Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

CP sekel ile 16 yıllık ehliyet sahibiyim. Komisyon sürücü olamaz raporu verdi!?

ousenmez

Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
5
Merhaba,
Ben 16 yıllık ehliyet sahibiyim cerbral palsy sekel mevcut sol alt ekstremitede. Bu komisyon cuma günü göztepe şehir hastanesinde toplandı. Orada ortopedist ve fizik tedavi uzmanı eller ve sağ bacak sağlam derken. Komisyondaki norolog ben dışarı cıkınca bunlarla ne konuştuysa sürücü olamaz kararı cıktı. Muayenemi ilk yapan uzman norolog sol bacak ta kuvvet 5te 4 sagda 5te5, eller de guc kaybı yok yazmıştı teşhiste.Ama komisyondaki norolog aslı denen kadın sürücü olamaz raporunu çıkarttırdı ne yaptıysa. İstanbul ilinde itiraz edince bu rapora yeniden beni aynı hastane komisyonuna mı yollayacak il sağlık? Bu itiraz sürecini yaşayanlar deneyimlerini paylaşabilir mi? Şimdiden sağolun.

@ousenmez,
Alt ekstremitede 5/4, diğerinde 5/5, üstte ise yeti kaybı olmayan birine, sürücü olamazsın diyen nörologda değil ki kabahat! Kabahat onu mezun eden fakültede. Kabahat o komisyonda oturup da: "doktor hanım siz uyuşturucu alıp mı geldiniz" diye, laf edemeyen diğer üyelerde. Yahu bu kadar mı cahil olur bir doktor? Bu kadar mı dünyadan bir haber olur? Bu kadar mı iş bilmez olur? 16 yıldır sürücü olan birisi için, nasıl olurda, ne oldu da şimdi araba kullanamaz kanaatine ulaşmış? Pes! Hatta ve hatta çüş!

ya hocam anladığım cerebral palsy cok agır vakalarla beni eşitledi. 2017 de komisyon 78 kısıtıyla ehliyet vermişti. orada da bu güç kaybı var mı ona baktılardı.

Son düzenleme:
@hozgul,

Bu kararları vermek kolay olmuyor malesef..imza atmak her şeyin sorumluluğu ben de demektir.

Heyette ne konuşuldu.. ölçümler doğru yapıldı mı..muayene yeterince yapıldı mı orasını bilmiyorum?

Hekimler risk almayı sevmez bu doğru..ama bu kadar da yerden yere vurmak ? 🤔😊

Bazen aksi hekimlerde oluyor yapacak bir şey yok..dön dolaş bir yerde ellerine düşüveriyor insan🙋

Doktorlar CP'li görünce öcü görmüş gibi davranıyor. Ben de CP hemipareziyim maalesef sürücü olur raporu alamadım. Hadi benim sol kolumda kullanma yetim zayıf size neden vermemişler çok garip. Tek açıklaması: Doktorların CP'lilere karşı ön yargılı olması..

Hatta elinin birinin kullanamamak sürücü olmamaya engel değil çünkü ona uygun kodlar var hatta bizim iş yerinde kolu ampute olan bir abi onun kodlu ehliyeti var çünkü onun durumunu nöroloji uzmanı değerlendirmiyor. Bizimkini hem ortopedi değerlendiriyor hem fizik tedavi doktoru değerlendiriyor hem de nöroloji doktoru değerlendiriyor. Hal böyle olunca da karışan çok oluyor ve biz CP'lilerde yönetmelik çorba oluyor.

Aslı hanımı tanırım..aslında iyi huylu bir insandır..ama neden böyle bir şey yaptı..vardır bir bildiği.

Sözü geçen Hekim Aslı Akın S.. sanırım?

Doktor hanım bireysel olarak iyi olabilir ama komisyona girince doktorlara bir ön yargı yükleniyor. İki yıl önce bana sürücü olamaz diyen doktora bireysel olarak gittiğimde sürücü olamaz kararı çıktı dediğimde şaştı. Bireysel olarak %90'ı iyi insan olabilir ama yukarıda dediğiniz gibi sanırım komisyonda risk almayı istemiyorlar ve engelli ehliyeti için başvuru yaptığımızı unutup normal sağlıklı insan muamelesi yapıyorlar.

@OğuzHan112, Dr. Aslı'yı tanıyıp tanımamak değil burada mesele. Mesela Dr. Aslı pek iyi bir kişi olsun. Dünya tatlısı, iyilik sever, merhametli.... Peki, sonra? Ne önemi var?

İki kolunda fonksiyon kaybı olmayan birine araba kullanamazsın demek, hele hele pratikte 16 yıl sürücü olmuş birine bunu söylemek... Bilmem ki ne demek lazım?

