Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Depresyondan engelli raporu almak iş bulmayı zorlaştırır mı?

Ucrkusyvz

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Merhabalar ben depresyondan engelli belgesi almayı düşünüyorum. Bilişim sektöründe iş arayışım var. Acaba iş bulma konusunda alacağım belge bana engel arz eder mi ?

İş ahlakı gereği, iş başvurularında engelli grupları arasında ayrımcılık uygulanmamalı ama uygulanıyor. Zihinsel engellilerden sonra en az istihdama katılabilen engelli grubu ruhsal ve duygusal engelliler. Bilişim sektöründeyim bu ayrımcılığı deneyimlediğimi düşünüyorum bir de şu araştırmaya bakabilirsiniz.

@Ucrkusyvz, Depresyon eğer çok ağır değilse %40 üzeri rapor alman zor.
%40 altı raporda hiç bir işe yaramaz.

%40 üzeri Engelli raporu ekpss girmene sağlar yüksek puan alınırsa ve uygun kadro açılırsa kamuya yarar.

Özel sektörde engelli ilanlarına başvurabirsin ama bu ilanlar genelde alt seviyede işler oluyor.

Ve ne yazık ki pisikiyatrik engellilere özel sektörde pek olumlu bakılmıyor.

Ülkeye göre psikiyatrik tanılar farklılık gösteriyor.

Mesela aile yapısı derin olan Türkiyede yakınlarını sorarlar. Yalnız yaşamak diye bir şey yoktur. Olsa da evliliği veya arkadaşlığı telkin ederler. Böylelikle depresyonu da geçici veya kolayca tedavi edilebilir olarak görürler.

Tedavi edilemeyen veya telkin ile ikna edilemeyenler ise sessizce yaşayıp ya intihara ya da cinnette son buluyor.
En sonunda ailesini siyanürle zehirleyenler gibi gazete ve haberlere çıktığında bir kaç gün "ah vah. niye öyle oldu ki gız" denilip hasır altı ediliyor.

6 yıllık psikoz hastasıyım engelli raporu almadım. İş bulmada sorun çıkmasın diye yeltenmedim bile.

Ben öğrenciyim bu yıl üniversite bitiyor hayırlısıyla mezun oluyorum. Daha gencim 23 yaşındayım.@Boşasaymayirmibirharf,

Üst Alt