Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Dersim'in kayıp kızları..

hüseyin19

Üye
Konular
165
Reaksiyonlar
0
images

Kızılbaş diye,alevi,dik kafalı diye yaşadıkları yerleri cehenneme çevireceksin. Anne ve babalarını, erkek çocuklarını öldüreceksin ve bu da yetmezmiş gib;i binlerce küçük kız çocuğunu kara katar trenlere bindirerek devrin rütbeli subaylarına köle olarak, besleme olarak vereceksin..

İnanılır gibi değil ama 1938 yılında, dünün Dersim'i bugünün Tunceli'sinde bu katiam olmuş. Şimdi bir çok aile bu kayıp kızların kime nerelere verilidiğini araştırıyor.

Tek parti döneminde olan bu insanlık ayıbının tüm belgelerini ortaya çıkarmak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlunun görevidir ki zorunlu sürgünde onun da ailesi zarar görmüştür.

Açsın chp nin arşivlerini..O kızlar kimlere verildi ? Şu anda neredeler? Bunların tek tek açıklanması lazım.Hatanın neresinden dönülse,insanlığa dönmektir.

Millet -devlet barışması ancak böyle sağlanır. Saçları kazınarak bir hayvan gibi kara vagonlara doldurulan gözü yaşlı kara bahtlı Dersimin açmamış tomurcukları..Zalimin zulmü varsa, mazlumun Allahı var.Hem bu dünyada hem de öbür dünyada zalimlar asla rahat edemeyecekler..O küçük kızlar rüyalarını kabusa çevirecek,zalimler mezarlarında bile rahat edemeyecekler.

O dönemin zulmü bir sünnilerin alevileri yakıp yıktığı bir dönem değil, merkezi otoritenin dinli dinsiz demeden herkesi hizaya koyma hareketidir. Camilerin ahıra çevrildiği,binlerce alimin asıldığı, medreselerin kapatıldığı, ezanın Türkçe'ye çevrildiği bir dönemde en büyük zülmü inanan insanlar görmüştür. Ki alevi kardeşlerimiz de fanatik inançta kişilerdir. Ehli beyt sevgisi onlarda zirve yapmıştır. Zaten ehli beyti sevmek inanaçtan kaynaklanır.Aleviler hep yanlış anlaşılmıştır. muhatap alınıp dinlenmemiş ki ..dinsiz kızılbaş denilmiş ve düşman görülmüştür. Bir nevi zorla dinsizliğe yönlendirilmişler..

O dönemin kahraman(!) bayan pilotu Sabiha GÖKÇEN dir. Dersime binlerce bomba yağdırmıştır ve bir kahraman olarak ismi havaalanına verilmiştir.

Tarihle, gerçeklerle yüzleşmeli ve dersler çıkarmalıyız ki yarına insanca, umutla bakabilelim.Zülüm kimden gelirse gelsin, kabul etmeyelim.Bize insan olarak bu yakışır..

hüseyin19

KILIÇDAROĞLU nun Dersim’de olup bitenleri “Devrim koşullarında normal” (ağustos 2010)diye izah etmesi unutulacak gibi değil..bunun neresi nomal 40.000 insan katledilmiş normalmiş..görün işte seçtiğiniz adamı..Alevi değilim ama Sabiha gökçen havalimanından uçağa binmem arkadaş..ism mi yok ?

hüseyin
Yürüyen merdivene bile ters binen bir lider Dersim'in kayıp kızlarına nasıl sahip çıksın.?

aleviler emeviler, abbasiler, selçuklular, osmanlı dönemlerindede hep toplu katliama uğradılar. osmanlıda örnek kuyucu murat elevileri kuyulara doldurdu. yavuz sultan selim köyler basıp diri diri alevi yaktı katletti alevileri köy köy.
TC de ise maraşta, çorumda, sivasda devlet kendi yedek faşit güçlerinin katliamlarını bitirene dek müdehalede bulunmadı. ayhan çarkın itiraflarında sivasda gizli devlet görevindeyken devletin madımak otelini yak emrini itiraf ediyor.
38 de dersimdeki türk ve kürt alevilerinin katledilmesi farkklı bir şeydir, mustafa kemal meclisde dersim ıslahıyatı konuşmasını yaparken dersim çıban başıdır diyordu. doğru dersim sömürü zulum saltanıtını yürüten muaviye yezid lere çıban başıdır. çünkü horasandan gelen fatimi alevileri, hürremi kızılbaşları, ismaili dai leri, karmati hacıları mezopotamya toprağında ilk dersimde cem etmiştir. evladı kerbalayız yolumuz hak muhammed ali yoludur, şehadet ya huseyin demişlerdir. aleviler hz. ali den buyana hep mazlumların tarafında saf tutup haksıza, zalime, ezene, eziyet edene karşı kılınç kuşanıp savaşmışlardır. 1938 de genç kapitalist cumhuriyet için dersim çıban başıydı bugünde hala dersim çıban başı dersim onurdur.

levent
Ben hiç bir topluluğun hz. Hüseyin'in şehadetine onlar kadar üzülüp ağladığını bilmiyorum.Hz.Ali direnişin sembolüdür.

