Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Değişmeli miyiz?

ECE

Üye
Konular
19
Reaksiyonlar
0
"Değişim"Herkesin çelişkiler yaşadığı bir konu.Değiş(me?)limiyiz?Değişim yaşamak özü kaybetmekmidir? Yoksa; kendi kişiliğindeki eksiklikleri bilen ve bunları düzeltmeye çalışmak isteyenler için büyük bir onarımmıdır? Değişim yaşamak, özünde iyi olan ve "hayatı olabildiğince kusursuz yaşamaya çalışanlar" için elbette çok gerekli değildir ama, akıllı olan her olay karşısında analiz yapıp,kıyaslamalarla kendisinde eksik olan yanlarını alarak kendisinde artıya çevirebilendir.
Özümüz olan;dinimizi,gelenek,göreneklerimizi yok sayarak,gelişmişlik adına yozlaşmaktan bahsetmiyorum elbette.
Yıllarca medeniyet adına,gelişmişlik adına dini değerlerimizle ve milli değerlerimizle oynandı/yok sayıldı/sayılmaya çalışıldı çünkü..

Öncelikle bunun bilincinde olabilmek gereklidir elbette."Değişme"," kendin ol" gibi telkinler ne kadar doğru veya gelişmişlikte ne kadar senin yararınadır/zararınadır,bunun idrakını iyi ölçebilirmiyiz hepimiz.Elbette kendimiz olmalıyız ama,samimiyette,dürüstlükte,saygıda,sevgide olması gerektiği gibi olduktan sonra kendimiz olmalıyız,yalansız,riyasız....

"Ben buyum,beni seven böyle sevsin" gibi kestirip atmalar kendini geliştirmekte,kendi kendisinin önünü kesmedir aslında.Elbette seven her şekilde sever/sayar.Ama, sevdiğin için sizce değişmeye değmez mi?Her değişim olumsuzmudur?..Hayır...İnsan sevdikleri için hata yapmamaya ve onları üzmemeye çalışır bence.Aksi halde kendisi için hiç bir önem arz etmeyen birisi için çokta önemli değildir.
Sosyal hayatta/medyada hep büyük laflar edilir yaa "Kimse için değişmemelisin"gibi...Soruyorum peki, eğer o kişinin hayatı hep eksilerle doluysa,her yaptığı "hata",her söylediği "gaf"sa,yaptıklarıyla etrafı yakıp yıkıyorsa ve acılar çekilmesine sebepse.... Yine aynı cümleyi kurarmıyız acaba? Yaptığımız tek şey boyumuzdan büyük laflarla kendimizi olduğumuzdan farklı göstermek..Hani nerede, temel (aile) eğitimi almış,anne-babaya saygıda kusur etmeyen,küçüğünü seven,büyüğüne saygı duyan ve gelişmiş toplum...Hani...Sözüm ona herkesin hayali!!!! Hayallerde ve klavyelerde kimseye bırakmadığımız iyi insan rolleri..Nerede?Şimdi bu nacizane ayna tutmaya çalıştığım konuları iyice akıl ve analiz süzgecinden geçirdikten sonra da yine (dejenerasyona değil)değişime ve kişisel gelişime karşımıyız?.(ECE)

Evet değişmeliyiz. Değişiyoruz. Her 6 ayda bir bütün hücrelerimiz ölüyor yeni hücreler canlanıyor. Bu yüzden yılda bir görenler bu değişime şahit oluyor. Değişmeliyiz. İmanla, inançla, duayla, tövbeyle değişebiliriz. Ben çok kişi biliyorum. önceden günahkar olup şimdi huşu ile namaz kılan...

Evet Celal bey çok haklısınız.Rabbim bizleri en iyi bilen olduğu için her 6 ayda bir hücreleri yeniliyor.o kadar mükemmel bir beden vermiş ve en önemlisi Eşrefi mahlukat olarak yaratmış ama gelin görün ki biz bunların hiç birinin farkında değiliz.Ve sanki Rabbim bizi böyle yaratmış gibi bir iddiada bulunarak kendimizi geliştirme yönündeki değişimlere bile kapıları kapatıyoruz.

[SIZE=4]Bence hiç kimse birilerini memnun etmek için değişmemeli.[/SIZE]:)[SIZE=4]Yani bi insan ya göründüğü gibi olmalı ; yada olduğu gibi görünmeli ECE Hanım-Efendi. İnsan gibi insan olmanın temel kuralı budur.[/SIZE]:)

[SIZE=4]Yazıya gelince akıcı-sade kalem ve yürek konuşmuş yani tebrikler.[/SIZE]:)

Teşekkür ederim.Birisi için değişmekten ziyade kendini geliştirmek için değiştirmekten bahsediyorum bende zaten Mehmet Bey.Birisi İçin değişmek de yanlız olumsuz özelliklerini düzeltmek için olur ancak. Zaten problem göründüğümüz gibi olmamaktan kaynaklanıyor zamanımızda.

Pek fazla değişmemeliyiz genede o zaman BUKALEMON oluveririz sora yani fazla renk değiştirmeye gerek yok.Neysen o.Mesele bundan ibarettir.:)

BUKALEMON olur isek eğer sora GENDİ rengimizi bulamayız ECE-HANIM değilmi ama.

Arkadaşlar; değişimler eğer bizi biz olmaktan çıkarıyorsa, ya da değişmemizi isteyen kişiler bizi kendi doğrularına göre kalıba sokmaya çalışıyorlarsa bu değişim değildir daha çok boyun eğmektir diye düşüniyorum.

Üst Alt