Kimin ne yapıp yapamayacağına doktor nasıl olur da karar verir! Doktor teşhis koyabilir, uygun bulduğu tedaviyi "bilimsel gerekliliklere" göre yapar. Ama bana neyi yapıp yapamayacağımı söyleyemez! Öyle olsa tam kör Eşref Armağan perspektif resmi çizmezdi. Öyle olsa Tesla hiçbir icat yapamazdı. Öyle olsa Beethoven 9. senfoniye sağırken besteleyemezdi -ki bunlar olağanüstü örnekler. Burada basit bir sürücülükten bahsediyoruz. İki kolu, ayağı ampüte olanlar ABD'de, Avrupa'da araba sürüyor yahu! Hem de aynı kısıtlama kodlarıyla!!!

Yukarıdaki bahsettiğim bu modelin adına biz "tıbbi model" diyoruz. Tıbbi model 30 sene evvel gelişmiş ülkelerde terk edildi. Tıbbi model bütün gelişmiş memleketlerde terk edildi. Türkiye'de ise kağıt üstünde değil ama yaşam pratiğinde olduğu gibi duruyor. Bu sakatlık meselesine nereden bakıldığı ile ilgili bir konu. Yoksa Dr. Aslı iyi biri mi değil mi mesele bu değil.

@hozgul,

Abi bizim iş yerinde kolu ampute olan bir abiye kodlu ehliyet verildi benim sol kolumda ince beceri yok denilerek trafik güvenliğini tehlikeye atar gerekçesiyle sürücü olamaz raporu çıktı. Ampute olan abiyle bir derdim yok inşallah daha güzelleri onun olur ama kolu olmayan bir insan trafik güvenliğini tehlikeye atmıyor ama ben araç kullanırken sol kolumu destek eli olarak kullandığım halde trafik güvenliğini tehlikeye atıyorum. Bu mantığıma yatmıyor. Resmen bizim durum doktor inisiyatifinde ilerliyor bir yönetmelikle felan değil.

Mesele o değil tabiki..ama hani derler ya burası Türkiye 🫡

Komisyon da ne oldu onu bilmiyoruz..hekimin bir zat kendisine sormak lazım...gecerli bir cevabı olacaktır.

@hozgul,

aslı hanım dedğiniz kadın ilk gördüğünde garip sorular sordu, bana muayeneyi sanem hanım yaptı komisyona gönderdi. Şimdi aslı hanımın ne dediğine gelince ben o arada içerde değildim.Yalnız üniversite hocasıyım, kadın bana düzgün konuşabiliyor musun sen diye sordu. O arada fizik tedavi uzmanı sağ ayak ve kollar sağlam dedi komisyonda. Beni çıkarttılar.Sonra 3-5 dakka sonra bu aslı denen tip tekrar çagırttı beni şu hareketi yap ve tekrarla dedi.Hareket iki işaret parmağınızı capraz birlestirip ayırıp tekrar birleştirmek. O hareketi de yaptım. Ben fizşk tedavi uzmanımın tavsiyesiyle kürek sporu calışıyorum. Ondan sonra tekrar cıktım.Öğrendim ki sürücü olamaz denmiş.Aslı denen kadın bizzat olumsuz rapor için çabaladı.İlk muayeneyi yapan sanem bilmiyor, fizik tedavici, ortopedist birşey göremiyor uzuvlarda. Hatta ilk ehliyeti veren komisyondakilerde salaktı 78 koduyla ehliyet verdiler. Ama aslı hanım süper zeki tabi. Neyse ya itirazımı yapacağım il sağlığa.
Ha bir de benim ehliyet 16 yıllık bir kaldırıma sürtme dışında kazam yok, ben marmara üniversitesinde hocayım.Elim ayağımı kontrol edemesem kulanmam bu aleti niye diğer insanların hayatını riske atayım. Yani şu doktorlardan birileri size bilinmedik sebepten takarsa bilinki işiniz zor.

Son düzenleme:
Hocam doktorlar CP'lileri hep bir tutuyor. Bizim hastalık çok çeşitli. Hiç yürüyemeyen var, baş kontrolü olmayan, salya kontrolü olmayan hastalar var ama teşhiste CP yazınca doktorlar hep aynı değerlendirme yapıyor. Umarım itirazdan olumlu karar çıkar ki şahsen ben çıkacağını düşünüyorum.

