Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Çözger raporu ile çocuğum üzerine alınacak aracı dedesi kullanamaz mı?

cndkdr

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
2
Çözger raporu ile araç alımı yapmak istiyorum bayide ki personel dedesi kullanamaz diyor 2 derece oluyormus

Sadece babası annesi ve kardeşleri

Bilginiz varmı acaba
Çok teşekkür ederim.

Teşekkürler iyi sayılır sizler nasılsınız?

Ben de öyle biliyorum..bayi ne diyorsa doğrudur.

@cndkdr,

bayide ki personel dedesi kullanamaz diyor

Özel tertibatlı araç olmadıkça isteyen herkes kullanır.

"
Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 53. maddesi, 3. fıkrası uyarınca; özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından ÖTV muaf olarak bizzat ithal edilen araçların; araç sahibi engelli kişinin eşi, kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunludur.

Engellilik derecesi %90 ve üzeri olan kişiler adına ÖTV’den muaf olarak yurt içinden alınan ve özel tertibatı bulunmayan araçların araç sahibi dışında birisi tarafından kullanılması konusunda mevzuatta herhangi bir kısıtlayıcı hüküm bulunmamaktadır."

@cndkdr,

evet bayi doğru diyor malesef. Çünkü Dede ikinci derece akraba sayılıyor.

şimdi diğer arkadaşlar size Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığının sitesindeki açıklamayı atmışlar ama o açıklama güncel değil.

Trafik Kanununda da yine 3. derece diyor ama yine vergi daireleri bunu dikkate almıyor (bazı vergi daireleri var istisna)

Peki vergi dairesi neyi dikkate alıyor ;

Gelir İdaresi Başkanlığı da 23.12.2022 tarihinde bütün vergi dairelerine ve araç bayilerine bir yazı yazıyor. Yazının ekin de 5 tane taahhütname var. Diyorki ötv muafiyetli bir araç satıyorsan bu taahhütnameleri imzalatmadan aracı atmayacaksın. E tabi sen zaten aracı zorla bulmuşsun bi o kadar zorlukla parasını bulmuşsun aracı kaçırmamak için önüne ne evrak koyalarsa imzalıyorsun yeterki şu süreçte aracımı alayım diyorsun. Peki bayinin imzalatmak zorunda olduğu taahhütnamenin içinde ne yazıyor;

"istisnaya konu aracı, sürekli olarak aşağıda isimlerini belirttiğim eşim, aynı il sınırlarında ikamet eden birinci dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarım ile kardeşlerim veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam ettiğim sürücüm tarafından istifademe sunulacağını" aykırılık halinde aracı alırken alınmayan vergilerin faizi ile tarafımdan alınacağını beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Forumda paylaşılmıştı bazı illerde esnekliik olabiliyor, ruhsatına 3. dereceye kadar kullanabilir yazdıranlarda oldu. Dediğim gibi bazı istisnalar var.

Vergi dairesi ile görüş net bilgiyi orası verir.

Daha yeni bir düzenleme var mı bilmiyorum ama kanuna aykırı taahhütnamenin hiç bir hükmü olmaz. Vergi dairesi isterse 40 yazı yazsın.

Karayolları Trafik Yönetmeliği Madde 53 (Değişik fıkra:RG-17/4/2015-29329) Engellilere ait araçların trafik tescil kuruluşlarınca tescil işlemlerinin yapılması sırasında:

ç) Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından
Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar
kayıtlarına, "Araç sahibi engelli kişinin eşi, kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

denilmekte... Yani yurtdışından kendisi ithal edenler 3. derece akraba veya çalışanları tarafından kullanılır diyor.

e) Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf
hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

Aynı maddenin e fıkrası yurtiçinden alınan araçlarla ilgili ve görüldüğü üzere kullanım konusunda hiç bir kısıtlama yok. Diğer fıkralarda kimlerin kullanacağı açıkca belirtilmiş ve bu da 3. derece akraba veya çalışanlar diyor.

Ben olsam şahsen tüm o taahhütnameleri şerh koyarak imzalarım, aracı da tepe tepe kullanırım. Kimse bir şey yapamaz.

Son düzenleme:
@MeTePe,

evet oda bir tercih tabi. Eskiden yani bir kaç sene önce olsa bu dediğiniz olurdu. Şimdi bayiden yalvar yakar araç ayırtıyorsun kapora veriyorsun, bilmem kaç ay bekliyorsun araç gelsin diye oda limitin altında olursa işte.

Bayi o tahhütnameyi şerhli imzalamanı kabul etmezse ne yapıyorsun mesela aracı almıyorum ben diye biliyormusun önemli olan kısım bu.

Yoksa tabiki kanunda hala 3. derece yazıyor

Ama ötv'yi düşen vergi dairesi, aracın belgelerini onaylayan vergi dairesi şimdi o vergi dairesi tahhütnamade şerh görünce dosyayı onaylıyor mu, yad a onaylamazsa onaylmasın o zaman aracı almam diyebiliyormusun.

İşte bunlar süreci belirliyor malesef mecbur kalıyorsun onları imzalamaya.

Ama ötv'yi düşen vergi dairesi, aracın belgelerini onaylayan vergi dairesi şimdi o vergi dairesi tahhütnamade şerh görünce dosyayı onaylıyor mu, yad a onaylamazsa onaylmasın o zaman aracı almam diyebiliyormusun.

Doğru ama devlet zorbalık yapamaz.
Siz taahhütleri imzalayıp aracı alın, sonrasında vergi dairesinin aracı kim kullanıyor diye takip edeceği yok.

Hukuken kanuna aykırı imzalanmış belgeler yok hükmündedir. Gerekirse aracı aldıktan sonra idare mahkemesine de bir dilekçe verilip dava açılabilir. Tebliğler veya yazılar hiyerarşik olarak kendilerinden üstteki mevzuata, yani kanun ve yönetmeliklere aykırı olamaz.

Ayrıca mevzuatta SADECE BİZZAT İTHAL EDİLEN araçlar için 3. derece akrabaya kadar kısıtlama var. Yurtiçinden alınanlar için hiç bir kısıtlama yok.
Yani Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verdiği bilgi doğru. Youtube da bununla ilgili bir kaç açıklama da var.

Üst Alt