Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Diabet ve yüksek tansiyon için verilen oran onaylanır mı?

Muhendsyonetim

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
1
Arkadaşlar

benim kronik rahatsızlıklarım olmasına rağmen diabet , yüksek tansiyon ve köy olmasına rağmen sağlık raporu %72 olarak. ancak altı ay süreli çıktı acaba ilk rapor olduğu için mi bu rahatsızlıkların kronik olduğu biliniyor bir şey anlamadım ?

Ben bu arada engellilik vergi indirimi için başvurdum sağlık kurulu raporu merkez sağlık kuruluna gitmiş hastalıklarım kronik olduğu için engellilik ve vergi indirimi süresiz çıkarmınya da başka bir ifadeyle sağlık kurulu raporu altı ay sonra kontrol içerse de sağlık nedeniyle vergi engellilik indirimi süresiz olur mu çünkü ikinci kontrolde muhtemelen rapor süresiz olarak düzenlenecek

Bahsettiğiniz rahatsızlıklar için süreli verilebiliyor, ancak vergi indiriminin süreli olup olmayacağını net olarak söylemek mümkün değil. Süresiz de gelme ihtimali olabilir.

Hastalıklar arasında KBY de var dı imla hatası olmuş bu hastalıkların hepsi kronik keşke düzelse ancak kronik neden süreli tıbben doğru değil bu ? Yenileme raporun da tekrar böyle gelirse itiraz edeceğim

2004 Eylül SGK girişliyim ve çalışma yıl 20 yıl prim günüm 7000 . % 72 engelli sağlık raporum var gelir vergisi indirimine başvurdum 6 ay süreli olarak geldi . İşyerim tazminatımı ödeyerek beni işten çıkarmak istiyor . Gelir vergisi indirimi ile emekliliğe başvurabilmem için şirkette çalışıyor olmam gerekiyor mu yada şirketten ayrılıp tazminatımı aldığımda iş fesih belgem olduğu 20 yıl 7000 prim günü % 72 sağlık kurulu oranı ile emekliliğe başvurabiliyormuyum özetle iş akdimin devam etmesimi gerekli başvuru esnasında yada iş akdi feshedilse bile vergi indirimi yazısı ile emekliliğe başvurabilirmiyim ?

@Muhendsyonetim,

bununla ilgili olarak SGK ve vergi dairesi vergi indirimi servisine başvurup sağlıklı bilgi alabilirsiniz . emekliliğe başvurabilirsiniz ama 6 aylık vergi indirimi bitince yeni başvuru nasıl olur inanin bilmiyorum başına daha önce gelen arkadaşlar muhakkak vardır onlar görünce cevap yazarlar

@Muhendsyonetim,

Vergi indirimi alabilmek için işyerinde çalışıyor olmak şartı vardır. Siz 6 ay süreli Vergi indirimi aldığınız için çalışıyor olmak gerekli değildir. Anlam veremediğim %72 engelli raporunuzda sürelimi verildi?
Engelli raporunuz süresiz ise eğer vergi indirimi 6 ay süreli olarak verilmesine itiraz edin yeniden başvurun.
Genel olarak engelli raporu %50 üzerinde olan hastaların vergi indirimi raporuda hemen hemen aynı olarak çıkarılır. 6 ay süreli vergi indirimi ile emekliliğe başvuru yapmak sıkıntı yaratabilir. 6 ay dolmadan sgk sizden tekrar rapor ve son sağlık durumunuzu öğrenmek için hastaneye sevk yapar..

Merhaba
Vergi indirminiz varsa başvurabilirsiniz. Ssgk muhtemelen kontrol muayahanesi koyar .

bana da 6 ay süreli rapor verildi, rapor oranım da % 57.. neden bu kadar kısa süreli rapor verilir hiç anlamıyorum.. en azından 1 yıl ver, 6 ay nedir !!!

@Muhendsyonetim,
muhtemelen rapor tarihiniz kadar çıkar, ben de öyle oldu.. vergi indirimi de 6 ay süreli geldi.. 6 aylıkr apora, süresiz yada daha uzun süreli bir indirim vereceklerini sanmıyorum.

Cevaplar için çok teşekkür ederim arkadaşlar, ben de rapor neden süresiz çıkmadı anlamadım ama artık özellikle ilk raporları Süreli veriyorlarmış öyle bir bilgi geldi bana ama ne kadar doğru bilmiyorum muhtemelen ikinci sefer yenilemek için gittiğimde sanırım süresiz olacak SGK vergi indirimi yazısı olduğu için iş yerinde illa çalışıyor olma koşulunu aramıyor eğer iş yerinde çalışıyorsam iş yerinin emeklilik isteği nedeniyle iş akdinin fes ettiği yazısını görmek istiyormuş eğer iş yeri kendi tazminatı verir çıkarırsa zaten işten çıkış tarihi sistemde gözüküyormuş dolayısıyla vergi indirimi aldığınız için emekliliğe başvurmak için illa iş yerinde çalışırken başvurmanız gerekmiyor ben öyle anladım ve emeklilik için başvurmanız için de vergi indirimi yazınız olduğu için bir engel yokmuş ama altı ay sonra muhtemelen ya aynı hastaneye ya da SGK‘nın göstereceği bir hastaneye gitmek gerekebilir sanırım SGK raporu aldığınız ilk hastaneye yönlendiriyormuş

Üst Alt