Tabidir ki onlar da sömürüye baş kaldıracaklardır.gerek saltanat gerek şahlık diktaya dönüşürse başkaldırı olur.En önemli sorun anlamamaya çalışmak,konuşanı susturmaktır.çıbanı patlatmak inönüye düştü demek.. inönü hangi partinin genel başkanı ve dönemin başbakanı c. başkanı? chp..şimdi alevi kardeşlerimiz çoğunluk hangi safta.. 'chp' kişinin celladına aşık olması gibi bir şey..

tekrar söylüyorum bir müslüman olarak; taraf tutmadan hep mazlumdan yanayım.. dünya ayağa kallksa da.aleviler de anlaşılmadı sünnileri de aleviler anlamadı. ben bu yaşıma kadar hiç sünnilerde adı yezit görmedim. muaviye görmedim. Ama Hasanlar Hüseyinler Aliler gırla..

hüseyin19;bt7316' Alıntı:
levent
Ben hiç bir topluluğun hz. Hüseyin'in şehadetine onlar kadar üzülüp ağladığını bilmiyorum.Hz.Ali direnişin sembolüdür.

Tabidir ki onlar da sömürüye baş kaldıracaklardır.gerek saltanat gerek şahlık diktaya dönüşürse başkaldırı olur.En önemli sorun anlamamaya çalışmak,konuşanı susturmaktır.çıbanı patlatmak inönüye düştü demek.. inönü hangi partinin genel başkanı ve dönemin başbakanı c. başkanı? chp..şimdi alevi kardeşlerimiz çoğunluk hangi safta.. 'chp' kişinin celladına aşık olması gibi bir şey..

tekrar söylüyorum bir müslüman olarak; taraf tutmadan hep mazlumdan yanayım.. dünya ayağa kallksa da.aleviler de anlaşılmadı sünnileri de aleviler anlamadı. ben bu yaşıma kadar hiç sünnilerde adı yezit görmedim. muaviye görmedim. Ama Hasanlar Hüseyinler Aliler gırla..
MERHABA.
ÇOK GÜZEL YAZMIŞSIN ELİNE SAĞLIK KARDEŞİM.

sanslıdoğan

anlayan kalbine, okuyan gözüne sağlık..

DERSİM BİLDİĞİM KADAR DİYARBAKIRIN İSMİ TUNCELİMİ YOKSAM

Diyarbakırın eski ismi amed dir tuncelinin ismi dersimdir kardeş..

8. ayda biz söyledik şimdi tartışılıyor..:confused: geç de olsa gündeme gelmesi eski devlet mantığının bugün yargılanması ve ayıplanması Türkiye için çok büyük bir kazançtır.Bu ülke hepimizin.yanlışları düzeltelim,halkla devleti barıştıralım Türkiye'nin yükselmesi hepimizin yükselmesidir.

Dersimin kayıp kızları da bu arada mutlaka irdelenmelidir. birçok kız hala anne ve babasının kim olduğunu bilmiyor,ya da yanlış biliyor. bu büyük bir zulümdür.

Evet onları anlayamadık anlattırmadılar.Asırlar dır birbirimize düşman ettiler.Bir olmamızı,bir bütün,bir can olmamızı istemediler.Herkes araştırılıp suçluların da cezasının çekilme yargılama zamanı geldi geçiyor.Burda ne sünnü nün nede alevinin günahı var.Günahı olanlar büyük başlardır.Evet alevilerde ehlibeyt aşkı büyüktür.Hadi siz de ehlibeyt için gözyaşı dökün ,ehlibeyt için çile çekin;yapamazsınız.Çünkü o aşk sizde yok aşılanmamış,ama onlar o aşkla büyümüş, o aşkla yanmışlar,göz yaşı dökmüşler,çile çekmişler.Bırakın herkes istediği şekilde yansın istediği şekilde ibadetini yapsın,inancı gereği ne emrediyorsa yapsın.Lütfen bırakın, bırakın artık insanların yakasını.İNSANLARI SEVELİM,SEVMEYİ KENDİMİZE DERS EDİNELİM.

zavallı seyit rıza

yakalandığında 60 yaşını geçmiş olmasına rağmen yaşı mahkeme kararıyla küçültülmüş ve idam edilmiştir. ayrıca cesedi yakılmıştır.

[FONT=Verdana]oğlu Resik Hüseyin babasının gözünün önünde idam edilir[/FONT][FONT=Verdana]​[/FONT]
[FONT=Verdana]oğlunun can verişini izliyor ve haykırıyor baba yüreği, "ma evlade kerbelayme, gunao!"[/FONT]
yani türkçesi,

"biz kerbela evladıyız, yazıktır"

sonra çıkıyor sehpaya ve kendi ayağıyla kaydırıyor ihtiyar bedeninin altında duran kürsüyü..

CHP dersimde yaşananlardan dolayı özür dilemedikçe, öz eleştri yapmadıkça chp adını czp ( cumhuriyetin zulümü partisi) yapmalıdır.

Üst Alt