Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Cuma Namazındaki Boş ANlar

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
[FONT=Arial]Cuma Namazındaki Boş ANlar[FONT=Tahoma][/FONT][/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Babacığım her Cuma -Allah razı olsun- tekerlekli sandalyemle mahallemizdeki Hz Ali Camiine Cuma namazlarına götürür ... [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Efendim yazıyı kısa tutmak için hemen konuya geçmek istiyorum. Biz, genelde ezan okunmadan 15-20 dk önce camiye gideriz ve Cuma vaazını dinleriz. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Genelde insanlar camiye -Vaaz biterken- geç geliyorlar. Ve ezan okunurken sağa sola bakınıp, Cuma namazı biran önce başlasa ve bitse de çıksak, der gibi bir haldeler... [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Bu yazıda inşallah, Cuma namazından çıkana kadar hiçbir ânımı nasıl boş geçirmiyorum, onu anlatmak istiyorum ki, belki de ‘Ben de öyle yapayım iyi fikir’ , diyenler olabilir... [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]* BİRİNCİ AN:[/FONT][FONT=Arial] Ben vaazı dinlerken ezan okunana kadar dudaklarım salavatlarla kıpır kıpırdır. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Allahümme salli, ve sellim, ve barik ala seyyidina Muhammed... [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Hz Aişe RA’dan rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz SAV şöyle buyuruyor:[/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]“Kim Cuma günü bana salavat getirirse, kıyamet gününde ona şefaatim hak olur”[/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Hz Enes’den RA rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz SAV şöyle buyuruyor: [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]“Cuma günü bana bolca salavat getirin. Çünkü Cebrail bana az önce geldi ve Rabbinden şu bilgileri getirdi: Yeryüzünde bir müslüman sana bir kez salavat getirirse, ben ve meleklerim ona on kez salat ederiz” [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]* İKİNCİ AN:[/FONT][FONT=Arial] Derken ezan okunuyor. Ben ezanı dinlerken önce kelime-i şehadeti defalarca tekrarlıyorum. Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhü ve rasulühü... [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]‘Hayye ales salah’ kısmına geçtiğinde ise defalarca şu zikiri tekrarlıyorum: Vela havle vela guvvete illa billah... Sonrasında, ‘La ilahe illallah’ı ezan bitene kadar tekrarlıyorum. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Ezan biterken, en son ‘La ilahe illallah’ın sonuna ‘Muhammeden Resulullah’ diyorum ve ezan duasını okuyorum. Sonra Cuma namazının ilk sünnetini kılıyoruz. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]* ÜÇÜNCÜ AN:[/FONT][FONT=Arial] Sünnetten sonra iç ezan okunuyor. Fakat ezan okunurken çoğunluk boş boş duruyor ve ezan bitsin diye etrafına bakınıp duruyor. Ben mi? [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]İç ezan bitene kadar dua ediyorum.[/FONT][FONT=Arial] Çünkü Peygamber Efendimiz SAV buyuruyor ki: [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]“Namaz için ezan okunduğu vakit Şeytan oradan yellenerek uzaklaşarak, ezanı duyamayacağı yere kadar kaçar. Ezan bitince geri gelir. Namaz için kamet getirilince yine kaçar. Kamet bitince tekrar gelir.”[/FONT][FONT=Arial] (Buharî, Ezan, 608; Müslim, Namaz, 389)[/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Hazır şeytan yokken dua edeyim diyorum :) [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):[/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]‘İçerisinde güneşin doğduğu en hayırlı gün, Cuma günüdür. Adem Aleyhisselam o günde yaratıldı, o günde cennete girdirildi, o günde oradan çıkartıldı ve o günde kıyamet kopacaktır! O günde öyle bir saat var ki, Müslüman bir kul o saate denk getirerek Allah’tan hayırlı bir şey isterse, Allah onun isteğini verir’ buyurdu.”[/FONT]

[FONT=Arial](Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, İbni Hibban, Malik) [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]* DÖRDÜNCÜ AN:[/FONT][FONT=Arial] Ezan bittikten sonra, imam hutbeye başlayana kadar içimden salavat getiriyorum. Sonra derin tefekkür içinde dikkatlice hutbeyi dinliyorum. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Hutbeden sonra imam, cemaate cumanın iki rekat farzını kıldırıyor. Birşey dikkatimi çekiyor: Birçok insan farz bittikten sonra, cumanın son sünnetini kılmadan camiden çıkıyor. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Ben cumanın dört rekat son sünnetini de kılıyorum. Böylece Cuma namazı tamamlanmış oluyor. Bazıları da son sünnetin selamını verdikten sonra yine hemen çıkıyorlar. Ama keşke... [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Evet bazıları ise selam verdikten sonra ellerini kaldırıyorlar ve 2-3 dk dua ediyorlar. Keşke o cumayı tamamlayanlar da hiç olmazsa 2 dk dua edip, öyle çıksalar. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Çünkü Rabbimiz; ‘Duanız olmasa Allah size ne diye değer versin ki’ (Furkan suresi, 77. ayet) , diyor. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]* BEŞİNCİ AN:[/FONT][FONT=Arial] Kimisi Cuma namazının on rekatı bittikten sonra zührü ahir ve vaktin sünneti diyerek altı rekat daha namaz kılıyorlar. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Ben önceden on rekat Cuma namazını bitirince dua eder camiden çıkardım. Fakat birkaç yıldır Ahmed Şahin hocanın bir yazısında okuduğumu uyguluyorum. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Ben cumanın on rekatının ardından kamet getirmeden (İlahiyatçı yazar Ahmed Şahin hoca, cumanın farzında müezzinin okuduğu kamet bunun içinde geçerli olur, dedi) şu niyetle bir dört rekat namaz kılıyorum: [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Niyet ettim Allah’ım, Senin rızan için, geçmişte kılamadığım üzerime borç yazılan ilk öğle namazının farzının kazasını kılmaya! [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Bu niyetle bir kaza namazı kılıyorum. Diğer iki rekatlı namazı bitirmeye vakit kalmıyor, çünkü yavaş kılıyorum. Cemaatin namazını bitirmesini şu zikiri çekerek bekliyorum: [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Estağfirullah ellezi la ilahe illa hüvel hayyül kayyum ve etübü ileyh.[/FONT][FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Sonra cemaatle birlikte tesbihatı yapıp dua ediyoruz[/FONT][FONT=Arial] ve imam el-fatiha deyince, Fatiha suresini okuyup duayı ve namazı bitirmiş oluyoruz. Sonrasında hepimiz Camiden çıkıyoruz. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Bazılarını çıkışta görüyorum ki onlar Cumanın on rekatını kılıp çıkmışlardı. Tamam zührü ahir kılmayabilirler fakat en azından bir kaza namazı kılıp tesbihata katılabilirlerdi. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Çünkü 10-12 dk fark ediyor.[/FONT][FONT=Arial] Tamam memurdur, işi vardır gider ama caminin kapısında durmaktansa tesbihata katılıp zikir sevabı almak daha iyi değil mi? [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Biz cumadan çıkınca bazen bir AVM’ye gidip yemek yiyoruz. [/FONT]

[FONT=Arial]Çünkü Cuma benim bayramımdır. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Yazıyı uzun tutmamak için burada bitiriyoruz. Eğer isterseniz yukarıdaki bazı zikirlerin anlamını veya merak ettiğiniz bir konuyu GOOGLE’da aratabilirsiniz... [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Cuma’nın hayru bereketi üzerinize olsun... [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Tahoma]Celalin Penceresinden[/FONT]

Üst Alt