Evet arkadaşım, cp sekellerinin evreleri var benimki nispeten hafif.Ama fizik tedavi merkezlerinde çok daha ağır cp li çocuklar gördüm. Ama bu ilerlemeyen statik bir hastalık. Her 5 yılda bir norolog cıkıp yok mr getir yok tomografi çektir diyor engelli raporunda.Bunlar cp nin ilerlemeyen bir hastalık olduğunu mu bilmiyorlar dertleri nedir. Cp sekel insanları topluma kazandırma konusunda şu ana kadar hiçbir norolog görmedim ki iyilikle yaklaşssın olaya. Çoğu öğrenmiş işte cp beyinden kaynaklı o zaman bu adam yatalak sayılır gibi zırvalar. Bu norolog bana konusabiliyor musun diye sordu mesela .Derdimi anlattım herhalde onu başka birinin seslendirmesi zanetti.

Bu norolog bana konusabiliyor musun diye sordu mesela
Diyelim ki konuşmakta zorlanıyorsunuz ya da söyledikleriniz sıradan insanlar tarafından berrak şekilde anlaşılmıyor. Yahu ne fark eder? Arabayı konuşarak mı süreceğim?

Resmen bizim durum doktor inisiyatifinde ilerliyor bir yönetmelikle felan değil.
Maalesef öyle. Mesela sizi başka bir doktor görse, belki de diyecek ki, evet sürücü olabilirsiniz.

ben marmara üniversitesinde hocayım
Araba sürmeniz yasak ama hoca olmak serbest! aman hocam, sakın hocayım demeyin, bunlar nasıl olur da CP'li biri hoca olmuş der, hemen yazı yazalım da iptal etsinler der.

CP Türkiye'de gerçekten de birçok açıdan anlaşılmayan bir durum. Bir arkadaşımızı; "gündüz vakti içki içip, üstüne sarhoş olup, yolda böyle dolaşmaya utanmıyor musun" deyip kabahatler kanununa işlem yapmaya kalkmıştı. Adamcağız derdini anlatıncaya kadar ölmüş, bitmiş!

Dr. Aslı'nın e-posta hesabı varsa, aşağıdaki videoların (en ilginci de tır sürücüsü :cool: ) bağlantılarını gönderip yazmak lazım:

CP'liler her yerde sürücü olabiliyor, Türkiye hariç! Sebebi siz olabilir misiniz?

@hozgul,

Videoları tek tek izledim ve Allah'a hamd olsun hepsinden hafif geçiriyorum CP'yi... gel gelelim ülkem doktorları yüzünden tam olarak özgür yaşayamıyorum. Coğrafya kaderdir diye boşuna dememişler. Onların ülkesinde doğmuş olsaydım muhtemelen ben de şofördüm ama işte Türkiye'de doğduk.

nüfüs ve vatandaşlık işleri sms gönderdi , ehliyetime hemen tahdit girmişler. Bu çabukluğu engellilerin işine yarayacak olaylarda göstermemeleri ilginç.16 yıllık ehliyeti de bir gerizekalı norologa kaptırdık.Neyse bize yaşatıklarını yaşamadan ölmesinler tek dileğim o.Beni zaten bir doktor hatası sakat bıraktı. 49 yıldır onunla uğraşıp kendimi kurtarmaya çalışıyorum. Ulan fizik tedavi de harcadığım her saat umarım bu norologun burnundan fitil fitil gelir.Şimdi okul kampüsü dağ başı bir yere taşıyor.Bilin bakalım oraya rahat ulaşım için ne lazım araba . Neyse ya yazdıkça öfkeleniyorum. Pazartesi günü işlerden fırsat bulup itiraz edeceğim. Ondan sonraki süreci de burada paylaşırım.Bir nevi kişisel blog girişi sayalım.

8 temmuz da itiraz dilekçesi yazdım. Bugün 16 temmuz daha dilekçe yazısı kocaeli ne ulaşmamış.Bakın bu adamlar sürücü olmaz raporunu hemen 2 günde nüfüs müdürlüğüne gönderip tahdit koyan herifler.Ama iş bizim itiraza gelince kocaeline 1 haftada gitmeyen yazı .Neyse çile çekmeye devam. Gelişmeleri burada listeleyeceğim zaten.

Gebze ilçe sağlık müdürlüğü itirazı değerlendiriyormuş kocaeli adına. Bana söyledikleri 21 agustos günü 10 kişi alacakları komisyona ve benim dosyamın o sırada olduğu. Resmi tebligat yok daha.Komisyon farklı karar verirse Marmara bölgesi hakem heyet istanbul olduğu için direkt Ankara ya sevk edeceklermiş son sonuç için.Zaten bunlarda aynı kararda direnirse, mahkemeye gideceğim. Bu arada 2 ayağını koltuk değneği olmadan kullanmayan bir arkadaşla konuştum geçen .Adam hayret etti bana sürücü olamaz denmesine çünkü kendisinin de ehliyeti var. Ülke kim kime dum duma bir yer.

