran veriliyor. Benim EF değerime göre %30 aldım.

Sled 20 ben kalp kapak ameliyatı oldum mitral kapak değişti. Coumadin kullanıyorum.Saglik kurulunda heyete girdim %51 engellilik durumum var.

Üst Alt