@ousenmez bedensel agrılarım oldugunda gittigimde doktorların sana olmuş olan demeleri ki insanlar hastalıklarının farkında Cp li hastalara bu şekilde düşünüyorlar çözüm üretmiyorlar. Maalesef. Yukarıda bir arkadaş yazmış sanırım Cp nin çok çeşitleri var evet var kimi az etkileniyor kimi çok etkileniyor. Bunu doktora anlatabilmek zor. Tabi çok iyi olan doktorlarda var. İnşallah ehliyetinizi alabilirsiniz

Dostum derdimiz ve sıkıntımız farklı farklı gözükse de aslında birbirine benzer ve büyük. Başımızdaki zevatlar (sadece şimdikileri kastetmiyorum, yıllardır gelip geçenlerin tamamı) sadece lafzi olarak atıp duruyorlar. İcraatta ise hata yapıyorlar. Karar mekanizmasına biz sakatları almıyorlar, bize yeterince danışmıyorlar, ellerindeki diploma sayesinde bizim yaşadıklarımızı bilebileceklerini zannediyorlar ancak bilemiyorlar. Benim ayak felç, ben kulağı duymayanın çektiklerini bilebilir miyim? Bilemem. Kulağında sıkıntı olan da benim sıkıntılarımı bilemez.

Kısacası bizim dertlerimizi yukarıya aktaracak, çözüm yollarımızı sunacak birileri lazım. Ama yok, olanlar da pek fazla bir şey yapamadılar.

Yıllar önce sakatlar camiasını, sıkıntılarını, dertlerini çok iyi bilen tanıdık bir fizik tedavi profesörüne bir teklifte bulunmuştum da, “ben siyasetle ilgileniyorum, şu anda bu işlere ayıracak vaktim yok” demişti. Ama ne oldu? Kıçını yaladıkları da onu silip attılar, dımdızlak ortada kaldı. Sonra bana haber yollamış ortak bir tanıdığımız ile ama bu sefer de ben onu aramadım.

Bizim camia toparlanıp bir şeyler yapabilir mi dersen o da mümkün değil zira, kimse kusura bakmasın ama, bu sakatlar camiasından hiçbir cacık olmaz.

Neticede şahsi olarak bir şeyler elde edebilirsek ne alâ.

Hadi Allah işini ve işimizi rast getirsin.

Selametle

Bugun gebze deki itiraz komisyonuna girdim.1- bu surucu olamaz raporunda benim görmediğim ayrı bir tanı üzerinden benim sol bacak cp sekeli olduğu halde o göztepe deki kasap norologun taktığı gibi yok sol el işret parmagını burnuna değdir yok sol işaret parmagını sol başparmakla birleştir vs gibi sanki parkinson hastasıymışım gibi hareketler yaptırdılar. Yaptım o hareketleri , gerçi bunların sürücülükle alakasını hala kavrayamadım , açıkça bir şey de söylemiyorlar..Off puff su bizi ilgilendirmez, 16 yıllık ehliyetim var diyorum. Tabii o da ilgilendirmezmiş arkadaşları.En son bir öküz sağ, sağlam olan bacağıma da uzaktan bakarak, pedala basar gibi yap dedi, onu da yaptım. Ve adam güç kaybı var onda yaw dedi.Evet solu değil sağı da sakat çıkardı herifler. Inanılmaz ulan 16 senedir otomatik vites araba kullanıyorum, yeminle kendimden şüphe etmeye başladım artık. 7 sene onceki komisyon, uzman muayeneleri onlar sadece sol bacağı sakat bulurken bunlar gözle bizi yatalak ilan edecekler nerdeyse. Sanırım bundan sonraki yol idari dava açmak olacak. Bu takıntılı heriflerle herhangi bir cplinin ehliyet alabilmesi mmümkün değil. Yinede ukalaca sen doktordan iyi mi bileceksin diyeceklere. 50 yıldır bu hastalıkla ugraşıyorum askerde çürük raporu alırken beynime bir suru alet bağlayıp nereleri etkilediğini ölçtüler zaten. Sonraki engelli raporlarında da sağ bacak ve kollar eller için hiçbir şey yazmıyor. Allah engellilieri bu lanet ülkeden kurtarsın.

Son durum dün ben olumsuz olacak gibi istanbul daki norologun takıntılarından hareket ediyorlar vs demiştimde bugun komisyondan aradılar Kocaeli İstanbul 'un kararını bozmuş. Sürücü olabilir diye rapor vermiş. Son hakem heyeti Ankara da komisyon toplanıp durumuma karar verecekmiş. Neyse istanbul daki aslı denen tiple raundları 1-1 yaptım. Kocaelindekiler daha rasyonelmiş .

Üst Alt